Kuidas vältida arvuti juhuslikku ärkamist

Arvuti magama panemine on suurepärane viis energia säästmiseks, tagades samas, et saate tööd kiiresti jätkata. Aga mida teha, kui arvuti ärkab pidevalt ise? Siit saate teada, mis selle üles äratab ja kuidas seda vältida.

Kui panete arvuti magama, lülitub see energiasäästlikusse olekusse, kus see lülitab enamiku arvuti komponentide toite välja, hoides mälu värskena hoidmiseks piisavalt voolu. See võimaldab teil arvuti kiiresti varundada samasse olekusse, milles see oli unerežiimis - sh kõik avatud dokumendid ja kaustad. Üks une ja talveunerežiimi erinevustest on see, et kui arvuti on hilisemas seisus, võib teatud seadmete tegevus selle üles äratada. Plaanitud ülesandeid saab konfigureerida ka arvuti äratamiseks, et need saaksid töötada.

SEOTUD:PSA: ärge lülitage arvutit välja, kasutage lihtsalt unerežiimi (või talveunerežiimi)

Kuidas teada saada, mis teie arvutit äratab

Enne probleemi lahendamist peate probleemi kindlaks määrama. Siin peate tõenäoliselt tegema paar erinevat toimingut, kuna üks lahendus ei sobi kõigile.

Vaadake viimast, mis teie arvuti äratas

Esimene samm selle arvutamiseks, miks teie arvuti ärkab, enne kui soovite, on ärkveloleku määramine. Tavaliselt saate lihtsa käsurea käsuga välja selgitada, mis sündmus teie arvuti viimati ärkas. Käivitage käsuviip, vajutades nuppu Start, tippides käsu "command" ja valides seejärel rakenduse "Command Prompt".

Tippige käsuviiba aknas järgmine käsk ja vajutage sisestusklahvi:

powercfg -lastwake

Näiteks saan ülaltoodud käsu väljundist öelda, et kasutasin arvuti äratamiseks toitenuppu. Samuti võite näha loendis olevaid seadmeid - näiteks hiirt, klaviatuuri või võrguadapterit - või sündmusi, näiteks ärataimerid või automaatne hooldus.

See ei anna teile alati vajalikku teavet, kuid sageli siiski.

Avastage sündmuste vaaturi abil teisi ärkamisüritusi

SEOTUD:Sündmuste vaaturi kasutamine probleemide tõrkeotsinguks

Ehkki käsurea käsk, millest me just rääkisime, on suurepärane selleks, et näidata teile, mis teie arvuti viimati äratas, peate mõnikord minema ajaloost veidi kaugemale, et näha, mis selle varem äratas. Selleks pöördume Event Vieweri poole, mis on mugav logimise tööriist, mis aitab meil näha, millal teie arvuti välja lülitati (olgu põhjuseks see, et see oli välja lülitatud, magama pandud või talveunerežiimis) ja millal ta ärkas.

Sündmuste vaataja avamiseks klõpsake nuppu Start, tippige „event” ja valige „Event Viewer”.

Vasakpoolsel paanil avage jaotis Sündmuste vaataja (kohalik)> Windowsi logid> Süsteem. Sa näedpalju siin teavet, kuid ärge muretsege. Teil pole vaja kogu logis toimuvat läbi lugeda ega proovida sellest aru saada. Filtreerime selle ainult asjadele, mida peame vaatama. Paremklõpsake logi „Süsteem“ ja valige „Filtreeri praegune logi“.

Valige akna Filtreeri praegune logi rippmenüüst „Sündmuse allikad” suvand „Tõrkeotsing” ja seejärel klõpsake nuppu „OK”.

Sündmuste vaaturi põhiaknas näete, et oleme filtreerinud välja sadu sõnumeid, mis pole meie probleemiga seotud, ja lihvinud meid huvitavasse teemasse: kui arvuti ärkab madalast -võimsus. Uues filtreeritud vaates saate sirvida kõiki eksemplare, kus arvuti on logi kestel ärganud (see peaks olema sadu kirjeid).

Peaksite keskenduma sündmuse logimise ajale (kas see ärkas samal ajal, kui viibisite arvuti taga või oli see juhuslik öösel öösel äratus) ja sellele, mis on äratusallikas.

