Kuidas oma arvutit kaitsta BIOS-i või UEFI parooliga

Windowsi, Linuxi või Maci parool takistab inimestel lihtsalt teie operatsioonisüsteemi sisselogimist. See ei takista inimestel teistel opsüsteemidel käivitamist, teie draivi pühkimist ega failidele juurdepääsemiseks live-CD kasutamist.

Teie arvuti BIOS või UEFI püsivara pakub võimalust seada madalama taseme paroole. Need paroolid võimaldavad teil piirata inimeste arvuti käivitamist, eemaldatavatest seadmetest käivitamist ning BIOSi või UEFI seadete muutmist ilma teie loata.

Kui soovite seda teha

SEOTUD:Mida teeb arvuti BIOS ja millal peaksin seda kasutama?

Enamikul inimestel ei peaks olema vaja BIOS-i või UEFI parooli määrata. Kui soovite tundlikke faile kaitsta, on kõvaketta krüptimine parem lahendus. BIOS- ja UEFI-paroolid sobivad eriti ideaalselt avalike või töökoha arvutite jaoks. Need võimaldavad teil piirata alternatiivsete operatsioonisüsteemide käivitamist eemaldatavates seadmetes ja takistada inimestel teise opsüsteemi installimist arvuti praeguse operatsioonisüsteemi kohale.

Hoiatus: Pidage kindlasti meeles kõik teie määratud paroolid. Võite BIOS-i parooli lähtestada lauaarvutil, mille saate üsna hõlpsalt avada, kuid see protsess võib olla palju keerulisem sülearvutis, mida ei saa avada.

Kuidas see töötab

SEOTUD:Miks pole Windowsi parool teie andmete kaitsmiseks piisav

Oletame, et olete järginud häid turbetavasid ja teie Windowsi kasutajakontol on seadistatud parool. Kui teie arvuti käivitub, peab keegi selle kasutamiseks või failidele juurdepääsemiseks sisestama teie Windowsi kasutajakonto parooli? Mitte tingimata.

Isik võib sisestada eemaldatava seadme, nagu USB-draiv, CD või DVD, millel on opsüsteem. Nad said selle seadme kaudu käivitada ja pääseda Linuxi reaalajas töölauale - kui teie failid on krüptimata, võivad nad teie failidele juurde pääseda. Windowsi kasutajakonto parool ei kaitse teie faile. Nad said ka Windowsi installiprogrammi kettalt käivitada ja arvutisse Windowsi praeguse koopia kohale installida uue Windowsi koopia.

Saate muuta alglaadimise järjekorda, sundides arvutit alati oma sisemiselt kõvakettalt käivitama, kuid keegi võib sisestada teie BIOS-i ja muuta alglaadimise järjekorda eemaldatava seadme käivitamiseks.

BIOS-i või UEFI püsivara parool pakub selle eest teatud kaitset. Olenevalt parooli konfigureerimisest vajavad inimesed parooli arvuti käivitamiseks või lihtsalt BIOS-i sätete muutmiseks.

Muidugi, kui kellelgi on teie arvutile füüsiline juurdepääs, on kõik panused välja lülitatud. Nad võivad selle lahti murda ja kõvaketta eemaldada või teise kõvaketta sisestada. Nad võivad kasutada oma füüsilist juurdepääsu BIOS-i parooli lähtestamiseks - näitame teile, kuidas seda hiljem teha. BIOS-i parool pakub siin endiselt lisakaitset, eriti olukordades, kus inimestel on juurdepääs klaviatuurile ja USB-pordidele, kuid arvuti korpus on lukus ja nad ei saa seda avada.

Kuidas määrata BIOS-i või UEFI parooli

SEOTUD:Kuidas käivitada arvuti kettalt või USB-draivilt

Need paroolid määratakse teie BIOS-i või UEFI seadete ekraanil. Windows 8-eelsetes arvutites peate BIOS-i seadete kuva kuvamiseks arvuti taaskäivitama ja käivitamise ajal vastavat klahvi vajutama. See võti on arvutist erinev, kuid sageli on see F2, Delete, Esc, F1 või F10. Kui vajate abi, vaadake lisateavet oma arvuti dokumentatsioonist või Google'i mudeli numbrist ja "BIOS-võtmest". (Kui lõite oma arvuti, otsige oma emaplaadi mudeli BIOS-võtit.)

Leidke BIOS-i seadete ekraanil paroolivalik, konfigureerige oma parooli sätted vastavalt soovile ja sisestage parool. Võimalik, et saate määrata erinevaid paroole - näiteks üks parool, mis võimaldab arvutil käivitada, ja teine, mis kontrollib juurdepääsu BIOS-i seadetele.

Samuti peate külastama jaotist Boot Order ja veenduma, et alglaadimise järjekord on lukus, et inimesed ei saaks eemaldatavatest seadmetest ilma teie loata käivitada.

SEOTUD:Mida peate teadma UEFI kasutamise kohta BIOS-i asemel

Windows 8 järgsetes arvutites peate Windows 8 alglaadimisvalikute kaudu sisenema UEFI püsivara seadete ekraanile. Teie arvuti UEFI seadete ekraan pakub loodetavasti paroolivaliku, mis töötab sarnaselt BIOS-i parooliga.

Maci arvutites taaskäivitage Mac, taasterežiimi käivitamiseks hoidke all klahvi Command + R ja UEFI püsivara parooli määramiseks klõpsake Utiliidid> Püsivara parool.

Kuidas lähtestada BIOS-i või UEFI püsivara parool

SEOTUD:BIOS-i sätete lähtestamiseks arvuti CMOS-i kustutamine

BIOS-i või UEFI paroolidest saate tavaliselt mööda minna, kui teil on füüsiline juurdepääs arvutile. Seda on kõige lihtsam avada mõeldud lauaarvutil. Parool on salvestatud püsimällu, mille toiteallikaks on väike aku. Lähtestage BIOS-i sätted ja lähtestate parooli - saate seda teha hüppajaga või aku eemaldades ja uuesti sisestades. BIOS-i parooli lähtestamiseks järgige meie juhendit arvuti CMOS-i tühjendamiseks.

See protsess on ilmselt keerulisem, kui teil on sülearvuti, mida ei saa avada. Mõnel arvutimudelil võivad olla tagaukse paroolid, mis võimaldavad teil pääseda BIOS-ile, kui unustate parooli, kuid ei arvesta sellega.

Samuti võite unustatud paroolide lähtestamiseks kasutada professionaalseid teenuseid. Näiteks kui määrate MacBookile püsivara parooli ja unustate selle, peate võib-olla külastama Apple Store'i, et nad selle teie jaoks parandaksid.

BIOS ja UEFI paroolid pole enamiku inimeste jaoks kunagi kasutatavad, kuid need on kasulikud turvafunktsioonid paljudele avalikele ja äriarvutitele. Kui kasutate mingisugust küberkohvikut, peaksite tõenäoliselt määrama BIOS-i või UEFI-parooli, et takistada inimestel teie arvutis erinevatesse operatsioonisüsteemidesse käivitamist. Muidugi, nad saaksid kaitsest mööda minna, avades arvuti korpuse, kuid seda on raskem teha kui lihtsalt USB-draivi sisestamine ja taaskäivitamine.

Pildikrediit: Buddhika Siddhisena Flickris


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found