Kuidas parandada aeglast või reageerimata Maci

Kas teie Mac on aeglane? Kas näete iga päev pöörlevat surmeratta? Ärge leppige sellega! Probleemi diagnoosimiseks saate probleemi lahendada järgmiselt.

Kuidas diagnoosida aeglast Maci

On palju põhjuseid, miks teie Macil võib esineda jõudlusprobleeme. Kui saate aru, mis viga on, võite selle kõrvaldamiseks võtta meetmeid. Aeglase Maci kõige tavalisemad põhjused saate ise lahendada ja suhteliselt lihtsalt. Siin on mõned lihtsamad näpunäited, mida saate Maci kiirendamiseks proovida.

Riistvaraprobleemid on siiski erand. Kui teie Macil on probleeme mõne konkreetse komponendiga, muutub parandus keerukamaks. Isegi lauaarvuteid, nagu iMac, on end ise teadaolevalt keeruline parandada - Apple kasutab tootmisprotsessis suuri koguseid liimi ja jootet.

Halvimal juhul võite alati paluda Apple'il pilk peale visata. Kui broneerite tasuta poe Geeniuse kohtumise Apple Store'ist, käivitavad nad teie arvutis täieliku diagnostikakomplekti. Sealt peaksid nad oskama soovitada probleemi lahendamist. Kui soovite, et Apple parandaks teie masinat, peate garantii kehtivuse lõppedes tasuma oma taskust, välja arvatud juhul, kui teil on AppleCare.

Pidage meeles, et tasuta võib broneerida aja Apple Store'ist, teada saada, mis teie masinal viga on ja kui palju selle parandamine maksma läheb. Ettevõte võtab remonditööde eest tasu alles siis, kui teil on nende tegemiseks nõusolek.

SEOTUD:10 kiiret viisi aeglase Maci kiirendamiseks

Rakenduse krahh: kuidas tarkvara võib teie Maci aeglustada

Kui tarkvara ei tööta korralikult, võib see teie masina tunduda reageerimata. Mõnikord ilmutab seda käitumist lihtsalt kokku kukkunud rakendus; muul ajal võib valesti käituv tarkvara proovida kogu teie masinat sellega kaasa võtta.

Kui kahtlustate, et mõni rakendus kukkus kokku, paremklõpsake selle ikooni dokis, hoidke oma klaviatuuril klahvi Option all ja klõpsake siis käsku Sule väljumine Praegusest rakendusest sundimiseks võite kasutada ka kiirklahvi Command + Option + Esc.

Kui te pole kindel, milline rakendus kukkus või arvate, et mõni kukkus taustal, käivitage Activity Monitor. Klõpsake vahekaarti „CPU” ja vaadake veergu „% CPU” kahanevas järjekorras. Nii kuvatakse kõige rohkem töötlemisvõimsust kasutavad rakendused ülaosas. Kui märkate midagi, mis kasutab rohkem kui selle õiglast osa, klõpsake sellel ja seejärel klõpsake protsessi tapmiseks nupul "X".

Mõnikord põhjustavad jõudlusprobleemid mälulekked, kus konkreetne ülesanne või protsess sööb kogu olemasoleva mälu ära. Mälu nägemiseks klõpsake vahekaarti „Mälu” ja järjestage veerg „Mälu” kahanevas järjekorras, et näha sarnaseid tulemusi. Protsesse saate tappa samamoodi nagu kokku kukkunud rakendus.

Täielikult kokku kukkunud protsessid kuvatakse aktiivsusmonitori all punasega ja sõnadega „Ei vasta”. Võite need tappa ja taaskäivitada. Kui teil on samade rakendustega korduvaid probleeme, võiksite kaaluda millegi muu kasutamist (või loobuda arendajale e-posti aadressist).

Kettaruum: teie Mac vajab hingamiseks ruumi

Madal kettaruum on veel üks levinud macOS-i aeglustumise põhjus. Kui teie käivituskettal pole piisavalt vaba ruumi, ei suuda MacOS käivitada hoolduskripte ja taustaprotsesse, mis hoiavad teie arvutit tiksumas. Kahjuks ei täpsusta Apple täpselt, kui palju vaba ruumi on vaja teie Maci õnnelikuks jätmiseks.

Üldine rusikareegel on hoida 15 protsenti käivituskettast kogu aeg vaba. See arv kehtib enamasti väikeste draividega sülearvutite kohta. 3 TB draiviga iMac nõuab macOS-i nõuete täitmiseks palju väiksemat protsenti. Kuid ka 3 TB iMaci on palju raskem täita kui 128 GB suurust MacBook Airi.

Kui töötate suurte failidega või loote palju ajutisi faile (näiteks video- või fototöötluseks), peaksite oma kettas hoidma sama palju vaba ruumi kui nende ajutiste failide kogu suurus.

Macis vaba ruumi nägemiseks klõpsake vasakus ülanurgas Apple'i ikooni ja seejärel nuppu About This Mac. Klõpsake vahekaarti „Salvestusruum”, et näha praeguse kettakasutuse jaotust. Seejärel saate oma Macis ruumi vabastada.

