Kas Windowsi kettapuhastuses on kõik turvaline kustutada?

Windowsiga kaasas olev kettapuhastuse tööriist võib kiiresti kustutada erinevad süsteemifailid ja vabastada kettaruumi. Kuid mõningaid asju - näiteks Windows 10-s olevaid Windowsi ESD-installifaile - ei tohiks tõenäoliselt eemaldada.

Enamasti on kettapuhastuses olevaid üksusi turvaline kustutada. Kuid kui teie arvuti ei tööta korralikult, võib mõne sellise asja kustutamine takistada teil värskenduste desinstallimist, operatsioonisüsteemi taaskäivitamist või lihtsalt probleemi tõrkeotsingut, nii et kui teil on ruumi, on neid mugav jälgida.

Ketta puhastamine 101

SEOTUD:7 viisi kõvakettaruumi vabastamiseks Windowsis

Kettapuhastuse saate käivitada menüüs Start - otsige lihtsalt „Disk Cleanup”. See otsib kohe faile, mida saab kustutada, ja kuvab teile loendi. Kuid see näitab lihtsalt faile, mida saate kustutada oma praeguse kasutajakonto lubadega.

Eeldades, et teil on arvutis administraatori juurdepääs, soovite kustutatavate failide täieliku loendi kuvamiseks klõpsata nupul „Süsteemifailide puhastamine”.

Failirühma eemaldamiseks kontrollige seda. Failirühma hoidmiseks veenduge, et see oleks märkimata. Akna ülaosas näete maksimaalset kustutatavat andmemahtu ja alaosas seda, kui palju ruumi tegelikult säästate. Kui olete andmete valimise lõpetanud, klõpsake nuppu „OK” ja kettapuhastus kustutab eemaldatavad andmetüübid.

Windowsi ESD installifailid on olulised

SEOTUD:Kõik, mida peate teadma selle arvuti lähtestamise kohta Windows 8 ja 10

Windows 10-s on siin nüüd valik "Windows ESD installifailid". Selle kustutamine võib vabastada paar gigabaiti kõvakettaruumi. See on ilmselt loendi kõige olulisem variant, kuna selle kustutamine võib teile probleeme tekitada.

Neid ESD-faile kasutatakse arvuti tehaseseadete lähtestamiseks. Kui kustutate need failid, on kettaruumi rohkem - kuid teil pole arvuti lähtestamiseks vajalikke faile. Kui soovite selle lähtestada, peate võib-olla alla laadima Windows 10 installimiskandja.

Soovitame seda mitte kustutada, välja arvatud juhul, kui vajate kõvakettaruumis hädasti mõnda gigabaiti. Selle kustutamine muudab teie elu raskemaks, kui soovite tulevikus kasutada funktsiooni „arvuti lähtestamine”.

Kõike muud kettapuhastust saab kustutada

SEOTUD:Kuidas vähendada WinSXS-i kausta suurust Windows 7 või 8 puhul

Mida teevad siis kõik muud võimalused? Käisime läbi kettapuhastuse ja tegime nimekirja. Pange tähele, et me kasutasime ketaspuhastust arvutis, milles töötab Windows 10 ja aastapäeva värskendus installitud. Windowsi vanemates versioonides võib olla veidi vähem võimalusi. Mõni suvand võidakse kuvada ainult siis, kui teie kõvakettal on teatud tüüpi süsteemifaile.

