Kuidas kasutada FTP käsku Linuxis

Failiedastusprotokoll on vanem kui enamik meie lugejatest, kuid see on endiselt tugev. FTP-l pole tänapäevase protokolli turvalisust, kuid peate selle siiski kasutama. Siit saate teada, kuidas seda teha.

Hoiatus: Ärge kasutage FTP-d Interneti kaudu

Teeme selle kohe algusest peale selgeks: failiedastusprotokoll (FTP) pärineb 1970. aastate algusest ja see on kirjutatud turvalisust arvestamata. See ei kasuta krüptimist millekski. Sisselogimismandaadid, nagu teie kasutajanimi ja parool, samuti allalaaditavad või üles laaditud andmed edastatakse selge tekstina. Kõik saladuses olijad saavad teie saladusi vaadata. Kuid FTP-l on endiselt oma kasutusalad.

Kui edastate faile oma võrgus, peaksite olema ohutu - seni, kuni keegi võrgus olijatest ei nuhkiks ega pealtkuulaks tundlikke dokumente, kui neid edastate. Kui teie failid pole mingil moel konfidentsiaalsed ega tundlikud, peaks FTP-ga nende sisevõrgus teisaldamine olema hea. Linuxil on standard ftp käsureaprogramm just selle stsenaariumi käsitlemiseks.

Aga kindlasti ära kasutaftp käsk Interneti kaudu välistele ressurssidele juurde pääseda. Selleks kasutage sftp käsureaprogramm, mis kasutab turvalist SSH-failiedastusprotokolli. Tutvustame selles õpetuses mõlemat programmi.

Selle selgitamiseks, miks te ei soovi FTP-d kunagi Interneti kaudu kasutada, vaadake allolevat ekraanipilti. See näitab FTP parooli selgesõnalisena. Kõik, kes on teie võrgus või teie ja Interneti-FTP-serveri vahel, näevad hõlpsalt, et parool on „MySecretPassword”.

Ilma krüptimiseta võib pahatahtlik näitleja muuta ka faile, mida laadite alla või laadite üles.

Ftp käsk

Eeldades, et teil on FTP-saidil kehtiv konto, saate sellega ühenduse luua järgmise käsuga. Selles artiklis asendage käskudes olev IP-aadress selle FTP-serveri IP-aadressiga, millega ühendate.

ftp 192.168.4.25

Hoiatus: Sa peaksid kasutama ainult ftp käsk usaldusväärse kohaliku võrgu serveritega ühenduse loomiseks. Kasuta sftp allpool käsitletud käsk failide edastamiseks Interneti kaudu.

FTP-server vastab tervitussõnumiga. Tervituse sõnastus on serveriti erinev. Seejärel küsib see konto kasutajanime, kuhu logite.

Pange tähele, et kuvatakse ühenduse loomise saidi IP-aadress ja seejärel teie Linuxi kasutajanimi. Kui teie konto nimi FTP-serveris on sama mis teie Linuxi kasutajanimi, vajutage lihtsalt sisestusklahvi. See kasutab teie Linuxi kasutajanime FTP-serveri konto nimena. Kui teie Linuxi kasutajanimi ja FTP konto nimi erinevad, sisestage FTP konto kasutajanimi ja vajutage sisestusklahvi.

FTP-serverisse sisselogimine

Teil palutakse sisestada FTP-saidi parool. Sisestage oma parool ja vajutage sisestusklahvi. Teie parooli ei kuvata ekraanil. Kui FTP-server kontrollib teie FTP-kasutajakonto nime ja parooli kombinatsiooni, logitakse siis FTP-serverisse.

Teile esitatakse ftp> viip.

Ümbervaatamine ja failide hankimine

Esiteks soovite tõenäoliselt saada FTP-serveris olevate failide loendi. The ls käsk just seda teeb. Meie kasutaja näeb faili gc.c on FTP-serveris ja soovib selle oma arvutisse alla laadida. Tema arvuti on FTP kõnepruugis “kohalik arvuti”.

Faili hankimise (või "hankimise") käsk on saada. Seetõttu annab meie kasutaja käsu saada gc.c. Nad kirjutavad saada, tühik ja seejärel faili nimi, mida nad soovivad laadida.

FTP-server vastab faili kohalikku arvutisse ülekandmisega ja üleandmise kinnitamisega. Samuti kuvatakse faili suurus ja ülekandmiseks kulunud aeg.

ls
saada gc.c

Mitme faili korraga toomiseks kasutage nuppumget (mitu saada) käsk. The mget käsk palub teil kinnitada, kas soovite iga faili kordamööda alla laadida. Vastamiseks vajutage jah-i korral nuppu "y" ja ei-vastuseks "n".

See oleks paljude failide jaoks tüütu. Seetõttu salvestatakse seotud failide kogud tavaliselt ftp-saitidele üksikute tar.gz- või tar.bz2-failidena.

SEOTUD:Kuidas faile ekstraktida .tar.gz või .tar.bz2 failist Linuxis

mget * .c

Failide üleslaadimine FTP-serverisse

Sõltuvalt teie FTP-kontole antud õigustest võite faile serverisse üles laadida (või "panna"). Faili üleslaadimiseks kasutage nuppu panema käsk. Meie näites laadib kasutaja üles faili nimega Songs.tar.gz FTP-serverisse.

pane Songs.tar.gz

Nagu arvata võib, on käsk mitu faili korraga FTP-serverisse panna. Seda nimetatakse mput (mitmekordne panemine). Täpselt nagu mget käsk tegi, mput küsib iga faili üleslaadimiseks ükshaaval kinnitust "y" või "n".