  • Kui ärkveloleku allikas ütleb „Toitenupp”, näitab see, et arvuti ärkamiseks vajutati arvuti toitenuppu - see oli toiming, mille te tõenäoliselt ise tegite.
  • Kui äratusallikas ütleb midagi sellist nagu „Device-HID-ühilduv hiir (või klaviatuur)”, siis see näitab, et arvuti on selle äratamiseks konfigureeritud klahvivajutuste ja hiire liigutuste jaoks.
  • Kui äratusallikas loetleb teie võrguadapteri, näitab see, et teie arvuti on konfigureeritud nii, et sissetulev võrgutegevus saaks selle üles äratada - see on kasulik, kui soovite, et arvuti läheks magama, kuid vajate seda siiski mõnikord teistele võrguseadmetele.
  • Kui ärkveloleku allikas ütleb „Taimer”, tähendab see, et ajastatud toiming äratas arvuti. Allikateave sisaldab tavaliselt mõnda viidet arvuti äratanud ülesande kohta. Näiteks võin eelmises ekraanipildis öelda, et mu arvuti äratati selleks, et teha pärast värskendust plaaniline taaskäivitamine.
  • Samuti võite näha midagi sellist nagu "Wake Source: Unknown", mis on natuke krüptilisem, kuid vähemalt ütleb, millal arvuti äratati.

Kui olete tuvastanud, et tegelikult on paarituid arvuti äratuskõnesid ja olete tuvastanud allika, on aeg sellega midagi ette võtta.

Kuidas peatada arvuti juhuslikku ärkamist

Loodetavasti aitas üks ülaltoodud trikkidest teil välja mõelda, mis teie arvutit äratab. Nüüd on aeg probleem lahendada. Jätkake oma olukorrale vastava jaotise juurde.

Piirake riistvara, mis võib teie arvutit äratada

Nagu olete ilmselt sündmuste vaaturi logide kaudu vaadanud, on teie arvuti äratamiseks neli peamist riistvaraseadet: hiired, klaviatuurid, võrguadapterid ja toitenupud (või sülearvuti kaaned, kui te seda kasutate). Käsurea käsuga saate hõlpsalt vaadata riistvaraseadmete täielikku loendit, millel on lubatud teie arvuti äratada. Avage käsuviiba aken ja käivitage järgmine käsk:

powercfg - seadme päring äratuskellaga

Selles näites on mul mitu seadet, millel on lubatud minu arvuti äratada, sealhulgas Intel Etherneti adapter, kaks klaviatuuri (vahetan tavalise ja mänguklaviatuuri vahel) ja hiir. Mis iganes teie seadistus on, nüüd, kui teate, millised seadmed võivad teie arvuti äratada, võite minna seadmehaldurisse ja öelda neile seda mitte.

Oleme üksikasjalikult käsitlenud, kuidas vältida hiire arvuti äratamist ja kuidas võrgu tegevust arvuti äratada. Seega takistame meie siin toodud näites klaviatuuri arvuti äratamist. Miks sa seda teha tahaksid? Üks sõna: kassid.

(See peaks siiski töötama muude seadmete puhul, mis võivad teie arvutit äratada - mitte ainult klaviatuuride jaoks.)

SEOTUD:Kuidas peatada hiirt Windowsi arvuti äratamisel

Seadmehalduri avamiseks vajutage Windowsi klahvi, tippige „Seadmehaldur” ja vajutage seejärel sisestusklahvi.

Leidke aknas Seadmehaldur seade, mida soovite arvuti äratamist takistada. Sellel on sama nimi nagu faili väljundil powercfg käsk, mida just jooksid. Paremklõpsake seadmel ja valige kontekstimenüüst "Atribuudid".

Keelake seadme atribuutide akna vahekaardil „Toitehaldus” valik „Luba sellel seadmel arvuti äratada” ja seejärel klõpsake nuppu „OK”.

Kui teil on seadmehaldur avatud, lubage kõik muud seadmed, mida te arvuti äratamiseks ei soovi, keelata. Kui olete lõpetanud, saate seadmehaldurist väljuda.

Keela äratuskellad ja ajastatud ülesanded

Teine asi, mis võib teie arvuti äratada, on ajastatud ülesanne. Mõni ajastatud toiming - näiteks viirusetõrjerakendus, mis ajastab skannimise - võib seadistada ärkamise taimeri, et see ärataks teie arvuti teatud ajal rakenduse või käsu käivitamiseks. Arvutis seatud ärataimerite loendi kuvamiseks võite kasutada käsuviiba. Selle jaoks peate käivitama käsuviiba administraatoriõigustega. Selleks vajutage nuppu Start, tippige käsk „käsk” ja kui näete rakenduse Käsuviip ikooni, paremklõpsake sellel ja valige käsk „Käivita administraatorina”.

Tippige käsuviiba aknas järgmine käsk ja seejärel vajutage sisestusklahvi:

powercfg -waketimers

Selles näites näete, et mul on üks ärkamise taimer - ajastatud ülesanne, mis kontrollib, kas mul on allalaadimiseks järjekorras suuri faile, et saaksin allalaadimise juhtuda, kui ma arvutit ei kasuta.

Selle peatamiseks peate valima: saate keelake see konkreetne ärataimervõi keelake kõik äratuskellad.

