Mis on kallutatud valgustus ja miks peaksite seda kasutama

On suur võimalus, et olete aastaid televiisorit vaadanud ja arvuti taga töötanud viisil, mis väsitab teie silmi, suurendab teie peavalu võimalust ja vähendab teie üldist naudingut ja mugavust. Loe edasi, kui näitame teile, kuidas erapoolse valgustusega mugavat ja kõrge kontrastsusega vaatamiskogemust luua.

Mis on kallutatud valgustus ja mis on selle eelised?

Enne kui uurime, mis on kallutatud valgustus ja miks saate selle rakendamisest tohutult kasu, peame uurima inimsilma mehaanikat, et tõeliselt mõista, miks kallutatud valgustus pole lihtsalt efektne trikk, vaid kasulik tehnika, mis suurendab vaatamise mugavus ja pildikvaliteet.

Miks ekraanid meie silmi koormavad

Kõige tähtsam on mõista, et teie silmad töötaksid keskmiste süsteemi alusel. Kui vaatate midagi, olgu see siis auto esilaternad kaugel, kaunis maastik või teleriekraan, laienevad õpilased, et reguleerida, kui palju valgust teie silma satub. Laienemisastme põhjustab keskmine valguse hulk, mida teie silmad kogu stseenist sisse võtavad - mitte selle stseeni üksik eredam valguspunkt.

Pimedas toas televiisorit vaadates või arvutit kasutades silmad silmitsevad tähelepanelikult väikest väga ereda valgusega akent, mis hõljub pimeduse meres ekraani ümber. Teie silmad tajuvad ekraani täpselt ülejäänud ruumi suhtes väga heledana. Kuid teie silmad ei kohandu ekraanil kuvatud keskmise heledustasemega. Selle asemel kohanduvad need kogu teie vaatevälja keskmise heledusega.

See tekitab tegelikult kahte probleemi. Esiteks ei näe te ekraanil nii selge kontrasti, kui ülejäänud ruum on pime. Teie silmad tajuvad rikkamaid tumedaid alasid, kui ümbritsev vaateväli pole nii tume.

Teiseks ja veelgi olulisem on see, et teie silmad võivad kiiresti väsida. Pikema kokkupuute korral tunnete tõenäoliselt templi piirkonnast kiirgavaid silmi kuivades või vesiseid, üldist ebamugavust ja isegi pingepeavalu. Halvimal juhul on pikema kokkupuute korral mõnel inimesel silma migreen - nägemishäired või isegi äärmuslikud peavalud, mis tulenevad intensiivsest silmade koormusest.

Õnneks, hoolimata asjaolust, et teie ema oleks nõudnud liiga palju televiisori või põleva teleri vaatamist, pimestaks teid, on sellise silmade koormuse mõju ajutine ja vähem kui ühe päeva jooksul, kuivade silmade ja väsimus peaks ennast lahendama. See ei tähenda, et peate seda taluma iga kord, kui kasutate oma töökohta või vaatate filmi oma uues uues HDTV-s.

Kallutuled võivad palju aidata.

Kuidas kallutatud tuled koormust leevendavad

Niisiis, kuidas vältida teleri või monitori vaatamise ajal vältimatut kokkupuudet ereda valgusega? Peamine on suurendada ruumi üldist heledust ilma probleemide tekkimiseta, mis tekivad lihtsalt kõigi tulede valimatult sisselülitamisest.

Vaatame seda 3D-maketti päris tüüpilisest elutoa seadistusest, et illustreerida, kui tavalised valgustuskonfiguratsioonid on ekraanivaatamise jaoks problemaatilised (kuigi see makett on keskendatud HDTV-le, kehtivad samad valgustusprobleemid ka tööjaamadele).

Teie tavalises elutoas või tööruumis on teil laevalgustid, põrandalambid ja laualambid - kõik need asuvad tavaliselt kas ekraani kohal või kaardi ja aktsentvalgustuse korral umbes sama kõrgusel kui ekraanil. vaataja pea.

