Mis vahe on JPG, PNG ja GIF vahel?

Kui me jätkame vanale pilditehnoloogiale tuginedes, kogunevad failitüüpide tüübid pidevalt, millel kõigil on oma nüansid ja kasutusviisid. JPG, PNG ja GIF on muutunud kõige levinumaks, kuid mis eristab neid üksteisest?

Need vormingud on muutunud kõige populaarsemaks tänu nende ühilduvusele kaasaegsete brauseritega, lairibaühenduse kiirusele ja tavakasutajate vajadustele. Liituge meiega, kui vaatame üksikasjalikult kõiki vorminguid ja käsitleme nende tugevaid ja nõrku külgi.

JPG (ühine fotoekspertide rühm)

JPG oli ühise fotograafiaekspertide rühma (JPEG) välja töötatud failitüüp, mis oli professionaalsete fotograafide standard. Sarnaselt meetodile, mida ZIP-failid kasutavad failide koondamiseks andmete tihendamiseks, tihendavad JPG-d pildiandmeid, vähendades piltide sektsioonid piksliteks või paanideks. JPG-tihendamisel on kahetsusväärne püsiva püsimise kõrvalmõju, kuna faili tehnoloogia loodi suurte fotofailide salvestamiseks üllatavalt väikestesse ruumidesse ja mitte fototöötluseks.

JPG-d on muutunud de facto Interneti standardpildiks, kuna neid saab nii palju kokku suruda. Tüüpilist JPG-faili saab tihendada sõltuvalt teie seadetest vahemikus 2: 1 kuni 100: 1. Eriti sissehelistatud Interneti-aegadel olid JPG-d ainsaks otstarbekaks viisiks pilditeabe saatmiseks.

Kuid JPG kaotatud olemuse tõttu pole see ideaalne viis kunstifailide salvestamiseks. Isegi JPG kõrgeima kvaliteediga seade on tihendatud ja see muudab teie pildi välimust, kui vaid veidi. JPG ei ole ka ideaalne kandja tüpograafia, teravate joonte ega isegi teravate servadega fotode jaoks, kuna need on udused või määrdunud anti-aliasinguga. Kõige hullem on see, et see kaotus võib kuhjuda - kunstiteose mitme versiooni salvestamine võib iga salvestamise korral halveneda. Sellegipoolest on tavaline, et neid asju salvestatakse JPG-vormingus lihtsalt seetõttu, et failitüüp on nii üldlevinud.

Ühine fotoekspertide rühm töötas välja selle kadudeta JPG-tehnoloogia, et võidelda selle tõsise kvaliteedi halvenemise probleemiga. Kuid sissehelistamiskiiruse ja üldise huvipuuduse tõttu kvaliteetsete, halvustavate failide vastu ei saanud JPG-LS standard kunagi järele.

Võimalik on alla laadida pistikprogramme, mis võimaldavad kasutajatel avada ja salvestada kadudeta JPG2000 ning mõned programmid, näiteks Apple'i eelvaate rakendus, saavad JPG2000 otse karbist välja lugeda ja salvestada.

JPG-d toetavad 24-bitist RGB ja CMYK, samuti 8-bitist halltooni. Ma isiklikult ei soovita CMYK-i värviruume JPG-des kasutada. Samuti on oluline märkida, et halltoonides JPG-d ära suru kokku peaaegu sama palju kui värvilised.

GIF (graafika vahetusvorming)

GIF, nagu JPG, on vanem failitüüp, mida tavaliselt seostatakse Internetiga, erinevalt fotograafiast. GIF tähistab “Graphics Interchange Format” ja kasutab sama kadudeta LZW-tihendust, mida kasutavad TIFF-pildid. See tehnoloogia oli kunagi vastuoluline (patendi jõustamise küsimustes), kuid on muutunud aktsepteeritud vormiks, kuna kõik patendid on aegunud.

GIF on oma olemuselt 8-bitine värvifail, mis tähendab, et need piirduvad 256 värvi paletiga, mille saab valida RGB värvimudelilt ja salvestada värvikaardile (CLUT) või lihtsalt värvilauda. Siiski on olemas standardsed värvipaletid, näiteks palett “Web Safe”. Oluline märkus on see, et halltoonides pildid on oma olemuselt 8-bitised palett, seega on nende GIF-vormingus salvestamine üsna ideaalne.

