Kuidas oma arvuti ventilaatoreid juhtida jahedaks ja vaikseks kasutamiseks

Hea fännide komplekt võib hoida teie arvuti ülekuumenemise eest, kuid võib ka teie arvuti häälitseda nagu tuuletunnel. Siit saate teada, kuidas juhtida arvuti fänne suurepärase jahutuse saavutamiseks, kui see töötab kõvasti, ja vaikust, kui see pole nii.

Muidugi võite oma arvutiga ühendada käsitsi ventilaatori kontrolleri, mille nupud muudavad ventilaatorid erinevatele kiirustele. Kuid pole midagi sellist nagu automaatne ventilaatori juhtimine, kus arvuti kiirendab fänne, kui asi kuumaks läheb, ja lülitab need välja, kui see on tavapärane tegevus.

See, kuidas te oma fänne kontrollite, sõltub palju teie arvutist, teie fännidest ja sellest, kuidas kõik on kokku pandud, nii et alustame mõnest põhitõest.

Kas mul on seda tõesti vaja?

Alustame tõeliselt lihtsa küsimusega: kas peate tõesti oma ventilaatori juhtimist kohandama?

Kui kasutate sülearvutit või muud riiulivälist arvutit (näiteks Dell), on tõenäoline, et teie arvuti kontrollib oma fänne juba mingil määral automaatselt. Kui teie arvuti muutub kuumaks kui soovite, või kui teie fännid on valjemad kui soovite, peaksite kõigepealt tegema paar muud toimingut:

SEOTUD:Kuidas määrdunud lauaarvutit põhjalikult puhastada

  • Avage arvuti ja kontrollige tolmu kogunemist. Kui see on tolmune, puhastage see (eriti ventilaatorid) mõne suruõhuga. Meil on terved juhendid laua- ja sülearvutite puhastamiseks.
  • Veenduge, et teie arvuti oleks korralikult ventileeritud. Kui kasutate töölauda, ​​veenduge, et korpuse ümber oleks ruumi, mitte vastu seina ega kinnist kappi. Kui kasutate sülearvutit, proovige seda pigem tekil või madratsil hoida tasasel pinnal, kus kummijalad võimaldavad õhul selle alt läbi pääseda.

    SEOTUD:Uue tegumihalduri kasutamine operatsioonisüsteemis Windows 8 või 10

  • Kontrollige töötavaid programme. Avage Windowsi tegumihaldur ja vaadake, kas mõni programm töötab kõvasti, mis ei tohiks olla. Kui teie arvuti töötab jooksva programmi tõttu pidevalt kõvasti, töötavad selle fännid palju sagedamini.

Oletame, et te pole endiselt rahul. Sõltuvalt arvutist on teil võimalik muuta, kui palju ja kui tihti ventilaatorid teie arvutit jahutavad. See on eriti tavaline (ja vajalik!) Kodus ehitatud arvutite puhul, kuid mõnikord võib see töötada ka eelnevalt ehitatud laua- ja sülearvutites - kuigi teie läbisõit võib erineda.

Erinevad viisid, kuidas fännid saavad teie arvutiga ühendust luua

Teie arvuti ventilaatorid saavad toite kahel viisil: emaplaadilt või otse arvuti toiteallikast. Kui need on ühendatud toiteallikaga (tavaliselt Molexi pistiku kaudu), pole neid tarkvara abil võimalik juhtida - peate need ühendama riistvara ventilaatori kontrolleri külge.

Kui saate need emaplaadiga ühendada, võib teil siiski olla võimalusi.

Emaplaadiga ühendatud ventilaatoreid on kahte sorti: 3-kontaktiliste ja 4-kontaktiliste kaablitega. Lisaks võivad teie emaplaadil olla kas 3-kontaktilised või 4-kontaktilised pesad (või mõlemad!). 4-kontaktilise ventilaatori ühendamine 4-kontaktilise pistikupesaga on ideaalne, kuna 4-kontaktilised ühendused võimaldavad teie ventilaatoreid pulsilaiuse modulatsiooni või PWM-i abil juhtida.

