Kuidas arvuti RAM-i kiirendada

RAM tuleb tehasest sageli väiksema kiirusega, kui räni suudab. Mõne minutiga BIOS-is ja natuke testimist saate oma mälu töötada kiiremini kui tootja spetsifikatsioonid.

Mida peate teadma enne alustamist

Operatiivmälu on üsna keerukam kui protsessori või graafikaprotsessori ülikiirendamine, kus sa lihtsalt väntad valijat ja palvetad oma uhke kõik ühes vesijahuti eest, mis ei muuda sinu süsteemi ruumikütteks. RAM-iga on palju nuppe, mida pöörata, kuid see on ka palju turvalisem, kuna need ei tooda palju soojust.

Sellel on reaalses mõttes kasu. Iga teie kasutatav programm salvestab oma tööandmed enne operatsioonisüsteemi sisemisse vahemällu laadimist RAM-i ja palju seda kasutavad programmid võivad läbi RAM-i segada nagu või. Mängudes võib teie RAM-i üldise latentsuse paranemine kärpida kaadri aega oluliselt. See võib parandada üldist kaadrisagedust ja (mis kõige tähtsam) vähendada kogelemist protsessorimahukates piirkondades, kus RAM-ist tuleb vahemällu või VRAM-i laadida uusi andmeid.

RAM-i kiirust mõõdetakse tavaliselt megahertsides (Mhz). DDR4 aktsia kiirus on tavaliselt 2133 Mhz või 2400 Mhz, ehkki tegelik kiirus on tegelikult sellest poole väiksem, kuna see on topeltandmekiirus (DDR). Lisaks on teie mälul üle kahekümne erineva ajastuse, mis kontrollivad latentsust ning seda, kui kiiresti saate lugeda ja kirjutada. Neid mõõdetakse kellatsüklite järgi ja rühmitatakse sageli lühendi „CAS latentsus (CL)” alla. Näiteks DDR4 keskklassi komplekti väärtus võib olla 3200 Mhz CL16. Kiiruse või ajastuse parandamine parandab latentsust ja läbilaskvust.

Mälu räägib ülejäänud arvutiga, kasutades süsteemi nimega Serial Presence Detect. Selle kaudu annab see BIOS-ile sageduste ja esmaste ajastuste komplekti, millel ta saab töötada, nimega JEDEC spetsifikatsioon. See on aktsia kiirus ja seda küpsetatakse igasse DDR4 pulka, mis kunagi tehtud on.

Kuid Intel leidis viisi süsteemi petmiseks. Pakkudes JEDEC-i peale veel ühte profiili, mida nimetatakse XMP-ks (Extreme Memory Profile), saaksid nad käivitada tavapärasest kiirusest suurema RAM-i. Kui ostate RAM-i, mille reiting on üle 2400 Mhz, saate tõenäoliselt komplekti, mille saate lubada XMP-profiiliga. See on sanktsioonidega lubatud, tehase kiirendamine.

Siin on aga asi - mitme teguri tõttu pole see ülikiirendus tavaliselt parim ja võite seda lükata tootja kavandatust kaugemale.

Esiteks ei kaota tootjad kõike 100% ulatuses. Nad on pidanud kalleid komplekte kõrgemalt hindama, nii et sageli on teie mälu kaasas XMP-profiiliga, mida ta tootesegmenteerimise tõttu tegi. Teie komplekt töötab ka teatud pingetaseme piires, tavaliselt keskmise vahemikuga DDR4 puhul 1,350 volti, kuid saate seda ka ise natuke keerata, mida tootjad teevad suurema kiirusega komplektide jaoks.

Kuid peamine probleem on see, et SPD ei paljasta iga ajastust. Kingstoni esindaja sõnul häälestavad nad "ainult" esmaseid "ajastusi (CL, RCD, RP, RAS)" ja kuna XMP-profiilide salvestamiseks kasutatavas SPD-süsteemis on piiratud kirjete komplekt, on ülejäänud osa emaplaadi otsustamiseks, mis ei tee alati õiget valikut. Minu puhul määrasid minu ASUS-i emaplaadi automaatsed seaded mõne aja jaoks kummalised väärtused. Minu RAM-i komplekt keeldus töötamast koos XMP-profiiliga karbist välja, kuni ajastus ise paika panin.

Kuidas määrata täiuslik RAM-ajastus

Kuigi RAM-i ülikiirendamine on üsna ohutu, on see ka natuke keerulisem kui pelgalt ketta väntamine. Kui kasutate AMD Ryzeni süsteemi, on teil õnne, kuna seal on tööriist nimega "Ryzen DRAM Calculator", mis muudab kogu selle protsessi lihtsamaks. Kalkulaator eemaldab mõned katse ja eksituse peavalud ning te ei pea RAM-i oma emaplaadi seadetes „AUTO” jätma.

