Mis on VPN ja miks seda vaja oleks?

VPN ehk Virtual Private Network võimaldab teil Interneti kaudu luua teise võrguga turvalise ühenduse. VPN-sid saab kasutada piiratud veebisaitidele juurdepääsemiseks, teie sirvimistegevuse varjamiseks avalikus WiFi-s uudishimulike pilkude eest ja palju muud.

Tänapäeval on VPN-id tõesti populaarsed, kuid mitte põhjustel, mis nad algselt loodi. Algselt olid need vaid viis, kuidas ühendada ärivõrgud turvaliselt Interneti kaudu või võimaldada teil pääseda ärivõrku kodust.

VPN-id edastavad sisuliselt kogu teie võrguliikluse võrku, kust tulevad ka eelised - näiteks juurdepääs kohalikule võrguressurssidele ja Interneti-tsensuurist mööda hiilimine. Enamikul opsüsteemidest on integreeritud VPN-tugi.

Mis on VPN ja kuidas see mind aitab?

Väga lihtsalt öeldes ühendab VPN teie arvuti, nutitelefoni või tahvelarvuti muu arvutiga (nn server) kusagil Internetis ja võimaldab teil selle arvuti Interneti-ühenduse abil sirvida Internetti. Nii et kui see server asub mõnes teises riigis, tundub, et tulete just sellest riigist ja pääsete juurde asjadele, mida te tavaliselt ei saanud.

Niisiis, kuidas see teid aitab? Hea küsimus! VPN-i saate kasutada:

 • Minge mööda veebisaitide geograafilistest piirangutest või heli ja video voogesitusest.
 • Vaadake voogedastusmeediat nagu Netflix ja Hulu.
 • Kaitske end ebausaldusväärsete WiFi-levialade nuhkimise eest.
 • Saage veebis vähemalt anonüümsust, varjates oma tegeliku asukoha.
 • Torrentimise ajal kaitske end sisselogimise eest.

Paljud inimesed kasutavad tänapäeval VPN-i torrentimiseks või geograafiliste piirangute ületamiseks, et vaadata sisu teises riigis. Need on endiselt väga kasulikud, et ennast kohvikus töötades kaitsta, kuid vaevalt on see enam ainus kasutusala.

Kuidas saate VPN-i ja millise peaksite valima?

Sõltuvalt teie vajadustest saate kasutada oma töökoha VPN-i, luua ise VPN-serveri või mõnikord majutada seda oma kodust välja - kuid realistlikult otsib valdav osa inimesi lihtsalt midagi, mis neid torrentimise ajal kaitseks või aitaks vaadake veebist mõnda meediat, millele neil oma riigist ei paista juurdepääsu olevat.

Lihtsaim asi on lihtsalt minna mõnele neist saitidest, registreeruda ja VPN-klient oma Windowsi arvutisse, Maci, Androidi, iPhone'i või iPadisse alla laadida. See on sama lihtne.

 • ExpressVPN - Sellel VPN-serveril on parim kasutusmugavuse, väga kiirete serverite kombinatsioon ning see toetab voogedastusmeediat ja torrentimist odava hinna eest.
 • Tunnelbear - Seda VPN-i on tõesti lihtne kasutada, see sobib suurepäraselt kasutamiseks kohvikus ja sellel on (piiratud) tasuta tase. See pole siiski meediumide torrentimiseks ega voogesitamiseks hea.
 • Tugev VPN - mitte nii lihtne kasutada kui teisi, kuid saate neid kindlasti kasutada meediumide torrentimiseks ja voogesitamiseks.

Kõigil neil on tasuta prooviperioodid, nii et kui muudate meelt, saate raha lihtsalt tagasi saada.

Kuidas VPN töötab?

Kui ühendate arvuti (või mõne muu seadme, näiteks nutitelefoni või tahvelarvuti) VPN-iga, toimib arvuti justkui VPN-iga samas kohalikus võrgus. Kogu teie võrguliiklus saadetakse VPN-iga turvalise ühenduse kaudu. Kuna teie arvuti käitub nagu võrgus, võimaldab see teil turvaliselt juurde pääseda kohaliku võrgu ressurssidele ka siis, kui olete teisel pool maailma. Samuti saate Internetti kasutada nii, nagu viibiksite VPN-i asukohas. Sellel on mõningaid eeliseid, kui kasutate häbiväärset Wi-Fi-ühendust või soovite juurde pääseda geoblokeeritud veebisaitidele.

Kui sirvite veebi VPN-ühenduse ajal, võtab teie arvuti veebisaidiga ühendust krüptitud VPN-ühenduse kaudu. VPN edastab teie eest päringu ja edastab veebisaidilt saadud vastuse turvalise ühenduse kaudu. Kui kasutate Netflixile juurdepääsemiseks USA-põhist VPN-i, näeb Netflix teie ühendust USA-st pärinevana.

