Miks te ei tohiks kasutada Firefoxi kahvleid nagu Waterfox, Pale Moon või Basilisk?

Mozilla Firefox on avatud lähtekoodiga projekt, nii et igaüks saab selle koodi võtta, seda muuta ja uue brauseri välja anda. Just sellised on Waterfox, Pale Moon ja Basilisk - alternatiivsed brauserid, mis põhinevad Firefoxi koodil. Kuid me ei soovita mõnda neist kasutada.

Kui teile Firefox Quantum ei meeldi, kasutage selle asemel Firefox ESR-i

SEOTUD:Mis on uut Firefox Quantumis, Firefoxis, mida olete juba oodanud

Meile meeldib Firefox Quantum, mis on Firefoxi varasematest versioonidest kiirem ja moodsam. Kui soovite jätkata oma vanade lisandmoodulite kasutamist, mis Firefox Quantumis enam ei tööta, soovitame selle asemel kasutada Mozilla Firefoxi laiendatud tugiversiooni (ESR).

Firefox ESR põhineb Firefox 52-l, toetab traditsioonilisi XUL Firefoxi lisandmooduleid ja NPAPI pistikprogramme ning jätkab turvavärskenduste saamist otse Mozillalt kuni 2. juulini 2018.

Jah, Mozilla on teinud mõningaid asju, mille pärast me pole hullu. The Hr Robot Lisand „Looking Glass“ oli naeruväärne ja me ei ole vaimustuses sellest, mida nad Saksamaal Cliqziga teevad. Kuid pärast teenitud avalikkuse soojust on nad poliitilisi muudatusi teinud ja loodame, et neil läheb tulevikus paremini.

Isegi kui te ei usalda mõnda Mozilla äriotsust täielikult, on teie brauser liiga oluline, et jätta see väikesele entusiastide kogukonnale. Meie arvates on kõige parem minna suure projekti juurde, kus on palju arendajaid ja millele pööratakse palju tähelepanu turvalisusele. Sellepärast ei soovita neid väiksemaid Firefoxipõhiseid brausereid kasutada ja miks ei soovitata kasutada ka alternatiivseid brausereid, mis põhinevad Google Chrome'il. Siin on meie mured mõnede populaarsemate Firefoxi alternatiivide osas.

Waterfox on Firefox ESR, kuid aeglasemate turvavärskendustega

Waterfox põhineb Mozilla Firefoxil ja see on tõenäoliselt kõige populaarsem alternatiivne brauser Firefoxi koodi põhjal. See tegi endale nime, olles 64-bitine brauser Mozilla Firefoxi koodi põhjal, kui Mozilla pakkus ainult 32-bitiseid versioone. Kuid Mozilla Firefox on nüüd 64-bitine brauser Windowsi 64-bitistes versioonides, seega pole see enam põhjus Waterfoxi kasutamiseks.

Täna põhineb Waterfox Firefox ESR-il. See reklaamib traditsiooniliste XUL Firefoxi laienduste ja NPAPI pistikprogrammide nagu Java ja Silverlight tuge. Need on mõlemad Firefox ESR-i funktsioonid, nii et nende hankimiseks pole vaja minna üle Waterfoxile. Pärast seda, kui Firefox ESR jõuab eluea lõpuni, töötatakse välja „uus” brauser, et järgida Waterfoxi kohandamise ja valiku eetost, kirjutab Waterfoxi ajaveeb.

Waterfoxil on ka mõned muud erinevad omadused. See keelab Pocket vaikimisi, kuid saate Pocket ise Firefoxis keelata. See ei saada telemeetriaandmeid Mozillale, kuid saate selle keelata menüüs Valikud> Privaatsus ja turvalisus> Firefoxi andmete kogumine ja kasutamine Firefoxis. Vaikimisi on keelatud ka krüptitud meediumilaiendid (EME), mida on vaja selliste saitide jaoks nagu Netflix - ja kui soovite, saate need jällegi Firefoxis ise keelata.

Üldiselt on Waterfoxi kasutamine põhimõtteliselt sama mis Firefoxi ESR-i kasutamine ja mõne sätte muutmine ... ühe suure erinevusega: turvavärskendused saabuvad Firefoxi ESR-i palju kiiremini kui Waterfoxis. Alati, kui Mozilla avaldab Firefoxi ESR-i turvavärskendused, peavad Waterfoxi arendajad need värskendused enne kasutajatele edastamist Waterfoxi integreerima.

Vaatame viimast suuremat väljaannet: Mozilla andis Firefox 57 välja 14. novembril 2017. Waterfoxi arendajad andsid välja Waterfox 56, mis sisaldas 30. novembril 2017 Firefox 57-st leitud turvavärskendusi. turvavärskendused on hea mõte!

