Linuxi käsurea tekstiredaktori Nano juhend algajatele

Kas olete Linuxi käsureal uus? Segaduses kõik muud edasijõudnud tekstiredaktorid? How-To Geek on selle õpetuse abil tagasi saanud nanole, lihtsale algajatele sõbralikule tekstiredaktorile.

Käsureaga harjumisel heidutavad Linuxi algajaid sageli teised, arenenumad tekstiredaktorid, näiteks vim ja emacs. Kuigi need on suurepärased programmid, on neil siiski natuke õppimiskõverat. Sisestage lihtsalt kasutatav tekstiredaktor Nano, mis tõestab end mitmekülgse ja lihtsana. Nano on vaikimisi installitud Ubuntu ja paljudesse teistesse Linuxi distrosse ning töötab hästi koos sudoga, mistõttu me armastame seda nii väga.

Nano töötab

Nano saab käivitada kahel viisil. Tühja puhvriga nano avamiseks sisestage käsuviibale lihtsalt „nano”.

Võite kasutada ka järgmist süntaksit:

nano / tee / failinimeni

Nano jälgib teed ja avab selle faili, kui see on olemas. Kui seda pole olemas, käivitab see selle failinimega selles kataloogis uue puhvri.

Vaatame nano vaikekraani.

Ülaosas näete programmi nime ja versiooni numbrit, redigeeritava faili nime ja seda, kas faili on pärast viimast salvestamist muudetud. Kui teil on uus fail, mida pole veel salvestatud, näete valikut „Uus puhver”. Järgmisena näete oma dokumendi sisu, teksti sisu. Kolmas rida altpoolt on rida "süsteemiteade", mis kuvab funktsiooni täitva programmi jaoks asjakohast teavet. Siin näete, et seal on kiri „Uus fail”. Viimased kaks viimast rida allosas muudavad selle programmi väga kasutajasõbralikuks: otseteed.

See on WYSIWYG-i toimetaja; "mida sa näed selle sa ka saad." Sisestatud tekst läheb otse tekstisisestusse, kui te seda ei muuda klahviga nagu Control või Meta. See on üsna lihtne, nii et tippige tekst välja või kopeerige midagi ja kleepige see oma terminali, nii et meil oleks midagi mängida.

Otseteed

Programmi funktsioone nimetatakse nano puhul otseteedeks, näiteks salvestamine, sulgemine, õigustamine jne. Kõige tavalisemad funktsioonid on loetletud ekraani allosas, kuid palju muud pole. Pange tähele, et nano ei kasuta otseteedel klahvi Shift. Kõik otseteed kasutavad väiketähti ja muutmata numbriklahve, nii et Ctrl + G EI OLE Ctrl + Shift + G.

Abi dokumentatsiooni kuvamiseks vajutage klahvikombinatsiooni Ctrl + G ja kerige kehtivate otseteede loendi kuvamiseks alla.

Kui olete loendi vaatamise lõpetanud, vajutage abist väljumiseks klahve Ctrl + X.

Oletame, et töötate uue tekstifaili või „puhvri” kallal ja soovite selle salvestada. Seda nimetatakse väljakirjutamiseks ja see käivitatakse, vajutades klahvikombinatsiooni Ctrl + O. Teil palutakse sisestada failinimi ja allosas olevad otseteed muutuvad vastavalt sellele, mida saate selle konkreetse käsu täitmiseks sisestada.

Kui soovite teise faili sisu oma praegusesse puhvrisse sisestada, sisestage Ctrl + R.

Mõlemad eelmised käsud saate tühistada, tippides Ctrl + C.

Kui teil on sellega raskusi, võite juhtklahvi all hoidmise asemel kaks korda Escape'i vajutada. Samuti on mõned käsud, mis nõuavad metaklahvi kasutamist. Enamikul klaviatuuripaigutustest võrdub Meta nupuga Alt.

Kui soovite nanost loobuda, klõpsake lihtsalt klahve Ctrl + X. Nano küsib viisakalt, kas soovite oma puhvrit salvestada, ja võite ka selle toimingu tühistada.

Navigeerimine

Nüüd, kui meil on otseteed, oleme harjunud tekstifailis väga kiiresti liikuma. Muidugi saate liikumiseks alati kasutada kodu, lõpu, üles üles, lehe alla ja nooleklahve, kuid see nõuab sõrmede liigutamist tähtedest, mida me kõik nii armastame.

