Mis on 4K eraldusvõime? Ülevaade Ultra HD-st

Kui ostate telerit või täiendate järgmise põlvkonna konsooli, siis olete ilmselt näinud selliseid termineid nagu 4K ja Ultra HD. Lõigakem läbi kõnepruugist ja jõugem selleni, mida need mõisted tähendavad ja kas need on isegi omavahel asendatavad.

See on kõik resolutsioonist

Tavaliselt viitavad 4K ja UHD eraldusvõimele, mis on 1080p-st (või „täis-HD-le”) parem. 4K UHD-ekraanil on umbes neli korda suurem kui eelmise põlvkonna pikselitel, mis loob puhtama ja üksikasjalikuma pildi.

1080p kõrglahutusega teler ei suuda 4K UHD-pilti täielikult ära kasutada. Eeliste nägemiseks peate veenduma, et teie tarbitav meedium on saadaval 4K UHD-ga.

Õnneks on 4K UHD kõikjal, alates filmidest ja telesaadetest kuni uusimate videomängudeni. Oma arvutisse saate osta ka UHD 4K monitori, mis tagab palju ekraanikinnisvara ja suurepärase pildikvaliteedi. Teie nutitelefon pildistab tõenäoliselt 4K-ga, isegi kui massiivsed videofailid pole väiksemal ekraanil seda väärt.

4K ja UHD on erinevad

Vaatamata sellele, et nii tootjad, jaemüüjad kui ka tarbijad kasutavad neid omavahel, ei ole 4K ja Ultra HDR (UHD) samad. Kui 4K on Digital Cinema Initiatives (DCI) määratletud tootmisstandard, siis UHD on lihtsalt ekraani eraldusvõime. Filme toodetakse DCI 4K-ga, samas kui enamiku telerite eraldusvõime vastab UHD-le.

4K tootmisstandard määrab eraldusvõime 4096 x 2160 pikslit, mis on kaks korda suurem kui eelmise standardi 2048 x 1080 või 2K laius ja pikkus. Selle tootmisstandardi osana määratleb 4K ka kasutatava tihenduse tüübi (JPEG2000), maksimaalse bitikiiruse (kuni 250 Mbit / s) ja värvisügavuse spetsifikatsioonid (12-bitine, 4: 4: 4).

Ultra HD ekraani eraldusvõime on 3840 x 2160 pikslit ja seda kasutatakse valdavas enamikus kaasaegsetes telerites - isegi nendes, mida reklaamitakse 4K-võimekusega. Lisaks ekraanil olevate pikslite arvule pole täiendavaid spetsifikatsioone. Tegelikud erinevused kahe vormingu vahel on piltide laius ja kuvasuhted.

4K-s toodetud filmi kuvasuhe võib olla kuni 1,9: 1, kuigi enamik filmitegijaid eelistab 1,85: 1 või 2,39: 1. Tarbijatasemel ekraanidele renditud videomängudes kasutatakse ekraani täitmiseks UHD kuvasuhet 1,78: 1.

Seetõttu näete ka edaspidi uhiuues UHD-teleris filme vaadates postkasti vormingut (mustad ribad ekraani üla- ja alaosas). Kuna UHD ei määra mingeid täiendavaid standardeid, reklaamitakse vanemaid kaheksa-bitiste paneelidega telereid UHD-komplektidena koos uute, 10-bitiste (ja tulevaste 12-bitiste) UHD-ekraanidega.

Asja teeb veelgi hullemaks, et Ultra HD kasutatakse ka nn 8K sisu jaoks. Sildiga „8K UHD” (erinevalt 4K UHD-st) viitab see sisule, mille eraldusvõime on 7680 x 4320 pikslit. See kvaliteedihüpe on kogu pikslite arvu poolest tohutu. Selle vormingu jaoks toodetud laialdase sisu nägemiseks kulub siiski veidi aega.

Lihtsustatult öeldes kasutavad paljud tootjad tavalise UHD-sisu kirjeldamiseks terminit „2160p”, ehkki see pole tootmisstandarditega võrreldes täpselt täpne.

4K-le üleminekul arvestatavad asjad

On suurepärane aeg uuendada 4K taasesitusvõimeliseks UHD-teleriks, kuna tehnoloogia on viimase viie aasta jooksul märkimisväärselt küpsenud. UHD ekraanid pole mitte ainult palju odavamad, vaid neil on ka rohkem funktsioone. Seal on 10-bitised paneelid, mis on võimelised kuvama suure dünaamilise ulatusega sisu ja millel on ka võimsad pardal olevad pildiprotsessorid.

Selleks, et hüpe oleks seda väärt, peate kaaluma, kui suur soovite oma ekraani olla ja kui kaugel te sellest istute. RTINGSi andmetel pole versiooniuuendus seda väärt, kui istute 50-tollisest ekraanist kaugemal kui kuue jala kaugusel. Piksleid sellelt kauguselt nagunii ei näe, seega ei saa te suurenenud eraldusvõimest kasu.

Teine asi, mida tasub kaaluda, on see, kui vaatate täiendamise õigustamiseks isegi piisavalt 4K sisu. Ultra-HD Blu-rays pakuvad parimat vaatamiskogemust kodus ja nende kohta on olemas kogu aeg laienev kataloog. Kui te ei osta sageli kalleid plaate, võite selle asemel sisu voogesitamisel ummikusse jääda.

