Linuxi kataloogistruktuur, selgitus

Kui tulete Windowsist, võib Linuxi failisüsteemi struktuur tunduda eriti võõras. C: \ draivi ja draivitähed on kadunud, asendatud on krüptiliselt kõlavate kataloogidega, millest enamikul on kolm tähenime.

Failisüsteemi hierarhia standard (FHS) määratleb Linuxi ja teiste UNIX-tüüpi operatsioonisüsteemide failisüsteemide struktuuri. Kuid Linuxi failisüsteemid sisaldavad ka mõnda kataloogi, mida standard pole veel määratlenud.

/ - juurkataloog

Kõik teie Linuxi süsteemis asub kataloogi / all, mida nimetatakse juurkataloogiks. Võite mõelda, et / kataloog sarnaneb Windowsi kataloogiga C: \ - kuid see pole rangelt tõsi, kuna Linuxil pole draivitähti. Kui teine ​​sektsioon asuks Windowsis aadressil D: \, ilmus see teine ​​sektsioon teises kaustas Linuxi all / all.

/ bin - hädavajalikud kasutajabinaarid

Kataloog / bin sisaldab hädavajalikke kasutajate kahendfaile (programme), mis peavad olemas olema, kui süsteem on monteeritud ühe kasutaja režiimis. Sellised rakendused nagu Firefox on salvestatud kataloogi / usr / bin, samas kui olulised süsteemiprogrammid ja utiliidid, näiteks bashi kest, asuvad / bin. Kataloogi / usr võib salvestada teise sektsiooni - nende failide paigutamine kataloogi / bin tagab, et süsteemil on need olulised utiliidid ka siis, kui ühtegi teist failisüsteemi pole ühendatud. Kataloog / sbin on sarnane - see sisaldab olulisi süsteemiadministraatorite kahendfaile.

/ boot - staatilised alglaadimisfailid

/ Boot kataloog sisaldab süsteemi käivitamiseks vajalikke faile - näiteks siin on salvestatud GRUB-i laadimisfailid ja teie Linuxi tuumad. Buutimislaaduri konfiguratsioonifailid siin siiski ei asu - need asuvad / jne koos teiste konfiguratsioonifailidega.

/ cdrom - CD-ROMide ajalooline ühenduspunkt

Kataloog / cdrom ei kuulu FHSi standardisse, kuid leiate selle siiski Ubuntu ja muudest operatsioonisüsteemidest. See on süsteemi sisestatud CD-ROMide ajutine asukoht. Ajutise meedia standardne asukoht asub siiski kataloogis / media.

/ dev - seadmefailid

Linux eksponeerib seadmeid failidena ja kataloog / dev sisaldab mitmeid seadmeid tähistavaid erifaile. Need pole tegelikud failid, nagu me neid teame, kuid need ilmuvad failidena - näiteks tähistab / dev / sda süsteemi esimest SATA-draivi. Kui soovite seda jaotada, võite käivitada partitsiooniredaktori ja käskida seda muuta / dev / sda.

See kataloog sisaldab ka pseudoseadmeid, mis on virtuaalseadmed, mis tegelikult ei vasta riistvarale. Näiteks toodab / dev / random juhuslikud arvud. / dev / null on spetsiaalne seade, mis ei tooda väljundit ja loobub automaatselt kogu sisendist - kui sisestate käsu väljundi / dev / null, loobute sellest.

/ etc - konfiguratsioonifailid

Kataloog / etc sisaldab konfiguratsioonifaile, mida saab tekstiredaktoris käsitsi muuta. Pange tähele, et kataloog / etc / / sisaldab kogu süsteemi hõlmavaid konfiguratsioonifaile - kasutaja spetsiifilised konfiguratsioonifailid asuvad iga kasutaja kodukataloogis.

/ home - Kodukaustad

/ Home kataloog sisaldab iga kasutaja jaoks kodukausta. Näiteks kui teie kasutajanimi on bob, on teil kodukataloog aadressil / home / bob. See kodukataloog sisaldab kasutaja andmefaile ja kasutaja spetsiifilisi konfiguratsioonifaile. Igal kasutajal on kirjutusjuurdepääs ainult oma kodukataloogile ja süsteemi teiste failide muutmiseks peab ta saama kõrgemad õigused (saama juurkasutajaks).

/ lib - hädavajalikud jagatud raamatukogud

/ Lib kataloog sisaldab teeke, mida vajavad kausta / bin ja / sbin olulised kahendfailid. Kaustas / usr / bin olevad kaustad vajavad teegid asuvad kataloogis / usr / lib.