Siin on üks värskem näide väikesest versioonist: 23. jaanuaril 2018 andis Mozilla välja Firefox 58 ja Firefox ESR 52.6 koos mitmesuguste turvaparandustega. Kolm päeva hiljem teatas Waterfoxi projekt, et tegeleb nende plaastrite integreerimisega Twitterisse. 1. veebruaril 2018 ilmus Waterfox 56.0.4 koos nende plaastritega. See tähendab, et Waterfoxi kasutajad ootasid üheksa päeva väiksema versiooni turvapaike, võrreldes sellega, et nad kasutasid lihtsalt Firefoxi. Me ei pea mõistlikuks nii kaua oodata.

Tulevikus muutub see ainult keerulisemaks, kuna Waterfoxi arendajad üritavad oma brauserit luua. Soovitame eemale hoida ja kasutada lihtsalt Firefox ESR-i.

Pale Moon põhineb väga aegunud Firefoxi koodil

Pale Moon põhineb vanemal Firefoxi koodil. Pale Mooni praegune versioon põhineb Firefox 38 ESR-il, mis ilmus algselt 2015. aastal. Eelmine väljaanne põhines Firefox 24 ESR-il, mis ilmus 2013. aastal. Projekt kasutab vanemat Firefoxi liidest, mis loodi enne Australise teemat, ja toetab endiselt XUL-i lisandmooduleid.

Selle asemel, et põhineda Mozilla Gecko renderdusmootoril, põhineb Pale Moon „Goanna“, avatud lähtekoodiga brauserimootoril, mis on gecko kahvel. (Avatud lähtekoodiga tarkvaras tähendab “kahvlit” see, kui keegi võtab projekti olemasoleva koodi, kopeerib selle ja arendab seda ise sellest hetkest edasi, liikudes teises suunas.)

Kui Waterfox põhineb koodil, mida praegu toetab Mozilla, siis Pale Moon põhineb palju vanemal koodil. Sellel ei ole uusi veebifunktsioone ega Firefoxi kaasaegsete versioonide jõudluse täiustusi ega toetata teatud tüüpi videote vaatamist DRM-iga.

Veelgi olulisem on see, et brauseri rajamine nii vanale koodile muudab turvapaigad raskemaks. Pale Mooni arendaja üritab Firefoxi turvapaikadega sammu pidada, kuid ta säilitab vana koodi, mille Mozilla on hüljanud. Mozillal on väidetavalt üle tuhande töötaja, samal ajal kui Pale Moonil on üks peamisi arendajaid, kes üritavad säilitada tohutut koodi, mis on üha vananev. Vanemast koodist jäetakse välja ka funktsioonid, mis aitavad tänapäevaseid brausereid nii turvaliseks muuta, nagu näiteks mitme protsessiga liivakasti funktsioonid, mis on lõpuks Firefox Quantumisse jõudnud.

Pealegi kipub Pale Moon brauserite võrdlusalustel halvemini toimima kui tänapäevased brauserid, mis pole selle vanust arvestades üllatav. Arendaja ei nõustu brauseri võrdlusuuringutega, kuid pole üllatav, et nelja aasta vanusel koodil põhinev brauser võib olla kaasaegsest aeglasem.

Basilisk on moodsam, kuid ebastabiilsem kahvatu kuu

Basilisk on Pale Mooni looja uus brauser. Kui Pale Moon põhineb Firefox 38 ESR-il, siis Basilisk põhineb uuemal Firefoxi koodil. Arendaja töötab „Unified XUL Platform (UXP)” kallal, mis on Mozilla koodi kahvliharud ilma uue Servo ja Rust koodita, mis muudab Firefox Quantumi nii kiireks. Samuti ei võimalda see mitut protsessi hõlmavaid funktsioone.

Sellel koodil põhineb Pale Mooni tulevane versioon, kuid praegu peab arendaja Basiliskit ebastabiilseks arendusplatvormiks.

See sobib Pale Mooni omapärase ajalooga. Pale Mooni esimene suurem versioon põhines Firefox 24 ESR-il, kuna lahkarvamused olid seotud Firefoxi suundumisega. Kuid kaasaegsemate funktsioonide saamiseks pidi arendaja lõpuks üle minema Firefox 38 ESR-ile. Nüüd teeb arendaja sama asja uuesti, tuginedes sellele uuele versioonile suuresti Quantumi-eelsele Firefoxi koodile. Me ei näe mõtet uutele funktsioonidele vastu panna vaid selleks, et niikuinii iga paari aasta tagant neile suur hüpe teha. Lihtsalt pidage pidevalt brauserit, näiteks Firefoxi.

Mis puudutab seda, et miks te ei peaks seda brauserit kasutama, siis peale Pale Moonile omaste turvalisuse ja kasutatavuse probleemide on arendaja sõnul isegi „arendustarkvara“, mida tuleks pidada beetaversiooniks.

Need ei ole ainsad Firefoxil põhinevad brauserid, kuid need on kõige populaarsemad - ja tõenäoliselt kaasnevad enamiku teistega sarnased probleemid. Parim on jääda brauseri juurde, mille taga on suur meeskond, et turvaprobleeme saaks võimalikult kiiresti tabada, parandada ja lappida.