Mida tähendab „TLDR” ja kuidas seda kasutada?

Erinevalt enamikust Interneti akronüümidest on TLDR (või TL; DR) leidnud tee uudisteartiklitesse, professionaalsetesse meilidesse ja isegi Merriam-Websteri sõnaraamatusse. Kuid mida tähendab TLDR, kuidas te seda kasutate ja kust see tuli?

Liiga kaua; Ei lugenud

TLDR (või TL; DR) on Interneti-levinud lühend "Liiga pikk; Ei lugenud. " Nimiväärtuses tundub fraas üsna kergesti mõistetav. Kuid sõnad ja fraasid võivad muutuda sõltuvalt nende kontekstist ja TLDR pole erand.

Lihtsamas vormis kasutatakse TLDR-i väljendamaks, et mõni digitaalne tekstitükk (artikkel, e-post jne) on lugemiseks väärt liiga pikk. Üksik TLDR? ilma igasuguse selgituseta võib olla tahtlikult ebaviisakas või naljakas kommentaar. Enamasti on see aga lihtsalt vaimukas tõdemus, et väikest tekstitükki on kergem seedida kui suurt tekstiseina.

Sellest hoolimata näete veebiartikli kommentaarides (või mujal, tõesti) üksikut TLDR-i. Inimesed kipuvad oma TLDR-iga lisama kokkuvõtet arutletust. Näiteks võib pika jalgpalliartikli lõpust leida kommentaari, mis ütleb: "TLDR: Patriots võidab järgmise Super Bowli."

Samal joonel lisavad kirjanikud mõnikord TLDR-i oma veebiartikli, e-posti või tekstsõnumi üla- või alaossa. See on mõeldud kokkuvõtteks sellest, mida autor räägib, ja see on lahtiütlus, et pika teksti üksikasjad ei pruugi iga lugeja aega väärt olla. Näiteks kümne lõikega tooteülevaade halva sülearvuti kohta võiks lihtsalt alguse saada sõnaga „TLDR: see sülearvuti on nõme.” See on kiire kokkuvõte ja üksikasju saate lugeda lähemalt.

TLDR-i kuupäevad pärinevad 2000. aastate algusest

Nagu enamik Interneti-slängi, ei tea me ka tegelikult, kust tuli sõna TLDR. Meie parim oletus on see, et see lause pärines 2000-ndate aastate alguses sellistest foorumitest nagu Something Awful Forums ja 4Chan.

Merriam-Websteri sõnaraamat (mis aktsepteeris 2018. aastal sõnana „TL; DR”) väidab, et seda sõna kasutati esmakordselt 2002. aastal, kuid ei esitanud selle väite toetuseks tõendeid.

Praeguse seisuga pärineb TLDR-i (tollase kirjaga „TL; DR”) kõige varasem registreeritud kasutus 2003. aasta jaanuarist, kui see lisati Urban Dictionary-i. Samuti on mõned foorumipostitused, mis sisaldavad sõna „TL; DR” sama aasta hilisemast ajast.

Alates 2004. aastast on Google'i otsingud terminile "TLDR" või "TL; DR" aeglaselt tõusnud. Kahjuks alustas Google Analytics 2004. aasta jaanuaris, nii et me ei saa sellest kaugemale vaadata. Näete, et sõna „TLDR” kasutamine on alates 2004. aastast kõvasti ületanud sõna „TL; DR”, mistõttu oleme suurema osa selle artikli semikoolonist loobunud.

Kuidas kasutate TLDR-i?

Üldiselt peaksite TLDR-i kasutama ainult teksti kokkuvõtete tegemisel, olenemata sellest, kas olete autor või kommenteerija. Lause TLDR kasutamine ilma sisu jaoks kasulikku kokkuvõtet pakkumata võib tulla tahtlikult ebaviisakas (kuid see võib muidugi olla teie kavatsus).

Kui kasutate TLDR-i kommenteerijana, on teie töö väga lihtne. Esitage kasulik kokkuvõte, millest teised lugejad saaksid aru või jätaksid sikutava „TLDR-i” ja lahkuks ebaviisakalt või lapsikult.

Kui kasutate TLDR-i autorina, on teie töö veidi keerulisem. Kui lisate TLDR-kokkuvõtte artikli või e-kirja algusesse, võib see säästa lugeja aega või olla kiire sissejuhatus, kuid see võib anda ka lugejale põhjust oma teksti üksikasjad vahele jätta.

TLDR-kokkuvõte pika teksti lõpus on mõnikord soovitavam, kuna see võimaldab teil kokku võtta kõik üksikasjad, mida lugeja seedib. Kuid mõnes olukorras võib see kasutamine tunduda pisut sarkastiline. Autor justkui tunnistab, et nende enda tekstiseina saab ühe lausega adekvaatselt mõista.

Mis puudutab professionaalset või teaduslikku kasutamist, siis see sõltub lihtsalt kontekstist. Rusikareeglina ärge visake TLDR-i kuskile, kus te ei ütleks, et LOL. Kuid kui soovite tõesti TLDR-i kasutada professionaalses keskkonnas (see on suur programmeerijate, turundajate ja kirjutajate seas), kaaluge selle asemel öelda "TL; DR". See näeb välja uhkem kui tavaline TLDR ja Websteri sõnaraamat aktsepteerib seda sõnana.

Niisiis, TLDR: TLDR on kasulik viis üksikasjade kokkuvõtete tegemiseks ja suhtlemise kiirendamiseks. Kasutage seda siis, kui see tundub õige, ja proovige vältida ebaviisakat kõla.

Allikad: Tunne oma meeme, Merriam-Webster


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found