Kui teie emaplaadil on siiski ainult 3-kontaktilised ühendused, saate mõnikord ventilaatoreid juhtida, muutes ventilaatorile tarnitavat pinget. Kõik emaplaadid seda ei toeta, seega peate tõenäoliselt kontrollima oma emaplaadi kasutusjuhendit või otsima vastuseid veebist. Lisaks pole pinge juhtimine nii sujuv kui PWM - kuid see saab töö tehtud.

Ja veelgi segasemaks muutmiseks võite ühendada 3-kontaktilised ventilaatorid 4-kontaktiliste pistikupesadega ja vastupidi, nagu eespool näidatud - te ei saa lihtsalt PWM-juhtimist kasutada.

Kas teil on selle kõige mõistmisega probleeme? Siin on see vooskeemi kujul:

Sain aru? Hästi, sellega räägime erinevatest viisidest, kuidas saate neid fänne kontrollida.

Lihtsate ja sisseehitatud juhtnuppude jaoks: kontrollige oma BIOS-i

SEOTUD:Mida teeb arvuti BIOS ja millal peaksin seda kasutama?

Paljudel kaasaegsetel arvutitel on ventilaatori juhtimisseadmed sisse ehitatud - peate lihtsalt BIOS-i uurima. BIOS-ile juurdepääsu saamiseks peate arvuti taaskäivitama ja seejärel käivitamisel vajutama teatud klahvi - tavaliselt Kustuta või F12. Teie alglaadimisekraan annab teile teada, mis, näiteks reaga "Vajutage DEL seadistamiseks sisenemiseks".

BIOS-is olles peate võib-olla oma fännide juhtnuppude leidmiseks jahti pidama. Leidsin need oma MSI emaplaadi jaotisest Seaded> Riistvaramonitor, kuid teie asukoht võib erineda. (Kui te neid ei leia, on võimalik, et need pole teie arvutis saadaval.)

Iga emaplaadi ventilaatori juhtnupud on erinevad, kuid enamik järgib mõnevõrra sarnast mustrit. Teil on võimalus lubada automaatne ventilaatori juhtimine oma protsessori ventilaatorile (mis on lisatud teie protsessorile) ja SYS-ventilaatoritele (või süsteemifännidele, mis levivad tavaliselt teie juhtumi ümber).

Teie protsessori ventilaatoril on tõenäoliselt võimalus valida soovitud temperatuur, Celsiuse kraadides, ja minimaalne kiirus, kas protsentides või p / min. Põhimõtteliselt võimaldab see teil öelda: "Hoidke oma ventilaatorit X kiirusel, kuni protsessor saavutab Y kraadi - seejärel tõmmake ventilaatorit arukalt üles, et see maha jahutada." Mida kuumemaks protsessor muutub, seda kiiremini fänn pöörleb. Kõigil neil võimalustel pole igal emaplaadil - mõned lihtsustavad seda rohkem kui teised -, kuid enamik järgib seda üldist mustrit.

MÄRKUS. Kui kumbki neist väärtusest on liiga madal, satute pisut häirima. Teie ventilaator kiirendab arvuti jahutamist ja aeglustub, kui see saavutab teie soovitud temperatuuri. Kuid siis tõuseb teie temperatuur, sest ventilaator on aeglustunud, tekitades olukorra, kus ventilaator kiirendab pidevalt, aeglustab ja seejärel iga minuti või kahe tagant uuesti. Kui leiate, et see juhtub, peaksite tõstma oma sihttemperatuuri ja / või minimaalset ventilaatori kiirust. Võib-olla peate nende väärtustega natuke mängima, et need õigeks saada.

