Mis on NFC (Near Field Communication) ja milleks seda kasutada?

NFC ehk lähiväljaside on protokoll, mis aitab kahel seadmel üksteise kõrvale asetades juhtmevabalt suhelda - näiteks nutitelefone või nutikella saab kasutada maksete või pardakaartide jaoks. Kuidas see töötab?

NFC riistvara on kaasatud üha enamatesse seadmetesse - eriti nutitelefonidesse, aga ka mõnda sülearvutisse. NFC võib olla maksete, turvavõtmete ja pardakaartide tulevik. NFC on ka täiendus kohmakate QR-koodide asemel. Paljudel uutel telefonidel on täna siin kõigi toimingute tegemiseks vajalik riistvara, kuid paljud NFC-ga varustatud nutitelefonidega inimesed pole oma NFC-võimalusi kasutanud.

Mis on NFC?

NFC tähistab lähiväljasidet. NFC on standardite kogum, mis võimaldab nutitelefonidel ja muudel seadmetel raadiosignaalide kaudu suhelda, kui neid hoitakse vahetus läheduses. NFC töötab sarnaselt RFID-ga, kuigi NFC on palju lühem kui RFID. NFC leviala on umbes 4 tolli, mis muudab pealtkuulamise raskemaks.

NFC riistvaraga seadmed saavad luua ühenduse teiste NFC-ga varustatud seadmetega, samuti NFC-siltidega. NFC-märgendid on toideeta NFC-kiibid, mis ammutavad voolu lähedal asuvast nutitelefonist või muust toiteallikast NFC-seadmest. Nad ei vaja oma akut ega toiteallikat. Põhimõtteliselt võiks NFC-silte kasutada QR-koodide mugavamaks asendamiseks.

NFC-ühenduse loomiseks piisab, kui puudutada kahte NFC-ga varustatud seadet koos. Näiteks kui teil oleks kaks NFC-ga varustatud nutitelefoni, puudutaksite neid üksteise vastu. Kui teil oleks NFC-silt, puudutaksite oma NFC-ga varustatud nutitelefoni tagumist osa NFC-märgendi külge.

NFC sisaldub paljudes erinevates seadmetes, sealhulgas Android-seadmetes nagu Nexus 4, Galaxy Nexus, Nexus S, Galaxy S III ja HTC One X. Android pole ainus NFC-d toetav platvorm - Windows Phone'i seadmed, näiteks Nokia Lumia seeria ja HTC Windows Phone 8X sisaldavad NFC-d, nagu ka paljud BlackBerry seadmed. Kuid ükski Apple'i iPhone ei sisalda NFC riistvara.

Pildikrediit: Flickris Jason Tester Guerrilla Futures

Mobiilimaksed

NFC-maksed toimivad sarnaselt koputamata maksmisega kontaktivabade maksete funktsioonidele, nagu MasterCardi krediitkaartidele lisatud MasterCardi PayPass. NFC-ga varustatud nutitelefoni võiks millegi eest tasumiseks puudutada (või lehvitada) NFC-toega makseterminali, asendades vajaduse krediitkaardi järele.

San Franciscos on NFC parkimiskellad, mis võimaldavad inimestel parkimise eest maksta, koputades NFC-ga varustatud telefoni vastu parkimiskella.

Pildikrediit: Sergio Uceda Flickris

Andmete juhtmeta edastamine

Andmeid saab juhtmeta kaudu edastada kahe NFC-ga varustatud nutitelefoni vahel. Android-telefonides on funktsioon Android Beam - funktsioon, mis võimaldab kahel nutitelefonil kiiresti veebilehte, kontakti, fotot, videot või muud tüüpi teavet jagada. Puudutage kahte telefoni tagurpidi ja ühes seadmes vaadatav sisu saadetakse teisele. Failiedastusi käsitletakse Bluetoothi ​​kaudu, kui need on algatatud, kuid Bluetoothi ​​keerukat sidumisprotsessi pole - lihtsalt puudutage ja ülejäänud toimuvad automaatselt.

Sarnased jagamisfunktsioonid on ka BlackBerry ja Windows Phone'is.

Pildikrediit: LAI Ryanne Flickris

NFC sildid

Igaüks saab osta üsna odavaid NFC-silte. Saate konfigureerida toimingu, mis toimub siis, kui teie nutitelefon puutub kokku NFC-märgendiga.

Oletame näiteks, et panete nutitelefoni alati magama minnes vaiksesse režiimi. Selle asemel, et seda igal õhtul käsitsi teha, võiksite oma öökapile panna NFC-sildi. Magama minnes saate oma nutitelefoni asetada NFC-sildile ja nutitelefon sooritab teie seadistatava toimingu, näiteks lubab automaatselt vaikse režiimi.

Samuti võiksite luua NFC-märgendi, mis sisaldab teie WiFi-võrgu SSID-d ja parooli. Kui inimesed külastavad teie kodu, võivad nad puudutada oma telefoni NFC-silti ja logida sisse, selle asemel et sisestada WiFi-võrgu üksikasju käsitsi.

Need on vaid mõned näited - saate teha mis tahes toimingu, mida nutitelefoni rakendus saab täita.

Pildikrediit: Nathanael Burton Flickris

Rohkem võimalikke kasutusviise

NFC-l on palju muid võimalikke kasutusviise, sealhulgas:

  • Teabe kiire allalaadimine: paljudel ettevõtetel, reklaamidel ja toodetel on QR-koodid, mida tuleb skannida nutitelefoni kaameraga. NFC võiks toimida palju täiustatud QR-koodina - puudutage lihtsalt nutitelefoni või lehvitage seda NFC-kiibi kohal, kus QR-kood oleks teabele juurdepääsemiseks.
  • Ühistranspordi- ja pardakaardid: NFC-ga varustatud nutitelefonid võivad asendada ka transiidisüsteemide transiidipassid või pardakaardid lennujaamas.
  • Turvapassid: turvalistele aladele pääsemiseks võiks NFC-ga varustatud nutitelefoni lugeja vastu koputada. Autotootjad töötavad isegi NFC-ga varustatud autovõtmete kallal.

Pildikrediit: Mac morrison Flickris

See on vaid hetktõmmis sellest, milleks NFC-d praegu kasutatakse. See on lähiväljasuhtluse standard ja selle standardi peale võiks ehitada veel palju asju.

Pilt: krediit: Flickris