Wi-Fi 6: mis on teistmoodi ja miks see oluline on

Wi-Fi 6 on järgmise põlvkonna traadita standard, mis on kiirem kui 802.11ac. Rohkem kui kiirus tagab see parema jõudluse ülekoormatud piirkondades alates staadionitest kuni teie seadmetest pakitud koduni. Wi-Fi 6 saabus ametlikult 2019. aasta lõpus ja Wi-Fi 6 toega riistvara anti välja kogu 2020. aasta jooksul.

Wi-Fi-l on nüüd versiooninumbrid

Jah, WiFi-l on nüüd versiooninumbrid! Isegi need vanad segased WiFi-standardnimed nagu “802.11ac” on ümber nimetatud kasutajasõbralikeks nimedeks nagu “Wi-Fi 5.”

Siin on WiFi-versioonid, mida näete:

  • WiFi 4 on 802.11n, välja antud 2009. aastal.
  • WiFi 5 on 802.11ac, välja antud 2014. aastal.
  • WiFi 6 on uus versioon, tuntud ka kui 802.11ax. See ilmus 2019. aastal.

Samuti teatas Wi-Fi liit, et sooviks, et need numbrid ilmuksid tarkvaras, et saaksite oma nutitelefonis, tahvelarvutis või sülearvutis ühenduse loomisel öelda, milline WiFi-võrk on uuem ja kiirem. Võib-olla näete varsti oma telefonis, tahvelarvutis või sülearvutis WiFi-numbreid.

WiFi vanemaid versioone ei kasutata laialdaselt ja neid ei ametlikult kaubamärgiga. Kuid kui nad oleksid, siis neid nimetatakse järgmiselt:

  • WiFi 1 oleks olnud 802.11b, välja antud 1999. aastal.
  • WiFi 2 oleks olnud 802.11a, välja antud ka 1999. aastal.
  • WiFi 3 oleks olnud 802.11g, ilmus 2003. aastal.

Kiirem WiFi

Nagu tavaliselt, pakub uusim WiFi-standard kiiremat andmeedastuskiirust. Kui kasutate WiFi-ruuterit ühe seadmega, peaks maksimaalne potentsiaalne kiirus olema WiFi-ga 6 võrreldes 40% suurem kui WiFi 5-ga.

Wi-Fi 6 saavutab selle andmete tõhusama kodeerimise kaudu, mille tulemuseks on suurem läbilaskevõime. Peamiselt pakitakse samadele raadiolainetele rohkem andmeid. Neid signaale kodeerivad ja dekodeerivad kiibid muutuvad aina võimsamaks ja saavad lisatööga hakkama.

See uus standard suurendab isegi 2.4GHz võrkude kiirust. Kui tööstusharu on häirete vähendamiseks üle läinud 5 GHz WiFi-le, siis 2,4 GHz on endiselt parem tahkete objektide läbitungimisel. Ja 2,4 GHz sagedusi ei tohiks häirida nii palju kui vanad juhtmeta telefonid ja juhtmeta beebimonitorid on pensionil.

Pikem aku kasutusaeg

Uus funktsioon „ärkveloleku aeg (TWT)” tähendab, et ka teie nutitelefonil, sülearvutil ja muudel WiFi-toega seadmetel peaks olema pikem aku kasutusaeg.

Kui pöörduspunkt räägib seadmega (nt teie nutitelefoniga), saab see seadmele täpselt öelda, millal oma WiFi-raadio magama panna ja millal see täpselt järgmise ülesande saamiseks üles äratada. See säästab energiat, kuna see tähendab, et WiFi-raadio võib puhkeolekus rohkem aega veeta. Ja see tähendab pikemat aku kasutusaega.

See aitab ka madala energiatarbega seadmete „asjade internet” seadmetel, mis ühenduvad WiFi kaudu.

Parem jõudlus ülerahvastatud piirkondades

WiFi kipub takerduma, kui olete rahvarohkes kohas, kus on palju WiFi-toega seadmeid. Kujutage ette hõivatud staadionit, lennujaama, hotelli, kaubanduskeskust või isegi rahvarohket kontorit, kus kõigil on WiFi-ühendus. Tõenäoliselt on teil aeglane WiFi-ühendus.

Uus Wi-Fi 6, tuntud ka kui 802.11ax, sisaldab selle hõlbustamiseks palju uusi tehnoloogiaid. Inteli trompet, et Wi-Fi 6 parandab iga kasutaja keskmist kiirust "vähemalt neli korda" ülekoormatud piirkondades, kus on palju ühendatud seadmeid.

See ei kehti ainult tihedate avalike kohtade kohta. See võib teie kohta kehtida kodus, kui teil on palju WiFi-ga ühendatud seadmeid või kui elate tihedas korterikompleksis.

Kuidas Wi-Fi 6 lahingutes ummikuid tekitab

Te ei pea tegelikult üksikasju teadma. WiFi-seadmega Wi-Fi 6 pöörduspunkt töötab paremini. Kuid kapoti all toimub järgmine:

Wi-Fi 6 saab nüüd jagada traadita kanali suureks hulgaks alamkanaliteks. Kõik need alamkanalid võivad kanda erinevatele seadmetele mõeldud andmeid. See saavutatakse nn ortogonaalse sagedusjaotuse mitmekordse juurdepääsu või OFDMA kaudu. WiFi-pöörduspunkt saab korraga rääkida rohkemate seadmetega.

