Mis on RTF-fail (ja kuidas seda avada)?

.RTF-faililaiendiga fail on rikka teksti vormingus fail. Kui tavaline tekstifail salvestab ainult lihtteksti, võivad RTF-failid sisaldada lisateavet fondi stiili, vormingu, piltide ja muu kohta. Need sobivad suurepäraselt platvormidevaheliseks dokumentide jagamiseks, kuna neid toetab palju rakendusi.

Mis on RTF-fail?

RTF-i lõi Microsoft Wordi meeskond juba 1980. aastatel. See oli mõeldud universaalse vorminguna, mida saaksid kasutada enamik tekstitöötlejad, muutes inimestele Wordi dokumentide jagamise lihtsamaks inimestega, kes Wordi ei kasuta. See lisati ka vaikevorminguks, mida kasutab Windowsi sisseehitatud WordPadi rakendus - kerge tekstitöötlusprogramm.

Enne kui HTML-failid need asendasid, kasutati Windowsi abifailide aluseks ka RTF-i.

Kuna enamik tekstitöötlusprogramme suudab RTF-faili lugeda ja kirjutada, tähendab see, et kui loote selle Windowsis, saate selle ilma probleemideta saata kolleegile, kes kasutab macOS-i või Linuxi. Seda kasutatakse laialdaselt ka muud tüüpi rakendustes, näiteks e-posti klientides.

Microsoft lõpetas RTF-i arendamise 2008. aastal, kuid peaaegu igas opsüsteemis olevad rakendused toetavad seda endiselt laialdaselt.

Kuidas RTF-faili avada?

Esimene asi, mida proovida, on RTF-faili otse avamiseks lihtsalt topeltklõpsamine (või mobiilil koputamine).

Teil on peaaegu kindlasti RTF-failide avamiseks teie süsteemis juba sisseehitatud või installitud rakendus. Alustuseks, kui teil on installitud mõni tekstitöötlusrakendus - Microsoft Word, LibreOffice, OpenOffice, AbiWord ja nii edasi -, saate sellega avada RTF-faili.

Enamik failide sünkroonimisteenuseid - nagu Dropbox, OneDrive ja Google Drive - on sisse ehitanud vaatajad, mis võimaldavad teil vähemalt RTF-faili lugeda, isegi kui te ei saa seal redigeerida. Google Docs võimaldab teil siiski RTF-faile redigeerida.

Ja enamikul operatsioonisüsteemidel on sisseehitatud redaktor, mis võimaldab avada RTF-faile. Windowsis on see WordPad. MacOS-is saate kasutada Apple TextEdit või Apple Pages. Ja kui te pole veel midagi installinud (nt Microsoft Word), on need rakendused RTF-failide avamiseks vaikimisi. Näiteks isegi Windowsi värske installi korral avab RTF-failide topeltklõpsamine selle WordPadis üles.

Märge: Ja kuigi enamikus Linuxi distros pole sisseehitatud RTF-redaktorit, saate kindlasti installida midagi sellist nagu LibreOffice.

Kui eelistate, et RTF-failid avaneksid muu rakendusega kui see, mis on praegu vaikimisi määratud, on see piisavalt lihtne. Windowsis või MacOS-is klõpsake lihtsalt paremklõpsake faili ja näete kasutatava rakenduse valimiseks käsku "Ava koos" või midagi muud sarnast.

Siin kuvatakse aken, kui teete seda Windowsis (macOS on sarnane). See näitab loendit rakendustest, mis saavad avada RTF-faile. Valige lihtsalt see, mida soovite kasutada. Ja saate valida valiku „Kasuta seda rakendust alati .rtf-failide avamiseks”, et see rakendus saaks vaikimisi.

RTF-faili teisendamine

Kuigi paljud rakendused toetavad RTF-faile, võiksite need teisendada millekski muuks. Selleks ei saa te lihtsalt faili laiendust muuta - peate faili teisendama. Tavaliselt soovite selle teisendada vormingus, mida kasutab tekstitöötlusprogramm. Lihtsaim viis selleks on avada selles rakenduses RTF-fail ja seejärel kasutada seda rakendust, et see muus vormingus salvestada.

Näiteks kui avate oma RTF-faili Microsoft Wordis ja kasutate seejärel käsku Salvesta nimega, kuvatakse dialoogiboks Salvesta nimega. Seejärel saate kasutada rippmenüüd „Salvesta tüübina”, et valida hunniku erinevate vormingute hulgast.

Kui teil pole täistekstiprotsessorit installitud, võite proovida ka kõike, mis teie operatsioonisüsteemiga kaasas on. Näiteks aken WordPad Save As ei paku nii palju vorminguid kui Microsoft Word, kuid siiski on mõned kasulikud.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found