Süsteemiressursid: kas lükkate oma Maci liiga kaugele?

Teie Macil on piiratud arv ressursse, mida piiravad sellised tegurid nagu protsessori südamikud, vaba RAM ja spetsiaalse graafikakaardi olemasolu. Kui teate, kui kaugele saate oma Maci lükata, aitab see teil tulevikus tulemuslikkuse probleeme vältida.

Mõned levinumad ülesanded, mis võivad teie Maci üle ääre ajada, on:

 • Teie veebibrauseris on liiga palju avatud vahelehti.
 • Näljane tarkvara, nagu Photoshop, avaneb taustal.
 • Graafiliselt intensiivsete 3D-mängude mängimine.
 • Töötamine tohutute video- ja fotofailidega või video renderdamine.
 • Tehes kahte või enamat ülalnimetatust (või samamoodi intensiivset protsessi) üheaegselt.

Kui teil on brauseris nagu Chrome avatud sadu vahelehti, ärge üllatage, kui teil tekib mäluprobleeme. Kui lähete üle Mac-i jaoks optimeeritud brauserile nagu Safari, aitab see, kuid peate siiski vahelehesõltuvust pidurdama.

Brauserid võivad üldiselt olla halva jõudluse allikad. Liiga palju laiendusi ja pistikprogramme mõjutab teie brauseri reageerimisvõimet negatiivselt. Ja mõned veebirakendused võivad teie masinat maksustada sama palju kui kohalikke. Üks näide sellest oleks, kui kasutaksite paljude andmete krigistamiseks veebipõhist arvutustabeli tööriista, nagu Google Sheets.

Selleks, et teada saada, kuidas teie süsteemil mingil hetkel läheb, avage Activity Monitor ja kontrollige vahekaartide CPU ja Memory mälu vastavalt graafikuid "CPU Load" ja "Memory Pressure".

Riistvaraprobleemid: kapoti all olevad probleemid

Vähestel arvutitel on edasimüügi väärtus nagu Macil. Need on ehitatud kestma ja võin seda öelda, sest kirjutan seda 2012. aasta MacBook Prole. Kuid võib tekkida probleeme - eriti kui teie masin näitab oma vanust. Kuid on olemas mõned asjad, mida saate ise kontrollida.

Apple Diagnostics

Teie Mac sisaldab põhilist diagnostikatööriista, mida saate ise käivitada. Selleks tehke järgmist.

 1. Pange oma Mac välja.
 2. Maci sisselülitamiseks vajutage toitenuppu ja vajutage seejärel klaviatuuril kohe klahvi D ja hoidke seda all.
 3. Kui näete ekraani, mis palub teil keelt valida, vabastage D-klahv.
 4. Valige keel ja oodake siis, kuni diagnostika tööriist töötab.

Märge:Kui Apple Diagnostics ei käivitu, proovige selle asemel hoida valikuklahvi + D. Selleks on vaja Interneti-ühendust, sest teie Mac laadib enne selle käivitamist alla Apple Diagnostics'i.

Apple Diagnostics suudab teile nii palju öelda vaid viitekoodi kujul. Seejärel saate kontrollida Apple'i andmebaasis olevat viitenumbrit, kuid ärge oodake, et liiga palju õpiksite. Näiteks võite avastada, et arvuti mälus on probleem, kuid te ei tea, milline RAM-mälupulk on vigane või mis sellega valesti on.

See tööriist on kasulik riistvaraprobleemide välistamiseks, kuid on tõrkeotsingu jaoks üsna kasutu. Täpsema aruande saamiseks on parem broneerida Geeniuse baarile tasuta kohtumine. Muidugi ei saa te ka Maci parandamise kohta üksikasjalikku tagasisidet.

Mälu

Mõningaid komponente saate õigete tööriistade abil käsitsi kontrollida. Näiteks MemTest86 on tasuta tööriist, mida saate kasutada oma arvuti mälu kontrollimiseks. Installige see USB-mälupulgale, käivitage oma Mac ja käivitage see. Kui kasutate mälupulgana USB-mälupulka, saate RAM-i korralikult testida ilma MacOS-i üldkuludeta.

Ladustamine

Ebaõnnestunud draiv võib põhjustada ka probleeme. Enamikul Mac-ist on tahkis-draivid. Need ei ole altid järsku ebaõnnestumisele, nagu tavalised kõvakettadraivid. Tahkis-draivid ebaõnnestuvad üldjuhul alles pärast teatavat etteteatamist. Ja kui nad lõpuks surevad, on andmete taastamine võimatu. SSD seisundi kontrollimiseks toimige järgmiselt.

