Mis on .DOCX-fail ja kuidas see erineb .DOC-failist Microsoft Wordis?

Suurema osa oma pika ajaloo vältel on Microsoft Word kasutanud oma salvestatud failide jaoks varalist vormingut DOC. Alates 2007. aastast Wordi (ja Microsoft Office) värskendatud versiooniga muudeti vaikimisi salvestusvorminguks DOCX. See polnud lihtsalt vormingu hilinenud 1990. aastate „äärmuslik” versioon - see, et ekstra X tähistab Office Open XML-i standardit. Mis vahe on ja mida peaksite kasutama?

DOC on dokumendivorming, mida kasutab Microsoft Word, samal ajal kui DOCX on selle järeltulija. Mõlemad on suhteliselt avatud, kuid DOCX on tõhusam ja loob väiksemaid, vähem rikutavaid faile. Kui valik on antud, kasutage DOCX-i. DOC on vajalik ainult siis, kui faili kasutavad Wordi eelversioonid enne 2007. aastat.

DOC-vormingu lühilugu

Microsoft Word hakkas DOC-vormingut ja faililaiendit kasutama üle 30 aasta tagasi Wordi MS-DOS-i esimeses väljaandes. Selgelt Microsofti patenteeritud dokumendiprotsessori laiendina oli vorming ka varaline: Word oli ainus programm, mis ametlikult toetas DOC-faile, kuni Microsoft avas spetsifikatsiooni 2006. aastal, pärast mida see ümber töötati.

90ndatel ja 2000ndate alguses võisid DOC-failidega töötada erinevad konkureerivad tooted, ehkki mõned Wordi eksootilisemad vormingud ja valikud ei olnud teiste tekstitöötlusprogrammide poolt täielikult toetatud. Kuna Office ja Word olid de facto standardid kontoritootlikkuse komplektide ja tekstitöötlusprogrammide jaoks, aitas failivormingu suletud vorm Microsoftil kahtlemata säilitada oma domineerimise selliste toodete üle nagu Coreli WordPerfect. Alates 2008. aastast on Microsoft mitu korda välja andnud ja värskendanud DOC-vorminguspetsifikatsiooni kasutamiseks teistes programmides, kuigi avatud dokumentatsioon ei toeta kõiki Wordi täiustatud funktsioone.

Pärast 2008. aastat integreeriti DOC-vorming paljude müüjate tasulistesse ja tasuta tekstitöötlusprogrammidesse. See muutis vanemate tekstitöötlusvormingutega töötamise tunduvalt lihtsamaks ning paljud kasutajad eelistavad endiselt salvestada vanemasse DOC-standardisse, nii et tõenäoliselt on vaja avada sõber või klient, kellel on vanem Microsoft Office'i versioon.

Office Open XML-i (DOCX) tutvustus

Vaba ja avatud lähtekoodiga Open Office'i ja selle konkureeriva avatud dokumendivormingu (ODF) kasvava konkurentsi survel nõudis Microsoft 2000. aastate alguses veelgi laiema avatud standardi vastuvõtmist. See kulmineerus DOCX-failivormingu väljatöötamisega koos kaaslastega nagu arvutustabelite jaoks mõeldud XLSX ja esitluste jaoks PPTX.

Standardid esitati nime all "Office Open XML" (pole mingit seost Open Office'i programmiga), kuna need vormingud põhinesid laiendataval märgistuskeelel, mitte vanemal ja vähem tõhusal binaarpõhisel vormingul. See keel võimaldas mõningaid eeliseid, eriti väiksemaid failisuurusi, vähem rikutuse tõenäosust ja parema välimusega tihendatud pilte.

XML-põhine DOCX-vorming sai Wordi vaikefaili salvestusfailiks tarkvara 2007. aasta versioonis. Sel ajal eeldasid paljud kasutajad, et uus DOCX-vorming ja selle kaasaegsed Microsoft Office on Microsofti jaoks lihtsalt vahend tarkvara vanemate versioonide järkjärguliseks kaotamiseks ja uute koopiate müümiseks, kuna Wordi ja Office'i vanemad väljaanded ei suutnud uut XML-i lugeda faile. See ei olnud täiesti tõsi; Word 2003 suudab lugeda spetsiaalseid Wordi XML-failivorminguid ja hiljem rakendati ühilduvusvärskendusi teistele versioonidele. Kuid igal juhul salvestasid mõned kasutajad ühilduvuse huvides failid DOCX-i asemel vanemasse DOC-standardisse ... mõnevõrra irooniliselt, kuna see ühildus ainult Wordi vanemate versioonidega, mitte teiste platvormidevaheliste tööriistadega, näiteks Open Office Writer .

Kümme aastat hiljem on DOCX-ist saanud uus de facto standard, ehkki see pole nii universaalne kui vanem DOC-failivorming oli tänu konkurentidele nagu ODF ja traditsioonilise tekstitöötluskasutuse üldisele vähenemisele.

Kumba peaksite kasutama?

DOCX on parem valik peaaegu igas olukorras. Vorming loob väiksemad, kergemad failid, mida on lihtsam lugeda ja edastada. Office Open XML-i standardi avatud olemus tähendab, et seda saavad lugeda peaaegu kõik täisfunktsionaalsed tekstitöötlusprogrammid, sealhulgas sellised veebitööriistad nagu Google Docs. Ainus põhjus vanema DOC-failivormingu kasutamiseks oleks nüüd mõne üle kümne aasta vanuse faili taastamine või väga vananenud tekstitöötlusega töötamine. Mõlemal juhul oleks kõige parem fail hõlpsaks teisendamiseks uuesti DOCX-i või mõnda muusse kaasaegsesse standardisse nagu ODF salvestada.

Pildikrediit: WinWorld


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found