Sama argument failikomplektide tõrvaarhiivi paigutamise kohta kehtib failide paigutamise kohta nagu failide hankimise puhul. Meie kasutaja laadib üles mitu „.odt” faili järgmise käsuga:

mput * .odt

Kataloogide loomine ja muutmine

Kui teie ftp-serveri kasutajakonto seda lubab, saate võib-olla luua katalooge. Käsk seda teha on mkdir . Selguse huvides on kõik kataloogiga, mille loote rakendusega mkdir käsk luuakse ftp-serveris, mitte teie kohalikus arvutis.

FTP serveri kataloogide muutmiseks kasutage nuppu cd käsk. Kui kasutate cd käsk ftp> viip ei muutu teie uue praeguse kataloogi kajastamiseks. The pwd (printige kataloogi printimine) näitab teie praegust kataloogi.

Meie ftp kasutaja loob kataloogi nimega muusika, vahetub sellesse uude kataloogi, kinnitab asukohta kasutades pwd Seejärel laadib käsk faili sellesse kataloogi.

mkdir muusika
cd muusika
pwd
pane laulud.tar.gz

Kiiresti praeguse kataloogi vanemkataloogi liikumiseks kasutage nuppu cdup käsk.

cdup

Juurdepääs kohalikule arvutile

Kohaliku arvuti kataloogi muutmiseks võite kasutada lcd käsk ftp> viip. Kohalikus failisüsteemis viibimise jälgimine on aga lihtne. Mugavam viis kohalikule failisüsteemile juurdepääsu saamiseks on ! käsk.

The ! käsk avab kohaliku arvuti kestakna. Selles kestas saate teha kõike, mida saate tavalises terminaliaknas. Kui tippite väljumine olete pöördunud tagasi ftp> viip.

Meie kasutaja on seda kasutanud ! käsk ja sisestas kohaliku arvuti kestakna. Nad on välja andnud ls käsk, et näha, millised failid selles kataloogis on ja siis tippige väljumine naasta ftp> viip.

!
ls
väljumine

Failide ümbernimetamine

FTP-serveris failide ümbernimetamiseks kasutage nuppu ümber nimetada käsk. Siin nimetab meie FTP kasutaja faili ümber ümber nimetada ja seejärel kasutab ls käsk kataloogis olevate failide loetlemiseks.

nimetage laulud ümber .tar.gz rock_songs.tar.gz
ls

Failide kustutamine

FTP-serveris failide kustutamiseks kasutage nuppu kustuta käsk. Mitme faili korraga kustutamiseks kasutage nuppu mdelete käsk. Iga faili kustutamiseks palutakse teil esitada kinnitus “y” või “n”.

Siin on meie FTP kasutaja nimekirjas failid, et näha nende nimesid, ja valis seejärel need kustutamiseks. Seejärel otsustavad nad kõik need kustutada.

ls
kustuta gc.o
mdelete * .o

Kasutades käsku sftp

IP-aadressimissüsteemiga kursis olevad lugejad on märganud, et ülaltoodud näidetes kasutatud FTP-serveri aadress 192.168 on sisemine IP-aadress, mida nimetatakse ka privaatseks IP-aadressiks. Nagu me selle artikli alguses hoiatasime, ftp käsku tuleks kasutada ainult sisevõrkudes.

Kui soovite ühenduse luua kaug- või avaliku FTP-serveriga, kasutage sftp käsk. Meie kasutaja loob ühenduse SFTP-nimelise kontoga demo aadressil üldkasutatavas FTP - serveris test.trebex.net.

Ühenduse loomisel teavitatakse neid ühenduse loomisest. Neile teatatakse ka, et hosti autentsust ei saa kontrollida. See on normaalne uue hosti esmakordse ühenduse korral. Ühenduse kinnitamiseks vajutavad nad klahvi "y".

Kuna kasutajakonto nimi (demo) edastati käsureal, kui kasutajakonto nime ei küsita. Neilt küsitakse ainult parooli. See sisestatakse, kontrollitakse ja aktsepteeritakse ning neile esitatakse koos sftp> viip.

sftp [email protected]

Eespool kirjeldatud FTP-käsud töötavad SFTP-seansil täpselt samamoodi, välja arvatud järgmised erandid.

  • Faili kustutamiseks kasutage rm (FTP kasutab kustuta)
  • Mitme faili kustutamiseks kasutage rm (FTP kasutab mdelete)
  • Vanemkataloogi liikumiseks kasutage cd .. (FTP kasutab cdup)

Meie kasutaja on oma SFTP seansil kasutanud mõnda käsku. Neil on kasutada ls failide loendisse lisamiseks ja cd pubi kataloogi vahetamiseks. Nad on seda kasutanud pwd töökataloogi printimiseks.

Linuxi maailmas on failide edastamiseks muid võimalusi scp (turvaline koopia), kuid oleme siin keskendunud FTP-le ja SFTP-le. Rakendatavates stsenaariumides kasutatuna teenivad need kaks käsku teid ja teie failide salvestamise ja otsimise vajadusi hästi.