Kui suured on gigabaiti, terabaiti ja petabaiti?

Olete kahtlemata varem ringi visatud termineid gigabaiti, terabaiti või petabaiti, kuid mida nad tegelikult pärismaailmas tähendavad? Vaatame lähemalt salvestusruumide suurusi.

Sõnad nagu bait, megabait, gigabait ja petabait viitavad kõik digitaalse salvestusruumi kogustele. Ja neid aetakse mõnikord segamini mõistetega nagu megabit ja gigabit. Kõvaketaste, tahvelarvutite ja välkmäluseadmete salvestusmahtude võrdlemisel on kasulik teada täpselt, mida need mõisted tähendavad (ja kuidas need üksteisega suhestuvad). See on kasulik ka andmeedastuskiiruste võrdlemisel, kui ostate Interneti-teenust või võrguseadmeid.

Biti, baiti ja kilobaiti

Kõigepealt vaatame mõne madalama tasemega digitaalse salvestamise põhitõdesid.

Väikseimat mäluühikut nimetatakse natuke (b). See suudab salvestada ainult ühe kahendarvu - kas 1 või 0. Kui viidata natuke, eriti osana suuremast sõnast, kasutame selle asemel sageli väiketähti „b“. Näiteks kilobit on tuhat bitti ja megabitt tuhat kilobitti. Kui lühendame umbes 45 megabitti, kasutaksime 45 Mb.

Pisut üks samm on bait (B). Bait on kaheksa bitti ja see on umbes see, mida peate teksti ühe tähemärgi salvestamiseks. Baitide lühendatud vormina kasutame suurtähte B. Näiteks keskmise sõna salvestamiseks kulub umbes 10 B.

Baidist järgmine samm on kilobait (KB), mis võrdub 1024 baiti andmetega (ehk 8 192 bitti). Lühendame kilobaiti KB-ks, nii et näiteks ühe teksti lihtteksti salvestamiseks kulub umbes 10 KB.

Ja kui need väiksemad mõõtmised jäävad kõrvale, võime nüüd vaadata tingimusi, mida kuulete tõenäolisemalt oma vidinaid ostes.

Megabaiti (MB)

Ühes megabaidis (MB) on 1024 KB. Umbes 90ndate lõpus mõõdeti tavalisi tarbekaupu, nagu kõvakettad, MB-des. Siin on mõned näited selle kohta, kui palju saate MB vahemikus salvestada:

 • 1 MB = 400-leheküljeline raamat
 • 5 MB = Keskmiselt 4-minutiline mp3-laul
 • 650 MB = 1 CD-ROM 70-minutilise heliga

Järgmistes jaotistes näete palju numbrit 1024. Tavaliselt on pärast kilobaidist etappi iga järgnev salvestusmõõt 1024, olenemata järgmisest madalamast mõõtmisest. 1024 baiti on üks kilobait; 1024 kilobaiti on üks megabait; ja nii edasi.

Gigabaiti (GB)

Seega ei tohiks olla üllatav, et ühes gigabaidis (GB) on 1024 MB. GB-d on endiselt väga levinud, kui viidata tarbijate mälumahule. Ehkki tänapäeval mõõdetakse enamikku tavalistest kõvaketastest terabaitides, mõõdetakse selliseid asju nagu USB-draivid ja paljud tahkis-draivid siiski gigabaitides.

Mõned näited reaalsest maailmast:

 • 1 GB = umbes 10 jardi raamatuid riiulis
 • 4,7 GB = ühe DVD-ROM-plaadi maht
 • 7 GB = kui palju andmeid kasutate tunnis Netflix Ultra HD video voogesituse ajal

Terabaiti (TB)

Ühes terabaidis (TB) on 1024 GB. Praegu on TB tavalistest mõõtmetest rääkides kõige tavalisem mõõtühik.

Mõned näited reaalsest maailmast:

 • 1 TB = 200 000 5-minutilist lugu; 310 000 pilti; või 500 tunni väärtuses filme
 • 10 TB = Hubble'i kosmoseteleskoobi poolt aastas toodetud andmete hulk
 • 24 TB = 2016. aastal YouTube'i päevas üles laaditud videoandmete kogus

Petabaiti (PB)

Ühes petabaidis (PB) on 1024 TB (ehk umbes miljon GB). Kui suundumused jätkuvad, asendavad petabaidid tõenäoliselt terabaidid tarbija taseme salvestamise standardmõõtmena kunagi tulevikus.

Näited reaalsest maailmast:

 • 1 PB = 500 miljardit lehekülge standardset sisestatud teksti (või 745 miljonit disketti)
 • 1,5 PB = 10 miljardit fotot Facebookis
 • 20 PB = Google'i poolt 2008. aastal töödeldud andmete hulk

Eksabaiti (EB)

Ühes eksabaidis (EB) on 1024 PB-d. Tehnikahiidud nagu Amazon, Google ja Facebook (kes töötlevad mõeldamatut andmemahtu) on tavaliselt ainsad, kes sellise salvestusruumi pärast muretsevad. Tarbija tasandil on mõnel (kuid mitte kõigil) tänapäeval opsüsteemides kasutataval failisüsteemil oma teoreetiline piir kusagil eksabaitides

Näited reaalsest maailmast:

 • 1 EB = 11 miljonit 4K videot
 • 5 EB = Kõik inimkonna kunagi öeldud sõnad
 • 15 EB = Google'i hinnanguliste andmete koguarv

Seda loetelu võiks muidugi jätkata. Järgmised kolm loendis olevat mahtu (uudishimulike jaoks) on zettabait, yottabyte ja brontobait. Kuid ausalt öeldes hakkate eksabaitidest möödudes sattuma astronoomilistesse salvestusvõimalustesse, millel pole praegu reaalses maailmas palju rakendatavust.

Foto krediit: sacura / Shutterstock


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found