SEOTUD:Programmide automaatne käivitamine ja meeldetuletuste määramine Windowsi tegumiskava abil

Kui soovite lihtsalt ühe ülesande arvuti äratamise peatada, võite selle ülesandega loonud rakenduse desinstallida või reguleerida ajastatud ülesande seadeid. Planeeritud toimingutega töötamise täielikke juhiseid saate lugeda meie artiklist Windowsi ülesannete ajakavaga programmide automaatse käitamise kohta, kuid siin on lühike versioon.

Leidke ülesanne tööülesannete ajakavast, paremklõpsake sellel ja valige seejärel „Atribuudid“. Lülitage akna Atribuudid vahekaardil „Tingimused” välja valik „Selle ülesande käivitamiseks arvuti äratamine”.

See jätab ajastatud ülesande paika ja kui teie arvuti on ärkvel, käivitab selle ülesande Windows. See lihtsalt ei ärata arvutit selle saavutamiseks.

Kui te ei soovi ükskõik milline programmide korral, mis teie arvuti automaatselt üles äratavad, saate ärataimerid täielikult keelata. Selleks avage rakendus Toitesuvandite juhtpaneel, vajutades nuppu Start, tippides „toitesuvandid“ ja vajutades seejärel sisestusklahvi.

Klõpsake aknas Toitesuvandid teie kasutatava plaani kõrval olevat linki „Muuda plaani sätteid”.

Klõpsake järgmises aknas linki „Muuda täpsemaid toiteseadeid”.

Laiendage kirjet „Unerežiim”, laiendage selle all olevat kirjet „Luba ärkamise taimerid” ja määrake selle all olevate kirjete olekuks Keelatud. Kui kasutate sülearvutit, näete kahte kirjet - „Aku peal” ja „Ühendatud vooluvõrku” - ning saate neid soovi korral erinevate seadete jaoks konfigureerida. Kui kasutate lauaarvutit, näete kirje „Luba äratustaimerid” all ainult ühte seadet, nagu selles näites.

Pange tähele, et kui kasutate Windows 10, on teil ka kolmas võimalus peale ärkamisaja lubamise või keelamise. Seda suvandit nimetatakse „Ainult olulisteks ärkamisajataimedeks” ja see äratab teie arvuti ainult suuremate Windowsi süsteemi sündmuste jaoks, näiteks arvuti plaanitud taaskäivitamine väljaspool aktiivseid tunde pärast Windowsi värskendust. Võite proovida seadistada ärkamise taimerite olekuks „Ainult olulised ärataimerid” ja vaadata, kas see lahendab teie probleemid. Kui teie arvuti ärkab ikka veel sagedamini kui soovite, võite alati tagasi tulla ja seada äratuse taimeri olekuks „Keelatud”.

Vältige automaatset hooldust arvuti äratamisel

Vaikimisi töötab Windows automaatseid hooldustoiminguid igal õhtul kell 2:00, kui te arvutit ei kasuta. Nende ülesannete täitmiseks on see ka arvuti unest äratatud. Nende ülesannete hulka kuuluvad näiteks kontrollimine, kas teie kõvaketas vajab defragmentimist, süsteemi diagnostika käitamine, ketta helivigade kontrollimine ja palju muud. Need on perioodiliselt käivitatud olulised ülesanded, kuid kui eelistate, et Windows ei ärataks teie arvutit selle tegemiseks, saate selle seade välja lülitada. Kasutame siin näitena Windows 10, kuid seaded leiate Windows 8 ja 7 samast kohast.

Valige juhtpaneelil ikoonivaade ja avage seejärel rakendus Turvalisus ja hooldus.

Laiendage lehel Turvalisus ja hooldus jaotist „Hooldus“ ja seejärel klõpsake nuppu „Muuda hooldussätteid“.

Lülitage lehel Automaatne hooldus välja valik „Luba plaanilisel hooldusel arvuti määratud ajal äratada”. Muidugi võite soovi korral määrata ka ajakava millekski, mis teile paremini meeldib.

Kui lülitate Windowsi võime arvuti äratada hooldustoimingute käivitamiseks välja, peaksite siiski laskma neil hooldustoiminguid aeg-ajalt käivitada. Selleks saate seadistada ajastatud aja, millal on tõenäolisem, et arvuti on sisse lülitatud, või saate seda teha käsitsi, klõpsates valikul Turvalisuse ja hoolduse peamisel lehel nuppu „Alusta hooldust”.

Uni on väärtuslik vahend energia säästmiseks, hoides samal ajal arvutit kohe, kui seda vajate. Ehkki soovite, et mõned seadmed (näiteks klaviatuur) ja mõned ajastatud toimingud saaksid teie arvuti äratada, on hea teada, et teil on mõned tööriistad selle ärkamise uurimiseks ja võimalused selle peatamiseks, kui te seda teete ei taha.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found