Mis vahe on puhuri ja GPU jahuti vahel?

Kui otsite oma töölauale uut graafikakaarti, võisite kaardi küljes olevatel jahutusseadmetel näha erinevaid mudeleid, millel oli erinev kirjeldus - näiteks puhur või vabaõhu jahuti. Vaatame, mida need terminid teie GPU jaoks tähendavad.

Mõlemad seadmed täidavad sama ülesannet: liigutavad soojuse graafikakaardi keskprotsessorist jahutusradiaatori ja ventilaatori abil. See on põhiprintsiip, mida kasutatakse peaaegu kõigis töölauaprotsessorites ja enamikus sülearvutites: hajutage protsessori soojus suurele messingist või alumiiniumist pinnale ja seejärel soojuse vabanemiseks selle ümber jahedat õhku. Teie arvuti korpuse fännid teevad sama. Sisselaskeventilaatorid toovad sisse jahedat õhku ja väljalaskeventilaatorid väljutavad kuuma õhu, mida teie arvuti erinevad osad on soojendanud.

GPU puhul on erinevus selles, kuidas need teie graafikakaardi fännid liigsest kuumusest vabanevad. Mõlemad tüübid kasutavad ühte või mitut jahutusseadme ventilaatorit, mis on kinnitatud välisele plastkorpusele ja ammutavad voolu kaardilt endast. Need ventilaatorid võtavad teie arvuti korpuse seest sisse kuuma õhu. Nad ei aja õhku sellesse välja - vähemalt mitte kohe.

Vabaõhu graafikaprotsessori jahuti võtab ventilaatorist õhku sisse, levitab selle kuuma õhu üle jahutusradiaatori ja ajab seejärel graafikakaardi üla- ja alaosa avade kaudu soojendatud õhu tagasi korpuse sisemusse. Sellepärast nimetatakse seda "vabaks õhuks", kuna GPU graafikaprotsessoriga ühendatud jahuti ja korpuses oleva õhu vahel pole midagi. Õhuvool näeb välja umbes selline: sinised nooled tähistavad ventilaatori graafikakaardile jahedat õhku ja punased nooled, mis tähistavad jahutusradiaatorist tagasi arvuti sisemusse väljutatud kuuma õhku:

Seevastu puhuri disainiga graafikakaardid laiendavad jahuti kaitsvat plastikut kogu jahuti ümber, sealhulgas kaardi üla- ja alaosa. Ainus avatud ala on paar auku kinnitusplaadis - kaardi osa, mis ühendatakse arvutikorpusega ja hoiab elektroonilisi porte, kuhu monitori või teleri ühendate. Kui ventilaator tõmbab korpusest õhku ja kusagil mujal minna ei saa, kui ainult iluvõre välja, visatakse GPU jahutusradiaatori poolt soojendatud kuum õhk korpuse tagaküljest täielikult välja. Seda nimetatakse mõistetavatel põhjustel mõnikord ka tagumise väljalaskekonstruktsioonina. See näeb välja järgmine:

Kumb siis parem on? See sõltub teie seadistusest. Tavapärase suure mahuka korpuse ja mõne üksiku ventilaatoriga lauaarvuti puhul töötavad välise õhuga jahutid paremini, jahutades GPU-d veidi suuremal määral. Seda seetõttu, et neil on parem õhuvool vähemate takistustega. Isegi kui süsteem kasutab juba korpuses olevat sooja õhku, hoiab selle lisavoolu olemasolu teie GPU-d veidi jahedamana.

Kuid see, et vabaõhu GPU jahuti jahutab paremini, ei tähenda, et see oleks alati parim valik. Kuna see sõltub nii palju protsessori korpuses hästi voolavast õhust, ei tööta vabaõhu jahuti hästi, kui teie korpusel pole piisavat õhuvoolu. Kui kasutate väiksemat Mini-ITX-i korpust vähemate ventilaatoritega või sõltute sisselaske või väljalaskeava jaoks vesijahutusega radiaatorist, ei saa teie korpuse sisemusse lisatav soojus samuti hallata. See muudab teie GPU, rääkimata kõigist teistest komponentidest, kuumemaks ja vähem tõhusaks. Väiksemate juhtumite ja suure õhuvooluta juhtumite korral võib GPU puhurjahuti, mis väljutab kuuma õhu korpusest, süsteemile üldiselt parem.

Enamiku kasutajate jaoks on kahte tüüpi jahutite erinevused minimaalsed - vähem kui viis kraadi sooja ühel või teisel viisil, tavaliselt ei piisa madalama jõudluse käivitamiseks. Ja muidugi võivad tippklassi kasutajad, kes soovivad oma sisemist õhuvoolu täpsemalt juhtida (või luua laheda välimusega arvutit), kasutada vedeliku jahutusseadistust, mis igatahes õhutab radiaatori kaudu õhku. Kui teil pole oma arvuti korpuse õhuvoolu jaoks eriti erilisi vajadusi, ärge laske ventilaatori versus vabaõhu probleemil end liiga häirida.

Kui ehitate väiksemat korpust või kavatsete oma protsessoril kasutada vedeljahutust, valige puhuri GPU jahuti disain, kui kaardid on muus osas võrreldavad. Kui plaanite GPU kiirendada ja soovite suurel juhul maksimaalset jõudlust, valige vabaõhu kujundus.

Pildikrediit: Newegg