Inteli süsteemide jaoks on see tööriist endiselt primaarsete ajastuste juhendina mugav ja sisseehitatud mälutester töötab samuti. Ka selle soovite alla laadida, isegi kui te pole AMD-süsteemi.

Avage tööriist ja sisestage, millises Ryzeni versioonis olete sisse lülitatud (lihtsalt pange Ryzen 2 Gen sisse, kui kasutate Inteli) ja mis tüüpi mälu teil on. Kui te ei tea, saate selle veebis leida, kasutades Google'i otsingut oma RAM-komplekti tootenumbri jaoks.

Komplekti XMP-profiili laadimiseks vajutage allosas olevat lillat nuppu R - XMP. Sisestage oma Ryzeni versioon ja mälutüüp ning vajutage ajastuste arvutamiseks nuppu „Calculate SAFE”. Võite kasutada nuppu „Võrdle ajastusi”, et vaadata võrdlust oma XMP-sätetega. Leiate, et paljud ajastused on rangemad.

SAFE-seaded töötavad peaaegu alati; Mul pole nendega probleeme mitmel sagedusel aktsiapinge korral. FAST-i ajastused töötavad tõenäoliselt, kuid ei pruugi aktsiapinge korral stabiilsed olla.

Selle kasutamiseks peate salvestama ekraanipildi (vasakus alanurgas on nupp) ja saatma selle eraldi seadmesse, et saaksite seda BIOS-is vaadata.

Kuidas oma RAM-i oma BIOS-is üle ajada

Veenduge, et teil oleks eraldi seadmesse salvestatud (või kuhugi üles kirjutatud) kalkulaatori ekraanipilt, sest ülejäänud toimingud asuvad BIOS-is, ilma et teie töölauale oleks juurdepääs.

Lülitage arvuti välja ja taaskäivitage see oma BIOS-i või UEFI püsivara seadistusekraanile. Sellele ekraanile juurdepääsemiseks peate sageli arvuti käivitamisel sageli klahvi nagu "Del" vajutama. Teile kuvatakse ekraaniga sarnane ekraan:

Leidke mälu jaotis ja laadige alustuseks oma XMP-profiil. Veenduge, et sagedus oleks see, mida soovite. Kui te ei soovi ajastusi isegi puudutada, võite tõenäoliselt sagedust suurendada, säilitades samas ajastus (eriti Inteli platvormidel).

Ajastuse juhtimiseks peaks olema veel üks jaotis. Avage see:

Nüüd avage ekraanipilt oma telefonis ja alustage numbrite sisestamist. Minu puhul sobis tellimus kalkulaatoriga, kuid soovite kõike uuesti kontrollida ja kontrollida.

Minu puhul kuvas ASUS BIOS paljude esmaste ajastuste täisnimed, nii et siin on loetelu peamistest ajastustest ja nendega seotud žargoonist:

  • tCL - esmane CAS-latentsus
  • tRCDRD - RAS-i CAS-i viivitus
  • tRCDWR - RAS-i CAS-i viivitus. Mõnikord on see rühmitatud loetuga, kuigi mitte alati.
  • tRP - RAS-i laadimise (PRE) aeg
  • tRAS - RAS aktiivne (ACT) aeg

Ülejäänud peaksid täpselt kokku sobima.

Inteli puhul peate sisestama vähemalt peamised ajastused ja ülejäänud võite jätta automaatse sisselülitamise juurde. Soovi korral võite proovida sisestada kalkulaatori antud alajaotused. Ma ei näe põhjust, miks see ei peaks toimima, kuid ei saa oma Ryzeni süsteemis kontrollida. Kui teil on probleeme automaatsete seadetega, proovige need käsitsi sisestada.

Kui olete ajastustega valmis, leidke jaotis pinge juhtimiseks. Soovite sisestada soovitatud DRAM-pinge (kalkulaator kuvab potentsiaalselt ohtlikud pinged punasega. Kõik, mis on madalam kui 1.450v, on tõenäoliselt korras. Kui kasutate Ryzenit, peate sisestama soovitatud SOC-pinge, mis toidab protsessori mälukontrollerit.

Salvestage seaded ja väljuge BIOS-ist (selleks pean oma arvutis vajutama klahvi F10). Teie arvuti peaks taaskäivituma ja kui see Windowsi käivitub, saate liikuda järgmise sammu juurde.

