Mis vahe on Dolby Digitalil ja DTSil ning kas see peaks mind huvitama?

Nagu muusika, on ka surround-heli platvormid saadaval mitmes standardis. Kaks suurt, mida enamik tipptasemel koduseid helisüsteeme toetab, on Dolby Digital ja DTS (lühend standardi omanikust, algse nimega Digital Theatre Systems). Kuid mis on nende kahe erinevus?

Mis on Dolby Digital ja DTS?

Nii Dolby kui ka DTS pakuvad 5.1, 6.1 (harva) ja 7.1 seadistamise ruumiheli koodekeid, kus esimene number näitab väikeste ruumiliste kõlarite arvu ja “.1” on subwooferi jaoks eraldi kanal. Kõige tavalisemate rakenduste, filmide ja telesaadete taasesitamiseks DVD-, Blu-ray- ja kaabel- või satelliittelevisioonisüsteemide kaudu kasutab stuudio mõlemat standardit mitme kanaliga heli jaoks vajalike tihedate failide tihendamiseks ja vastuvõtja dekompressimiseks. taasesituseks.

Lisaks 5.1 ja 7.1 kõlarite taasesitusele erinevates vormingutes on mõlemal standardil mitu lisatehnoloogiat, näiteks spetsiaalsed kooderid täiustatud stereo jaoks, vanemad Pro Logicu standardid, mis simuleerivad ruumilist heli, teisendades üles või alla, et see sobiks mittestandardse kõlarite arvuga, täiustatud surround ekstra sukeldamiseks jne. Kuid tipptasemel helivastuvõtjaga tavalise Blu-ray- või satelliitsüsteemi jaoks keskendume ruumilise heli taasesitusele.

Suhteliselt odav 5,1 kõlariga seade koos integreeritud Blu-ray-mängijaga. See ei pruugi ühilduda kõrgeima bitikiirusega Dolby ja DTS standarditega.

Mõlemad vormingud kasutavad ruumi kokkuhoiuks tihendamist (kas plaadil, DVD ja Blu-ray puhul, või voogesituse ribalaiust, selliste teenuste puhul nagu Netflix). Mõned DTS- ja Dolby Digital-vormid on "kadud", see tähendab, et sellel on teatav heli halvenemine võrreldes algallikaga, samas kui teised saavad selle heli kadumise ümber "kadudeta" stuudio jõudlustasemete jaoks, pakkudes siiski ruumi kokkuhoiu mõttes teatud tihendust (vt allpool).

Kuidas nad erinevad

Dolby Surround ja DTS on varalised vormingud, nii et nende kasutatava tehnoloogia täielik uurimine pole tegelikult võimalik (välja arvatud juhul, kui juhtute töötama kummaski ettevõttes). Kuid võime vaadata mõningaid olemasolevaid spetsifikatsioone ja teha ligikaudse otsuse.

Esiteks on igal standardil oma kvaliteeditasemed, mida leiate erinevatest meediumivormidest. Igaühe jaoks leiate järgmised valikud.

Dolby

  • Dolby Digital: 5.1 kanali maksimaalne heli kiirusega 640 kilobitti sekundis (see on levinud DVD-del)
  • Dolby Digital Plus: Maksimaalne 7,1 kanali heli kiirusega 1,7 megabitti sekundis (seda toetavad mõned teenused, näiteks Netflix)
  • Dolby TrueHD: 7,1 kanali maksimaalne heli 18 megabitti sekundis (Blu-ray-ketastel on saadaval "kadudeta" kvaliteet)

DTS

  • DTS Digital Surround: 5.1 kanali maksimaalne heli kiirusega 1,5 megabitti sekundis
  • DTS-HD kõrge eraldusvõime: 7.1 kanali maksimaalne heli kiirusega 6 megabitti sekundis
  • DTS-HD Master Audio: 7,1 kanali maksimaalne heli kiirusega 24,5 megabitti sekundis (“kadudeta”)

Nagu näete, on kahe konkureeriva ja arenevate standarditega ettevõtte levitamise tulemuseks ruumilise heli kvaliteedi ligikaudu kolmel erineval tasemel võrreldav tase. Koodekite vahel on veel mõned tehnilised erinevused - näiteks võib DTS-HD Master Audio ohverdada mõne oma kanali tihendusmäärad, et suurendada kodeerimist maksimaalselt üheksale eraldi kanalile, ning mõlemad DTS: X ja Dolby Atmos on alternatiivsed “ ümbritsevad ”režiimid, mis pakuvad veelgi selgemat ruumilist heli. Kuid enamiku tavarakenduste puhul kasutate ühte ülaltoodut.