 • Windowsi värskenduste puhastamine: Kui installite värskendusi Windows Update'ist, hoiab Windows süsteemifailide vanemaid versioone. See võimaldab teil värskendused hiljem desinstallida. Kui te ei plaani Windowsi värskendusi kunagi desinstallida, on see ruumi raiskamine. Seda on turvaline kustutada seni, kuni teie arvuti töötab korralikult ja te ei kavatse värskendusi desinstallida.
 • Windows Defender: See valik kustutab kettapuhastuse tööriista kohaselt „Windows Defenderi kasutatavad kriitilised failid“. Microsoft ei selgita, mis need failid kuskil on, kuid tõenäoliselt on need lihtsalt ajutised failid. Ruumi vabastamiseks saate selle valiku teha ja Windows 10 sisseehitatud viirusetõrje töötab tavapäraselt.
 • Windowsi täiendamise logifailid: Kui täiendate Windowsi - värskendage näiteks Windows 7-lt 10-le või uuendage Windows 10 novembrikuu värskenduse versioonilt Windows 10 aastapäeva värskendus - Windows loob logifailid. Need logifailid võivad aidata "tuvastada tekkivaid probleeme ja tõrkeotsingut". Kui teil pole täiendamisega seotud probleeme, võite need kustutada.
 • Allalaaditud programmifailid: See kaust sisaldab ActiveX-juhtelemente ja Java-aplette, mis laaditakse Internetist alla, kui vaatate Internet Exploreris teatud veebilehti. Kustutage need julgelt. Vajadusel laaditakse need automaatselt alla, kui külastate neid vajavat veebisaiti.
 • Ajutised Interneti-failid: See sisaldab teie Internet Exploreri ja Microsoft Edge'i brauseri vahemälu. Vahemälu sisaldab killukesi veebisaite, mis on teie kõvakettale salvestatud, et saaksite neid tulevikus kiiremini laadida. Ruumi vabastamiseks võite selle tühjendada, kuid teie brauseri vahemälu täidab lõpuks uuesti. Pange tähele ka seda, et see mõjutab ainult Microsofti brausereid. Teistel brauseritel, nagu Google Chrome ja Mozilla Firefox, on oma brauseri vahemälud, mille peaksite ise Chrome'is või Firefoxis kustutama. Pidage lihtsalt meeles: brauseri vahemälu korrapärane kustutamine aeglustab teie veebi sirvimist.
 • Süsteemi tõrke mälumälu failid: Kui Windows jookseb kokku - seda nimetatakse "siniseks surmaekraaniks" -, loob süsteem mäluprogrammi. See fail aitab täpselt kindlaks teha, mis valesti läks. Kuid need failid võivad kasutada palju ruumi. Kui te ei kavatse ühtegi surmaekraani tõrkeotsingut proovida (või olete need juba parandanud), võite need failid eemaldada.
 • Süsteem arhiivis Windowsi tõrketeatised: Kui programm jookseb kokku, loob Windows veateate ja saadab selle Microsoftile. Need tõrketeated aitavad teil probleeme tuvastada ja lahendada. Arhiveeritud veateated on Microsoftile saadetud. Võite need kustutada, kuid te ei saa aruandeid programmi krahhide kohta. Kui te ei ürita probleemi lahendada, pole see tõenäoliselt oluline.
 • Süsteem ootas Windowsi tõrketeatised järjekorras: See on sama mis jaotises „Süsteemi arhiivitud Windowsi tõrketeatised”, välja arvatud see, et see sisaldab järjekorras olevaid tõrketeateid, mida pole veel Microsoftile saadetud.
 • Windowsi ESD installifailid: See on oluline! Nagu eespool kirjeldatud, salvestatakse need failid arvutisse ja neid kasutatakse arvuti lähtestamiseks tehaseseadetele. Ruumi vabastamiseks võite need eemaldada, kuid siis peate looma ja pakkuma Windowsi installikandjad, kui soovite oma arvutit kunagi lähtestada.
 • Edastamise optimeerimise failid: „Windowsi värskenduste kättetoimetamise optimeerimisteenus” on Windows 10 osa, mis kasutab teie arvuti ribalaiust rakenduste ja Windowsi värskenduste üleslaadimiseks teistesse arvutitesse. See valik võimaldab teil eemaldada andmed, mida enam pole vaja, välja arvatud teistesse arvutitesse üleslaadimiseks.
 • Seadmedraiveri paketid: Windows hoiab seadme draiverite vanu versioone, olenemata sellest, kas need on installitud Windows Update'ist või mujalt. See valik kustutab need vanad seadmedraiveri versioonid ja säilitab ainult kõige uuemad. Võite need failid eemaldada, kui teie arvuti ja selle seadmed näivad töötavat korralikult.

SEOTUD:Kuidas vabastada üle 10 GB kettaruumi pärast Windows 10 mai 2019 värskenduse installimist

