Mida teha, kui valasite sülearvutile vett või kohvi

Sülearvutid ja vedelikud on halb kombinatsioon, kuid õnnetusi juhtub. Kui loete seda pärast lekkimist, peaksite kõigepealt välja lülitama masina ja eemaldama toitekaabel ja aku nii kiiresti kui võimalik.

Hoiatus: Elekter ja vesi ei segune! Võite endale tõsist kahju teha või arvutit veelgi kahjustada. Enne sülearvuti puudutamist veenduge, et teie käed ja puudutatav ala (või nupp) oleksid täiesti kuivad.

Lülitage kohe välja!

Neile, kes sissejuhatuse vahele jätsid, lülitage sülearvuti välja ja eemaldage kohe toitekaabel. Kiireim viis on seda teha enamikes mudelites, kui vajutate toitenuppu ja hoidke seda all, kuni ekraan muutub pimedaks. Mida kauem ootate arvuti väljalülitamist, seda suurem on võimalus seda tõsiselt kahjustada.

Kui teie sülearvutil on eemaldatav aku, võtke see vajadusel välja, kuivatage ja pange seejärel kuhugi ohutusse kohta. Kui valasite klaviatuurile palju vedelikku, võiksite proovida panna sülearvuti avatud kaanega rätikule (nagu tagurpidi V). See võimaldab tilgad ära voolata, enne kui need jõuavad all olevate tundlike komponentideni.

Enamik arvutiriistvara suudab vees uppumise üle elada, kui toide on välja lülitatud. Süsteemi toite väljalülitamise ja võimaluse korral aku eemaldamisega olete (loodetavasti) katkestanud vooluahela, mis võib põhjustada vastikut šokki ja kahjustada teie sülearvutit.

Pidage meeles, et lisaks klahvidele endile on klaviatuuri komplekti sisse ehitatud palju komponente, mis võivad juba kahjustuda, sealhulgas kõlarid ja puuteplaat. Paljudel sülearvutitel, nagu MacBooksil, on šassii ja kaane vahel jahutusventiil, kuhu vedelik võiks imbuda.

Mida edasi teha

See, mida teete edasi, sõltub teie sülearvutist, selle vanusest ja sellest, kui mugav on teil šassii avamine sees olevate osade juurde pääsemiseks.

Kui teie sülearvutil on garantii, tühistab šassii avamine tõenäoliselt selle. Võib väita, et millegi sülearvutile kallamine tühistab ka garantii, seega peate siin oma äranägemise järgi kasutama. Garantiisisese sülearvuti esimene sissesõiduport peaks olema tootja. Võtke ühendust ettevõttega ja vaadake, mida nad teie heaks teha saavad.

Võimalik, et saate sülearvuti tasuta üle vaadata, kuid remondikulud tulevad tõenäoliselt taskusse.

Kui teie arvutile ei kehti garantii (või kui see teid ei huvita), võiksite juhtumi enda kätte võtta. Kahjuks ei saa kõiki sülearvuteid hõlpsasti avada. Eriti Apple'i ja Microsofti sülearvutitel on iFixiti parandatavuse skoor väga madal, mis näitab, et nende ehitamisel kasutatakse palju liimi ja jootet.

Mõnes seadmes on väga raske sisse saada, samas kui teised on kokku pandud nii, et šassii avamine on suures osas mõttetu ettevõtmine.

Otsige veebist oma konkreetset mudelit, millele järgneb „ifixit” või „remondijuhend”. Tulemused peaksid näitama teile, kui hõlpsalt (või mitte) teie sülearvutit parandada saab. Kui teil on seda mugav teha, võite šassii avada ja proovida niiskust kuivada.

1. võimalus: avage šassii

Kui olete otsustanud šassii avada, saate kahjustusi ise hinnata. Kui valasite vett ainult sülearvutile, peaks komponente olema lihtne kuivada ja testida. Kui valasite midagi kleepuvat või suhkrut, nagu karastusjook või õlu, vajavad komponendid tõenäoliselt spetsialisti nõuetekohast puhastamist.

Kui teil on seda mugav teha, eemaldage mõned komponendid, mis aitavad asjadel kuivada. SSD või kõvaketta, samuti kõigi RAM-i mälupulkade ühendamine ja eemaldamine peaks olema üsna lihtne. Enne alustamist tehke foto, kui soovite viite monteerimiseks.

Kuivatage sülearvuti ja komponentide ilmne niiskus puhta, ebemevaba lapi või rätikuga (ka paberrätikud töötavad hästi). Veenduge, et tupsutaksite, mitte pühkige, et mitte midagi maha jätta.

Asetage sülearvuti ja kõik eemaldatavad komponendid vähemalt 48 tunniks kuiva ja õhurikka kohta. Ärge kasutage sülearvuti kuivatamiseks fööni, kütteseadet ega muid soojusallikaid, kuna see võib põhjustada täiendavaid kahjustusi.