Esmapilgul näib DTS-il olevat paberil selge eelis tänu kõrgemale bitikiiruse kodeerimisele kõigis kolmes astmes. Kuid pidage meeles, et tegemist on originaaltuudio salvestusel ja taasesituses kasutatava patenteeritud tehnoloogiaga. Suurem bitikiirus ei tähenda tingimata paremat kvaliteeti, sest te ei võrdle õunu õuntega ... täpselt nagu MP3-bitikiiruste võrdlemine AAC-bitikiirustega pole päris õiglane.

Kaotus kadudeta ja kadudeta tasemete vahel on samuti väga subjektiivne, rääkimata teie konkreetse kodukino kvaliteedist ja seadistusest. Bittikiiruse erinevused alumise ja ülemise astme vahel tulevad ilmsiks kallimate, kõrgema kvaliteediga kõlarite puhul ... eeldades, et teie kuulmine on tegelikult piisavalt hea, et kõigepealt erinevust eristada.

Lisaks tähistavad ülaltoodud väärtused iga taseme maksimaalseid valikulisi kanaleid ja bitikiirust. Blu-ray-ketastel on palju salvestusruumi, kuid need piirduvad siiski kohalike failidega ja mitu helikanalit võtavad palju ruumi. Stuudiod peavad valima, milliseid vorminguid iga väljaande puhul toetada ja millises maksimaalses kvaliteedis. Näiteks ütleb Blu-ray.com, et Kättemaksjad Blu-ray väljaanne sisaldab DTS-HD Master Audio-d 7.1 kanaliga inglise ja prantsuse heliradade jaoks, kuid Hispaania palade jaoks ainult madalama astme Dolby Digital 5.1-d. Avengers: Ultroni vanusKolm aastat hiljem samast stuudiost pärinev DTS-HD Master Audio on inglise keeles 7.1, kuid naaseb nii Dolby Digital 5.1 kui prantsuse ja hispaania keeles. Siin on palju variatsioone. Vaadake seda Resident Evil antoloogiakogu ja klõpsake jaotises Audio jaotises „Veel“; näete, et konkreetne koodek ja keelekombinatsioonid muutuvad iga filmiga.

Kas see on üldse oluline?

Enamik ruumilisi helisüsteeme toetab vähemalt mõnda Dolby ja DTS maitset ning on piisavalt nutikad, et kasutada vaikestandardit mis tahes allika jaoks, mis neil parasjagu on, olgu see siis DVD, Blu-Ray, veebipõhine video või muu. otse-TV-sisend. Kui teil on oma kodukino juba seadistatud ja eeldades, et te pole audiofiiliastmega kõlaritesse väikest varandust pannud, on teil tõenäoliselt hea, kui vaikeseade juhtub olema.

Oletame, et plaanite kodukino nullist kokku panna ja kulutate suure jõudlusega vastuvõtjale ja kõlaritele üsna palju raha. Iga uus vastuvõtja toetab nii Dolby TrueHD kui ka DTS HD Master Audio. Viimased Blu-ray väljaanded kipuvad ühe või teise juurde jääma oma kõrgeima eraldusvõimega valiku kas TrueHD või Master Audio puhul, vaikimisi pakkudes tihendatud valikut, nagu tavaline Dolby Digital 5.1 alternatiivkeelsete heliradade jaoks. Kui soovite midagi äärmiselt tipptasemel, võiksite uurida selliseid tehnoloogiaid nagu Dolby Atmos või DTS: X ning millised konkreetsed vastuvõtjad, kõlarid, filmid või teenused neid toetavad.

Harvadel juhtudel, kui saate valida samaväärse Dolby või DTS surround-taseme vahel ja teil pole ühe või teise jaoks isiklikke eelistusi, minge suurema bitikiiruse jaoks DTS-iga. Kuid jällegi tahaksin rõhutada, et helikvaliteedi tegelik erinevus on peaaegu täielikult subjektiivne.

Piltide autorid: Blu-ray.com, Amazon


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found