Uuel sõitjata standardil on ka täiustatud MIMO - mitu sisse / välja mitu. See hõlmab mitut antenni, mis võimaldavad pöörduspunktil korraga rääkida mitme seadmega. WiFi 5 abil saaks pöörduspunkt seadmetega samal ajal rääkida, kuid need seadmed ei suutnud samal ajal vastata. Wi-Fi 6-l on mitme kasutaja või MU-MIMO täiustatud versioon, mis võimaldab seadmetel üheaegselt reageerida traadita pöörduspunktile.

Juhtmevabad pöörduspunktid võivad üksteise lähedal edastada samal kanalil. Sel juhul kuulab raadio ja ootab enne vastamist selget signaali. Wi-Fi 6 abil saab üksteise lähedal olevaid traadita pääsupunkte konfigureerida nii, et neil oleksid erinevad põhiteenuste komplekti (BSS) „värvid”. See "värv" on vaid arv vahemikus 0 kuni 7. Kui seade kontrollib, kas kanal on kõik selge ja kuulab, võib see märgata nõrga signaali ja erineva "värviga" edastust. Seejärel saab ta seda signaali ignoreerida ja igatahes edastada ootamata, nii et see parandab ülekoormatud piirkondade jõudlust ja seda nimetatakse ka "ruumilise sageduse taaskasutamiseks".

Need on vaid mõned kõige huvitavamad asjad, kuid uus WI-Fi standard sisaldab ka palju väiksemaid täiustusi. Wi-Fi 6 sisaldab ka näiteks täiustatud kiiret.

Otsige üles „Wi-Fi 6” ja „Wi-Fi 6 sertifitseeritud”

Uue seadme ostmisel ei uurita te spetsifikatsioonilehte ega püüa meelde jätta, kas 802.11ac või 802.11ax on uusim standard. Seadme tootja võib öelda, et sellel on „Wi-Fi 6” või „Wi-Fi 5.”

Samuti hakkate nägema „Wi-Fi 6 sertifitseeritud” logo seadmetes, mis on läbinud Wi-Fi Alliance'i sertifitseerimisprotsessi. Varem oli seal „Wi-Fi sertifitseeritud” logo, mis ei andnud teile teada, millise põlvkonna toode on, kui te ei vaadanud spetsifikatsioone.

Loodetavasti peaksid need Wi-Fi 6 ruuterid toetama ka WPA3-d, et hõlbustada turvalist ühendust WiFi-võrkudega, kuid WPA3-tugi pole vajalik.

Millal sa selle saad?

Mõni ruuter võib juba reklaamida „802.11ax-tehnoloogiat”, kuid Wi-Fi 6 pole veel lõplikult valmis ja siin. Samuti pole veel saadaval ühtegi Wi-Fi 6 kliendiseadet.

Wi-Fi Alliance viis standardi lõpule 2019. aastal ning Wi-Fi 6 toega riistvara ilmus 2019. aasta lõpus ja kogu 2020. aastal. Sa ei peaks sellele isegi liiga palju mõtlema - tulevikus peaksid uued ruuterid, nutitelefonid, tahvelarvutid, sülearvutid ja muud WiFi-toega seadmed on lihtsalt selle tehnoloogiaga kaasas.

Nagu alati, peavad nii saatja kui ka vastuvõtja eeliste saamiseks toetama uusima põlvkonna WiFi-ühendust. Teisisõnu, kui soovite oma telefoni Wi-Fi 6 jõudlust, vajate nii traadita ruuterit (pöörduspunkti) kui ka nutitelefoni, mis toetab Wi-Fi 6. Kui ühendate sülearvuti, mis toetab ainult Wi-Fi 5, Wi-Fi 6 ruuteriga töötab see konkreetne ühendus režiimis Wi-Fi 5. Kuid teie ruuter saab ikkagi kasutada oma telefoniga samal ajal WiFi-ühendust.

Uuenda: Nüüd on olemas ka „Wi-Fi 6E”, mis viitab tavalisele 2,4 GHz või 5 GHz asemel üle 6 GHz WiFi-le 6. Wi-Fi 6E riistvara saabub pärast Wi-Fi 6 riistvara.

SEOTUD:Wi-Fi 6E: mis see on ja kuidas see erineb Wi-Fi 6-st?

Versiooninumbrid on suurepärased, kuid pole kohustuslikud

Oleme versiooni numbritest vaimustuses. See on lihtne ja lihtne muudatus, mis oleks pidanud olema tehtud juba ammu. See peaks tavalistele inimestele WiFi-d palju paremini mõistma. Lõppude lõpuks saavad paljud inimesed oma koduruutereid täiendades kiiremini WiFi-ühenduse - kuid mitte kõik ei tea seda.

Kuid WiFi-liidul pole võimu sundida ettevõtteid neid versiooninumbreid kasutama, kuigi nad "julgustavad" ettevõtteid neid kasutusele võtma. Mõned tootjad võivad neid versiooninumbreid eirata ja kutsuvad uue põlvkonna WiFi-d selle asemel lihtsalt “802.11ax”. Tõenäoliselt ei kiirusta ka paljud ettevõtted olemasolevat 802.11ac-i ümber nimetama Wi-Fi 5-ks.

Loodame, et enamik ettevõtteid pääseb uue nimetamisskeemiga kiiresti pardale.

Pildikrediit: Sergey91988 / Shutterstock.com, Wi-Fi Alliance, Intel, Qualcomm, ASUS


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found