Kui kõik on kuiv, saate sülearvuti uuesti kokku panna ja proovida seda sisse lülitada.

2. võimalus: võtke see remondiks

Iga kohalik sülearvutite remonditöökoda võib teie läbimärgale arvutile pilgu heita ja anda teada, kas mõnda komponenti tuleb asendada. Samuti peaksid nad suutma masina maha võtta ja teie eest ära kuivatada. Muidugi ei tee nad seda tasuta - peate maksma töö ja kõigi asendamist vajavate osade eest.

Kui teil on Apple sülearvuti, võtab Apple remondi eest tõenäoliselt palju rohkem tasu kui kolmanda osapoole pood. See on osaliselt tingitud sellest, et Apple ja tema volitatud teeninduskeskused kasutavad ehtsaid ametlikke osi. Raha saate kokku hoida, kui lähete mujale, kuid osad ei pruugi olla sama kvaliteediga.

3. võimalus: jätke see välja ja oodake

Kui soovite sülearvutile veidi aega kuivada, on see väärt võtteid, kui olete sellele veidi vett valanud või arvate, et šassiisse ei sattunud palju vedelikku. Avage lihtsalt sülearvuti kaas ja asetage see allapoole rätikule (nagu tagurpidi V), nii et kogu niiskus võib välja voolata.

Pange sülearvuti kuivas, õhurikkas kohas ja oodake vähemalt 48 tundi, enne kui proovite seda sisse lülitada. Kui suutsite oma masina juurde piisavalt kiiresti pääseda, ei pruugi kahjustusi üldse olla. Kui aga kleepisite midagi kleepuvat, oli see tõenäoliselt mõjutanud vähemalt teie klaviatuuri.

Kleepuvate võtmete parandamine

Kleepuvate võtmete parim lahendus on üksikute võtmelülitite puhastamine. Mõnes sülearvutis saate klahvistikud üsna hõlpsalt välja lülitada, et pääseda all oleva mehhanismi juurde. Isegi kõige kinni jäänud rämpsu eemaldamiseks võite kasutada mõnda isopropüülalkoholipihustit ja vatitupsu. Alkohol aurustub kiiresti.

Enne proovimist veenduge, et teie sülearvuti oleks välja lülitatud, vooluvõrgust lahti ühendatud ja võimalusel kõik akud eemaldatud.

Pihustage või tilgutage mõjutatud klahvidele isopropüülalkoholi ja vajutage seejärel klahvi korduvalt, et alkohol sisse viia. Mida rohkem seda vajutate, seda vabamaks peaks võti muutuma. Ärge kasutage siiski liiga palju alkoholi, muidu võite pesta oma sülearvuti kaugemale.

Korrake seda protsessi, kuni klahvid pole nii kleepuvad. Sama tehnikat saate kasutada mängukontrolleri kleepuvate nuppude parandamiseks. See peaks parandama kõigi mõjutatud klahvide tunnet, kuid pidage meeles, et see pole täielik parandus, kuna see ei eemalda kleepuvaid jääke täielikult.

Kui klaviatuur on mahakandmine, pöörduge LaptopKeyboardi poole, et teada saada, kas asendaja on saadaval ja kui palju see maksma läheb. Samuti võiksite viia masina remonditöökotta ja lasta neil sellega hakkama saada.

Ärge kasutage riisi

Vastupidiselt levinud arvamusele pole riis niiske elektroonika kuivatamiseks parim. See ei kiirenda kuivamise protsessi. Ja kui saate jahutussüsteemi või USB-porti riisiterasid, tekitab see teile rohkem probleeme kui esialgne leke. Selle asemel soovitame süüa riisi.

Lekete vältimine tulevikus

Parim viis niiske sülearvuti vältimiseks on seda mitte kunagi toidu ja joogi läheduses hoida. Teine võimalus on kasutada klaviatuurikatet, mis toimib veekindla membraanina, et takistada vedelike läbimist. Need pole siiski eksimatud, kuna ventilatsiooniavad peavad veel hingama. Need mõjutavad negatiivselt ka teie kirjutamiskogemust.

Kui olete aga sülearvutitega mitu sülearvutit rikkunud, võiksite anda klaviatuuri kaanele pildi.

Teine võimalus on panna sülearvuti püstikule ja kasutada välist klaviatuuri ja hiirt. See pakub täiendavat kasu oma kehahoia parandamisest, sest ekraani nägemiseks ei pea te pead allapoole kallutama. Kahjuks on see nõuanne tegelikult kasutatav ainult kodus ja kontoris kasutamiseks.

Mõnel sülearvutil, sealhulgas mõnel Lenovo ThinkPadi liinil, on "lekkekindlad" klaviatuurid, et vältida ebaõnnestumise korral niiskuse imbumist.

Kui olete purustanud mitu sülearvutit jookide valamise või neile viskamise teel, võiksite kaaluda sellise sülearvuti hankimist, mis on mõeldud rohkem kuritarvitusi taluma.