Mis on EXIF-andmed ja kuidas neid oma fotodelt eemaldada?

Foto EXIF-andmed sisaldavad palju teavet teie kaamera ja selle kohta, kus pilt on tehtud (GPS-koordinaadid). See tähendab, et kui jagate pilte, on palju üksikasju, mida teised neist saavad hankida.

EXIF tähistab vahetatava pildifaili vormingut. Iga kord, kui pildistate digikaamera või telefoniga, kirjutatakse fail (tavaliselt JPEG) teie seadme salvestusruumi. Lisaks kõigile tegelikule pildile pühendatud bittidele salvestab see märkimisväärses koguses ka täiendavaid metaandmeid. See võib hõlmata kuupäeva, kellaaega, kaamera seadeid ja võimalikku teavet autoriõiguste kohta. EXIF-ile saate lisada ka täiendavaid metaandmeid, näiteks fototöötlustarkvara kaudu.

Lõpuks, kui kasutate kaameratelefoni või GPS-funktsioonidega digitaalkaamerat, saab see salvestada EXIF-i geograafilise asukoha metaandmeid. See on kasulik geosildistamiseks, mis loob kõikvõimalikke uusi võimalusi, näiteks võimaldab fotojagamissaitide kasutajatel näha kõiki kindlas asukohas tehtud pilte, vaadata kaardil teie piltide tegemise kohta ning leida ja jälgida sotsiaalseid sündmusi.

See tähendab, et EXIF ​​ja eriti geomärgisega andmed räägivad palju fotograafi kohta, kes võib-olla ei soovi kogu seda teavet jagada. Siit saate teada, kuidas EXIF-andmeid vaadata, need eemaldada ja lõpuks geolokatsiooni salvestamine Androidi ja iOS-i seadmetes välja lülitada.

EXIF-andmete vaatamine ja eemaldamine

Kui pildistate kaamera või telefoniga, salvestab see EXIF-metaandmed, mida saate hiljem pildi atribuutides vaadata. Suur osa sellest kraamist on igapäevane ja tegelikult tunnete tõenäoliselt muret ainult geograafilise asukoha andmete pärast.

Te ei saa peatada EXIF-i metaandmete lisamist oma fotodele, kuigi saate geosildistamise ära hoida, lihtsalt selle oma kaameras või kaamera rakenduses välja lülitades. Kui teie fotol on juba märgistamine - või kui soovite eemaldada kõik selle EXIF-andmed, saate seda teha ka pärast seda.

EXIF-andmete vaatamiseks ja eemaldamiseks Windowsis valige kõigepealt foto või fotod, mille soovite parandada, paremklõpsake ja valige „Atribuudid”.

Kui soovite lisada metaandmeid, saate valida väärtused ja muuta jaotist „Üksikasjad”. Kui soovite oma fotodelt metaandmeid eemaldada, klõpsake siiski atribuudidialoogi allosas käsku „Eemalda atribuudid ja isiklik teave”.

Dialoogis Eemalda atribuudid saate luua oma fotode koopia, kust on eemaldatud kõik võimalikud atribuudid. Teise võimalusena võite klõpsata nupul „Eemalda sellest failist järgmised atribuudid” ja märkige seejärel ruudud iga üksuse kõrval, mille soovite kustutada.

Windowsis on seda lihtne teha, kuid OS X-is peate kasutama kolmanda osapoole tarkvara, kui soovite metaandmeid fotodelt hõlpsalt ja täielikult välja ribastada. Sina saab eemaldage eelvaates fotodelt asukohaandmed. Avage oma foto, valige Tools> Show Inspector või vajutage klaviatuuril Command + I. Seejärel klõpsake vahekaarti „GPS” ja allosas valikut „Eemalda asukohateave”.

Muidugi on selles veel palju muud teavet, mida võiksite aktsiisiga maksma panna.

