Kuidas jälgida arvuti protsessori temperatuuri

Arvuti temperatuuri pärast on mures kaks kasutajagruppi: kiirendajad ... ja peaaegu kõik, kellel on võimas sülearvuti. Need asjad lihtsalt küpsetavad sind! Nii et kas olete kunagi mõelnud, mis temperatuuril teie protsessor töötab?

Seal on üsna palju Windowsi programme, mille abil saate temperatuuri jälgida. Siin on kaks meie lemmikvalikut.

Põhiprotsessori temperatuuri jälgimiseks: südamiku temp

Kõige olulisem temperatuur, mida arvutis mõõta, on protsessor või protsessor. Core Temp on lihtne ja kerge rakendus, mis töötab teie süsteemses salves ja jälgib teie protsessori temperatuuri, ilma et see segaks muud kraami. See pakub vähe erinevaid võimalusi, et saaksite seda oma maitse järgi kohandada ja töötab isegi teiste programmidega, näiteks Rainmeter.

Laadige Core Temp oma kodulehelt alla ja installige see oma arvutisse. Olge installimise kolmandal lehel oleva komplektis oleva tarkvara märkimise eemaldamisel väga ettevaatlik! Minu jaoks oli see vaikimisi kontrollimata, kuid teised kasutajad on märkinud, et see on nende jaoks vaikimisi kontrollitud.

Selle käivitamisel kuvatakse see teie süsteemisalves ikooni või ikoonide seeriana, mis näitab teie protsessori temperatuuri. Kui teie protsessoril on mitu südamikku (nagu enamikul moodsatel protsessoritel), kuvatakse selles mitu ikooni - üks iga tuuma jaoks.

Peaakna kuvamiseks või peitmiseks paremklõpsake ikoonil. See annab teile hulga teavet teie protsessori kohta, sealhulgas iga selle südamiku mudel, kiirus ja temperatuur.

Pange eriti tähele „TJ. Max ”väärtus - see on kõrgeim temperatuur (Celsiuse järgi), mille juures tootja on teie protsessori töötamiseks andnud hinnangu. Kui teie protsessor on selle temperatuuri lähedal, peetakse seda ülekuumenemiseks. (Tavaliselt on kõige parem hoida seda vähemalt 10–20 kraadi madalamal - ja isegi siis, kui olete kuskil lähedal, tähendab see tavaliselt, et midagi on valesti, kui te pole oma protsessorit kiirendanud.)

Enamiku kaasaegsete protsessorite puhul peaks Core Temp suutma tuvastada Tj. Maksimaalne teie konkreetse protsessori jaoks, kuid peaksite oma konkreetse protsessori veebis vaatama ja kontrollima. Iga protsessor on natuke erinev ja täpse Tj-ga. Maksimaalne väärtus on väga oluline, kuna see tagab teie protsessori jaoks õigete temperatuurinäitude saamise.

Mõne Core Temp'i kasulikuma funktsiooni konfigureerimiseks minge suvandisse Valikud> Seaded. Siin on mõned seaded, mida soovitame vaadata:

  • General> Start Core Temp with Windows: saate selle sisse või välja lülitada; see on sinu teha. Selle sisselülitamine võimaldab teil kogu aeg temperatuure jälgida, ilma et peaksite meeles pidama selle käivitamist. Kuid kui vajate rakendust ainult aeg-ajalt, on see hea välja lülitada.
  • Kuva> Alusta põhitemperatuuri minimeeritud: tõenäoliselt soovite selle sisse lülitada, kui teil on sisse lülitatud „Start Core Temp with Windows”.
  • Ekraan> Peida tegumiriba nupp: kui jätate selle kogu aeg töötama, on see hea sisse lülitada, et see ei raiskaks teie tegumiribal ruumi.
  • Teatamisala> Teatamisala ikoonid: see võimaldab teil kohandada, kuidas Core Temp kuvatakse teie teavitusalas (või süsteemses salves, nagu seda tavaliselt nimetatakse). Võite valida ainult rakenduse ikooni kuvamise või oma protsessori temperatuuri kuvamise - soovitan kasutada "kõrgeimat temperatuuri" ("kõigi südamike" asemel, kus kuvatakse mitu ikooni). Siin saate ka fonti ja värve kohandada.

Kui ikoon ilmub ainult hüpikaknale ja soovite seda kogu aeg näha, klõpsake lihtsalt ja lohistage see tegumiribale.

Kui otsustate näidata temperatuuri teavitusalas, võiksite muuta temperatuuri küsimise intervalli Core Temp'i sätete vahekaardil Üldine. Vaikimisi on see seatud 1000 millisekundile, kuid saate seda kõrgemale tõsta, kui vilkuvad numbrid teid häirivad. Pidage meeles, et mida kõrgemale selle seadistate, seda rohkem aega kulub, kuni Core Temp teavitab teid, kui teie protsessor töötab kuumalt.

Core Temp suudab sellest palju enamat - võite minna valikutele> Ülekuumenemise kaitse, et arvuti hoiataks teid, kui see saavutab näiteks maksimaalse ohutu temperatuuri, kuid need põhitõed peaksid olema kõik, mida peate protsessoril silma peal hoidma temperatuurid.

