Mida teha, kui telefoni või sülearvuti aku on paistes

Kui liitiumioonaku ebaõnnestub, võivad asjad lõunasse minna väga kiiresti. Kui avate telefoni, et leida kaks korda suuremaks paisunud aku, on nõuetekohane hooldus ja käsitsemine nii teie kui ka teiste turvalisuse seisukohast ülioluline.

Mis on paistes aku?

Valdav enamus kaasaegsest kaasaskantavast elektroonikast, sealhulgas sülearvutid, nutitelefonid, tahvelarvutid, e-raamatute lugejad ja spordijälgijad, saavad kõik liitiumioonakuid. Mis puutub kompaktsetesse patareidesse, siis need on päris toredad. Neil on suur energiatihedus, madal isetühjenemine ja väga väike mäluefekt: kõik funktsioonid, mis muudavad need kaasamiseks täiuslikuks, on kõik alates MacBookidest ja lõpetades Kindlesiga.

Kahjuks pole olemas nii öelda tasuta lõunasööki ja kogu see suure tihedusega energiahüvitis kaasneb kaubavahetusega. Eelkäijatega võrreldes on liitiumioonaku vähem stabiilne. Liitium on reaktsioonivõimelisem kui varem kasutatud ühendid, patareidel on rakkude ja väliskatte vahel väga väikesed vaheseinad ning kogu aku on survestatud.

Kui liitiumioonakud on üle kuumenenud, üle laetud või lihtsalt vanaduse tõttu ebaõnnestunud, on aku sisemistel rakkudel võimalik põleva elektrolüüdi segu gaasist väljuda. Siit tuleneb paisunud akuefekt: patareid on kavandatud nii, et need oleksid tõrkekindla meetmena gaasist välja, et see ei põhjustaks katastroofilist tulekahju.

Kui turse on väike, võite lihtsalt märgata, et teie seadmega tundub midagi pisut lahti olevat: nutitelefoni tagaosa võib tunduda veidi moonutatud, teie Kindle'i raamil võib olla ebatavaline lõhe või võib-olla tundub, et teie sülearvuti puuteplaat on omamoodi jäigast. Valmistasime hiljuti ette hunniku vanu nutitelefone, näiteks ringlussevõtuks ja kui eemaldasime telefonide tagakülje, et kontrollida microSD-kaarte, oli üks patareidest paistes ja korpuse tagakülg hüppas nagu vedruga . Juhuslikult oli meil võrdluseks varuks ühesugune varuaku.

Kuigi seda pole eriti dramaatiline vaadata, on nutitelefoni väike aku ilmselgelt ebaõnnestunud ja aku keskosa on paisunud umbes 150–200% tervisliku aku suurusest ja korpust ei saanud enam turvaliselt sulgeda.

Spektri teisest otsast leiate ekstreemseid näiteid, kus aku laienemine lööb ümbritseva elektroonika lahti. Alloleval fotol näete Redditi kasutaja iNemzise ja / r / TechSupportGore nõusolekul, kuidas MacBooki aku laiendamine oli nii võimas, et tegelikult rebis juhtpaneeli otse sülearvuti raamist välja.

Enne paanikat tahame rõhutada, et enamasti on liitiumioonakud tõesti ohutud. Neisse on sisse ehitatud mitu turvameedet (näiteks ülelaadimiskaitselülitused, temperatuurimõõturid ja nii edasi) ja kuigi mõlema ülaltoodud foto akud on ilmselgelt ebaõnnestunud, ei plahvatanud need leekidesse. Ohutusmeetmed toimisid ja keegi viga ei saanud.

Vaatame, kuidas paisunud akut ohutult eemaldada ja utiliseerida ning mida omakorda teha patareide tursumise vältimiseks enne nende käivitamist.

Kuidas paisunud akut eemaldada ja utiliseerida

Ehkki liitiumioonakud ei riku üldjuhul katastroofiliselt ega kahjusta kedagi, peate siiski neid kohtlema sellise austusega, mida võiksite plahvatada ja põletada.

Ärge laadige ega kasutage seadet

Kui märkate, et aku on mingil viisil paistes või kahjustunud, peate seadme kasutamise viivitamatult lõpetama. Lülitage toide välja ja ennekõikeÄrge laadige seadet. Kui aku on jõudnud nii rikkepunkti, et aku on paistes, peate eeldama, et kõik aku turvamehhanismid on võrguühenduseta. Paisunud aku laadimine on sõna otseses mõttes palumine, et see muutuks otse teie elutoas kahjuliku tuleohtliku plahvatava pallina.

Eemaldage aku

Aku eemaldamisel on üks väga oluline reegel: ärge raskendage probleemi, surudes kokku, häirides ega kahjustades aku väliskesta. Kui torkate paisunud patarei, on teil halb aeg, kuna seal olevad ühendid reageerivad õhus oleva hapniku ja niiskusega.

Kui teie seade on kasutaja poolt hooldatav ja saate aku eemaldamiseks hõlpsasti korpuse või hoolduspaneeli avada, on see teie huvides: see takistab laieneval akul teie seadet (veelgi) kahjustamast ja väldib seadme patareiruumi teravad servad ei lase aku ümber kaitsekihti.