Nende tulede sisselülitamine teleri vaatamise ajal leevendab tegelikult väga hämarasse ruumi raamitud heleda ekraani probleemi. Kuid see toob sisse täiesti uue hulga probleeme. Vaataja küljele või taha jääv valgustus projitseerib valguse vaatepinnale. See vähendab kontrastsust, toob pildile pimestamise ja hägususe ning loob selle tulemusena omalaadse silmade koormuse. See ei pruugi olla nii intensiivne kui selline silmade väsimus, mida pimedas heledate teleritega vahtite, kuid see on siiski silmade pingutus - ja see muudab pildi halvemaks.

Erinevalt tavalisest valgustusest asetatakse eelvalgustustaga kuvataval ekraanil. See tõstab teie vaatamisala ümbritsevat valgustustaset, ilma et see valgustaks teie silmade või ekraani enda suunas. Kuna valgus pärineb vaataja vaateväljast ja pole otse ekraanile peegeldumise teel, saate kõik ruumis suurenenud valguse eelised ilma pimestamise või otse allikast paistva valguse probleemideta. silmad.

Kallutatud valgustuse lisahüved

Kui vajate veel mõnda veenvat, mis ületaks teie vaeste silmade väsimuse päästmise, kaaluge veel kahte suurt eelist. Esiteks suurendab eelvalgusega pakutav täiendav kaudne valgustus ekraanipildi kontrastsust, muutes teie pildi paremaks.

Efekti ilmnemiseks vaadake ülaltoodud optilise illusiooni pilti. Üle pildi keskosa ulatuv riba on üks püsiv hall varjund (RGB: 142, 142, 142), kuid näib, et see on gradiendi tumedal küljel heledam ja gradienti heledal pool tumedam. See illusioon, mida nimetatakse samaaegseks kontrastseks illusiooniks, illustreerib seda, kuidas teie silmad tajuvad halli tumedamana ja rikkalikumana, kui seda vaadelda heledamal taustal (paremal küljel), kuid pimedal taustal nähes (vasakul küljel) rohkem pestud . Valgustage ekraani taga olevat seina ja sama kontrastsus illusioon: teie ekraanil olevad hallid ja mustad näivad rikkalikumad ning nende ja ümbritseva piirkonna vaheline kontrast näib tugevam.

Selle eelmise trikiga seoses kohandavad paljud inimesed heleduse ja kontrasti väärtusi kõrgematele tasemetele, et saada soovitud värvitugevust ja musta kontrasti. Kui keskkond, kus ekraani vaatate, aitab juba kontrasti suurendada ja ekraanil parema väljanägemisega pildi luua, saate heleduse tagasi vähendada. Teie silmad tänavad teid mitte ainult sellepärast, et ekraan ei paista teie nägu nagu esilatern, vaid pikendate HDTV või monitori taustvalgusmehhanismi eluiga.

Silmade väsimuse vähendamine, parema väljanägemisega pildid ja pikem monitori taustvalguse eluiga Mida pole kallutatud valgustuses armastada? Heidame pilgu selle seadistamisele, et te ei peaks ekraani tekitatud silmade ja välja uhutud piltidega veel üht päeva elama.

Kuidas valida ja seadistada eelvalgustusvalgustit

Sel hetkel mõtled sa ilmselt: "okei, okei, sa oled mu kätte saanud. Kallutatud valgustus kõlab suurepäraselt ja ma tahan seda. Öelge mulle lihtsalt, kui palju see maksab, et saaksin šokist üle. " Teie õnneks on ideaalse funktsionaalse kallutatava valgustussüsteemi rakendamine tõesti odav.

Ärge saage valesti aru, selle tegemiseks on väga kulukaid viise (näiteks Philipsi teleri ostmine, mis on varustatud nende kohandatud värvimuutuva eelvalgustusega Ambilighti süsteemiga), kuid selliseid kulutusi pole vaja teha, kui neid on palju odavad alternatiivid.

Kõigepealt jagagem lahti, mis teeb hea kallutatuse valguse ja miks. Seejärel vaatame mõningaid säästlikke isetegemise ja riiulilahendusi.

Kallutule valimine

Kõige olulisem asi, mida tuleks teleri eelvalguse valimisel arvestada (välja arvatud füüsiline kaalumine, kas valgus tegelikult ekraani taha mahub), on värvitemperatuur.