Õnneks on OS X-is fotode puhtaks eemaldamiseks tasuta võimalusi, millest võib-olla lihtsaim on ImageOptim. Kui kasutate ImageOptimi ja soovite oma fotodes metaandmeid säilitada, soovitame teil koopiad teha. ImageOptim ribab ja salvestab teie fotod koheselt, mis säästab palju aega, kuid kaotate metaandmed, mida võiksite privaatselt säilitada.

ImageOptimil on mitmeid eelistusi, mida peaksite enne alustamist uurima.

Kui olete rahul ja olete teinud kõik vajalikud muudatused, saate oma foto (d) lohistada aknasse ImageOptim ja nagu me mainisime, eemaldatakse teie foto EXIF-i metaandmed koheselt, küsimusi ei esitata ega nuppe, mida klõpsata.

Edasisel ülevaatusel näeme, et meie foto omadustes pole midagi muud kui kõige põhilisem teave.

EXIF-i eemaldamine on nutikas idee, eriti kui olete eriti teadlik privaatsusest, kuid nagu me mainisime, on teie suurim probleem tõenäoliselt geograafilise asukoha teave. Saate vältida geolokatsiooniandmete kunagi teie piltidele salvestamist, kui lülitate need Androidis ja iOS-is välja.

Kuidas vältida geosildistamist Androidis ja iOS-is

Selleks tehke operatsioonisüsteemi Android 4.4.x KitKat rakenduses rakendus Kaamera ja puudutage päästikunupust paremal asuvat ümmargust ringi ning seejärel puudutage kuvatavas menüüs ikooni “Seaded”.

Nüüd puudutage seadete menüüs nuppu „Asukoht”.

Võite öelda, et geograafiline asukoht on suvandite nupul asuva ikooni tõttu keelatud.

Kui kasutate uuemat kaamera rakendust, näiteks nüüd Android 5.0 Lollipopi lisatud rakendust, on see protsess veidi lihtsam. Suvandite kuvamiseks libistage paremale ja puudutage käsku „Seaded” (see asub portreerežiimis paremas alanurgas).

Lülitage saadud seadete ekraanil välja valik „Salvesta asukoht”. Pange tähele, et kaamera rakenduses pole selget märget selle kohta, kas asukohavalik on sisse või välja lülitatud, seega kontrollige enne fotode jäädvustamist ja jagamist kindlasti.

Kui kasutate iOS-i seadet, avage seaded ja puudutage juhtnuppu „Privaatsus“.

Puudutage jaotises Privaatsus nuppu „Asukohateenused”.

Asukohateenused võimaldavad kõik ühe tõrke korral täielikult välja lülitada või saate rakendusi ja funktsioone individuaalselt kohandada. Puudutage praegu valikut „Kaamera” (saate teisi kohandada oma äranägemise järgi).

Puudutage kaamera asukoha seadetes või veenduge, et valitud oleks „Mitte kunagi”.

Nüüdsest kuni selle uuesti lubamiseni ei salvesta kaamera GPS-koordinaate teie foto EXIF-i metaandmetesse.

Praegu on fotode tegemise ja nende pere ja sõpradega rikkaliku jagamise hooaeg, kuid võite jagada palju rohkem teavet kui soovite. Kuigi suurem osa fotode metaandmetest on kahjutu, võib see teie kohta paljusid paljastada. Kui see on teie kavatsus, siis on teil hea minna.

Kui see pole nii, siis on teil mõned võimalused kõigi nende metaandmete eemaldamiseks oma fotodelt. Ja kui soovite lihtsalt takistada kaamerafoni teie asukoha salvestamist, saate ka seda teha. Kui teil on sisseehitatud spetsiaalne GPS-kaamera, soovite selle välja lülitamiseks teada saada oma tootja kasutusjuhendist.

Kas teil on küsimusi kommentaaride kohta, mida soovite EXIF-i kohta jagada? Palun rääkige meie arutelufoorumis vabalt ja andke meile teada, mida arvate.