Lisaks läbipaistvuse toele toetab GIF ka animatsioone, piirates iga kaadrit 256 eelnevalt valitud värviga.

Kuigi GIF ei ole kahjulik nagu JPG, moonutab 8-bitiseks värviks teisendamine paljusid pilte, kasutades värvitoonide või pointilismi sarnaste värvide optiliseks segamiseks või hajutamiseks filtreid. See võib pilti radikaalselt halvemaks muuta või mõnel juhul kasutada huvitava efekti loomiseks.

Selle kadudeta vormingu tõttu saab GIF-i kasutada tüpograafia ja geomeetriliste kujundite kitsaste joonte hoidmiseks, kuigi need asjad sobivad paremini vektorgraafiliste failide jaoks, näiteks SVG või Adobe Illustratori emakeelena AI.

GIF ei ole ideaalne kaasaegseks fotograafiaks ega ka piltide salvestamiseks. Väikeste ja väga piiratud värvilaudadega suuruste korral võivad GIF-pildid olla väiksemad kui JPG-failid. Kuid enamasti tavaliste suuruste korral loob JPG-tihendus väiksema pildi. Need on suures osas ajale jalgu jäänud, kasulikud ainult tantsivate beebide loomiseks või mõnikord karmide kilede loomiseks.

PNG (kaasaskantav võrgugraafika)

PNG tähistab kaasaskantavat võrgugraafikat (või sõltuvalt sellest, kellelt küsite, rekursiivset “PNG-Not-GIF”). See töötati välja avatud alternatiivina GIF-ile, mis kasutas varem arutatud LZW pakkumisalgoritmi. PNG on suurepärane Interneti-graafika failitüüp, kuna see toetab brauserite läbipaistvust elegantsiga, mida GIF-il pole. Pange tähele, kuidas läbipaistev värv muutub ja sulandub taustaga. Paremklõpsake pilti, et seda näha. See on tegelikult üks pilt, mis on neljal erineval taustavärvil.

PNG toetab 8-bitist värvi nagu GIF, kuid toetab ka 24-bitist värvilist RGB-d, nagu JPG teeb. Need on ka kadudeta failid, mis tihendavad fotopilte pildikvaliteeti halvendamata. PNG kipub olema suurim kolmest failitüübist ja mõned (tavaliselt vanemad) brauserid seda ei toeta.

Lisaks suurepärasele läbipaistvuse vormingule on 24-bitise PNG kaotuseta olemus ideaalne ekraanipiltide tarkvara jaoks, võimaldades pikslit töölaua keskkonna pikslite taasesitamiseks.

Kumba kasutada?

Vasakult paremale on need failid: 24-bitine tihendatud JPG, 8-bitine GIF, 8-bitine PNG, täiskvaliteetne 24-bitine JPG ja 24-bitine PNG. Pange tähele, et failisuurused suurenevad samas suunas.

PNG on suurem piltide tüüp, mis sisaldab sageli teavet, mis võib teie vajadustest lähtuvalt kasulik olla või mitte. 8-bitine PNG on võimalus, kuid GIF on väiksem. Kumbki ei ole optimaalsed võimalused pildistamiseks, kuna JPG on palju väiksem kui kadudeta PNG ja ainult minimaalne kvaliteedi kadu. Ja suure eraldusvõimega failide salvestamiseks tihendatakse JPG pisikestesse osadesse, kusjuures kvaliteedi kadu on nähtav ainult lähedalt uurides.

Lühidalt:

  • PNG on hea võimalus läbipaistvuse ja väiksemate failide kaotamiseks. Suuremad failid, mitte nii palju, kui te ei nõua mittekadusid pilte.
  • GIF on suures osas uudsus ja kasulik ainult animatsiooniks, kuid suudab toota väikeseid 8-bitiseid pilte.
  • JPG on endiselt internetis olevate fotode ja fotolaadsete piltide kuningas, kuid olge ettevaatlik, kuna teie fail võib iga salvestamise korral halveneda.

Keizersgrachti pilt Amsterdamis, autor Massimo Catarinella kaudu Vikipeedia, vabastati all Creative Commonsi litsents. Sama litsentsi alusel saadaval olevad tuletatud pildid. Mind ei huvita teada, kes lõi tantsiva beebi.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found