Kuidas lugeda disketti kaasaegses arvutis või Macis

Mäletate diskette? Sel päeval olid need hädavajalikud. Lõpuks need asendati ja disketidraivid kadusid uutest arvutitest. Siit saate teada, kuidas moodsas Windowsi arvutis või Macis kasutada vanaaegset 3,5- või 5,25-tollist disketti.

Seal on püük: andmete kopeerimine on lihtne osa

Enne kui alustame, peaksite mõistma tohutut hoiatust. See, mida me siin kajastame - andmete kopeerimine vintage disketilt kaasaegsesse arvutisse - on vaid pool võitu. Kui olete andmed kopeerinud, peate saama neid lugeda. See võib olla lukustatud vintage-failivormingutesse, mida kaasaegne tarkvara ei mõista.

Peate välja mõtlema, kuidas andmetele juurde pääseda või neid teisendada, kasutades emulaatoreid, näiteks DOSBoxi või muid utiliite, mis ei kuulu käesoleva artikli reguleerimisalasse.

SEOTUD:DOSBoxi kasutamine DOS-mängude ja vanade rakenduste käitamiseks

Kuidas kopeerida faile 3,5-tolliselt disketilt kaasaegsesse arvutisse

Kui teil on MS-DOS-i või Windowsi jaoks vormindatud 3,5-tollised disketid, mille soovite kopeerida kaasaegsesse Windows 10 või Windows 7 arvutisse, on teil õnne. See on kõige lihtsam vorming, millega töötada. 3,5-tollised disketidraivid, mis püsisid pärandtootena kaua aega pärast seda, kui nende 1,44 MB maht oli suhteliselt absurdselt väike. Seetõttu on saadaval palju poolmoodsaid draive ja lahendusi. Vaatleme valikuid kõige lihtsamast kuni kõige raskemani.

1. võimalus: kasutage uut USB-disketiseadet

Kui sirvite Amazoni, Neweggi või isegi eBay-d, leiate palju odavaid (kuskil 10–30 dollarit) kaasaegseid USB 3,5-tolliseid disketiseadmeid. Kui teil on kiire ja soovite plug-and-play lahendust vaid kettale või kahele, võib see olla väärt võtet.

Kuid meie kogemuse kohaselt on need draivid sageli ebausaldusväärsed. Nii et enne sukeldumist lugege läbi mõned arvustused. Veenduge, et riskiksite oma aastakäigu andmetega draivil, mille tootmine maksab tõenäoliselt vaid paar dollarit.

2. võimalus: kasutage Vintage USB-disketiseadet

90-ndate lõpus ja 00-ndate alguses tootsid paljud õhukeste sülearvutite tootjad (näiteks HP, Sony ja Dell) ka väliseid USB-disketid. Nendel vanaaegsetel draividel on palju kvaliteetsemad osad kui praegu Amazonis olevad odavad USB-draivid. Need on ka veel piisavalt värsked, et ilma remondita töötada.

Soovitame eBayst otsida midagi sellist nagu „Sony USB disketiseade” ja proovida oma õnne ühe sellise abil. Enamikku toetab Windows 10 endiselt pistikprogrammidena.

Vaatamata kaubamärgile pole teil vaja arvutiga sobivat draivi. Näiteks töötab Sony USB-diskett, kui see on ühendatud mis tahes Windowsi arvuti USB-porti.

3. võimalus: kasutage odavat USB-adapteriga sisemist disketiseadet

Kui otsite rohkem väljakutseid, võiksite osta ka vintage sisemise 3,5-tollise disketiseadme. Võib-olla on teil isegi üks istumas. Selle saate ühendada üldise USB-flopi-adapteriga.

Disketiseadme välise toiteallika saab paigaldada sobiva adapteriga. Teine võimalus on draivi ja adapteri sisemine paigaldamine arvuti korpusesse ning seejärel seal SATA toiteadapteri kasutamine. Me pole neid plaate siiski testinud, seega jätkake omal vastutusel.

4. võimalus: kasutage disketiseadme ja võrguühendusega vanaaegset arvutit

Kui teil on vanem Etherneti ja 3,5-tollise disketiseadmega Windows 98, ME, XP või 2000 arvuti või sülearvuti, võib see olla võimeline lugema ja kopeerima arvuti kõvakettale. Seejärel saate andmed üle oma kohtvõrgu kopeerida kaasaegsesse arvutisse.

