Alternatiivsed klaviatuuripaigutused on selgitatud: kas peaksite minema Dvoraki või Colemaki kasuks?

QWERTY - nn seetõttu, et klaviatuuri vasakus ülanurgas olevad tähed algavad QWERTY-ga - on kõige tavalisem klaviatuuripaigutus. Kuid mõned inimesed arvavad, et alternatiivsed klaviatuuripaigutused, nagu Dvorak ja Colemak, on kiiremad ja tõhusamad.

Klaviatuuripaigutust saate vahetada, muutes operatsioonisüsteemi klaviatuuripaigutuse sätteid, kuigi klaviatuurile trükitud tähed ei ühti uue paigutusega. Soovi korral võite hankida ka Dvoraki või Colemaki jaoks mõeldud klaviatuurid.

QWERTY algas kirjutusmasinatega 1800ndatel

QWERTY on vana. See sai populaarseks 1878. aastal välja antud Remingtoni kirjutusmasinal.

Kirjutusmasina originaalses paigutuses kasutati klahve tähestiku järjekorras. Alati, kui vajutate klahvi, tabas riba, mille külge võti oli kinnitatud, paberitüki ja printis kirja paberile. Nelja rea ​​asetuses olid need vardad paigutatud ümmarguse rõnga välisküljele. Alati, kui vajutate klahvi, kiigub sobiv riba rõnga servast ja tabab paberit keskel.

Siin oli probleem. Kui vajutate üksteise järel klahve kiirelt üksteise järel, põrkavad ribad üksteisega kokku ja klahvid ummistuvad. Klaviatuuril olevad tähed tuli ümber korraldada, nii et sisestamise ajal vajutate klahve üksteisest kaugel, minimeerides kirjutusmasinate ummistuste sagedust. Paigutus, mille nad välja mõtlesid, on põhimõtteliselt sama kui QWERTY paigutus, mida me täna kasutame. QWERTY on paigutus, mis on loodud nii, et klahvid, mida kirjutamise ajal kasutate, oleksid üksteisest kaugel.

Miks QWERTY-d veel tänapäeval kasutatakse?

Seda paigutust kasutatakse tänapäevalgi, sest sellest sai standard. Inimesed õppisid QWERTY paigutust ja said erinevate kirjutusmasinate vahel vahetades säilitada oma lihasmälu. Kui arvutiklaviatuurid loodi, oli loogiline kasutada sama klahvipaigutust, mida kõik juba kasutasid. Klaviatuuril oli kirjutusmasinal sarnane funktsioon ja inimesed said nendes uutes seadmetes oma kirjutusmasinaoskusi kasutada.

Teisisõnu on QWERTY tänu võrguefektile levinud. Enamik inimesi kasutab QWERTY-d, mistõttu tahvelarvutites ja nutitelefonides kirjutusmasinaid, arvutiklaviatuure, sülearvuteid ja puuteklaviatuuri valmistavad inimesed jätkavad QWERTY kasutamist. See on de facto standard.

QWERTY-l on alternatiive, kuid enamik inimesi ei näe neid eriti ülimuslikena. Isegi kui keegi arvab, et alternatiivne küljendus võiks olla tõhusam, pärsib reaalsus, et peate küljenduse uuesti õppima või panema teised inimesed paigutuse uuesti õppima, meid muutma.

Dvorak ja Colemak

“Dvoraki lihtsustatud klaviatuuri” patenteeris 1936. aastal dr August Dvorak. Paigutus paigutab kodurea kõige sagedamini kasutatavad tähed, kus neid on lihtne kätte saada, ja kõige vähem kasutatavad tähed alumisse ritta, kus neid on kõige raskem kätte saada. Kui QWERTY tulemuseks on enamik kirjutamist vasaku käega, siis Dvoraki tulemuseks on enamik tähti parema käega.

Kui QWERTY oli loodud nii, et klaviatuurid ei ummistunud, siis Dvorak kujundati nii, et heitis pilgu QWERTY-le ja proovis välja pakkuda kiirema ja tõhusama paigutuse. Dvoraki klaviatuuri eelistavad inimesed väidavad, et see on tõhusam, võib suurendada kirjutamiskiirust ja pakub isegi paremat ergonoomikat.

Colemak sarnaneb rohkem QWERTY paigutusega, seega on lihtsam tavaliselt QWERTY klaviatuurilt üle minna. QWERTY paigutusest on tehtud ainult 17 muudatust. Nagu Dvorak, on see loodud nii, et kodu võtmerida kasutatakse sagedamini ja vähendatakse sõrmede sisestamise ajal kaugust.