Täpsema jälgimise jaoks kogu süsteemis: HWMonitor

Üldiselt on teie protsessori temperatuurid kõige olulisemad jälgitavad temperatuurid. Kuid kui soovite näha temperatuure kogu oma süsteemis - emaplaadil, protsessoril, graafikakaardil ja kõvaketastel - annab HWMonitor teile seda ja palju muud.

Laadige uusim versioon alla HWMonitori kodulehelt - soovitan ZIP-versiooni, mis ei vaja installimist, kuigi võite soovi korral alla laadida ka täieliku seadistusversiooni. Käivitage see ja teid tervitatakse temperatuuride, ventilaatori kiiruste ja muude väärtuste tabeliga.

Protsessori temperatuuri leidmiseks kerige allapoole oma protsessori kirje juurde - näiteks minu nimi on “Intel Core i7 4930K” - ja vaadake loendis olevaid temperatuure “Core #”.

(Pange tähele, et „Põhitemperatuur” erineb „CPU Temp” -st, mis ilmub mõne arvuti emaplaadi jaotises. Üldiselt soovite jälgida südamiku temperatuuri. Lisateavet leiate meie allpool olevast märkusest AMD temperatuuri kohta.)

Torkige julgelt ringi ja vaadake ka teiste oma süsteemi komponentide temperatuure. HWMonitoriga pole palju muud võimalik teha, kuid see on hea programm, mis teil olemas on.

Märkus AMD protsessori temperatuuride kohta

AMD protsessorite temperatuuri jälgimine on arvutihuvilisi juba ammu hämmeldanud. Erinevalt enamikust Inteli protsessoritest teatavad AMD masinad kahest temperatuurist: “CPU Temperature” ja “Core Temperature”.

„CPU Temperature” on tegelik temperatuuriandur keskseadme pesas. "Põhitemperatuur" pole seevastu tegelikult üldse temperatuur. See on meelevaldne skaala, mida mõõdetakse Celsiuse kraadides ja mis on matkima temperatuuriandur.

Teie BIOS näitab sageli protsessori temperatuuri, mis võib erineda sellistest programmidest nagu Core Temp, mis näitavad südamiku temperatuuri. Mõni programm, näiteks HWMonitor, näitab mõlemat.

Protsessori temperatuur on madalatel tasemetel täpsem, kuid kõrgel tasemel vähem. Põhitemperatuur on täpsem, kui teie protsessor kuumeneb - see on siis, kui temperatuuri väärtused tõesti olulised. Nii et peaaegu kõigil juhtudel peaksite pöörama tähelepanu südamiku temperatuurile. Kui teie süsteem on tegevusetu, võib see näidata võimatult madalaid temperatuure (näiteks 15 Celsiuse kraadi), kuid kui asi veidi kuumeneb, näitab see täpsemat ja kasulikumat väärtust.

Mida teha, kui te ei saa lugemist (või temperatuur tundub tõesti vale)

Mõnel juhul võite avastada, et üks ülaltoodud programmidest ei tööta päris hästi. Võib-olla ei sobi see mõne muu temperatuuri jälgimise programmiga, võib-olla on see absurdselt madal või võib-olla ei saa te temperatuuri üldse.

Sellel võib juhtuda paljudel põhjustel, kuid siin on mõned kontrollitavad asjad.

  • Kas otsite õigeid andureid? Kui kaks programmi ei nõustu, on võimalik - eriti AMD-masinate puhul -, et üks programm teatab põhituuma ja teine ​​protsessori temperatuuri. Veenduge, et võrdlete õunu õuntega. Südametemperatuur on tavaliselt see, mida soovite jälgida, nagu me eespool mainisime.
  • Veenduge, et teie programmid oleksid ajakohased. Kui kasutate näiteks Core Temp'i vana versiooni, ei pruugi see teie protsessorit toetada, sel juhul ei anna see täpset temperatuuri (või võib-olla isegi ei anna üldse temperatuuri). Laadige alla uusim versioon, et näha, kas see probleemi lahendab. Kui teil on väga uus protsessor, peate võib-olla ootama programmi värskendust.
  • Kui vana on teie arvuti? Kui see on rohkem kui paar aastat vana, ei pruugi seda toetada sellised programmid nagu Core Temp.

Võiksime kirjutada raamatu protsessori temperatuuride jälgimisest, kuid selle lihtsa jälgimise huvides jätame selle sinnapaika. Loodetavasti saate üldise hinnangu selle kohta, kui hästi teie protsessorit jahutatakse.

Temperatuuride jälgimine on hea ja midagi, mida igaüks peaks aeg-ajalt kontrollima. Kuid kui teie arvuti on regulaarselt ülekuumenenud, on teil tõenäoliselt sügavam põhjus, mida peate uurima. Avage tegumihaldur ja vaadake, kas teie protsessorit kasutavad protsessid, ja peatage need (või saate aru, miks need pole kontrolli all). Veenduge, et te ei blokeeriks ühtegi oma arvuti ventilatsiooniava, eriti kui see on sülearvuti. Puhuge ventilatsiooniavad suruõhuga välja, veendumaks, et need pole tolmu ja mustusega täidetud. Mida vanemaks ja määrdunumaks arvuti muutub, seda raskemini peavad fännid temperatuuri langetamiseks pingutama - see tähendab kuuma arvutit ja väga valjuhäälseid ventilaatoreid.

Pildikrediit: Minyoung Choi / Flickr


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found