Hoiatus: kõik saavad kustutatud failid taastada teie USB-draividelt ja välistest SSD-ketastest

Levinud tarkus on see, et kustutatud faile ei saa tahkismeediumist taastada, vaid ainult traditsioonilistest mehaanilistest kõvaketastest. Kuid see kehtib ainult sisemiste draivide kohta - USB-välkmäluseadmed ja välised tahkis-draivid on failide taastamise rünnakute suhtes haavatavad.

Ühest küljest võib see olla hea uudis - saate taastada failid, mille olete sellistest draividest kogemata kustutanud. Teisest küljest saavad teised inimesed taastada teie delikaatsed kustutatud andmed, kui saavad neile draividele juurdepääsu.

Miks ei saa kustutatud faile taastada sisemistelt tahkisdraividelt

SEOTUD:Miks saab kustutatud faile taastada ja kuidas saate seda ära hoida

Põhjus, miks kustutatud faile saab taastada traditsioonilistest sisemistest mehaanilistest kõvaketastest, on lihtne. Kui kustutate nendelt traditsioonilistelt draividelt faili, siis faili tegelikult ei kustutata. Selle asemel jäetakse selle andmed kõvakettale ja märgitakse ebaoluliseks. Teie operatsioonisüsteem jõuab nende sektorite ülekirjutamiseni alati, kui see vajab rohkem ruumi. Sektorite tühjendamiseks pole põhjust - see muudaks faili kustutamise protsessi palju-palju kauemaks. Kasutatud sektori ülekirjutamine on sama kiire kui tühja sektori ülekirjutamine. Kuna kustutatud failid asuvad ringi, saavad tarkvaratööriistad skannida draivi kasutamata ruumi ja taastada kõik, mida pole veel üle kirjutatud.

Tahkis-ajamid töötavad erinevalt. Enne kui välkmälu lahtrisse andmeid saab kirjutada, tuleb see kõigepealt tühjendada. Uued kettad tulevad tühjad, nii et neile kirjutamine on võimalikult kiire. Terve draivi korral, kus asuvad kustutatud failibitid, on kettale kirjutamise protsess aeglasem, sest enne lahtrisse kirjutamist tuleb iga lahter kõigepealt tühjendada. Kuid see tähendab, et tahkis-ajamid kippusid aja jooksul aeglustuma. Selle parandamiseks võeti kasutusele TRIM. Kui teie operatsioonisüsteem kustutab faili sisemisest tahkisdraivist, saadab see käsu TRIM ja draiv tühjendab need sektorid kohe. See kiirendab tulevikus sektoritesse kirjutamise protsessi ja sellel on kõrvaline eelis, kuna sisemisest tahkis-draivist on kustutatud failide taastamine praktiliselt võimatu.

TRIM töötab ainult sisemiste draivide jaoks

Üldteada on see, et kustutatud faile ei saa tahkekettadelt taastada. Kuid see on vale, sest siin on suur püüdlus: TRIM-i toetatakse ainult sisemistele draividele. TRIM-i ei toetata USB- ega FireWire-liideste kaudu. Teisisõnu, kui kustutate faili USB-mäluseadmest, välisest tahkiseadmest, SD-kaardilt või muud tüüpi tahkismälust, istuvad kustutatud failid mälus ja neid saab taastada.

Praktikas tähendab see seda, et need välised kettad on failide taastamise suhtes sama haavatavad kui traditsioonilised magnetkettad. Tegelikult on nad veelgi haavatavamad, kuna USB-mälupulka või sisemist draivi on lihtsam haarata. Võite jätta nad istuma, lasta inimestel neid laenata või kinkida, kui olete nendega valmis.

Vaata ise

SEOTUD:Kustutatud faili taastamine: ülim juhend

Ärge võtke lihtsalt seda sõna. Saate seda ise katsetada. Haarake USB-mälupulk, ühendage see arvutiga ja kopeerige sinna fail. Kustutage see fail USB-draivist ja käivitage seejärel failide taastamise programm - siin kasutame Piriformi tasuta Recuva. Skannige draiv oma failide taastamise programmiga ja see näeb teie kustutatud faili ning võimaldab teil selle taastada.

Recuva leidis faili, mille kustutasime, kiirotsinguga.

Kiired vormingud ei aita

Võite arvata, et draivi vormindamine võib aidata. Vormindamine kustutab kõik draivil olevad failid ja loob uue failisüsteemi FAT32.

Selle testimiseks vormindasime draivi Windowsi vaikevalikuga „Kiire vormindamine”. Recuva ei leidnud tavalise kiire skannimisega ühtegi kustutatud faili, mis on paranemine. Pikem “Deep Scan” leidis hulga muid kustutatud faile, mis olid olemas enne draivi vormindamist. Kiire vorming ei kustuta teie draivi.

Seejärel proovisime pikema vormindamistoimingu teha, tühjendades valiku „Kiire vormindamine”. Recuval ei õnnestunud pärast ühtegi kustutatud faili leida. Kui soovite veenduda, et keegi ei saa teie kettalt kustutatud faile taastada, eemaldage draivi vormindamisel kindlasti märkeruut „Kiire vormindamine”.

Draivi vormindamiseks paremklõpsake seda Windows Exploreris või File Exploreris ja valige suvand Format. Te ei tohiks seda teha iga kord, kui kustutate faili, kuna see lisab teie kettale täiendavaid kirjutusi ja vähendab selle välkmälu eluiga.

Kuidas tagada, et kustutatud faile ei saaks taastada

SEOTUD:Kuidas tundlikke faile arvutis VeraCryptiga turvata

Selle asemel saate oma ketta krüptimiseks kasutada krüptimislahendust, nagu platvormidevaheline TrueCrypt, Microsofti BitLocker To Go, Mac OS X sisseehitatud krüptimisfunktsioon või Linuxi USB-draivi krüptimisfunktsioonid. Inimesed ei saa kustutatud faile ilma teie krüptovõtmena taastada, nii et see kaitseb kõiki teie draivi faile - nii kustutatud kui ka muul viisil.

See on ilmselgelt oluline ainult siis, kui teie kettal on tundlikke faile. Kui kettal on maksudeklaratsioone või ettevõtteteavet, soovite seda tõenäoliselt kaitsta. Teisalt, kui kasutate USB-draivi lihtsalt vähem tundlike andmete jaoks - võib-olla transpordite videofaile arvutist koduse meelelahutuskeskuse juurde - ei pea te nii palju hoolima.

TRIM on funktsioon, mis aitab teil oma sisemistest tahkis-draividest parimat jõudlust saada. See ei olnud mõeldud turvaelemendina, kuid paljud inimesed on pidanud enesestmõistetavaks, et kogu see tahkis-välkmälu töötab ühtemoodi. Seda ei tehta - välistel draividel võivad failid nendest siiski taastada. Võtke seda kindlasti arvesse draivide utiliseerimisel ja delikaatsete andmete jälgimisel.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found