Kõige keerukam on tagada, et teie vanaaegsete ja kaasaegsete masinate vaheline LAN-võrk töötab korralikult. See taandub sellele, et panna erinevatest ajastutest pärit Windowsi failijagamine omavahel kenasti mängima.

Samuti saate faile üles laadida FTP-saidile (võib-olla kohaliku NAS-serveri kaudu) ja seejärel alla laadida oma kaasaegsesse arvutisse.

Kuidas kopeerida arvutifaile 5,25-tolliselt disketilt moodsale arvutile

Kui teil on 5,25-tollised disketid, mis on vormindatud MS-DOS-i või Windowsi jaoks, soovite kopeerida kaasaegsesse Windowsi arvutisse, on teil ees keerulisem ülesanne. Seda seetõttu, et 5,25-tollised disketid langesid 1990-ndate keskel tavapärasest kasutusest välja, seega võib töökorras 5,25-tollise disketi leidmine osutuda väljakutseks.

Vaatame võimalusi andmete kopeerimiseks kaasaegsesse arvutisse kõige lihtsamast kuni kõige raskemani.

1. võimalus: kasutage FC5025 USB-adapterit ja sisemist 5,25-tollist disketiseadet

Väike ettevõte nimega Device Side Data toodab adapterit nimega FC5025. See võimaldab teil kasutada sisemist 5,25-tollist disketiseadet, et kopeerida andmeid 5,25-tollistest ketastest erinevates formaatides USB-kaabli abil kaasaegsesse arvutisse. Laud maksab umbes 55 dollarit.

Kuid kena seadme jaoks vajate ka kõiki vajalikke kaableid, draivi jaoks Molexi pistikuga toiteallikat ja võimalusel ka välist 5,25-tollist draivipesa korpust. Kui olete selle seadistanud, on FC5205 seda kindlasti väärt. See on eriti kasulik, kui teil on ka 5,25-tollised kettad mitte-IBM-i arvutisüsteemidele (nt Apple II), mida soovite varundada.

FC5025 kopeerib disketi andmed kettapildifailidesse, nii et andmete lugemiseks ja väljavõtmiseks vajate ka kettapildi tööriista, näiteks WinImage.

2. võimalus: kasutage Kryofluxi koos sisemise 5,25-tollise disketiseadmega

Sarnaselt FC5025-ga on ka KryoFlux USB-flopilt adapter, mis nõuab töö alustamiseks palju seadistamist. Jällegi on teil vaja KryoFlux-plaati, vanaaegset 5,25-tollist disketiseadet, toiteallikat, kaableid ja võimalusel ka korpust.

Kryoflux kopeerib ketta andmed kettapildifailidesse. Seejärel saate neid kasutada emulaatoritega või pääsete juurde kettapildi tööriistaga, näiteks WinImage.

KryoFluxi eeliseks on see, et see saab varundada koopiaga kaitstud kettaid või kettaid paljudes teistes süsteemivormingutes (Apple II, C64 ja nii edasi) ning teeb seda suure täpsusega.

KryoFluxil on siiski mõned puudused. Esiteks maksab see üle 100 dollari.

Teiseks, see on mõeldud pigem akadeemilise tarkvara säilitamise turule kui tavatarbijatele. Seetõttu pole varundamine või isegi kettal olevate andmete juurde pääsemine eriti kasutajasõbralik toiming.

3. võimalus: kasutage disketiseadme ja võrguühendusega vanaaegset arvutit

Kui teil on vanem arvuti, milles töötab Windows 98 või ME koos Etherneti ja 5,25-tollise disketiga, võib see olla võimeline lugema disketti, et saaksite andmeid LAN-i kaudu kaasaegsesse arvutisse kopeerida.

Sama, mis 3,5-tollise draivi variandil, võib teil olla probleeme Windowsi failide jagamise vintage- ja kaasaegse arvuti vahel korraliku toimimisega.

On ka muid võimalusi. Üks on failide üleslaadimine vanast masinast FTP-serverisse ja seejärel selle serveri allalaadimine uuemasse arvutisse.

