Miks on 2020. aasta parim aeg IRC-sse uuesti pöörduda?

Interneti-releede vestlusest (IRC) ei saa tänapäeval palju kuulda, kuna sotsiaalmeedia ja Slack on osa selle äikesest varastanud. Kuid see pole kaugeltki surnud! Tegelikult võib 2020 olla parim aeg tekstipõhise vestlusrevolutsiooniga liitumiseks (või uuesti liitumiseks).

IRC peksab endiselt 32 aastat hiljem

IRC on tavaline Interneti-protokoll, mis võimaldab inimestel käitada oma tekstipõhiseid vestlusservereid, millel on oma kanalite valik teemade kaupa (näiteks kanal muusikaga rääkimiseks #music). Kui serverit majutada pole tsentraliseeritud volitusi, on inimestel vabadus oma äranägemise järgi serverit vahetada või isegi oma luua.

IRC alustas Soomes 1988. aastal ja sai peagi rahvusvaheliseks Interneti-sensatsiooniks. See võimaldas inimestel üle kogu maailma jagada ajaloolisi uudiseid, leida romantikat või rääkida reaalajas mõttekaaslastega peaaegu kõigil teemadel.

Tänapäeval töötab kogu maailmas endiselt üle 2000 IRC-serveri ja ligi 500 IRC-võrku (ühendatud serverite rühma). Neid kasutavate inimeste arv on aga tipptasemest umbes 2003–2005 dramaatiliselt (mõnede sõnul 60 protsenti) langenud.

Need arvud võivad siiski olla petlikud. IRC tippkasutus langes kokku ka võrgu tippkasutusega piraattarkvara (“warez”) kaubanduses, nii et mitte kõik need inimesed ei kasutanud IRC-d kõigepealt vestlemiseks.

Sellegipoolest on paljud inimesed alates 00ndate algusest IRC-st loobunud arvukate konkureerivate veebipõhiste sotsiaalsete ruumide kasvu tõttu. Veebifoorumid, kiirsõnumid (nagu AIM), sotsiaalmeedia, SMS-i tekstsõnumid, koostööteenused (nagu Slack ja Discord) ning isegi 3D-maailmad ja mängud (nagu Second Life ja Minecraft) on kõik aidanud kaasa IRC populaarsuse sukeldumisele.

Kuigi IRC elanikkond on vaid murdosa varasemast, on põhirühm inimesi, kes soovivad lihtsalt elementaarset tekstivestlust, endiselt vestelda tänaseni.

Klassikalise Interneti-vestluse vabadus

1993. aastal New Yorker avaldas koomiksi pealkirjaga "Internetis ei tea keegi, et sa oled koer." See sai identiteedivabaduse sümboliks, mis kaasnes tol ajal veebianonüümsusega.

See anonüümsus polnud muidugi täiuslik. Inimesed saaksid (ja näevad ka praegu) teie IP-aadressi ja teie üldist geograafilist asukohta. Kuid tol ajal oli ebatõenäoline, et teie IP oli avalikul viisil seotud teie tegeliku isikuandmetega.

Enne kui profiilifotod ja tsentraliseeritud sotsiaalmeedia tavaliseks muutusid, saate hõlpsalt valida veebipõhise isiku ja hõivata selle väikese avalike tagajärgede riskiga. Mõni leidis, et see on ähvardav, kuid see on ka ääremaastunud rühmadesse kuuluvate inimeste jaoks väga vabastav, kuna nad võivad Internetis eksisteerida ilma kohtuotsuseta.

Tänapäeval on see anonüümsustunne haruldane, ehkki pole täielikult välja surnud. Paljude jaoks on meie on- ja offline-olemus ühinenud suhtlusvõrgustike platvormidel, nagu Facebook, Instagram ja Twitter. Sageli on see profiil seotud ka teie, samuti teie pere, sõprade ja töökaaslaste fotodega. Kõik on teistele vaatamiseks avatud, nii et me ei pruugi end nii vabalt tunda, kui tahaksime uute ideedega katsetada.

Õnneks saate tänu IRC-le pöörata kella 1993. aastasse ja olla jälle koer veebis.

Kuidas täna IRC-ga ühendust luua

Tänu kõigile peamistele platvormidele saadaval olevatele kliendiprogrammidele on IRC-ga ühendamine lihtsam kui kunagi varem. Enamasti peate vaid IRC-kliendi alla laadima (või installima selle App Store'ist), sisestama nime, mida soovite kasutada, ja teile kuvatakse populaarsete IRC-serverite loend.