Teie SYS-fännidel võivad olla sarnased võimalused või saate neid seada ainult teatud püsikiirustele. Täpsema arvuti kohta lisateabe saamiseks uurige oma BIOS-i sätteid ja emaplaadi käsiraamatut.

Näiteks oma arvuti BIOS-is saan ventilaatoreid automaatselt juhtida ainult protsessori temperatuuri alusel. Kui soovite oma fänne juhtida muude väärtuste, näiteks kõvaketta temperatuuri alusel, siis võiksite vaadata selle artikli järgmist jaotist „SpeedFaniga täpsema juhtimise saamine”.

Mõnes emaplaadis võib lisaks sisseehitatud BIOS-i valikutele tulla ka oma rakendused ventilaatorite juhtimiseks. Me ei hakka neid täna üle vaatama, kuna need sõltuvad teie emaplaadist ja on kõigile erinevad - ning BIOS-i valikud on tavaliselt parem valik.

SpeedFani abil saate täpsemat juhtimist

Kui teie arvuti BIOS-is pole teie jaoks piisavalt võimalusi, saate Windowsi SpeedFan-nimelise programmiga rohkem kontrolli. See on veidi keerulisem ja praegusel hetkel mõnevõrra vana, kuid see võimaldab teil ventilaatoreid juhtida mis tahes komponendi (mitte ainult teie protsessori) temperatuuri alusel ja võimaldab teil kõike jälgida ühest aknast. Selle keerukuse tõttu soovitame selle rakenduse alla laadida ainult siis, kui olete kogenud kasutaja. Jutute oma arvuti jahutussüsteemiga ja kui te pole ettevaatlik, võite riistvara kahjustada.

Samuti pidage meeles, et SpeedFan ei toeta kõiki arvuteid, nii et kõik ei saa selle programmiga oma fänne juhtida. Kuid kui see töötab, on see üsna kasulik. SpeedFani toetatud kiibistike loendit saate vaadata siit või proovige seda lihtsalt ise. Kuigi minu emaplaati ei olnud loetletud, töötas see siiski minu kodus ehitatud arvutis hästi. Kui leiate, et need juhised mingil hetkel teile ei sobi, võib põhjus olla lihtsalt selles, et teie emaplaadi või ventilaatori seadistamine ei ühildu SpeedFaniga. Ärge tundke end halvasti - te pole ainus.

MÄRKUS. Enne SpeedFani kasutamist lülitage BIOS-is kõik ventilaatori sätted välja, kuna need kaks võivad vastuolus olla. Kui muutsite ülaltoodud juhiseid kasutades mis tahes seadeid, pöörduge tagasi oma BIOS-i ja seadistage enne jätkamist nutikate ventilaatori funktsioonide väärtuseks „Keelatud” ja kõigi fännide väärtus 100%.

Esimene samm: laadige alla SpeedFan ja tutvuge

Laadige SpeedFan oma avalehelt alla ja installige see (olge allalaadimislehel olevate reklaamide jaoks tähelepanelik - tegelik allalaadimislink on palju väiksem, kus on kirjas „uusim versioon on ___”). Käivitage see ja pärast seda, kui olete sellele mõne sekundi andnud oma masina skannimiseks, näete peaakent.

Vasakul näete veergu, mis näitab, kui kiiresti teie fännid pöörlemisel minutis (RPM) töötavad. Paremal näete graafikakaardi, emaplaadi kiibistiku, kõvaketaste, protsessori ja muu temperatuuri loendit.

Kahjuks ei tähista SpeedFan alati asja ülikirjeldavalt. Näiteks märkate minu ekraanipildil, et mõnda sensorit nimetatakse lihtsalt "Temp1", "Temp2" ja "Temp3" - minu puhul on need emaplaadi ja süsteemi temperatuurid. HD kehtib minu kõvaketastele ja „Core” 0–5 minu CPU kuuele südamikule. (Märkus. Mõnel AMD-masinal võib olla „CPU Temp” ja „Core Temp” - südamik on see, mida soovite jälgida.)