Lambipirnide värvustemperatuur on toodud Kelvini värvitemperatuuri skaala abil. Mida väiksem on number, seda soojem ja punasem tuli on; mida suurem on number, seda jahedam ja sinisem on tuli. Küünla leegid on 1900K. Nad on väga soojad ja heidavad punakat / kollast valgust. Tavalised hõõglambid on umbes 2800K ja on endiselt üsna soojad. “Cool White” või “Daylight” pirnide värvitemperatuur jääb vahemikku 5000–6500K.

Kuigi igasugune eelvalgustus on silmade koormuse osas parem kui erapooletu valgustus, siis kui soovite erapoolest valgustust, mis mitte ainult ei leevenda teie silmade koormust, vaid muudab ka vaadatava sisu paremaks, vajate õiget pirni. Soovite pirni temperatuuri, mis oleks võimalikult lähedane (kui mitte identne) tööstuses kasutatavale võrdluspunktile, mis valmistab nii otsitavaid ekraane kui loob nende ekraanide jaoks sisu. See temperatuur on 6500K.

Teie HDTV või monitori lambid (olgu need siis CFL või LED) on kalibreeritud väärtusele 6500K. Filmi ja digitaalse video värviparandus on 6500K valge võrdluspunkt. Redigeerimiskomplektides, kus sisu redigeeritakse ja mille kallal töötatakse, on 6500 000 eelhälvetuld. Sõltumata sellest, kas kasutate luminofoorlambivalgustit, LED-riba või hõõglambi lampi, soovite sellise, mille värvitemperatuur on nii lähedal kui 6500K, kui teie eesmärk on ekraanil oleva pildi kvaliteedi maksimeerimine .

See välistab kohe suurema osa valgustusest, mida me oma kodus kasutame, kuna tarbijad eelistavad selgelt soojemat valgust. See, mis muudab teie kodukohas koduse ja sooja tunde, muudab kehva erapooliku valguse.

Õige värvitemperatuuriga valguse valimine on tõenäoliselt kõik, mida peate tegema. Kui olete aga absoluutselt parima pildi saamiseks valmis, võiksite vaadata ka lambipirni värviedastusindeksit (CRI). Kodumajapidamises kasutatavatel pirnidel on see number harva loetletud, kuid hoolika kaevamise korral (või ostes hobi- või ärirakenduseks mõeldud sibulaid, kus CRI on oluline) leiate CRI väärtuse. CRI, mis on 90-st 100-st või rohkem, on minimaalne, millele peaksite püüdma, kui soovite oma HDTV-s või arvutimonitoris maksimaalset värviselgust. See on kindlasti nende inimeste provints, kes otsivad absoluutset pilti ja täiuslikku kogemust, mitte lihtsalt silmade väsimust. Nii et kui te ei loo lõplikku kodukino seadistust - või ei soovi videotöötlusega tegeleda - ei pea te täiusliku CRI-reitinguga pirni saamise pärast pingutama. Kvaliteetne 6500K värvitemperatuuriga pirn on peaaegu kõigile piisav.

Lihtsad isetegemise lahendused

Kui hakkasime esimest korda lahendust otsima oma maratonimängude ja Netflixi seanssidele, jättes meile silmad põlema, otsustasime kohe juurutada isetegemise lahendusi, mis põhinesid materjalidel, mida maja ümber panime. Parem näha, kas kallutatud valgustus isegi aitas, kui kulutada hunnik raha viljatu projekti jaoks.

Kui teie teler või monitor on seinast teatud kaugusel eraldatud, on tavalise lambikomplekti ekraani taha paigutamine lihtne.

Meie puhul haarasime lihtsa ja odava klambrikinnitusega metallist poelambi ja hüppasime siis sinna päevavalgustemperatuuri LED-pirni. Kogu komplekt paistab valgust suure HDTV taga asuvas ruumis ja hajutab seda mööda seinu. See on suurepärane lahendus suurte komplektidega inimestele, kuna see kasutab seina hajutina, vajab ainult ühte lambipirni ja tagab kogu katvuse isegi 65-tollistele ja suurematele ekraanidele.