 • Eelmised Windowsi installid: Kui värskendate Windowsi uuele versioonile, hoiab Windows vanu Windowsi süsteemifaile 10 päeva. Seejärel saate selle 10 päeva jooksul madalamale versioonile üle minna. Kümne päeva pärast kustutab Windows failid kettaruumi vabastamiseks - kuid saate need siit kohe kustutada. Windows 10-s käsitletakse suure värskenduse, nagu Anniversary Update või November Update, installimist põhimõtteliselt sama mis Windowsi täiesti uuele versioonile üleminekut. Niisiis, kui installisite aastapäeva värskenduse hiljuti, võimaldavad siin olevad failid teil minna üle novembri värskendusele.
 • Prügikast: Märkige see valik ja kettapuhastuse tööriist tühjendab ka teie arvuti prügikasti, kui see töötab.
 • Ajutised toimikud: Programmid salvestavad andmeid sageli ajutisse kausta. Märkige see valik ja kettapuhastus kustutab ajutised failid, mida pole üle nädala muudetud. See tagab, et see peaks kustutama ainult ajutised failid, mida programmid ei kasuta.
 • Ajutised Windowsi installifailid: Neid faile kasutab Windowsi installiprotsess Windowsi uue versiooni või suurema värskenduse installimisel. Kui te pole Windowsi installi keskel, saate ruumi vabastamiseks need kustutada.
 • Pisipildid: Windows loob piltide, videote ja dokumendifailide jaoks pisipildid ning salvestab need kõvakettale, nii et neid saab kausta uuesti vaadates kiiresti kuvada. See valik kustutab need vahemällu salvestatud pisipildid. Kui avate uuesti seda tüüpi faile sisaldava kausta, loob Windows selle kausta pisipiltide vahemälu uuesti.

Oleme siin näinud ka mitmeid muid võimalusi. Mõned kuvatakse ainult Windowsi eelmistes versioonides, näiteks Windows 7, ja mõned ilmuvad ainult siis, kui teie arvuti kõvakettal on teatud tüüpi failid:

 • Ajutised seadistusfailid: Programmid loovad mõnikord installifaile nende installimisel ja ei puhasta neid automaatselt. See valik kustutab häälestusfailid, mida enam millekski ei kasutata.
 • Veebivälised veebisaidid: Saate Internet Exploreris veebilehtede võrguühenduseta sirvimiseks salvestada. Teie võrguühenduseta veebisaidid on spetsiaalselt võrguühenduseta kasutamiseks salvestatud veebilehed ja selle märkimisel need kustutatakse.
 • Siluge prügifailid: Need on pärast krahhi loodud silumisfailid, mis aitavad krahhi põhjuse välja selgitada. Kui te ei ürita probleemi tõrkeotsingut teha, võite need kustutada.
 • Kasutaja kohta arhiveeritud veateave: Need on samad failid “Süsteemi arhiveeritud Windowsi tõrketeatised”, kuid salvestatud kogu süsteemi asemel kasutajakonto alla.
 • Kasutaja kohta järjekorras Windowsi tõrketeadete esitamine: Need on samad failid „Süsteemi järjekorras olevad Windowsi tõrketeatised”, kuid need on salvestatud kogu süsteemi asemel kasutajakonto alla.
 • Vanad Chkdski toimikud: Tööriist chkdsk töötab, kui teie kõvakettal on failisüsteemi rikutud. Kui näete mõnda "vana chkdsk-faili", on need rikutud failide killud. Saate need turvaliselt eemaldada, kui proovite olulisi ja asendamatuid andmeid taastada.
 • Mängustatistika failid: Windows 7 sisaldab see teie skoori teavet selliste mängude kohta nagu Solitaire ja Minesweeper. Kustutage need ja mäng unustab teie tulemused ja muu statistika.
 • Logifailide seadistamine: Need logifailid luuakse tarkvara installimise ajal. Probleemi ilmnemisel võivad logifailid probleemi tuvastada. Kui te ei ürita tarkvara installimisel tõrkeotsingut teha, võite need eemaldada.
 • Süsteemiviga Minidump FIles: Need on väiksemad mäluprogrammid, mis on loodud siis, kui Windows kukub sinisel ekraanil kokku. Need võtavad vähem ruumi kui suuremad mäluprogrammid, kuid võivad siiski pakkuda probleemi tuvastamiseks kasulikku teavet. Võite need kustutada, kui te ei ürita süsteemiprobleeme tõrkeotsinguks.
 • Windows Upgrade'i poolt visatud failid: Need on süsteemifailid, mida pole Windowsi uuendusprotsessi ajal teie uude arvutisse üle viidud. Eeldades, et teie arvuti töötab korralikult, saate ruumi vabastamiseks need kustutada.

Üldiselt saate kettapuhastuses peaaegu kõik turvaliselt kustutada, kui te ei kavatse seadmedraiverit tagasi tuua, värskendust desinstallida ega süsteemiprobleeme tõrkeotsinguks seada. Kuid tõenäoliselt peaksite neist "Windows ESD installifailidest" eemale hoidma, välja arvatud juhul, kui teil on ruumi.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found