Mida teha, kui Windowsi ei käivitata

Lülitate ühel päeval arvuti sisse ja Windows keeldub käivitamisest - mida teete? „Windows ei käivitu” on tavaline sümptom, millel on mitu põhjust, nii et peate mõne tõrkeotsingu sooritama.

Windowsi tänapäevased versioonid saavad sellistest asjadest paremini taastuda. Kui Windows XP võib selle probleemiga silmitsi seista, proovivad Windowsi tänapäevased versioonid automaatselt käivitada käivitusparanduse.

Esimesed asjad kõigepealt: kas midagi on muutunud?

Mõelge kindlasti hiljuti tehtud muudatustele - kas installisite hiljuti uue riistvaradraiveri, ühendasite uue riistvarakomponendi arvutiga või avasite arvuti korpuse ja tegite midagi? Võimalik, et riistvaradraiver on lollakas, uus riistvara ei ühildu või et ühendasite arvuti sisemuses töötades kogemata pistiku vooluvõrgust lahti.

Kui arvuti ei lülitu üldse sisse

Kui teie arvuti ei lülitu üldse sisse, veenduge, et see oleks pistikupessa ühendatud ja et toitepistik poleks lahti. Kui see on lauaarvuti, veenduge, et korpuse tagaküljel olev toitelüliti on toiteallikas asendis Sees. Kui see ikkagi ei lülitu üldse sisse, on võimalik, et eemaldasite toitekaabli selle korpuses. Kui te pole korpuse sees jamas käinud, on võimalik, et toiteallikas on surnud. Sel juhul peate oma arvuti riistvara parandama või hankima uue arvuti.

Kontrollige kindlasti oma arvutimonitori - kui teie arvuti näib sisselülituvat, kuid ekraan jääb mustaks, veenduge, et monitor oleks sisse lülitatud ja et arvuti korpusega ühendav kaabel oleks kindlalt mõlemast otsast ühendatud.

Arvuti lülitub sisse ja ei ütle ühtegi käivitatavat seadet

SEOTUD:Kuidas käivitada arvuti kettalt või USB-draivilt

Kui teie arvuti lülitub sisse, kuid kuvatakse must ekraan, mis ütleb midagi sellist nagu „pole käivitatavat seadet” või muud tüüpi „kettaviga”, ei tundu, et teie arvuti käivitub kõvakettalt, kuhu Windows oli installitud. Sisestage oma arvuti BIOS-i või UEFI püsivara seadistusekraan ja kontrollige selle alglaadimise järjekorra sätteid, veendudes, et see oleks seadistatud õigelt kõvakettalt käivitamiseks.

Kui kõvaketast ei kuvata üldse loendis, on võimalik, et teie kõvaketas on ebaõnnestunud ja seda ei saa enam käivitada.

Kui BIOS-is on kõik korras, võiksite sisestada Windowsi installi- või taastekandjad ja käivitada käivitusparanduse toimingu. See üritab Windowsi uuesti käivitatavaks muuta. Näiteks kui midagi kirjutas teie Windowsi draivi alglaadimissektori üle, parandab see alglaadimissektori. Kui taastekeskkonda ei laadita või te ei näe kõvaketast, on teil tõenäoliselt riistvaraprobleem. Kui taastekeskkonda ei laadita, kontrollige kõigepealt oma BIOS-i või UEFI alglaadimise järjekorda.

Samuti saate proovida Windowsi alglaaduri probleeme käsitsi lahendada, kasutades käske fixmbr ja fixboot. Windowsi kaasaegsed versioonid peaksid selle probleemi teie jaoks lahendama Startup Repair viisardi abil, nii et te ei peaks neid käske tegelikult ise käivitama.

Kui Windows külmub või krahhib käivitamise ajal

SEOTUD:Kuidas parandada Windowsi käivitusparanduse tööriista käivitusprobleeme

Kui näib, et Windows alustab käivitamist, kuid ebaõnnestub pooleli, võib teil olla kas tarkvara- või riistvaraprobleem. Kui tegemist on tarkvaraprobleemiga, saate selle võib-olla parandada käivitusparanduse toimingu abil. Kui te ei saa seda alglaadimismenüü kaudu teha, sisestage Windowsi installiketas või taasteketas ja kasutage sealt käivitusparanduse tööriista. Kui see ei aita üldse, võiksite Windowsi uuesti installida või Windows 8 või 10 puhul värskendada või lähtestada.

Kui arvutis ilmneb käivitamisel remondi või Windowsi uuesti installimise ajal vigu või kui uuesti installimise protsess töötab korralikult ja pärast seda ilmnevad samad vead, on teil tõenäoliselt riistvaraprobleem.

Kui Windows käivitub ja sinised ekraanid või külmub

Kui Windows jookseb iga kord käivitamisel krahhi või sinised ekraanid, võib teil tekkida riist- või tarkvaraprobleem. Näiteks võib pahavara või lollakas draiver laadida alglaadimisel ja põhjustada krahhi, või võib teie arvuti riistvara töötada valesti.

SEOTUD:Turvarežiimi kasutamine Windowsi arvuti parandamiseks (ja millal peaksite)

Selle testimiseks käivitage Windowsi arvuti turvarežiimis. Turvarežiimis ei laadi Windows tüüpilisi riistvaradraivereid ega tarkvara, mis käivitamisel automaatselt käivitub. Kui arvuti on turvarežiimis stabiilne, proovige desinstallida hiljuti installitud riistvaradraiverid, teha süsteemitaaste ja otsida pahavara. Kui teil on õnne, võib üks neist toimingutest teie tarkvaraprobleemi lahendada ja võimaldab teil Windowsi normaalselt käivitada.

Kui teie probleem pole lahendatud, proovige Windowsi uuesti installida või tehke värskendus või lähtestamine operatsioonisüsteemides Windows 8 või 10. See lähtestab teie arvuti tagasi puhtasse tehase vaikeseisundisse. Kui teil on endiselt krahhe, on teie arvutis tõenäoliselt riistvaraprobleeme.

SEOTUD:Algaja geek: kuidas Windowsi arvutisse uuesti installida

Kuidas taastada faile, kui Windows ei käivitu

SEOTUD:Kuidas taastada faile surnud arvutist

Kui teil on olulisi faile, mis kaovad ja soovite enne Windowsi uuesti installimist varundada, saate failide taastamiseks kasutada Windowsi installiprogrammi ketast või Linuxi meediumit. Need töötavad täielikult CD-, DVD- või USB-draivilt ja võimaldavad teil faile kopeerida mõnele muule välisele andmekandjale, näiteks teisele USB-mälupulgale või välisele kõvakettale.

Kui te ei saa Windowsi installiprogrammi või Linuxi live-CD-d käivitada, peate võib-olla minema oma BIOS-i või UEFI-sse ja muutma alglaadimise järjekorra sätet.

Kui isegi see ei toimi - või kui saate seadmetest käivitada ja arvuti külmub või te ei pääse kõvakettale juurde, on teil tõenäoliselt riistvaraprobleeme. Võite proovida tõmmata arvuti kõvaketast, sisestada see teise arvutisse ja taastada oma failid sel viisil.

Nende sammude järgimine peaks lahendama suurema osa Windowsi alglaadimisprobleemidest - vähemalt nendest, mis on tegelikult parandatavad. Pimedas pilves, mis alati selliste probleemide küljes ripub, on võimalus, et kõvaketas või mõni muu arvuti komponent võib rikkis olla.

Pildikrediit: Karl-Ludwig G. Poggemann Flickris, Tzuhsun Hsu Flickris


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found