Mida teha, kui see ei postita

Kui see ei käivitu, ebaõnnestus teie emaplaadi sisselülitamise enesekontroll (POST). Peate tõenäoliselt ootama umbes kolmkümmend sekundit, kuni BIOS käivitatakse turvarežiimis ja taastatakse viimased töötavad seaded. Enne maksimaalse soovitusliku pinge saavutamist võite proovida mälupinge suurendamist 25 millivoldise (0,025v) kaupa. Võite proovida ka Ryzeni süsteemides SOC-pinget veidi tõsta, kuna 1. ja 2. põlvkonna Ryzen on mälu ülikiirendamisel eriti peen. Intelil pole sama SOC-i kui Ryzenil ja tõenäoliselt pole seda probleemi niikuinii.

Kui teie arvuti ei käivitu turvarežiimis, ärge muretsege, et te ei muutnud seda paberiraskuseks. Teie BIOS-is tõenäoliselt pole seda funktsiooni ja peate CMOS-i käsitsi kustutama. See on tavaliselt kas emaplaadi aku, mille saate eemaldada ja uuesti asetada, või tihvt esipaneeli päiste abil. Vaadake oma emaplaadi kasutusjuhendit. Peate võtma kruvikeeraja või kääride paari (ideaaljuhul teevad nad selleks džemprid ja lülitid, kuid teil pole tõenäoliselt neid, kes asuvad) ja puudutage kahte tihvti koos, luues elektriühenduse. Ära muretse; see ei šokeeri teid. Arvuti taastub normaalseks.

Veenduge, et ülekell on stabiilne

Kui olete Windowsi tagasi jõudnud, ei lõbu see veel. Peate kontrollima, kas ülekiirus on stabiilne. Kalkulaatoril on vahekaart nimega “MEMbench”, mida saab selleks kasutada. Valige režiimiks “kohandatud” ja ülesande ulatus 400%. Kõigi järelejäänud RAM-i eraldamiseks klõpsake allservas nuppu "Max RAM". See testib teie RAM-i vigade olemasolu neli korda.

Kui olete alustamiseks valmis, klõpsake käsul „Käivita” ja andke sellele mõni minut. Minu puhul võttis 32 GB RAM-i testimine 400% ülesande ulatuses vähem kui kümme minutit.

Kui vigu pole, võite proovida kellasid edasi lükata või testida sätteid “FAST”. See kõik on mälu ülekiirendamine; lihtsalt katse-eksituse meetodil, rämpspostiga kustutamine ja MEMbenchi lõpuleviimise ootamine. Mõnele inimesele tundub selline rutiin rahustav.

Kui olete oma Numpadi ära kulutanud ja oma tulemustega rahul, soovite teha üleöö testi, et veenduda, et teie kell on absoluutselt 100% stabiilne. Määrake ülesande ulatus millekski hulluks suureks (peaks tegema 100 000%) ja tulge selle peale tagasi, kui ärkate. Kui vigu pole, saate nautida oma kiirendust. Halvim, mis juhtub, kui jätate selle üleöö toimingu vahele, on see, et võite kunagi saada joone all sinise ekraani või juhusliku krahhi (mis juhtub aeg-ajalt igasuguse RAM-i kiirusega, kui teil pole ECC-mälu).

Toimivuse kontrollimiseks võrdle oma RAM-i

Kui olete eriti konkurentsivõimeline ja soovite näha, kuidas teie RAM konkurentidega võrreldes püsib, võite alla laadida UserBenchmarki, et kogu arvuti, sealhulgas RAM, võrdlusuuringuks teha. See annab teile ülevaate, kui hästi teie süsteem töötab. Võite kasutada ka mängupõhiseid võrdlusaluseid, nagu Unigine Superposition, ehkki peate tõenäoliselt tegema mitu testi, kuna vea piir on selliste võrdlusalustega üsna kõrge.

Minu tulemused olid eriti muljetavaldavad; Ostsin 32 GB suuruse Micron E-die komplekti (tuntud selle poolest, et see on kiire ja kiire kiirendamisel), mille hind on 3200 @ CL16, hinnaga 130 dollarit. UserBenchmark andis aktsiakoormusele 90% kiiruse võrreldes keskmise RAM-iga, kuid isegi ajade karmistamine 3200 @ CL14-le annab tulemuseks 113% ehk 23% suurema jõudluse.

See muudab 130-dollarise Micron E-die komplekti võrdseks 3200 @ CL14 komplektidega, mida müüakse üle 250 dollari, mis on üsna kulude kokkuhoid. Need olid lihtsalt minu tulemused ja teie läbisõit varieerub sõltuvalt sellest, kui hästi teie mälu ületab ja kuidas teie protsessor sellega hakkama saab.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found