OpenOffice vs LibreOffice: mis vahe on ja mida peaksite kasutama?

OpenOffice.org oli kunagi avatud lähtekoodiga kontoripakett, kuid see jagunes kaheks eraldi projektiks - Apache OpenOffice ja LibreOffice. Ärge unustage Oracle Open Office'i, mis oli tegelikult suletud lähtekoodiga kontoripakett ja katkestati.

Apache OpenOffice ja LibreOffice mõlemad on endiselt olemas ja avaldavad oma konkureerivate, kuid sarnaste kontoripakettide uusi versioone. Kuid mis on tegelik erinevus ja kumb on parim?

Miks eksisteerivad nii OpenOffice kui ka LibreOffice?

SEOTUD:Mis on avatud lähtekoodiga tarkvara ja miks sellel on tähtsust?

Mõistmise põhjused, miks on kaks OpenOffice.org koodile ehitatud kahte eraldi kontorisviiti, on võimalik ainult siis, kui saate siinsest ajaloost aru.

Sun Microsystems omandas StarOffice'i kontoripaketi 1999. aastal. Sun hankis 2000. aastal StarOffice'i tarkvara - see tasuta avatud lähtekoodiga kontoripakett oli tuntud kui OpenOffice.org. Projekt jätkus Suni töötajate ja vabatahtlike abiga, pakkudes tasuta OpenOffice.org kontoripaketti kõigile - ka Linuxi kasutajatele.

2011. aastal omandas Sun Microsystemsi Oracle. Nad nimetasid patenteeritud StarOffice'i kontoripaketi ümber nimeks “Oracle Open Office”, nagu tahaksid nad segadust tekitada, ja katkestasid selle. Enamik väliseid vabatahtlikke - sealhulgas Go-oo kaasautorid, kes panustasid paljude Linuxi distributsioonide kasutatavate täiustuste komplekti - lahkusid projektist ja moodustasid LibreOffice'i. LibreOffice oli OpenOffice.org-i haru ja see on ehitatud algsele OpenOffice.org-i koodibaasile. Enamik Linuxi jaotusi, sealhulgas Ubuntu, vahetasid oma komplekteeritud kontoripaketi OpenOffice.org-ist LibreOffice-iks.

Algne OpenOffice.org näis maas ja väljas. 2011. aastal andis Oracle OpenOffice.org kaubamärgid ja koodi Apache Software Foundationile. Täna OpenOffice nime all tuntud projekt on tegelikult Apache OpenOffice ja seda arendatakse Apache'i katuse all Apache'i litsentsi all.

LibreOffice on kiiremini arenenud ja uusi versioone sagedamini välja andnud, kuid Apache OpenOffice'i projekt pole veel surnud. Apache avaldas OpenOffice 4.1 beetaversiooni 2014. aasta märtsis.

Kuid mis on erinevus?

LibreOffice'i või OpenOffice'i saate Windowsile, Linuxile või Macile tasuta alla laadida. Mõlemad kontoripaketid sisaldavad samu rakendusi tekstitöötluseks, arvutustabeliteks, esitlusteks ja andmebaasideks. Need kaks projekti jagavad valdavat enamust oma koodeksist. Neil on sarnased liidesed ja funktsioonid.

Allpool on meil LibreOffice'i tekstitöötlusprogrammi LibreOffice Writer ekraanipilt.

Järgmisena on meil ekraanipilt OpenOffice Writerist. Need programmid ei tundu kindlasti täiesti identsed. Peale erineva vaiketeema on OpenOffice'i lisatud terve külgriba, mida LibreOffice vaikimisi ei kuva. See külgriba on mõeldud laiekraanide jaoks, kus vertikaalne ruum on esmaklassiline.

Külgriba saab lubada ka LibreOffice'is. (Selle lubamiseks klõpsake nuppu Tööriistad> Valikud, valige LibreOffice> Täpsem, märkige ruut Luba eksperimentaalsed funktsioonid, taaskäivitage LibreOffice ja klõpsake nuppu Vaade> Külgriba.) Kui külgriba on lubatud, näevad need kaks programmi peaaegu identsed välja.

