Mis on M.2 laienduspesa ja kuidas seda kasutada?

Toimivusarvutite maailmas on uus avatud formaat ja see on ... hästi keeruline. M.2-vorming on mõeldud tootjatele mitmesuguste konkreetsete seadmete asendamiseks, väikeses ruumis ja väga vähe energiat vajavaks. Kuid tegelikult on M.2-draiviks või lisaseadmeteks täiendamine vaja veidi ette mõelda.

Kust tuli M.2?

Varem tuntud kui järgmise põlvkonna vormitegur (NGFF), vorming M.2 on tehniliselt asendaja mSATA standardile, mis oli populaarne ülikompaktsete sülearvutite ja muude väikeste vidinate tootjate seas. See võib tunduda üllatav, kuna enamik jaemüügis müüdavaid M.2-draive on mõeldud kasutamiseks täissuuruses lauaarvutites, kuid M.2 on tõhusalt asendanud mSATA-kõvakettad ja SSD-d kompaktsetes sülearvutites nagu Apple'i MacBook või Delli XPS 13. Need on lihtsalt keredesse suletud ja enamik kasutajaid ei saa neid uuendada.

Mida ma saan teha?

M.2 on midagi enamat kui lihtsalt evolutsiooniline vormitegur. Potentsiaalselt võib see asendada kogu vananeva Serial ATA formaadi. M.2 on pesa, mis saab liidestada SATA 3.0 (kaabel, mis on tõenäoliselt praegu teie lauaarvuti mäluseadmega ühendatud), PCI Express 3.0 (graafikakaartide ja muude suuremate laiendusseadmete vaikeliides) ja isegi USB 3.0-ga.

See tähendab, et - potentsiaalselt - USB-ühendust kasutav mäluseade või kettaseade, GPU või pordi laiendamine või väikese energiatarbega vidinkõiksamaaegselt M.2 pesasse ühendatud kaardile. Tegelikkus on veidi keerulisem - näiteks ühel M.2 pesal on ainult neli PCI Expressi rada, mis on veerand kogu graafikakaartide jaoks soovitud arvust -, kuid selle väikese väikese pesa paindlikkus on muljetavaldav.

PCI-siini kasutamisel SATA-siini asemel saavad M.2-seadmed andmeid edastada vahemikus 50–650% kiiremini kui tavaline SATA, sõltuvalt emaplaadi ja M.2-kaardi enda võimalustest. Kui teil on võimalus kasutada PCI 3. põlvkonda toetaval emaplaadil M.2 SSD-d, võib see olla oluliselt kiirem kui tavaline SATA-draiv.

Millised seadmed kasutavad M.2 pesa?

Praegu kasutatakse M.2-d ülikiirete SSD-de liidesena nii sülearvutites kui ka lauaarvutites. Kui astute sisse arvuti riistvara poodi ja küsite M.2-draivi - eeldades, et leiate muidugi veel töötava jaemüügis asuva arvutipoe -, siis näitavad nad teile peaaegu kindlasti M.2-pistikuga SSD-d.

Mõni sülearvuti disain kasutab traadita ühenduse loomiseks ka M.2-porti, paigaldades pisikesi väikese võimsusega kaarte, mis ühendavad Wi-Fi ja Bluetooth-raadioid. See on vähem levinud lauaarvutite puhul, kus eelistatakse USB-dongli või PCIe 1x-kaardi lihtsust (kuigi pole põhjust, et te ei saaks seda ühilduval emaplaadil teha).

SEOTUD:Mis on Inteli optane mälu?

Lõpuks on mõned ettevõtted hakanud pesa kasutamist laiendama kategooriatesse, mis laias laastus ladustamiseks või laiendamiseks ei sobi. Kuigi keegi pole veel M.2-graafikakaarti teinud, müüb Intel tarbijatele kiirust suurendavat vahemälu „Optane“ M.2-vormingus.

Kas minu arvutil on M.2 pesa?

Kui teie arvuti on tehtud või kokku pandud viimase paari aasta jooksul, on sellel tõenäoliselt M.2 pesa. Kahjuks tähendab vormingu paindlikkus, et selle tegelik kasutamine pole nii lihtne kui lihtsalt kaardi ühendamine.

M.2 kaartidel on kaks peamist ühilduvuse muutujat: pikkus ja võti. Esimene on üsna ilmne - teie arvutis peab olema piisavalt füüsilist ruumi, et toetada kasutatava kaardi pikkust. Teine muutuja - kaardi sisestamise viis - tähendab lihtsalt, et kaardi pistik peab vastama pesale, kuhu see ühendatakse.

