Mis vahe on GPT-l ja MBR-il draivi jaotamisel?

Seadistage Windows 10 või 8.1 seadmes uus ketas ja teilt küsitakse, kas soovite kasutada MBR-i (Master Boot Record) või GPT-d (GUID-i jaotustabel). Täna selgitame GPT ja MBR erinevust ning aitame teil valida oma arvuti või Maci jaoks sobivaima.

GPT toob endaga kaasa palju eeliseid, kuid MBR on endiselt kõige ühilduvam ja mõnel juhul siiski vajalik. See pole muuseas ainult Windowsi standard - GPT-d saavad kasutada ka Mac OS X, Linux ja muud opsüsteemid.

GPT ehk GUID-partitsioonitabel on uuem standard, millel on palju eeliseid, sealhulgas suuremate draivide tugi, ja seda nõuavad enamik tänapäevaseid arvuteid. Valige MBR sobivuse jaoks ainult siis, kui seda vajate.

Partitsioonistruktuur määratleb, kuidas teave struktureeritakse partitsioonil, kus partitsioonid algavad ja lõpevad, ning ka koodi, mida kasutatakse käivitamisel, kui partitsioon on käivitatav. Kui olete kunagi ketta partitsioneerinud ja vormindanud - või seadistanud Maci Windowsi topeltkäivitamiseks - peate tõenäoliselt tegelema MBR-i ja GPT-ga. GPT on uus standard ja asendab MBR-i järk-järgult.

Mida teevad GPT ja MBR?

Enne selle kasutamist peate kettaseadet jaotama. MBR (Master Boot Record) ja GPT (GUID-i partitsioonitabel) on kaks erinevat viisi partitsiooniteabe salvestamiseks kettale. See teave hõlmab seda, kus partitsioonid algavad ja algavad, nii et teie operatsioonisüsteem teab, millised sektorid kuuluvad igasse partitsioonisse ja milline partitsioon on käivitatav. Seetõttu peate enne draivile partitsioonide loomist valima MBR või GPT.

SEOTUD:Mis on süsteemi reserveeritud partitsioon ja kas saate selle kustutada?

MBR-i piirangud

Esmakordselt toodi MBR koos IBM PC DOS 2.0-ga 1983. aastal. Seda nimetatakse Master Boot Recordiks, kuna MBR on spetsiaalne käivitussektor, mis asub draivi alguses. Selles sektoris on installitud operatsioonisüsteemi alglaadur ja teave draivi loogiliste partitsioonide kohta. Buutilaadur on väike koodibitt, mis laadib suurema buutimislaaduri tavaliselt kettas asuvast teisest partitsioonist. Kui teil on installitud Windows, asuvad siin Windowsi alglaaduri algsed bitid - seetõttu peate võib-olla oma MBR-i parandama, kui see on üle kirjutatud ja Windows ei käivitu. Kui teil on installitud Linux, asub GRUB-i laadimislaadur tavaliselt MBR-is.

MBR-il on omad piirangud. Alustuseks töötab MBR ainult kuni 2 TB suuruste ketastega. Samuti toetab MBR ainult kuni nelja primaarset partitsiooni - kui soovite rohkem, peate ühest oma primaarsest partitsioonist tegema laiendatud partitsiooni ja looma selle sisse loogilised partitsioonid. See on rumal väike häkkimine ja seda ei tohiks vaja minna.

SEOTUD:Mis vahe on FAT32, exFAT ja NTFS vahel?

GPT eelised

GPT tähistab GUID-i partitsioonitabelit. See on uus standard, mis asendab MBR-i järk-järgult. See on seotud UEFI-ga, mis asendab vana kohmakas BIOS-i millegi moodsamaga. GPT asendab omakorda kohmakas vana MBR-i jaotussüsteemi millegi moodsamaga. Seda nimetatakse GUID-i partitsioonitabeliks, kuna igal teie draivi sektsioonil on "globaalselt ainulaadne identifikaator" või GUID - juhuslik string, mis on nii pikk, et igal maa peal oleval GPT-sektsioonil on tõenäoliselt oma ainulaadne identifikaator.

GPT ei kannata MBR-i piirangute all. GPT-põhised draivid võivad olla palju suuremad, suuruse piirangud sõltuvad operatsioonisüsteemist ja selle failisüsteemidest. GPT võimaldab ka peaaegu piiramatul arvul sektsioone. Jällegi on siin piiriks teie opsüsteem - Windows lubab GPT-draivil kuni 128 sektsiooni ja nende toimimiseks ei pea te laiendatud sektsiooni looma.

MBR-kettal salvestatakse partitsiooni- ja alglaadimisandmed ühte kohta. Kui need andmed on üle kirjutatud või rikutud, olete hädas. Seevastu GPT salvestab nendest andmetest mitu koopiat kogu kettale, nii et see on palju töökindlam ja taastub, kui andmed on rikutud.

GPT salvestab ka tsüklilise koondamise kontrolli (CRC) väärtused, et kontrollida, kas selle andmed on terved. Kui andmed on rikutud, võib GPT probleemi märgata ja proovida kahjustatud andmeid taastada kettal asuvast muust kohast. MBR-l polnud mingit võimalust teada saada, kas selle andmed on rikutud - näete, et probleem oli alles siis, kui alglaadimisprotsess ebaõnnestus või teie draivi sektsioonid kadusid.

Ühilduvus

GPT-draivid sisaldavad tavaliselt kaitsvat MBR-i. Seda tüüpi MBR ütleb, et GPT-draivil on üks partitsioon, mis ulatub kogu draivi ulatuses. Kui proovite GPT-ketast hallata vana tööriistaga, mis suudab lugeda ainult MBR-e, näeb see ühte jaotist, mis laieneb kogu draivile. See kaitsev MBR tagab, et vanad tööriistad ei eksita GPT-draivi jaotamata draivi vastu ja kirjutavad selle GPT-andmed uue MBR-iga üle. Teisisõnu kaitseb kaitsev MBR GPT-andmeid üle kirjutamise eest.

SEOTUD:Algaja geek: selgitatud kõvaketta vaheseinad

Windows saab GPT-st käivitada ainult UEFI-põhistes arvutites, kus töötab Windows 10, 8, 7, Vista ja vastavate serveriversioonide 64-bitised versioonid. Kõik Windows 10, 8, 7 ja Vista versioonid saavad lugeda GPT-draive ja neid andmete jaoks kasutada - ilma UEFI-ta lihtsalt ei saa neid käivitada.

GPT-d saavad kasutada ka muud kaasaegsed opsüsteemid. Linuxil on sisseehitatud GPT tugi. Apple'i Intel Macid ei kasuta enam Apple'i APT (Apple Partition Table) skeemi ja kasutavad selle asemel GPT-d.

Tõenäoliselt soovite draivi seadistamisel kasutada GPT-d. See on kaasaegsem ja jõulisem standard, mille poole liikuvad kõik arvutid. Kui vajate ühilduvust vanade süsteemidega - näiteks võime Windowsi draivilt käivitada tavapärase BIOS-iga arvutis - peate praegu MBR-i juurde jääma.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found