SEOTUD:Kuidas jälgida arvuti protsessori temperatuuri

Lisaks ei pruugi kõik teie andurid SpeedFani peaaknas nähtavad olla, sõltuvalt sellest, kui palju neid teil on. Kui klõpsate nupul „Konfigureeri” ja lähete vahekaardile „Temperatuurid”, näete täielikku loendit. Kui te pole kindel, mis neist anduritest on, võite proovida alla laadida sellise tööriista nagu HWMonitor ja sobitada selle väärtused SpeedFaniga, et saaksite teada, mis on mis.

Selles aknas saate ümber nimetada mis tahes anduri, mis on kasulik, kui midagi ei ühti HWMonitoris nähtuga. Samuti saate neid järjestuse muutmiseks lohistada ja need muudatused ilmuvad pärast nupu OK klõpsamist SpeedFani peaaknas.

Võite ka märkida, et mõned väärtused on absurdsed - näiteks minu temperatuurid Temp2, Remote 1 ja Remote 2, mis näitavad -111 kraadi Celsiuse järgi. See pole ilmselt täpne ja tähendab tavaliselt, et selle kirje jaoks pole andurit. Vahekaardil Temperatuurid saate need andurid märkeruudust tühistada, et need SpeedFani peaaknas peita. Samuti saate tühistada märkeruudud teistest üksustest, mida te ei pea nägema - näiteks olen valinud kõigi kuue asemel ainult minu protsessori kuumima südamiku kuvamise. See aitab peaakna deklareerida.

Üldiselt soovite GPU, HD ja protsessori (või "Core") temperatuure kõige tähelepanelikumalt jälgida.

Lõpuks võite ka oma süsteemsesse salve panna ikooni, mis jälgib teie süsteemi temperatuure, mis on kasulik SpeedFani seadistamisel. Selle ikooni saate kohandada SpeedFani konfiguratsioonis vahekaardil Valikud.

Nüüd, kui olete tutvunud, on aeg seda programmi tegelikult kasutada.

Teine samm: testige oma ventilaatori juhtnuppe

Alustame mängimist mõne fännijuhtimisega. Klõpsake nuppu Konfigureeri ja minge vahekaardile Täpsem. Klõpsake rippmenüüd „Kiip” ja valige loendist oma emaplaadi kiibistik. Klõpsake akna allservas oleval rippmenüül valikutel „PWM-režiim” ja veenduge, et nende kõigi olekuks oleks seatud „MANUAL”.

MÄRKUS. Ülemises menüüs võib olla mitu kiipi, nii et kontrollige neid kõiki - mul oli kaks tähega F algavat üksust, mida pidin näpistama.

Enne muu reguleerimist minge vahekaardile Valikud ja märkige ruut „Määra fännid programmi väljumisel 100% -le”. See tagab, et kui te kogemata SpeedFanist väljute - see lõpetab teie fännide automaatse reguleerimise -, siis teie fännid tõusevad kuni 100%, tagades, et nad ei jääks väikese ventilaatori kiirusega kinni ja ei kuumeneks teie arvutit.

Nüüd klõpsake nuppu OK, et naasta SpeedFani peaaknasse. Esimese ventilaatori - minu puhul Pwm1 - kiiruse tõstmiseks või vähendamiseks kasutage noolenuppe. Selle kiiruse muutmisel nägin, kuidas Fan1 RPM väärtused muutusid - seega järeldasin, et Pwm1 juhib Fan1. Kuna ma kuulen ja näen ka oma arvuti korpuse sisemust (peate võib-olla oma enda avama), tean, et see on minu protsessoriga ühendatud ventilaator.

Niisiis olen konfiguratsiooniakna vahekaardil "Fännid" nimetanud Fan1 ümber "CPU Fan" -iks. Olen läinud ka vahekaardile "Kiirused" ja nimetanud "Pwm1" ümber "CPU Fan" -iks. Üksuse ümbernimetamiseks tõstke see lihtsalt esile ja vajutage klahvi F2. Kui vajutate nuppu OK, levivad muudatused SpeedFani põhiliidesesse, nagu allpool näidatud.