Allpool on mõned populaarsed IRC kliendid erinevatele platvormidele:

 • Windows: Võite saada tasuta 30-päevase mIRC prooviversiooni (litsentsi ostmiseks on pärast seda 20 dollarit) või kasutada HexChat.
 • Mac: Paljud inimesed kasutavad Textual (tasuta prooviversioon ja seejärel 7, 99 dollari suurune rakendusesisene ost) või Igloo IRC (5, 99 dollarit). LimeChat on tasuta alternatiiv.
 • Linux: Proovige WeeChat või HexChat, mis mõlemad on avatud lähtekoodiga.
 • Chrome: Chrome'i populaarsete tasuta klientide hulka kuuluvad CIRC ja Byrd.
 • iPhone / iPad: Paljud kasutavad IglooIRC-d (5,99 dollarit), Palaver IRC-d (1,99 dollarit) või kollokvi (1,99 dollarit).


 • Android: Proovige IRCCloudi või AndroIRC-i, mis mõlemad on tasuta.


Me ei soovita teil lasta oma lastel IRC-d kasutada. See on nagu veebi metsik lääs, kus on palju potentsiaalselt solvavat sisu. Kohtute inimestega, kes ütlevad kõike, mida võite ette kujutada (ja paljusid asju, mida te ei oska).

Kuid ka seal on palju mõistlikke inimesi. Peate lihtsalt leidma serveri ja kanali kogukonna, mis sobib teie isikliku stiiliga. See IRC Channel otsingu tööriist, mida haldab netsplit.de, on suurepärane võimalus leida mõttekaaslasi. See otsib paljudest IRC-serveritest teemasid, millest võiksite rääkida.

Lõppkokkuvõttes on IRC endiselt suurepärane võimalus auru välja laskmiseks, täiesti võõrastega sõprade loomiseks, tehnilistest huvidest rääkimiseks ja potentsiaalselt isegi mõne hea nõu saamiseks. IRC-s saate leida sõpru kogu eluks, kes kunagi ei tea, kuidas te välja näete ega oma tegelikku nime. Aastal 2020 on see üsna värskendav!

Alustamine

Kui olete oma IRC-kliendi käivitanud, valige server (enamikul klientidel on nende loend kasutamiseks valmis). Sisestage hüüdnimi, ühendage ja valige kanal. Enamiku neist toimingutest saate hõlpsalt kasutada valitud IRC-kliendi ekraanimenüüde abil.

Kui ühendus on loodud, näete paremal külgribal sageli sama kanali inimeste loendit. Vestlemiseks klõpsake või puudutage allosas olevat tekstiriba, sisestage sõnum ja vajutage saatmiseks sisestusklahvi Enter. Lihtne!

Lühike IRC-käskude loend

Kaasaegse graafilise IRC-kliendi kasutamisel ei pea te alati valdama IRC-i veidi salajast sisestatud käskude loendit, kuid need võivad siiski olla kasulikud. Allpool on toodud mõned olulised asjad:

 • / hüüdnimi [hüüdnimi]: Nimi, mida teised näevad, kui vestlete.
 • / nimekiri: Loetleb kanalid serveris, millega saate liituda.
 • / liitu [#kanaliga]: Võimaldab teil kanaliga liituda. Näiteks sisestage kanaliga #games liitumiseks „/ join #games”. Seda käsku saate kasutada ka kanali loomiseks, kui määrate kanali, mida veel ei kasutata.
 • / ära [sõnum]: Määrab eemal oleva sõnumi, mida teised näevad, kui nad teile teatavad.
 • / msg [hüüdnimi] [sõnum]: Saadab privaatsõnumi teisele isikule.
 • / teema [#kanal] [uus teema]: Määrab konkreetse kanali arutelu teema.
 • / whois [hüüdnimi]: Saadab teile teavet teise kasutaja kohta.

Pidage meeles, et kui sukeldute populaarses serveris populaarsesse kanalisse, liitute väljakujunenud kogukonnaga, mis võib-olla juba aastakümneid tegutsenud. Tõenäoliselt tunneb enamik inimesi üksteist.

Kui soovite sobituda, astuge kergelt ja proovige kohalikke mitte häirida - aga kindlasti nautige!


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found