On ka teisi alternatiivseid klaviatuuripaigutusi, kuid need on kaks kõige populaarsemat.

Kas Dvorak ja Colemak on tegelikult kiiremad?

Kindlasti ei kirjuta kohe pärast vahetamist kiiremini. Peate veetma mõnda aega - tõenäoliselt vähemalt paar kuud -, et õppida uuesti klaviatuuripaigutust ja jõuda uuesti tippimiskiirusele, mille saate saavutada QWERTY abil.

Kuid pärast kiiruse taastamist saate kirjutada veelgi kiiremini? See on väga vastuoluline. Tehke mõned veebiotsingud ja leiate inimesi, kes väidavad, et saavad Dvoraki või Colemaki abil oluliselt kiiremini kirjutada, ja inimesi, kes väidavad, et proovisid vahetada ega saa kiiremini sisestada.

Kui need paigutused oleksid tõesti paremad kui QWERTY, oleks meil tõenäoliselt selgeid uuringuid, mis näitaksid nende eeliseid. Uuringud näitaksid, et neid paigutusi kasutanud kasutajad said kiiremini kirjutada. Meil pole neid uuringuid. Enamik uuringuid ei näi nende klaviatuuripaigutuste vahel vahet. Kui uuringus on mõõdetav erinevus, on see üldiselt väga väike.

See on üks põhjus, miks QWERTY-d endiselt kasutatakse - pole paremat, selget alternatiivi.

Kuidas kasutada Dvoraki või Colemaki

Dvorak on standardiseeritud klaviatuuripaigutus ja see on isegi Windowsis. Selle klaviatuuripaigutuse kasutamiseks saate oma operatsioonisüsteemi vahetada ja proovida seda täna kasutada. Pidage meeles, et klahvid töötavad klaviatuuril kuvamisest erinevalt - kui vajutate oma QWERTY klaviatuuride klahvi Q, ilmub tähis ‘, kui kasutate Dvoraki paigutust. Tõenäoliselt soovite printida paigutuse, et saaksite tegelikult kontrollida, mida teie klahvid teevad.

Dvoraki lubamiseks Windows 7-s avage juhtpaneelil aken Piirkond ja keel, klõpsake vahekaarti Klaviatuurid ja keeled ning klõpsake nuppu Muuda klaviatuure. Klõpsake nuppu Lisa, laiendage jaotist Inglise (Ameerika Ühendriigid) ja lisage Dvoraki paigutus. Seejärel saate oma aktiivset klaviatuuripaigutust vahetada. Windows 8 klaviatuuripaigutuse muutmiseks kasutage suvandeid Keel.

SEOTUD:Lisage klaviatuuri keeled XP-le, Vistale ja Windows 7-le

Samuti saate osta Dvoraki või Colemaki jaoks mõeldud klaviatuure. Nendele klaviatuuridele on trükitud sobivad klahvid, nii et neid on lihtsam kasutada. Kuid need on vähem levinud - teil on probleeme, kui soovite sisseehitatud Dvoraki klaviatuuriga sülearvutit! Mõne klaviatuuri jaoks saate osta ülekatteid, et saaksite vaadata Dvoraki paigutust ilma klaviatuuri riistvara tegelikult asendamata.

Nendele klaviatuuripaigutustele üleminek on karm ka siis, kui teil on QWERTY-ga kogu elu kogemus. Praeguse kiiruse taastamiseks vajate kuid - võib-olla isegi nii palju kui aasta. Kui kasutate kellegi teise arvutit, peate kasutama QWERTY paigutust - nii et kogu teie Dvoraki lihasmälu teeb teile ainult haiget. iPad ja iPhone toetavad ainult puutetundliku ekraaniga klaviatuuride QWERTY paigutust, nii et te ei saa tarkvara klaviatuuri paigutust oma Dvoraki paigutusega sobivaks muuta.

Niisiis, kas soovitame QWERTY-st üle minna? Üldse mitte - eeliseid pole uuringud tõestanud ja uuele klaviatuuripaigutusele üleminek võtab palju aega ja vaeva. Kui olete huvitatud, proovige seda julgelt - kuid pidage meeles, et teil on QWERTY õppimata jätmine ja uue kujunduse õppimine mitu kuud, enne kui saate isegi otsustada, kas teie uus paigutus on parem.

Pildikrediit: Chris Mear Flickris, Mysid Vikipeedias, Stanley Wood Flickris, Wikipedia, Wikipedia, Justin Henry Flickris