/ kadunud + leitud - taastatud failid

Igal Linuxi failisüsteemil on kaotatud + leitud kataloog. Kui failisüsteem jookseb kokku, kontrollitakse failisüsteemi järgmisel käivitamisel. Kõik leitud rikutud failid paigutatakse kaotatud + leitud kataloogi, nii et võite proovida võimalikult palju andmeid taastada.

/ meedia - eemaldatav andmekandja

/ Media kataloog sisaldab alamkatalooge, kuhu on ühendatud arvutisse sisestatud eemaldatavad meediumiseadmed. Näiteks kui sisestate CD oma Linuxi süsteemi, luuakse / media kataloogi sees automaatselt kataloog. Selles kataloogis saate juurde pääseda CD sisule.

/ mnt - ajutised kinnituspunktid

Ajalooliselt on kataloog / mnt koht, kuhu süsteemiadministraatorid nende kasutamise ajal ajutised failisüsteemid ühendasid. Näiteks kui installite Windowsi sektsiooni mõne faili taastamistoimingu tegemiseks, võite selle paigaldada aadressile / mnt / windows. Teisi failisüsteeme saab aga paigaldada süsteemi ükskõik kuhu.

/ opt - valikulised paketid

/ Opt kataloog sisaldab valikuliste tarkvarapakettide alamkatalooge. Seda kasutab tavaliselt varaline tarkvara, mis ei järgi standardset failisüsteemi hierarhiat - näiteks võib varalise programmi installimisel oma failid failis / opt / application välja visata.

/ proc - Kerneli ja protsessifailid

Kataloog / proc sarnaneb kataloogiga / dev, kuna see ei sisalda standardfaile. See sisaldab spetsiaalseid faile, mis esindavad süsteemi ja protsesside teavet.

/ root - juurekataloog

/ Juurkataloog on juurkasutaja kodukataloog. Selle asemel, et asuda aadressil / home / root, asub see aadressil / root. See erineb / -st, mis on süsteemi juurkataloog.

/ run - rakenduse olekufailid

Kataloog / run on üsna uus ja annab rakendustele standardse koha vajalike siirdefailide, näiteks pistikupesade ja protsesside ID-de salvestamiseks. Neid faile ei saa / tmp-sse salvestada, kuna failid / tmp-is võidakse kustutada.

/ sbin - süsteemihalduse binaarid

Kataloog / sbin sarnaneb kataloogiga / bin. See sisaldab hädavajalikke binaarfaile, mis on üldjuhul mõeldud administreerimiseks juurkasutaja poolt.

/ selinux - virtuaalne SELinuksi failisüsteem

Kui teie Linuxi distributsioon kasutab turvalisuse huvides SELinuxi (näiteks Fedora ja Red Hat), sisaldab kataloog / selinux spetsiaalseid faile, mida SELinux kasutab. See sarnaneb / proc. Ubuntu ei kasuta SELinuxi, seega näib selle kausta olemasolu Ubuntus olevat viga.

/ srv - teenuse andmed

/ Srv kataloog sisaldab andmeid süsteemi pakutavate teenuste kohta. Kui kasutasite veebisaidi teenindamiseks Apache HTTP-serverit, talletaksite tõenäoliselt oma veebisaidi failid kataloogis / srv.

/ tmp - ajutised failid

Rakendused salvestavad ajutised failid kataloogi / tmp. Need failid kustutatakse tavaliselt iga kord, kui teie süsteem taaskäivitatakse, ja utiliidid, näiteks tmpwatch, võivad need igal ajal kustutada.

/ usr - kasutajabinaarid ja kirjutuskaitstud andmed

/ Usr kataloog sisaldab kasutajate kasutatavaid rakendusi ja faile, erinevalt süsteemi kasutatavatest rakendustest ja failidest. Näiteks mitteolulised rakendused asuvad kataloogis / usr / bin kataloogi / bin asemel ja süsteemihalduse mitteolulised failid kataloogis / usr / sbin kataloogi / sbin asemel. Igaühe teegid asuvad kataloogis / usr / lib. / Usr kataloog sisaldab ka muid katalooge - näiteks arhitektuurist sõltumatud failid, nagu graafika, asuvad kataloogis / usr / share.

Kataloog / usr / local on koht, kuhu kohapeal kompileeritud rakendused vaikimisi installivad - see takistab neil ülejäänud süsteemi summutamast.

/ var - muutuvad andmefailid

Kataloog / var on kataloogi / usr kirjutatav vaste, mis peab tavapärase töö korral olema kirjutuskaitstud. Logifailid ja kõik muu, mis tavapärase töö ajal tavaliselt / usr-i kirjutatakse, kirjutatakse kataloogi / var. Näiteks leiate logifailid kataloogist / var / log.

Täpsema tehnilise teabe saamiseks Linuxi failisüsteemi hierarhia kohta lugege failisüsteemi hierarhia standardi dokumentatsiooni.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found