Ajastu lõpp: Adobe Shockwave sureb täna

Adobe tõmbab täna pistiku Shockwave'ile - ei, mitte Shockwave Flashile, mis on teistsugune. Aastast 1995, kui see sai nimeks Macromedia Shockwave, kasutati seda pistikprogrammi veebis mängude, esitluste ja muu multimeedia jaoks.

RIP Shockwave

Adobe lõpetab Shockwave'i täna, 9. aprillil 2019. Te ei saa enam Shockwave Playerit Windowsi jaoks Adobe'ist alla laadida, kuigi tugilepingutega ettevõttekliendid saavad seda veel paar aastat kasutada. Shockwave Player for Mac katkestati 2017. aastal. Kui leiate vana veebisaidi, mis majutab Shockwave'i sisu, ei saa seda mängida ühegi ametlikult toetatud tarkvaraga.

Õnneks on veeb Shockwave'ist edasi liikunud, nii et Shockwave on midagi, mida näete ainult üle kümne aasta taguste veebilehtede sirvimisel.

Flash on veel mõnda aega veel olemas. Adobe plaanib Flashi katkestada 2020. aasta lõpuks.

Adobe Shockwave vs Adobe Flash

Nii Shockwave kui ka Flash töötasid välja Macromedia, ettevõtte Adobe omandas 2005. aastal. Mõlemad on veebibrauseri pistikprogrammiga multimeediumitarkvara platvormid. Shockwave'i sisu mängib pistikprogramm "Shockwave Player", Flash-sisu aga plugin "Flash Player".

Shockwave on muutunud suures osas ebaoluliseks, kuna Flash omandas aastate jooksul üha rohkem oma võimeid. Kuid kahe toote ajalugu on erinev. Shockwave'i sugupuu ulatub kaugemale, algse Apple Macintoshi jaoks mõeldud VideoWorksini. Shockwave'iga loodud CD-ROM-id, mis hõlmasid hiire ja klõpsamise seiklusi ning hariduslikke kogemusi, olid populaarsed 90ndate alguses ja need lõi Macromedia Director. Shockwave Playeri pistikprogramm ilmus 1995. aastal, et tuua need funktsioonid kasvavasse veebi.

Macromedia tutvustas videomängutööstusele suunatud funktsioone 2001. aastal ja on suur tõenäosus, et mängisite pärast seda brauseris Shockwave'i mängu. Näiteks Candystand.com kuulus Life Saversi taga olevale ettevõttele Nabisco ja seal pakuti mitmesuguseid brauserimänge, mis kasutasid Shockwave'i. Ülaltoodud YouTube'i video näitab ametlikult litsentseeritudEesli Kong Riik Jah, Nintendo lõi brausermänge koostöös Life Saversi kommidega.

Veeb oli täis selliseid kogemusi - enamik neist on nüüd ajaga kadunud.Habbo hotelloli teismelistele suunatud veebipõhine sotsiaalne kogukond / virtuaalne maailm. Habbo alustas Shockwave'i kasutamist ja läks veebi liikudes hiljem üle Shockwave'ilt Flashile.

Flash sai alguse vektoripõhisest animatsioonivahendist nimega SmartSketch, millest saab FutureSplash. Macromedia omandas selle 1996. aastal. Kui Shockwave oli seotud raskemate multimeediakogemustega, siis Flash käsitles põhilisi vektorgraafikaid ja animatsioone - mäletate Homestar Runnerit? See oli Flash. Flash arenes sealt edasi, saades tuge skriptide, video, 3D ja muude funktsioonide jaoks, neelates üha enam Shockwave'i funktsioone ja jättes selle seljataha.

Nüüd on isegi Flashi taga HTML-funktsioonid, mis on integreeritud tänapäevastesse brauseritesse. Erinevalt Flashist tagavad need brauseri funktsioonid, et mängud ja muud multimeediakogemused toimiksid kõikjal - alates Windowsi arvutist kuni iPhone'i ja videomängukonsooli sisseehitatud brauserini - ilma brauseri pistikprogrammideta.

Mis siis on Shockwave Flash (SWF)?

Macromedia tegi asja keerulisemaks, segades „Shockwave” ja „Flash”, ehkki need on eraldi tarkvaratükid. Sellepärast kasutab Adobe Flash SWF-faile. Adobe väitel tähistab see ametlikult väikest veebivormingut.

Kuid see ei olnud see, mida see algselt tähendas, nagu öeldakse välja Adobe töötaja ajaveebi postitus. SWF tähistas algselt „Shockwave Flash”. Macromedia muutis paljud oma tooted kaubamärgiks nimega “Shockwave”. Näiteks kui Shockwave sai võimaluse MP3-faile esitada, nimetas Macromedia seda “Shockwave Audio” -ks. Hiljem omandas Macromedia Flashi omanikfirma FutureSplash ning nimetas toote Flashiks ja brauseri pistikprogrammiks Shockwave Flash. “Shockwave” viitas igasugusele brauserisisesele multimeediakogemusele.

See on umbes nagu see, kuidas Microsoft lõi 2000ndatel kõigil mõistet .NET. .NET oli Windowsi rakenduste arendajate tarkvararaamistik, kuid logisite oma Hotmaili kontole mingil põhjusel sisse ka nimega “.NET pass”. Mõlemad ettevõtted on oma meelt muutnud ja pärast asju üle kaubamärgile viinud, kuid .SWF-faililaiend elab edasi.

On aeg Shockwave desinstallida

Kui teie arvutis on endiselt Adobe Shockwave, peaksite selle desinstallima. Adobe ei värskenda seda enam turvapaikadega. Õnneks on enamik veebibrausereid selle ja teised vanad veebipluginad nagu Java nüüd blokeerinud. Siinkohal töötab Shockwave'i ainus brauser Internet Explorer - ja ka Internet Explorer on suuresti hüljatud veebibrauser.

Muidugi ei sunni keegi teid Shockwave'i desinstallima. Kui teil on see installitud, peaks see jätkama tööd. Ja kui leiate tulevikus iidse veebilehe, mis kasutab Shockwave'i sisu, on võimalik, et võite otsida kolmanda osapoole allalaadimissaidi, mis majutab vana Shockwave'i installerit, mida Adobe enam ei paku. Kuid Adobe ei väljasta enam turvavärskendusi ja see on halb uudis. Internet on selle maha jätnud - ja Flash on järgmine.

Aga hei, vähemalt saate Winampi ikkagi kasutada kaasaegses Windows 10 arvutis.

SEOTUD:Mis juhtus Winampiga ja kas saate seda nüüd kasutada?


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found