Kui olete aku eemaldanud, peaksite kohe tegema kahte asja. Kõigepealt isoleerige aku kontaktid (kui need on avatud) elektrilindi tükiga. Viimane asi, mida soovite, on, et miski lühistaks klemmid. Teiseks hoidke akut kuivas jahedas kohas, eemal tuleohtlikest asjadest, kuni saate selle ohutult jäätmekäitluskohta transportida.

Kui teie seadet ei saa kasutaja poolt hooldada ja te ei saa akut hõlpsasti eemaldada, peaksite seadme viima teeninduskohta, spetsiaalsesse akupoodi või volitatud akutöötlejasse (vt allpool). Seal peaksite leidma kellegi, kellel on tööriistad / oskused, kes aitavad teie seadet avada ja kahjustatud aku eemaldada.

Samad üldreeglid kehtivad ka siis, kui te ei saa akut ise eemaldada: võtke kogu seade ja hoidke seda kuivas jahedas kohas, et minimeerida aku lahtrite edasist lagunemist ja hoida seda tuleohtlikust kohast.

Visake aku volitatud taaskasutuskeskusesse

Sõltumata sellest, kas need on kahjustatud või mitte, ei tohiks liitiumioonakuid kunagikunagi, visatakse minema. Aku pole mitte ainult selline keskkonnaoht, mida te ei soovi prügilas istuda, vaid isegi uhiuus liitiumioonaku on tuleohtlik, kui see torgatakse läbi või tekitatakse lühis prügikastis või prügiveokis. Oht oma kodus tulekahju tekitada ja ennast vigastada või kanalisatsiooniauto tulekahju tekitada ja töötajaid vigastada on lihtsalt liiga suur.

Uued, kasutatud või kahjustatud liitiumioonakusid tohib utiliseerida ainult volitatud ringlussevõtukeskustes. Läheduses asuvate taaskasutuskeskuste leidmiseks on kõige parem kasutada ringlussevõtu asukoha indeksit, näiteks Call2Recycle, või helistada kohalikku linna / maakonna ohtlike materjalide kõrvaldamise keskusesse.

Paisunud liitiumioonaku eemaldamisel soovitame tungivalt helistada ja küsida, kas seade on varustatud kahjustatud aku vastuvõtmiseks ja kontrollima, mis on aku sissetoomise protokoll.mitte visake paisunud aku lihtsalt kohaliku suure kasti elektroonikapoe üldisesse akude taaskasutusnõusse.

Kuidas vältida patareide turset

SEOTUD:Mobiiltelefonide, tahvelarvutite ja sülearvutite aku kestvuse müüdid

Võib-olla olete eelnevaid jaotisi huviga lugenud, kuid mõtlesite: "Noh, mul pole praegu paisunud akut, kuid ma ei taha seda kindlasti tulevikus". Teie puhul on siis eesmärk hoida oma patareid õnnelikud ja vältida enneaegset patareide rikket.

Teie õnneks saate selle saavutada, järgides samu reegleid oma liitiumioonakude üldise eluea ja õnne pikendamiseks.

Hoidke patareisid jahedas

Liitiumioonakud vihkavad kuumust. Ehkki neid ei saa pidevalt täiuslikult jahedana hoida, peaksite harjuma vältima elektroonika jätmist sinna, kus neid röstitakse. Ärge jätke sülearvutit kõrvetaval kuumal päeval autosse, ärge jätke telefoni laadima köögiletti, kus pärastlõunane päike seda küpsetab, ja muidu tehke endast kõik, et aku jahtuks.

Kui te ei kasuta oma seadmeid ega liitiumioonvaru, hoidke neid oma kodus jahedas ja kuivas kohas.

Kasutage kvaliteetset laadijat

Ülelaadimine on tõsine oht akude tervisele. Kui teie sülearvuti ametlik akulaadija maksab 65 dollarit ja eBayst leitud üldine väljalülituslaadija maksab 9 dollarit, võiksite selle uuesti läbi mõelda. Kvaliteetsed osad ja ohutussertifikaadid maksavad raha ja laadijalt säästetult võite kaotada kahjustatud sülearvuti ja aku (parimal juhul) või tulekahju korral (halvimal juhul).

Vahetage vanad patareid

Kui märkate, et teie aku pole enam täislaetud, peaksite kaaluma selle vahetamist. Kui varem sai sülearvuti akult 5 tundi vaba ja nüüd 30 minutit, on see hea märk sellest, et aku komponendid lagunevad. Lisaks sellele, et aku vahetatakse, saate selle mõnusa mitme tunnise aku eluea tagasi, kuid see tagab, et te ei kasuta akut tõrke äärel.

Ärge jätke seda pistikupessa

Te ei pea akut pidevalt laadima. See ei ole aku jaoks hea, see lisab kuumust ja teie akud on kõige õnnelikumad siis, kui need pole liiga kuumad ega liiga täis.

See ei tähenda, et keset maratoni tööseanssi ei saaks sülearvuti vooluvõrku jätta, kuid te ei pea seda kogu päeva ja iga päev vooluvõrku ühendama.

Järgides mõningaid lihtsaid reegleid, et hoida oma patareid tervena ja hävitades need korralikult, saate vältida enda ja elektroonika vigastamist.