Muu näide VPN-ide kasutamiseks

VPN-id on üsna lihtne tööriist, kuid neid saab kasutada mitmesuguste toimingute tegemiseks:

 • Juurdepääs ärivõrku reisides: Ärireisijad kasutavad VPN-sid teel olles sageli juurdepääsuks oma ettevõtte võrgule, sealhulgas kõigile selle kohaliku võrgu ressurssidele. Kohalikke ressursse ei pea otseselt Internetiga kokku puutuma, mis suurendab turvalisust.
 • Juurdepääs koduvõrgule reisimise ajal: Saate oma VPN-i ka reisil olles oma võrgule juurde pääseda. See võimaldab teil Interneti kaudu Windowsi kaugtöölauale juurde pääseda, kasutada kohalikke failijagamisi ja mängida Interneti kaudu mänge nii, nagu oleksite samas LAN-is (kohtvõrgus).
 • Peida sirvimistegevus kohalikus võrgus ja Interneti-teenuse pakkujal: Kui kasutate avalikku WiFi-ühendust, on teie sirvimistegevus mitte-HTTPS-i veebisaitidel nähtav kõigile, kes teavad, kuidas vaadata. Kui soovite oma privaatsuse huvides oma sirvimistegevuse varjata, saate ühenduse luua VPN-iga. Kohalik võrk näeb ainult ühte turvalist VPN-ühendust. Kogu muu liiklus liigub üle VPN-ühenduse. Ehkki teie Interneti-teenuse pakkuja saab seda mööda vaadata ühenduse jälgimisest, pidage meeles, et VPN-teenuse pakkujad võivad liikluse oma otstesse logida.
 • Juurdepääs geoblokeeritud veebisaitideleÜkskõik, kas olete ameeriklane, kes üritab riigist välja sõites oma Netflixi kontole juurde pääseda, või soovite, et saaksite kasutada Ameerika meediumisaite nagu Netflix, Pandora ja Hulu, pääsete nendele piirkonnapiirangutega teenustele juurde, kui ühenduse loomine USA-s asuva VPN-iga.
 • Interneti tsensuuri ümbersõit: Paljud hiinlased kasutavad VPN-e, et liikuda ümber Hiina suure tulemüüri ja pääseda juurde kogu Internetile. (Ilmselt on aga suur tulemüür hakanud hiljuti VPN-ide sekkuma.)
 • Failide allalaadimine: Jah, olgem ausad - paljud kasutavad failide allalaadimiseks BitTorrenti kaudu VPN-ühendusi. See võib tegelikult olla kasulik isegi siis, kui laadite alla täiesti seaduslikke torrenteid - kui teie Interneti-teenuse pakkuja rikub BitTorrentit ja muudab selle üliaeglaseks, saate kiiremate kiiruste saamiseks kasutada BitTorrentit VPN-is. Sama kehtib muud tüüpi liikluse kohta, mida teie Interneti-teenuse pakkuja võib häirida (välja arvatud juhul, kui see häirib VPN-i liiklust ennast.)

Ettevõtte VPN-i kasutamine Windowsis

VPN-iga ühenduse loomine on üsna lihtne. Vajutage Windowsis Windowsi klahvi, tippige VPN ja klõpsake nuppu Looge virtuaalse privaatvõrgu (VPN) ühendus valik. (Kui kasutate Windows 8, peate pärast otsimist klõpsama kategoorial Seaded.) Sisestage viisardi abil kasutatava VPN-teenuse aadress ja sisselogimismandaadid. Seejärel saate VPN-idega ühenduse luua ja ühenduse katkestada, kasutades süsteemses salves olevat võrguikooni - sama, kus haldate ühendatud WiFi-võrke.

Meie VPN-i soovitused

Kui olete VPN-idega alles alustanud ja soovite avalikes WiFi-levialades kasutamiseks või regioonide piiratud veebisaitidele juurdepääsuks põhilist VPN-i, on mõned head ja lihtsad võimalused. Meile meeldib ExpressVPN, kuna neil on suur kiirus ja palju rohkem funktsioone kui keskmiselt, sealhulgas peaaegu kõigi seadmete kliendid - saate isegi oma VPN-kliendiga eelinstallida ruuteri.

Muidugi on turul ka teisi VPN-tooteid - meile meeldib ka StrongVPN kõigi selle pakutavate seadistamisvõimaluste jaoks - ja piiratud kasutamiseks on Tunnelbearil tasuta võimalus, mis on piiratud 500mb-ga - mis on suurepärane, kui vajate lihtsalt lühidalt klienti.

SEOTUD:Kuidas valida oma vajadustele parim VPN-teenus

Samuti võite olla huvitatud VPN-i seadistamisest oma serverisse, mida saate teha koos tomati, OpenWRT-i või Linuxiga. Loomulikult ei võimalda see teil juurdepääsu geoblokeeritud veebisaitidele - kui te ei reisi väljaspool riiki ja pääsete oma võrku kaugjuurdepääsu kaudu.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found