Muidugi on ka muid erinevusi. Vaadake LibreOffice'i olekuriba akna allosas ja näete praeguse dokumendi reaalajas värskendatavate sõnade arvu. OpenOffice'is peate sõnade arvu kuvamiseks igal ajal valima Tööriistad> Sõnade arv - seda ei värskendata ega kuvata automaatselt.

LibreOffice toetab ka fondide dokumentidesse sisestamist. Seda saab aktiveerida menüü Fail> Atribuudid vahekaardil Font. Dokumendi fondi manustamine tagab, et dokument näeb igas süsteemis välja sama, isegi kui arvutisse pole fonti installitud. OpenOffice ei sisalda seda funktsiooni.

Võiksime jätkata täiendavate erinevuste otsimist, kuid see tundub tegelikult lihtsalt nipsutamisena. Valdaval enamikul inimestel on probleeme LibreOffice'i ja OpenOffice'i erinevuse märkamisega. Need on nii tasuta kui ka avatud lähtekoodiga, nii et saate võrdlemiseks alati mõlemad alla laadida - tõenäoliselt ei märka te liiga palju erinevusi.

Litsentsiolukord

Ülaltoodud külgriba on huvitav näide sellest, kuhu need projektid lähevad. OpenOffice'i külgriba on täiesti uus funktsioon, mille Apache OpenOffice'i projekt on OpenOffice'ile lisanud. Teisalt näeb LibreOffice'i eksperimentaalne külgriba välja põhimõtteliselt identne OpenOffice'i külgribaga.

See pole õnnetus. OpenOffice'i küljeriba kood kopeeriti ja lisati LibreOffice'i. Apache OpenOffice'i projekt kasutab Apache'i litsentsi, LibreOffice aga topelt LGPLv3 / MPL-litsentsi. Praktiline tulemus on see, et LibreOffice võib võtta OpenOffice'i koodi ja lisada selle LibreOffice'i - litsentsid on ühilduvad.

Teisalt on LibreOffice'il mõned funktsioonid - näiteks fondi kinnistamine -, mida OpenOffice'is ei kuvata. Selle põhjuseks on asjaolu, et kaks erinevat litsentsi võimaldavad koodi ühesuunalist edastamist. LibreOffice võib lisada OpenOffice'i koodi, kuid OpenOffice ei saa lisada LibreOffice'i koodi. See on projektide valitud erinevate litsentside tulemus.

Pikemas perspektiivis tähendab see seda, et LibreOffice'i saab lisada suuri OpenOffice'i täiustusi, samas kui LibreOffice'i suuri parandusi ei saa OpenOffice'i lisada. See annab selgelt suure eelise LibreOffice'ile, mis areneb kiiremini ning sisaldab rohkem funktsioone ja täiustusi.

See pole tegelikult oluline

SEOTUD:Enam pole täiendustasusid: kasutage Microsoft Office'i asemel Google'i dokumente või Office'i veebirakendusi

Pole tegelikult vahet, kas kasutate LibreOffice'i või Apache OpenOffice'i. Mõlemad on head valikud, kui otsite võimsat tasuta kontoripaketti. Need kaks projekti on nii sarnased, et tõenäoliselt ei märkaks erinevust.

Kui peaksime valima ühe neist kahest, soovitame LibreOffice'i. See on olnud kõige entusiastlikum areng ja sellel on pikas perspektiivis kõige rohkem potentsiaali.

Kuid siin on raske valesti minna. Ilmselt töötab OpenOffice ka teie jaoks.

Kahju, et selline vaidlusalune lahkarvamus tekkis, kuna OpenOffice'il oli tohutult palju nimesid. Oli aeg, kui Microsoft oli selgelt mures OpenOffice'i pärast ja tootis videoid, mis seda ründasid, erinevalt tänapäevastest Scroogledi reklaamidest!


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found