See teeb asjad natuke selgemaks, kas pole?

Seda protsessi saate korrata ka teiste fännidega. Minu puhul on minu protsessori ventilaator ainus 4-kontaktiline ventilaator minu arvutis ja minu emaplaat ei toeta minu 3-kontaktiliste ventilaatorite pinge juhtimist. Nii et ma olen põhimõtteliselt valmis. Kuid ma nimetan teised fännid igal juhul ümber ja eemaldan andurid, mis pole ventilaatori külge kinnitatud - lihtsalt selleks, et saaksin jälgida, millised neist on.

Kolmas etapp: kohandage ventilaatori automaatjuhtimist

Hästi, nüüd, kui oleme kõik oma andurid ja ventilaatorid korraldanud ning neile õiged nimed andnud, on aeg seadistada automaatne ventilaatori juhtimine.

Konfiguratsioonimenüüsse naasmiseks klõpsake nuppu Konfigureeri. Enamik soovitud on vahekaardil „Temperatuurid“. Paneme teatud fännid kiirendama või aeglustama teatud andurite temperatuuri alusel. Nii võime näiteks panna oma protsessori ventilaatori kiirendama, kui meie protsessor kuumeneb, aidates sel jahtuda. Võite ka näiteks panna oma kõvaketta kõrval olevad šassii ventilaatorid kiirendama, kui kõvakettad kuumenevad. Sa saad idee.

Klõpsake vahekaardil „Temperatuurid“ sensori kõrval asuvat plussmärki, et näha kõiki ventilaatoreid, mida see saab juhtida. Kontrollige fänne, mida soovite juhtida. Minu puhul tahan, et „Core 5” (minu kuumim protsessori andur) kontrolliks minu protsessori ventilaatorit - nii et ma kontrollin seda.

Seejärel valige andur ise - minu puhul klõpsasin nuppu „Core 5” - ja näete akna allservas veel mõnda võimalust: „Soovitud” ja „Hoiatus”. "Soovitud" on temperatuur, mille juures ventilaatorid hakkavad reageerima. „Hoiatus” määrab, millisel temperatuuril SpeedFan hoiatab teid komponendi kuumenemisest (temperatuuri kõrval on väike leegiikoon) ja hakkab ventilaatoreid 100% -liselt tööle.

Minu puhul on mu protsessor ületatud, mis tähendab, et see töötab natuke kuumemini - ja ma lähen vaikusele igal võimalusel. Nii et määran oma soovitud temperatuuri 55 ja hoiatustemperatuuri 80. Teie väärtused võivad teie konkreetse protsessori, ventilaatori ja eelistuste järgi erineda.

Kui olete lõpetanud, klõpsake nuppu OK ja korrake seda protsessi kõigi teiste andurite puhul, mida soovite fänne mõjutada.

Lõpuks minge vahekaardile “Kiirused” ja valige ventilaator. Teil on kaks võimalust: „Minimaalne väärtus“ ja „Maksimaalne väärtus“. Need teevad täpselt nii, nagu tunduvad - miinimumväärtus on ventilaatori töötamise kiirus, kui teie temperatuur on äsja seatud soovitud all, ja maksimaalne on maksimaalne kiirus, kui see on soovitud ja maksimaalse vahel. (Kui teie temperatuur on saavutanud maksimumi, töötab kõnealune ventilaator alati 100%.) Võimalik, et saate mõne ventilaatori seada minimaalseks väärtuseks 0, kui need pole otseselt komponendiga (nt teie protsessoriga) ühendatud, hoides teie ventilaatorit PC on eriti vaikne - kuid pange tähele, et mõned PWM-fännid ei pruugi SpeedFanis töötada 0% juures.

