Mis on UEFI ja kuidas see erineb BIOS-ist?

BIOS on varsti surnud: Intel on teatanud plaanidest asendada see 2020. aastaks kõigil nende kiibikomplektidel täielikult UEFI-ga. Kuid mis on UEFI ja kuidas see erineb meile kõigile tuttavast BIOS-ist?

Nii UEFI kui ka BIOS on madala tasemega tarkvara, mis käivitub arvuti käivitamisel enne operatsioonisüsteemi käivitamist, kuid UEFI on kaasaegsem lahendus, mis toetab suuremaid kõvakettaid, kiiremaid algusaegu, rohkem turvaelemente ning mugavalt graafikat ja hiirt. kursorid.

Oleme näinud, et UEFI-ga tarnitavad uuemad arvutid viitavad sellele endiselt kui "BIOS-ile", et vältida traditsioonilise arvuti BIOS-iga harjunud inimeste segadust. Isegi kui teie arvuti kasutab terminit „BIOS”, on tänapäeval ostetud tänapäevased arvutid BIOS-i asemel peaaegu kindlasti UEFI püsivara kohal. Siin on põhjus.

Mis on BIOS?

SEOTUD:Mida teeb arvuti BIOS ja millal peaksin seda kasutama?

BIOS on Basic Input-Output süsteemi lühend. See on madala tasemega tarkvara, mis asub teie arvuti emaplaadi kiibil. BIOS laaditakse arvuti käivitamisel ja BIOS vastutab teie arvuti riistvarakomponentide äratamise eest, tagab nende korraliku toimimise ja käivitab seejärel alglaaduri, mis käivitab Windowsi või muu installitud operatsioonisüsteemi.

Erinevaid sätteid saate konfigureerida BIOS-i seadistusekraanil. Siin asuvad sellised seaded nagu teie arvuti riistvara konfiguratsioon, süsteemi aeg ja alglaadimise järjekord. Sellele ekraanile pääsete juurde, vajutades arvuti käivitamisel kindlat klahvi - erinevates arvutites erinev, kuid sageli Esc, F2, F10 või Delete. Kui salvestate seade, salvestatakse see teie emaplaadi enda mällu. Kui käivitate arvuti, konfigureerib BIOS teie arvuti salvestatud sätetega.

Enne operatsioonisüsteemi käivitamist läbib BIOS POST-i ehk sisselülitamise isetesti. See kontrollib, kas teie riistvara konfiguratsioon on kehtiv ja töötab korralikult. Kui midagi on valesti, näete veateadet või kuulete krüptilist seeria piiksukoode. Peate arvutijuhendist uurima, mida tähendavad erinevad piiksude järjestused.

Kui teie arvuti käivitub - ja pärast POST-i lõppu - otsib BIOS alglaadimisseadmesse salvestatud alglaadimiskirjet ehk MBR-i ja kasutab seda alglaaduri käivitamiseks.

Võite näha ka lühendit CMOS, mis tähistab täiendavat metalloksiidi-pooljuhti. See viitab patareidega varustatud mälule, kuhu BIOS salvestab emaplaadile erinevaid seadeid. See pole tegelikult enam täpne, kuna see meetod on kaasaegsetes süsteemides asendatud välkmäluga (viidatud ka EEPROM-ile).

Miks on BIOS vananenud?

BIOS on olnud pikka aega ja pole palju arenenud. Isegi 1980. aastatel välja antud MS-DOS-arvutitel oli BIOS!

Muidugi on BIOS aja jooksul arenenud ja paranenud. Töötati välja mõned laiendused, sealhulgas ACPI, täpsem konfiguratsioon ja toiteliides. See võimaldab BIOS-il seadmeid hõlpsamalt konfigureerida ja täiustatud energiahalduse funktsioone, näiteks unerežiimi. Kuid BIOS pole MS-DOS-i päevilt arenenud ja paranenud peaaegu sama palju kui muu arvutitehnoloogia.

Traditsioonilisel BIOS-il on endiselt tõsised piirangud. Seda saab käivitada ainult kettalt, mille maht on 2,1 TB või vähem. 3 TB draivid on nüüd levinud ja BIOS-iga arvuti ei saa neid käivitada. See piirang on tingitud BIOS-i põhisalvestussalvestussüsteemi toimimisest.

BIOS peab töötama 16-bitises protsessorirežiimis ja selle täitmiseks on ainult 1 MB ruumi. Sellel on probleeme mitme riistvaraseadme lähtestamisega, mis viib kõigi riistvaraliideste ja seadmete initsialiseerimisel kaasaegsele seadmele aeglasemalt. PC.

BIOS on pikka aega vajanud asendamist. Intel alustas laiendatava püsivara liidese (EFI) spetsifikatsiooniga tööd juba 1998. aastal. Apple valis EFI, kui läks 2006. aastal üle oma Maci Inteli arhitektuurile, kuid teised arvutitootjad ei järginud seda.

