Kuidas kasutada Fdiskit Linuxi partitsioonide haldamiseks

Fdisk-käsk on tekstipõhine utiliit kõvaketta partitsioonide vaatamiseks ja haldamiseks Linuxis. See on üks võimsamaid tööriistu, mida saate partitsioonide haldamiseks kasutada, kuid uutele kasutajatele tekitab see segadust.

Selles õpetuses käsitletakse põhitõdesid partitsioonitabeli haldamiseks fdiskist. Pärast fdiski kasutamist peate uute partitsioonide failisüsteemiga vormindamiseks kasutama käsku mkfs.

Sudo vs Su

Ubuntus, Linux Mintis või muudes Ubuntu tuletatud distributsioonides tuleb käskude fdisk ja mkfs ees lisada sudo. Jaotistes, mis ei kasuta sudot, kasutage su - kõigepealt juurkesta saamiseks käsk, seejärel tippige kõik käsud ilma sudo-ta.

Loendi vaheseinad

The sudo fdisk -l käsud loetleb teie süsteemi partitsioonid.

Saate lisada ketta seadme nime, et loetleda ainult sellel olevad sektsioonid. Näiteks kasutage järgmist käsku ainult esimese kettaseadme partitsioonide loetlemiseks:

sudo fdisk -l / dev / sda

Käsurežiimi sisenemine

Ketta sektsioonides töötamiseks peate sisestama käsurežiimi. Teil on vaja kettalt seadme nime fdisk -l käsk. Järgmine käsk siseneb esimese kettaseadme käsurežiimi:

sudo fdisk / dev / sda

Ärge muutke partitsioone nende kasutamise ajal. Kui soovite süsteemijaotusi redigeerida, käivitage esmalt otse-CD-lt.

Käsurežiimi kasutamine

Käsurežiimis kasutate ühe tähega käske toimingute määramiseks, mida soovite teha. Tüüp m ja vajutage sisestusklahvi, et näha kasutatavate käskude loendit.

Sektsioonitabeli vaatamine

Kasutage lk praeguse sektsioonitabeli terminalile printimiseks käsurežiimist.

Partitsiooni kustutamine

Kasuta d käsk sektsiooni kustutamiseks. Teilt küsitakse kustutatava sektsiooni numbrit, mille saate hankida lk käsk. Näiteks kui sooviksin kustutada sektsiooni aadressil / dev / sda5, kirjutaksin 5.

Pärast sektsiooni kustutamist saate tippida lk praeguse partitsioonitabeli vaatamiseks uuesti. Sektsioon näib olevat kustutatud, kuid fdisk ei kirjuta neid muudatusi kettale enne, kui kasutate käsku w.

Partitsiooni loomine

Kasuta n käsk uue sektsiooni loomiseks. Saate luua loogilise või esmase sektsiooni (l loogilise või lk esmasele). Kettal võib olla ainult neli peamist sektsiooni.

Järgmisena määrake ketta sektor, millest soovite partitsiooni alustada. Vajutage Enter, et nõustuda vaikesektoriga, mis on kettal esimene vaba sektor.

Viimasena määrake ketta partitsiooni viimane sektor. Kui soovite pärast algset sektorit kogu vaba ruumi ära kasutada, vajutage lihtsalt sisestusklahvi. Samuti saate määrata kindla suuruse, näiteks + 5G viie gigabaidise partitsiooni jaoks või + 512M 512-megabaidise partitsiooni jaoks. Kui te ei määra pärast + märki ühikut, kasutab fdisk ühikuna sektoreid. Näiteks, +10000 tulemuseks on partitsiooni lõpp 10000 sektorit pärast selle algust.

Süsteemi ID

The n käsk, mille ma lihtsalt jooksin, taastas varem kustutatud vahetuspartitsiooni - või tegi seda? Kui ma käivitan lk uuesti, näen, et uus / dev / sda5 partitsioon on "Linuxi" partitsioon "Linuxi vahetuspartitsiooni" asemel.

Kui ma tahan selle tüüpi muuta, saan seda kasutada t käsk ja määrake partitsiooni number.

Minult küsitakse tüübi kuuskantkoodi. Ma ei tea seda, nii et oskan kirjutada L heksakoodide loendi vaatamiseks.

See ütleb 82 on Linuxi vahetuspartitsioonide kood, nii et võin selle tippida.

See ei vorminda sektsiooni teie valitud failisüsteemiga. Peate seda hiljem tegema koos sobivaga mkfs käsk.

Muudatuste kirjutamine

Kasutage w kettale tehtud muudatuste kirjutamiseks.

Kasutage q kui soovite loobuda muudatusi salvestamata.

Partitsiooni vormindamine

Enne nende kasutamist peate uued sektsioonid vormindama failisüsteemiga. Seda saate teha vastava mkfs käsuga. Näiteks vormindab see käsk esimese ketta viienda sektsiooni koos ext4-failisüsteemiga.

sudo mkfs.ext4 / dev / sda5

Kasutage käsku mkswap, kui soovite vormindada partitsiooni vahetuspartitsioonina:

sudo mkswap / dev / sda5

Fdisk sisaldab mitmesuguseid muid käske, sealhulgas ekspertkäske, millele saate juurde pääseda x kõigepealt käsk. Vaadake fdiski manulehtemees fdisk üksikasjalikuma teabe saamiseks käsk.