Mis täpselt on "Gacha" videomäng?

Gacha mängud on populaarsed mobiilimängurite seas kogu maailmas. Mõiste pärineb Jaapanist, kuid mängud on levinud rahvusvaheliselt. Kuidas nad töötavad ja mis neid nii sõltuvust tekitab!

Mis on Gacha mäng?

Kui üha rohkem inimesi hakkab oma telefonis mängima, suureneb igal aastal nende telefonide avakuval kinnisvara otsimiseks mõeldud mängude arv. Üks kõige kiiremini arenevaid žanre on “gacha” mängud. Enamik neist pärineb Jaapanist ja neil kõigil on sarnased monetiseerimisskeemid.

Need mängud põhinevad Jaapani süsteemidel "Gashapon", mis on müügiautomaadid, mis annavad sarnaselt Kinder Surprise Toys'ile väikseid kapsleid, mille sees on mänguasi. Kui lisate masinasse märgi, ei saa te kuidagi teada, millise eseme saate. Suur osa pöördumisest on pakendi avamine ja selle sees oleva vaatamine.

Gacha mängud toimivad sarnaselt. Kulutate raha kastide või pakkide avamiseks või esemete, kaartide ja tähemärkide kogumiseks. Need pärinevad sageli populaarsest manga- või anime-frantsiisist. Seejärel kasutate neid teiste mängijate vastu võitlemiseks ja väljakutsete lahendamiseks. Nendel kaartidel ja tähemärkidel on tavaliselt ka variatsioone, näiteks tärnide paremusjärjestus või tasemed.

Kõrgeima asetusega ja võimsaimad kollektsiooniobjektid on väga haruldased ja neid on raske hankida. Nende hankimine võib hõlmata tuhandete kastide avamist ja palju mikrotehinguid.

Gacha mehaanika

Gacha mängudel on palju ühist kaardimängudega (CCG). Sarnaselt CCG-dega on ka spinnil hangitavatel esemetel otsene mõju teie mängimisele. Paljud laekuvad kaardimängijad kulutavad tohutuid summasid oma teki täiustamiseks ja parimate kaartide hankimiseks.

Kuid erinevalt CCG-dest, mille jaoks saate kollektsionääridelt osta üksikuid haruldasi kaarte, ei saa gacha-mängus tavaliselt üksikuid esemeid üldse osta.

„Keerutamise“ protsess sarnaneb rüüstekasti avamisega lääneriikide pealkirjades. Kuid erinevalt gacha mängudest ei ole rüüstakastid sageli peamine mängumehaanik; mõnikord ei mõjuta need mängimist üldse. Näiteks tulistas esimese isiku laskurOverwatch, rüüstakastid sisaldavad ainult kosmeetikatarbeid, näiteks kostüüme ja animatsioone.

Kuna seda monetiseerimisskeemi saab rakendada mis tahes tüüpi mängude jaoks, võib nende pealkirjade põhiline mängumehaanika olla väga erinev. Näiteks, Mõistatused ja draakonid on sobiv puzzle mäng, samas Final Fantasy Brave Exvius on kordamööda rollimäng. Mõlemad rakendavad aga gacha-põhist mehaanikat, kui on vaja võimu ja tegelasi kätte saada.

Gacha probleem

Gacha mängud on oma olemuselt ülimalt juhuslikud ja kutsuvad mängijaid sageli raha kulutama. See teeb neist ühe kõige rohkem sõltuvust tekitavat tüüpi mikrotransaktsioone. Mõned tööstuse esindajad on nimetanud neid hasartmängude vormiks ilma rahalise väljamakseta. Kõige pühendunumad gacha mängijad saavad kulutada lühikese aja jooksul tohutuid summasid, püüdes saada parimaid kollektsiooni.

Teine murettekitav põhjus on turuletuleku tõkete puudumine. Kuna enamik neist on mobiilimängud, saavad lapsed hõlpsasti mängida ja rullisid osta, ilma et vanem seda märkaks. Mõnele arendajale on ette heidetud isegi seda, et ta on tahtlikult valesti esitanud tõenäosust, et mängijad saavad seda, mida nad tahavad. Samuti on nad sattunud tule alla oma kasutajaliideste kujundamise kaudu, et õhutada mängijaid avama palju järjestikuseid kapsleid.

2012. aastal keelas Jaapan "täieliku gacha" süsteemi pärast mitut viirusjuhtumit, kus alaealised kulutasid tuhandeid dollareid. Täielik gacha on monetiseerimisskeem, kus mängija võib hankida haruldasi esemeid, kui ta komplekteerib suure hulga muid tavalisemaid esemeid. See soodustas tohutut arvu kordusheiteid, kuna mängijad lõpetasid sageli samade esemete veeretamise.

Lisaks Jaapanile on teistes riikides rakendatud seadusi, mis kaitsevad mängijaid nende eksitavate tavade eest. Mõnes Euroopa riigis peavad raha maksvad randomiseeritud esemetega mängud nüüd avaldama kõigi kollektsionääride langemismäärad.

SEOTUD:Mis on mikrotehingud ja miks inimesed neid vihkavad?

Gacha tulevik

Viimastel aastatel on paljud Jaapani suuremad meediaettevõtted, nagu Nintendo, Square Enix ja Aniplex, muutnud oma frantsiisid gacha-mängudeks, püüdes ära kasutada kasvavat mobiilsete mängude turgu. Lisaks omaette kasumi teenimisele on see viis hoida oma mängude fänne kaubamärgiga seotud.

Gacha mängud on endiselt väga populaarsed nii Jaapanis kui ka väljaspool seda. Paljud mängijad on siiski märkinud, et pärast täieliku gacha keelu rakendamist Jaapanis on tasuta mängude monetiseerimine muutunud vähem räigeks.

SEOTUD:10 lõbusat Androidi mängu ilma mikrotehinguteta