Dual Booting Explained: Kuidas teil võib olla arvutis mitu opsüsteemi

Enamik arvuteid tarnitakse ühe opsüsteemiga, kuid ühte arvutisse võib installida mitu operatsioonisüsteemi. Kahe operatsioonisüsteemi installimist - ja nende vahel valimist alglaadimise ajal - nimetatakse topeltbuutimiseks.

Google ja Microsoft lõpetasid Inteli plaanid kahe buutimisega Windowsi ja Android-arvutite jaoks, kuid võite installida Windows 8.1 koos Windows 7-ga, kasutada nii Linuxi kui ka Windowsi ühes arvutis või installida Windowsi või Linuxi koos Mac OS X-iga.

Kuidas kahekordne käivitamine töötab

Teie arvuti operatsioonisüsteem on tavaliselt installitud selle sisemisele kõvakettale. Arvuti käivitamisel laadib BIOS alglaaduri kõvakettalt ja alglaadur käivitab installitud operatsioonisüsteemi.

Tema installitud operatsioonisüsteemide arv pole piiratud - te ei piirdu ainult ühe süsteemiga. Võite oma arvutisse panna teise kõvaketta ja installida sellele opsüsteemi, valides BIOS-is või alglaadimismenüüs, millise kõvaketta käivitada. Samuti saate käivitada operatsioonisüsteemi - näiteks reaalajas Linuxi süsteemi või Windows To Go USB-draivi - väliselt andmekandjalt.

SEOTUD:Algaja geek: selgitatud kõvaketta vaheseinad

Isegi kui teil on ainult üks kõvaketas, võib sellel kõvakettal olla mitu operatsioonisüsteemi. Jaotades draivi mitmeks erinevaks sektsiooniks, võib teil olla üks sektsioon ühe operatsioonisüsteemi jaoks ja teine ​​sektsioon teise opsüsteemi jaoks, jagades draivi nende vahel. (Tegelikult kasutavad paljud opsüsteemid mitut sektsiooni. Asi on selles, et pühendate osa draivist ühele ja osa kettast teisele.)

Kui installite Linuxi jaotuse, installib see tavaliselt Grubi alglaaduri. Grub laadib Windowsi alglaaduri asemel alglaadimise ajal, kui Windows oli juba installitud, mis võimaldab teil valida käivitatava operatsioonisüsteemi. Windowsil on ka oma alglaadur, mida saab kasutada Windowsi erinevate versioonide vahel valimiseks, kui teil on rohkem kui üks installitud.

Miks peaks kahekordne käivitamine häirima?

Erinevatel opsüsteemidel on erinevad kasutusalad ja eelised. Kui installitud on mitu operatsioonisüsteemi, saate kiiresti kahe vahel vahetada ja teil on töö jaoks parim tööriist. See hõlbustab ka erinevate opsüsteemidega nuputamist ja katsetamist.

Näiteks võite installida nii Linuxi kui ka Windowsi, kasutades arendustööks Linuxi ja Windowsi käivitamist, kui peate kasutama ainult Windowsi tarkvara või mängima arvutimängu. Kui teile meeldib Windows 7, kuid soovite proovida Windows 8.1, võite installida Windows 8.1 koos Windows 7-ga ja valida alglaadimisel nende kahe vahel, teades, et saate alati Windows 7-sse tagasi minna. Mac, võite lasta Windowsi installida koos Mac OS X-iga ja käivitada see, kui peate käivitama ainult Windowsi tarkvara.

Topeltbuutimissüsteemi seadistamise asemel võiksite kasutada virtuaalmasina tarkvara, kuid topeltbuutimissüsteem võimaldab teil mõlemaid riistvaras olevaid operatsioonisüsteeme täie kiirusega kasutada. Te ei pea tegelema virtuaalse masina üldkuludega, mis on eriti halb 3D-graafika osas. Negatiivne külg on see, et saate korraga kasutada ainult ühte installitud operatsioonisüsteemist.

SEOTUD:5 viisi Ubuntu proovimiseks ja arvutisse installimiseks

Operatsioonisüsteemide vahetamine

Kui iga operatsioonisüsteem on installitud eraldi kettale, võite tegelikult mõlema vahel vahetada, valides iga käivitamise ajal oma käivitusseadmena teise draivi. See on ebamugav ja teil on tõenäoliselt kaks draivi installitud samale draivile, nii et sinna tuleb alglaadimishaldur.

Installitud operatsioonisüsteemide vahel vahetamiseks käivitage arvuti uuesti ja valige installitud operatsioonisüsteem, mida soovite kasutada. Kui teil on installitud mitu operatsioonisüsteemi, peaksite arvuti käivitamisel nägema menüüd. See menüü seatakse tavaliselt siis, kui installite arvutisse täiendava operatsioonisüsteemi, nii et te ei näe, kas teil on lihtsalt installitud Windows või lihtsalt Linux.

Dual-Boot süsteemi seadistamine

Kahe alglaadimisega süsteemi seadistamine on üsna lihtne. Siin on kiire ülevaade sellest, mida oodata:

  • Dual Boot Windows ja Linux: Installige kõigepealt Windows, kui teie arvutisse pole installitud operatsioonisüsteemi. Looge Linuxi installikandja, käivitage Linuxi installer ja valige suvand Linuxi installimiseks Windowsi kõrval. Lisateave kahe alglaadimisega Linuxi süsteemi seadistamise kohta.
  • Dual Boot Windows ja teine ​​Windows: Kahanda oma praegune Windowsi sektsioon Windowsi seest ja looge uus sektsioon Windowsi teise versiooni jaoks. Käivitage teine ​​Windowsi installiprogramm ja valige loodud partitsioon. Lisateave kahe Windowsi versiooni kahekordse käivitamise kohta.
  • Dual Boot Linux ja teine ​​Linux: Peaksite saama kaks Linuxi jaotust topeltkäivitada, installides kõigepealt ühe ja seejärel teise. Valige, kas installite uue Linuxi süsteemi oma vana Linuxi süsteemi kõrvale. Suurendage oma vanade Linuxi partitsioonide suurust installeris ja looge uued, et ruumi teha, kui installija seda automaatselt ei tee.
  • Dual Boot Mac OS X ja Windows: Mac OS X-ga kaasas olev utiliit Boot Camp võimaldab teil hõlpsasti oma Macis Windowsi topeltbuutimissüsteemi seadistada.
  • Kahekordne alglaadimine Mac OS X ja Linux: Boot Camp ei luba teil installida kahe alglaadimisega Linuxi süsteemi, seega peate siin natuke rohkem jalatööd tegema. Lisateabe saamiseks järgige meie juhendit Linuxi installimiseks Maci.

SEOTUD:Windowsi installimine Boot Campiga Maci

Te ei piirdu ainult kahe operatsioonisüsteemiga ühes arvutis. Soovi korral võib teie arvutisse olla installitud kolm või enam operatsioonisüsteemi - teil võivad olla kõik Windows, Mac OS X ja Linux ühes arvutis. Teid piiravad ainult arvutis saadaolevad salvestusruumid ja aeg, mille soovite selle seadistamiseks kulutada.

Pildikrediit: foskarulla Flickris


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found