Kuigi oleme seadistusega täiesti rahul (see maksaks ainult umbes 18 dollarit, kui meil seda veel polnud), on olemas võimalusi, kuidas kogemust uuendada, hoides projekti siiski üsna odavalt. Näiteks võite osta riffakvaariumide ja sisalike pidamiseks mõeldud päevavalgusluminofoorlambi. Hea 6500K värvitemperatuuri ja 90+ CRI reitinguga pirn kulub umbes 25 dollarit. Lisage lihtne lambikomplekt, et see saaks veel umbes 20 dollarit ja alla 50 dollari, võite olla üsna lähedal sellele, mida nad professionaalsetes stuudiotes kasutavad, ilma et oleksite kogunud palju raha selle kogemuse jaoks.

Jällegi, kategoorias "kasutage, mis teil on", kinnitasime oma mitme kuvari aluse mõne IKEA Dioder LED-i litrituledega, mis meil olid. Lihtne neljast lutist koosnev komplekt ja väike jõutellist koosnev komplekt maksab IKEA-s umbes 25 dollarit. Lisame selle mitte sellepärast, et Dioderi liinil on ideaalne värvitemperatuur (neil pole), vaid selleks, et rõhutada, mida saate saavutada lihtsalt maja ümber olevate materjalide abil. Kui mitte midagi muud, ütleb see teile, kas kallutatud valgustus sobib teile.

Kuigi algselt kavatsesime pärast HDTV ja tööjaama eelvalguse uuendamist pärast selle tuvastamist leevendada meie silmade koormust ja muid probleeme (mida see absoluutselt tegi), oleme leidnud, et meie lihtsad isetegemislahendused on piisavalt hästi toiminud, et kõik suuremad täiendused või täiustatud Isetegemise projektid on nüüd pigem kosmeetika ja perfektsionismi kui vajaduse küsimus.

Kaubanduslikud eelarvamuste valgustuslahendused

Kui otsite lihtsalt lahendust, mida saate osta, ühendada pistikupesaga ja minna muretsemata pirnide sobitamise või oma lambikomplektide ostmise pärast, on saadaval väga soodsate hindadega rohkem kui paar lahendust.

Odavaim ja lihtsaim lahendus, mida soovitame kõigile, kes soovivad, on Antec Bias Lighting for HDTV kit. Umbes 10 dollari eest saate 60-tollise teleri jaoks piisavalt suure valgusdioodi riba (ja suuremate telerite jaoks saate ka kahe pakendi). Need on 6500K värvitemperatuuri ja sisaldavad kõike vajalikku otse komplekti. LED-riba on särav ja seda on lihtne kärpida, koos eelnevalt märgistatud punktidega, kus saate seda ohutult lõigata, et eemaldada täiendavad LED-id. Mis kõige parem - õhuke LED-riba töötab suurepäraselt ka siis, kui teie teler on otse seinale kinnitatud, jättmata tavalisele lambile ruumi.

Kogu komplekt on USB-toitega, nii et saate selle soovi korral oma HDTV-seadme USB-porti välja ajada, nii et eelvalgustus lülitub komplektiga automaatselt sisse. Üldiselt on see kõige kompaktsem ja hõlpsamini paigaldatav lahendus, mida oleme kohanud, mis ei vaja jootmist ega mahukamat suuremahulise lambikomplektiga isetegemise lahendust.

Teine lahendus (ja see, mida tuleks pidada eelvalguse kullastandardiks) on osta eelvalguskomplekt otse ettevõttelt CinemaQuest, mis toodab erialaspetsialistidele eraisikuid. Nende Ideal-Lume Standard valgusti (ekraanidele, mis pole seinale kinnitatud) saate kätte 65 dollariga. Nende Ideal-Lume Panelight (mõeldud seinale paigaldatud ekraanidele) kestab umbes 95 dollarit. See seadistus töötab üsna palju rohkem kui DIY-seade või LED-riba, kuid hinna eest saate kohandatud pirni 6500K värvitemperatuuriga, 90+ CRI hinnanguga ja lambikomplektiga, mis on mõeldud hõlpsaks paigaldamiseks ja reguleerimiseks.

Lõppkokkuvõttes on erapoolse valgustuse kasutamine silmade väsimise, peavalude, silmade kuivuse ja muude heledate telerite ja pimedate ruumide vaatamise põhjustatud sümptomite kustutamiseks, et tegelikult pole mõtet seda mitte teha. Ainus asi, mis seisab mugava vaatamiskogemuse vahel, millel on kõrge kontrastsus, teravad värvid ja silmade väsimus, on lambipirn ja natuke paigaldustöid.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found