Siin võib teie Interneti-ühenduse kiirus teie investeeringu uude läikivasse telerisse muuta või selle murda. Netflix väidab, et tema kliendid vajavad Ultra HD voogesituse jaoks Interneti-kiirust vähemalt 25 Mbit / s.

Saate testida oma Interneti-kiirust, et teada saada, kuidas teie ekraanil läheb. Pidage siiski meeles, et need kiirused võivad hõivatud perioodidel märkimisväärselt langeda (näiteks kui kõik voogesitavad Netflixi üheaegselt).

Kvaliteetsema sisu juurde pääsemiseks peate maksma ka tasemel voogesituse tellimuse eest. Netflix väristab oma UHD-sisu 15,99 dollari suuruse kuupaketi taha. See võib olla seda väärt, kui olete Netflix Originals'i fänn, millest enamik voogesitab UHD-eraldusvõimega.

Kahjuks esitatakse Netflixis endiselt paljusid UHD-versiooniga filme HD-vormingus.

Kas teil on olemasolevaid HD-seadmeid, näiteks Roku või Apple TV? Need võivad tekitada probleemi, kuna need on võimelised edastama ainult 1080p pilti. Kui soovite kasutada kõrgema eraldusvõime ja HDR-taasesituse eeliseid, vajate Chromecast Ultra või Apple TV 4K. See on teie teleri jaoks vähem probleem, kui sellel on stabiilne ja reageeriv OS, mida paljud teevad.

Pidage meeles, et 4K särab suurematel ekraanidel. Kahjuks näib suuremale kohalikule UHD-telerile üleminekul kogu 1080p-sisu halvem. See on tulevikus siiski vähem probleem ja on ka mõned lahendused.

Üleminek Ultra HD-le

Praegused telerid panevad suurt rõhku suurendamisele, mis võtab väiksema eraldusvõimega sisu ja suurendab seda palju suurema ekraaniga. Pidage meeles, et Ultra HDR-ekraanil on neli korda rohkem piksleid kui tavalises Full HD-teleris.

Suurendamine tähendab õnneks midagi enamat kui lihtsalt pildi venitamine. Kaasaegsed telerid ja taasesitusseadmed töötlevad pilti ja üritavad seda rekonstrueerida, et saavutada parem eraldusvõime. Seda tehakse interpoleerimise nime all tuntud protsessi kaudu, mille käigus luuakse käigu pealt puuduvad pikslid. Eesmärk on tekitada sujuv üleminek pildi kontrastsete alade vahel.

Kui telerid muutuvad võimsamaks, kasutatakse paremat interpoleerimise ja suurendamise tehnikat. Praegu on NVIDIA Shieldil üks parimatest skaalatarvikutest turul. See kasutab tehisintellekti ja masinõpet pildi erinevate osade täiustamiseks, kasutades erinevaid tehnikaid.

Kui olete üle läinud Ultra HD telerile ja olete märganud madalama eraldusvõimega sisuga alamjõudlust, võib kilp olla just see, mida vajate.

PlayStation 4 Pro kasutab uuendusliku suurendamise abil piltide renderdamiseks madalama eraldusvõimega (näiteks 1 440 p), mis seejärel suurendatakse 4K-ni tehnika abil, mida nimetatakse ruudulauaks.

NVIDIA on välja töötanud rakenduse Deep Learning Super Sampling, et teha arvutimängudel sarnast asja. Teatud osa pildist renderdatakse madalama eraldusvõimega ja suurendatakse seejärel reaalajas. See pakub paremat jõudlust kui stseeni renderdamine algresolutsioonis.

SEOTUD:Mis on teleris "suurendamine" ja kuidas see töötab?

Aga HDR?

Suurt dünaamilist vahemikku (HDR) reklaamitakse sageli ka filmides ja telerites ning see on täiesti erinev tehnoloogia. Kui 4K on tootmisstandard ja UHD on eraldusvõime, siis HDR on lõdvalt määratletud termin, mis tähistab laiemat värvigammat ja suuremat heledust.

Ehkki 1080p HDR võib eksisteerida, ei toodetud HDR-sisu „Full HD“ ajastul laialdaselt, nii et te ei leia turult ühtegi telerit, mis pakuks HDR-i 1080p-ga. Valdav enamus 4K komplektidest turul toetab siiski HDR-i mingil kujul.

Ärge muretsege terminoloogia pärast

Kas seda nimetatakse 4K või UHD, pole oluline. Teie UHD-teler on 4K-võimeline. Maailm on just kohanenud tootjate ja turundajate visatud uduste tingimustega.

Netflix võib filmi reklaamida Ultra HD-ga, samal ajal kui iTunes sildistab sama filmi 4K-ga. Teie teler ei hooli sellest ja mängib mõlemat suurepäraselt.

Enne kui lähete selle uue komplekti ostma, kontrollige kindlasti neid levinumaid vigu, mida inimesed teleri ostmisel teevad.

SEOTUD:6 viga, mida inimesed teleri ostmisel teevad


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found