Kursori edasi või tagasi liigutamiseks võite sisestada Ctrl + F ja Ctrl + B. Ühe rea kaupa üles ja alla liikumiseks võite sisestada Ctrl + P ja Ctrl + N. Teisisõnu, saate neid klahve kasutada vastavalt noolte Parem, Vasak, Üles ja Alla. Puuduvad klahvid Kodu ja Lõpp? Võite kasutada klahve Ctrl + A ja Ctrl + E. Kas soovite lehti hoopis korraga teisaldada? Ctrl + V liigub lehel allapoole ja Ctrl + Y lehel ülespoole.

Aga oota, neid on veel! Üks sõna korraga edasi ja tagasi liikumiseks võite kasutada klahve Ctrl + Tühik ja Meta + Tühik (pidage meeles, et see on Alt + tühik). Ja kui teil on tõesti kiire, võite vajutada klahvikombinatsiooni Ctrl + _ ja sisestada rea ​​number, koma ja veeru number, et sinna otse hüpata.

Kui soovite näha, kus teie kursor parasjagu asub, umbes nagu nano-GPS, vajutage klahvikombinatsiooni Ctrl + C.

Kopeerimine, lõikamine ja kleepimine

Kui soovime teksti kopeerida graafilises keskkonnas, tõstame selle kursoriga esile. Samamoodi "märkime" nanos selle käsu Ctrl + ^ abil. Liigutate kursori lihtsalt sinna, kus soovite märkimist alustada, ja seejärel vajutage klahvi Ctrl + ^, et see "seadistada". See tähistab kõike alguspunkti ja kursori vahele jäämise vahel.

Pange tähele, et kursor asub tühjal alal ja kopeerimine / lõikamine seda ruumi ei hõlma. Samuti saate märkida "seatud" punktist tagurpidi. Olge siiski ettevaatlik, kuna saate teksti märkimise ajal redigeerida. Kui läksite sassi, vajutage lihtsalt klahvikombinatsiooni Ctrl + ^, et marker lahti saada, ja võite uuesti alustada.

Märgitud teksti kopeerimiseks vajutage Meta + ^. Kui soovite selle asemel teksti lõigata, vajutage klahve Ctrl + K.

Teksti kleepimiseks viige kursor sobivasse kohta ja vajutage klahvikombinatsiooni Ctrl + U.

Kui soovite eemaldada terve tekstirea, vajutage lihtsalt klahvikombinatsiooni Ctrl + K ilma midagi esile tõstmata. See tuleb mõnikord konfiguratsioonifailide redigeerimisel kasuks.

Mõned ekstra otseteed

Teate, kuidas märkmikus saate sundida pikki tekstiridu lõikudena välja nägema? Saate selle funktsiooni nanos sisse lülitada Meta + L otsetee abil. Kuna rea ​​pakkimine on vaikimisi seatud olekusse „Sees”, tuleb see tavaliselt kasuks vastupidi; näiteks kirjutate konfiguratsioonifaili ja soovite keelata rea ​​mähkimise.

Näete, et kursori sirgel on nii alguses kui lõpus täht „$”. See tähendab, et nii enne kui ka pärast ekraanil kuvatavat osa on rohkem teksti.

Kui soovite otsida tekstistringi, vajutage klahvikombinatsiooni Ctrl + W ja sisestage otsingutermin. Seejärel saab selle otsingu keskel tühistada, vajutades klahvikombinatsiooni Ctrl + C, ilma et teie puhver hävitaks.

Eelmine otsingutermin kuvatakse nurksulgudes ning rea tühjaks jätmine ja Enteri vajutamine kordab viimast otsingut.

Ja pärast seda, kui olete tõeliselt mugavaks saanud, saate selle kasuliku jaotise allosas välja lülitada, vajutades Meta + X, et saada redigeerimiseks rohkem ekraaniruumi!

Natuke ajalugu

Nano oli loodud välimuselt ja olemuselt sarnanema teise programmiga Pico. Pico oli Pine'i vaiketekstiredaktor, mis oli pärit päevast tagasi ja mida ei levitatud GPL-sõbraliku litsentsiga. See tähendas, et ümberjagamine oli mõnevõrra hägune ala ja nii sündiski TIP-projekt. „TIP Is not Pico” lisas mõned funktsioonid, mis Picol puudusid ja millel oli tasuta levitamise litsents, ning aja jooksul sai sellest nano, mida me täna armastame kasutada. Lisateabe saamiseks vaadake nende KKK-de jaotist Nano Project's History.

Nano tugevus seisneb selle kasutamise lihtsuses. Otseteed töötavad täpselt nagu GUI-põhistes tekstitöötlustes nagu Word ja Open Office, seega on vaja ainult õppida, millised neist teevad. Kõik väljaspool seda on lihtsalt lihtne teksti redigeerimine. Järgmine kord, kui peate käsureal asju redigeerima, loodame, et teil on sellega nüüd mugavam, kui olete nanoga tuttavaks saanud.