2007. aastal leppisid Inteli, AMD, Microsofti ja arvutitootjad kokku uue Unified Extensible Firmware Interface (UEFI) spetsifikatsioonis. See on kogu tööstusharu standard, mida haldab Unified Extended Firmware Interface Forum ja seda ei juhi ainult Intel. UEFI tugi tutvustati Windowsile koos Windows Vista hoolduspaketiga Service Pack 1 ja Windows 7. Enamik tänapäeval ostetavaid arvuteid kasutab nüüd UEFI-d, mitte traditsioonilist BIOS-i.

Kuidas UEFI asendab ja parandab BIOS-i

UEFI asendab arvutites tavapärast BIOS-i. Olemasolevas arvutis ei saa BIOS-ilt UEFI-le üle minna. Peate ostma uue riistvara, mis toetab ja sisaldab UEFI-d, nagu enamik uusi arvuteid teeb. Enamik UEFI juurutusi pakuvad BIOS-i emuleerimist, nii et saate installida ja käivitada vanad operatsioonisüsteemid, mis eeldavad UEFI asemel BIOS-i, nii et need oleksid tagurpidi ühilduvad.

SEOTUD:Mis vahe on GPT-l ja MBR-il draivi jaotamisel?

See uus standard väldib BIOS-i piiranguid. UEFI püsivara saab käivitada 2,2 TB või suuremate ketastega - tegelikult on teoreetiline piirmäär 9,4 zettabaiti. See on umbes kolm korda suurem kui kõigi Interneti-andmete hinnanguline suurus. Seda seetõttu, et UEFI kasutab MBR-i asemel GPT-partitsiooniskeemi. See käivitub ka standardsemalt, käivitades EFI käivitatavad failid, mitte käivitades koodi draivi alglaadimiskirjest.

UEFI võib töötada 32- või 64-bitises režiimis ja sellel on rohkem adresseeritavat aadressiruumi kui BIOS-is, mis tähendab, et teie alglaadimisprotsess on kiirem. See tähendab ka seda, et UEFI seadistusekraanid võivad olla libedamad kui BIOS-i seadete ekraanid, sealhulgas graafika ja hiirekursori tugi. See pole siiski kohustuslik. Paljudel arvutitel on endiselt UEFI tekstirežiimi liidesed, mis näevad välja ja töötavad nagu vana BIOS-i seadistusekraan.

UEFI on pakitud muude funktsioonidega. See toetab turvalist alglaadimist, mis tähendab, et operatsioonisüsteemi saab kontrollida kehtivuse tagamiseks, et ükski pahavara ei oleks alglaadimise protsessi rikkunud. See võib toetada võrguvõimalusi otse UEFI püsivara enda sees, mis võib aidata kaugveaotsingul ja seadistamisel. Traditsioonilise BIOS-i korral peate selle konfigureerimiseks istuma füüsilise arvuti ees.

See pole ka ainult BIOS-i asendamine. UEFI on sisuliselt pisike operatsioonisüsteem, mis töötab arvuti püsivara peal ja suudab teha palju enamat kui BIOS. See võib olla salvestatud emaplaadi välkmällu või laaditud alglaadimisel kõvakettalt või võrgu ühiskasutusest.

Erinevatel UEFI-ga arvutitel on erinevad liidesed ja funktsioonid. Kõik sõltub teie arvutitootjast, kuid põhitõed on igas arvutis samad.

Kuidas pääseda UEFI seadetele kaasaegsetes arvutites

Kui olete tavaline arvutikasutaja, ei ole UEFI-ga arvutile üleminek märgatav muudatus. Teie uus arvuti käivitub ja lülitub välja kiiremini kui BIOS-i puhul ning võite kasutada 2,2 TB või suuremaid draive.

SEOTUD:Kolm viisi Windows 8 või 10 alglaadimisvalikute menüü avamiseks

Kui peate pääsema madalama taseme seadetele, võib sellel olla väike erinevus. Võib-olla peate arvuti käivitamise ajal klahvi vajutamise asemel pääsema UEFI seadete ekraanile Windowsi alglaadimisvalikute menüü kaudu. Kuna arvutid käivituvad nüüd nii kiiresti, ei taha arvutitootjad käivitamisprotsessi aeglustada, oodates, kas vajutate klahvi. Kuid oleme näinud ka UEFI-ga arvuteid, mis võimaldavad teil BIOS-ile samamoodi juurde pääseda, vajutades alglaadimise ajal klahvi.

Kuigi UEFI on suur uuendus, on see suures osas tagaplaanil. Enamik arvutikasutajaid ei märka kunagi - ega peagi hoolima -, et nende uued arvutid kasutavad traditsioonilise BIOS-i asemel UEFI-d. Need töötavad lihtsalt paremini ja toetavad kaasaegsemat riistvara ja funktsioone.

Täpsema teabe saamiseks lugege Adam Hatsioni Red Hati selgitust selle kohta, kuidas UEFI alglaadimisprotsess erineb. Samuti saate lugeda ametlikku UEFI KKK-d.

Pildikrediit: Wikimedia Commons


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found