 1. Klõpsake paremas ülanurgas Apple'i logo ja valige Teave selle Maci kohta.
 2. Klõpsake suvandit Süsteemiaruanne ja valige seejärel salvestusruum
 3. Valige oma põhidraiv (tõenäoliselt sildiga “Macintosh HD”).
 4. Kerige alla jaotiseni „S.M.A.R.T. Staatus ”ja vaadake, mis on selle kõrvale kirjutatud. Kui seal on kiri „Kontrollitud”, töötab teie draiv normaalselt ja probleemideta. Kui see ütleb „Ebaõnnestumine”, võib see olla teie probleemide allikas. Lõpuks muutub draiv "saatuslikuks" ja peate selle või oma Maci asendama.

Draivide üksikasjalikuma ülevaate saamiseks laadige alla DriveDx (see on tasuta proovimine). See utiliit peaks andma teile rohkem teavet, kui Apple väidab.

Parima meelerahu tagamiseks varundage oma Mac regulaarselt Time Machine abil.

CPU ja GPU

Protsessor on teie arvuti aju. Selle testimiseks pole aga palju teha. Kui see ei tööta korralikult, võite kokku puutuda aeglustumiste, külmumiste ja äkiliste seiskamistega. Üks viis lisateabe hankimiseks on selle võrdlemine sellise rakendusega nagu Geekbench. Seejärel saate kasutada Maci võrdlusdiagramme, et näha, kuidas see koguneb.

Kui teie Macil on spetsiaalne GPU, saate seda testida selliste tööriistadega nagu Heaven või Cinebench. Kui teie GPU-l on probleeme, võite märgata 3D-rakenduste ebarahuldavat toimimist, ekraanil esinevaid artefakte ja tõrkeid, süsteemi külmumist või äkilisi seiskumisi.

Kahjuks pole CPU või GPU probleemide lahendamiseks palju teha. Kõik seal tekkivad probleemid nõuavad tõenäoliselt Maci loogikalaua asendamist. Tavaliselt on rahaliselt mõttekam osta lihtsalt uus Mac, mitte maksta lisatasu vana parandamiseks.

Langus vanusega: kas teie Mac on lihtsalt vana?

Mõnikord on jõudlusprobleemidel väga lihtne põhjus: vanus. Kui teie Mac vananeb, oodake selle jõudluse langust. Uus tarkvara nõuab paremat riistvara, samas kui Maci riistvara jääb samaks.

Enamik Maci omanikke ei tohiks esimese kolme aasta jooksul kokku puutuda liiga paljude jõudlusprobleemidega. Pärast seda hakkavad asjad allamäge minema. Kui olete viie või kuue aasta piiri ületanud, peate järjepidevalt mõtlema, kas teie hallatav tarkvara saab teie masinast maksimumi.

Kui teil on vana Mac ja soovite sellest võimalikult palju elu välja pigistada, võite proovida järgmist.

 • Lülituge kergbrauserile. Safari on optimeeritud Maci jaoks ning see pakub konkurentide omast paremat jõudlust ja madalamat energiatarbimist.
 • Soosige Apple'i esimese osapoole rakendusi. Nagu Safari, on paljud Apple'i rakendused optimeeritud macOS-i ja Apple'i riistvara jaoks. Selle üheks silmatorkavaks näiteks on Final Cut Pro, mis ületab Adobe Premiere'i vanematel masinatel drastiliselt. Võite ka Pages Wordi, Lightroomi ava ja Evernote märkmete jaoks kraavi teha.
 • Olge tähelepanelik mitme ülesande täitmisel. Vältige CPU või GPU tarbetut ülekoormamist. Kui renderdate videot, minge tassi kohvi tegema, kuni see on valmis. Kui teil on 100 vahelehte avatud, sulgege 50.
 • Hoiduge aegunud või loidast tarkvarast. Aegunud rakendused võivad kaasaegsetes macOS-süsteemides halvemini töötada, kuna neil puudub optimeerimine. Vältige Java-põhiste rakenduste kasutamist, mis nõuavad Java Runtime Environment'i, kuna see võib teie arvuti jõudlust maksustada.
 • Hoidke macOS-i värskendatud. Võimaluse korral veenduge, et teie Mac töötab MacOS-i uusimat versiooni. Apple keskendus MacOS-i jõudluse parandamisele viimastel töölaua- ja mobiilseadmete operatsioonisüsteemide kordustel. Kui teie süsteem pole ajakohane, võib teil puududa näpunäited, mis võiksid teie kasutuskogemust paremaks muuta.

Millal peaksite uue Maci ostma?

Õige aeg uue arvuti ostmiseks on siis, kui seda vajate. Kui teil tekivad jõudluse kitsaskohad, mis takistavad teil oma tööd teha või asju, mida vajate arvutit, on aeg uuemale versioonile üle minna.

Kui teie masin pidevalt rikub või on rikke riistvarakomponendi tõttu aeglane, on aeg kaaluda uue ostmist. Kui teil on failide ja rakendustega žongleerimise pärast halb olla, kuna teie käivitusketas on liiga väike, võiksite peatuda Apple Store'is.

Pidage meeles, et teie vanal Macil võib siiski olla hea edasimüügi väärtus. Isegi iidsetest probleemidega masinatest saab rohkem raha, kui võiks arvata. Kui mõtlete oma vana Maci müümisele, on siin mõned näpunäited.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found