Märkige ruut „Automaatselt varieeruv” ja korrake seda protsessi kõigi fännide jaoks, mida andur mõjutab. Kui olete lõpetanud, klõpsake nuppu OK.

Need on jällegi minu väärtused - mul on eriti suur jahutusradiaator, nii et 15% on üsna ohutu arv. Kui teil on väiksem jahutusradiaator, nagu enamikul arvutitel, võite alustamiseks seada oma miinimumi kõrgemaks kui 15%.

Lõpuks märkige SpeedFani peaaknas tagasi ruut „Automaatne ventilaatori kiirus”. Hoidke silma peal oma ventilaatori pöörlemiskiirustel ja temperatuuridel - peaksite avastama, et need reageerivad täpselt nii, nagu olete vahekaardil Temperatuurid ja kiirused määranud.

MÄRKUS. Kui teie soovitud või minimaalne kiirus on liiga väike, satute pisut pahaks. Teie ventilaator kiirendab arvuti jahutamist ja aeglustub, kui see jõuab teie soovitud temperatuurini. Kuid siis tõuseb teie temperatuur, sest ventilaator on aeglustunud, tekitades olukorra, kus ventilaator kiirendab pidevalt, aeglustab ja seejärel iga minuti või kahe tagant uuesti. Kui leiate, et see juhtub, peaksite tõstma oma ventilaatori soovitud temperatuuri ja / või minimaalse kiiruse taset. Võib-olla peate nende väärtustega natuke mängima, et need õigeks saada.

Neljas etapp: määrake SpeedFan automaatselt käivitamiseks

Nüüd, kui teie ventilaatori seadistused on kõik valmis, soovite tagada, et SpeedFan töötab alati, hoides teie masinat jahedas ja vaikses.

Kõigepealt seadistame SpeedFani alustama Windowsiga. Kummalisel kombel pole SpeedFanil selle jaoks sisseehitatud võimalust, nii et teeme selle käsitsi Windowsi Startup kaustaga. Avage menüü Start, liikuge SpeedFani programmide kirje juurde ja paremklõpsake SpeedFani ikoonil. Valige Rohkem> Ava faili asukoht.

Paremklõpsake SpeedFani otseteel ja valige käsk „Kopeeri”.

Seejärel tippige File Exploreris kest: käivitamine aadressiribale ja vajutage sisestusklahvi. See peaks viima teid Startup kausta. Paremklõpsake tühja ala, et kleepida selles kaustas SpeedFani otsetee.

See tagab SpeedFani käivitamise alati, kui Windows seda teeb.

Lõpuks klõpsake SpeedFani peaaknas nuppu Konfigureeri ja minge vahekaardile Valikud. Märkige suvand „Minimeeri sulgemisel“. See tagab, et te ei lahku SpeedFanist kogemata. Võite ka märkida valiku „Start Minimized”, kui te ei soovi SpeedFani akent iga kord oma arvuti käivitamisel näha.

Arvuti kasutamisel jälgige neid kiirusi ja temperatuure paar päeva, veendumaks, et kõik töötab ettenähtud viisil. Viimane asi, mida soovite teha, on kirjavea tõttu oma protsessorit praadida.Kui midagi ei tundu kunagi õige, minge tagasi SpeedFani seadetesse ja kohandage oma konfiguratsiooni.

Kuid kui kõik töötab korralikult, olete kõik valmis! SpeedFanil on veelgi rohkem võimalusi (saate isegi luua oma vastuskõverad vahekaardil „Ventilaatori juhtimine” jaotisega „Täpsem ventilaatori juhtimine”), kuid see põhiseadistus peaks enamiku inimeste jaoks olema enam kui piisav. Piisab väikesest konfiguratsioonist, et hoida arvuti jahedas, kui see töötab kõvasti, ja vaiksena, kui seda pole.

Pildikrediit: Kal Hendry / Flickr


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found