M.2 Pikkus

Lauaarvutite puhul pole pikkus tavaliselt probleem. Isegi pisike Mini-ITX emaplaat suudab hõlpsasti ruumi teha maksimaalsele pikkusele M.2 PCB, mis on 110 millimeetrit pikk. Mõned kaardid on nii lühikesed kui 30 mm. Üldiselt soovite, et kaart oleks teie emaplaadi tootja jaoks mõeldud suurusega, kuna trükkplaadi otsas oleva taande abil saab väikest kruvi seda kindlalt paigal hoida.

Kõik M.2-draivid kasutavad sama laiust, mille määrab ühendus. Suurus on väljendatud järgmises vormingus; kontrollige selle valimisel ühilduvust sülearvuti või emaplaadiga:

  • M.2 2230:22 millimeetrit lai ja 30 millimeetrit pikk.
  • M.2 2242:22 millimeetrit lai ja 42 millimeetrit pikk.
  • M.2 2260:22 millimeetrit lai ja 60 millimeetrit pikk.
  • M.2 2280:22 millimeetrit lai ja 80 millimeetrit pikk.
  • M.2 2210:22 millimeetrit lai ja 110 millimeetrit pikk.

Mõned emaplaadid on paindlikud, pakkudes kinnitusauke kinnituskruvi jaoks mõne või kõigi nende vahedega.

M.2 võti

Kuigi standard M.2 kasutab kõigi kaartide jaoks sama 22 millimeetri laiust pesa, pole see tingimata täpselt sama pesa. Kuna M.2 on mõeldud kasutamiseks nii paljude erinevate seadmetega, on sellel mõned pettumust valmistava sarnase välimusega pordid.

  • B võti:kasutab kaardi paremas servas (hostikontrolleri vasakul küljel) olevat pilu, kusjuures kuus tihvti on pilust paremal. See konfiguratsioon toetab PCIe x2 siini ühendusi.
  • M-klahv:kasutab kaardi vasakul küljel (hostikontrolleri paremal küljel) olevat pilu, kusjuures viis tihvti jääb pilust vasakule. See konfiguratsioon toetab PCIe x4 siiniühendusi kahekordse andmeedastuse jaoks.
  • B + M võti:kasutab mõlemat ülaltoodud tühikut, kaardi vasakul küljel on viis tihvti ja paremal kuus. Füüsilise disaini tõttu on B + M Key kaardid piiratud PCIe x2 kiirustega.

B Key-liidesega M.2-kaardid mahuvad ainult B-võtme hostipessa ja samamoodi ka M-võtme jaoks. Kuid B + M Key kujundusega kaardid sobivad nii B kui ka M host pesasse, kuna neil on mõlema jaoks lünki.

Kontrollige oma sülearvuti või emaplaadi spetsifikatsiooni, et näha, millist neist toetatakse. Soovitame pilu silmamurdmise asemel vaadata dokumentatsiooni, kuna kaks peamist standardit võivad kergesti segi minna.

Mida on vaja M.2-kaardi installimiseks?

SEOTUD:Mis on UEFI ja kuidas see erineb BIOS-ist?

Mitte palju. Enamik M.2-kaarte on SSD-kettad ja teie opsüsteem tuvastab need automaatselt AHCI draiverite põhjal. Windows 10 puhul tuvastatakse enamik Wi-Fi- ja Bluetooth-kaarte ka automaatselt, kohe aktiveeritakse üldised draiverid või laaditakse alla konkreetsed draiverid. Võimalik, et peate siiski lubama M.2 pesa arvuti BIOS-i või UEFI seadete kaudu. Samuti soovite kinnituskruvi sisse kruvikeeraja.

Kas ma saan lisada M.2-kaardi, kui mu arvutis pole pesa?

Sülearvutite puhul on vastus eitav - tänapäevaste sülearvutite disain on nii kompaktne, et igasuguseks plaaniväliseks laiendamiseks pole ruumi. Kui kasutate töölauda, ​​on teil õnne. Müügil on palju adaptereid, mis kasutavad juba teie emaplaadil olevat PCIe x4 pesa. Kui aga teie emaplaati ei saa PCIe-st käivitada, ei saa te seda M.2-draivi oma alglaadimisseadmeks seada, mis tähendab, et te ei saa palju kiirust kasu. Nii et pidage seda meeles - kui soovite M.2-draivi täielikke eeliseid, vajate tõenäoliselt seda toetavat emaplaati.

Pildi allikas: iFixIt, Amazon, Kingston


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found