Kuidas kopeerida faile 3,5-tolliselt disketilt kaasaegsesse Maci

Diskettide lugemise protsess Macis sõltub sellest, millist tüüpi ketast soovite lugeda. Vaatame iga tüüpi järgmistes jaotistes.

1,44 MB Mac-disketid

Kui teil on 1,44 MB Mac-diskette, peaks tänapäevane Mac, millel töötab macOS 10.14 Mojave või vanem versioon, olema võimeline neid lugema vanaaegse USB-disketiga.

Paljud inimesed eelistavad USB-draivi Imation SuperDisk LS-120. See on ZIP-draivi konkurent, kes loeb nii oma originaalseid, suure mahutavusega diskette kui ka tavalisi, 1,44 MB diskette. Neid leiate mõistliku hinnaga eBayst endiselt. Võite kasutada ka vanu Sony või HP USB-diskette.

Kui teie arvutis töötab macOS 10.15 või uuem versioon, pole teil siiski õiget USB-disketi tuge. Apple eemaldas Catalinaga algavate Maci vanade diskettide toe hierarhilisele failisüsteemile (HFS). Võib esineda tehnilisi lahendusi, sealhulgas HFS-i toe taastamine, kuid need on keerulised ja valikud on alles tekkimas.

IBM PC 3,5-tollised disketid

Kui soovite, et teie Mac loeks IBM PC-vormingus 3,5-tolliseid diskette, võite kasutada vanaaegset arvuti USB-disketti. (Irooniline, et Catalina suudab endiselt lugeda FAT12-failisüsteemi, mida kasutavad vintage MS-DOS-i disketid, kuid mitte vanad Mac-kettad.)

Proovisime Sony VAIO disketiseadet 2013. aasta iMaciga. Sellel ei olnud probleeme tiheda, 3,5-tollise IBM PC-formaadis ketta failide lugemisega. Tõenäoliselt leiate eBayst hea Sony või HP USB disketiseadme.

400 või 800 K Mac disketid

Kui teil on 400 või 800 K Mac diskette, siis läheb asi palju keerulisemaks. Need kirjutanud kettaseadmed kasutasid spetsiaalset kodeerimist nimega GCR. Enamik USB-3,5-tolliseid disketiseadmeid ei toeta seda tehnikat füüsiliselt.

Hiljuti ilmus aga 400/800 K Mac-ketaste arhiveerimiseks uus võimalus nimega AppleSauce. See on USB-adapter, mis võimaldab teil ühendada vintage Apple II ja Macintoshi disketid kaasaegse Mac-iga ja lugeda vintage-diskette uskumatu täpsusega.

Suurim puudus on selle hind - Deluxe-versioon, mida peate Maci diskettide lugemiseks, on 285 dollarit. Seda peamiselt seetõttu, et see on keeruline, väga väikese kogusega harrastustoode. Selle seadme ja sobiva vintage-draiviga saate siiski lugeda oma diskette kettapiltideks, mida saab kasutada emulaatoritega või eraldada muude tööriistadega.

Kõik Maci disketid

Kõigi Maci ketaste puhul võiksite kõige paremini leida vanaaegse Maci laua- või sülearvuti, millel on 3,5-tolline SuperDrive, mis suudab lugeda ja kirjutada 400/800 K ja 1,44 MB kettaid. Proovige leida beežist G3 ajastust pärit masin, mis oli endiselt kaasas diskettidega. Mida uuem, seda parem, sest siis peate selle toimimiseks vähem remonti tegema.

Sealt saate vanade ja kaasaegsete Mac-ide vahel failide kopeerimiseks kasutada võrku, kuid see on veel üks usside purk.

See on keeruline, kuid on lootust

Vanade diskettide varundamisel koosnevad kõik võimalikud draivide, süsteemide ja vormingute kombinatsioonid keerukatest strateegiatest, mida me siin ei saa käsitada.

Õnneks on ka muid ressursse, kui vajate midagi keerukamat, näiteks 8-tollise disketile juurdepääsu saamiseks, mis sisaldab CP / M-faile. Herb Johnson peab muljetavaldavat saiti, mis on täis tehnilisi andmeid erinevates disketisüsteemides, kui soovite nende töö kohta rohkem teada saada.

LowEndMacil on ka suurepärane juhend Maci disketivormingute kohta. Edu!


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found