Kuidas BitTorrent töötab?

BitTorrent tarbib 12% kogu Interneti-liiklusest Põhja-Ameerikas ja 36% kogu liiklusest Aasia ja Vaikse ookeani piirkonnas, selgub 2012. aasta uuringust. See on nii populaarne, et uus „Autoriõiguste hoiatussüsteem” sihib ainult BitTorrenti liiklust.

BitTorrent võib olla rahva seas tuntud kui piraatluse meetod, kuid see pole mõeldud ainult piraatidele. See on kasulik, detsentraliseeritud peer-to-peer protokoll, millel on paljudes olukordades märkimisväärsed eelised teiste protokollide ees.

See artikkel aitab teil mõista, kuidas BitTorrent protokoll töötab ja miks see pole mitte ainult piraatluse tööriist. Oleme varem selgitanud, kuidas BitTorrentiga alustada.

Kuidas BitTorrent töötab

Sellise veebilehe allalaadimisel ühendub teie arvuti veebiserveriga ja laadib andmed alla otse sellest serverist. Kõik andmed alla laadivad arvutid laadivad need alla veebilehe keskserverist. Nii töötab suur osa liiklusest veebis.

BitTorrent on peer-to-peer protokoll, mis tähendab, et BitTorrentis olevad arvutid "sülemivad" (sama torrenti alla laadivate ja üles laadivate arvutite rühm) edastavad andmeid omavahel, ilma et oleks vaja keskset serverit.

Traditsiooniliselt liitub arvuti BitTorrenti sülemiga, laadides .torrenti faili BitTorrenti klienti. BitTorrent klient võtab ühendust .torrent-failis määratud jälgijaga. Tracker on spetsiaalne server, mis hoiab ühendatud arvutite üle arvestust. Jälgija jagab oma süles teiste IP-aadresse teiste BitTorrent-klientidega, võimaldades neil üksteisega ühendust luua.

Kui ühendus on loodud, laadib BitTorrent klient alla torrentis olevad failid bitti, laadides alla kõik andmed, mida ta saab. Kui BitTorrenti kliendil on andmeid, saab ta neid andmeid sülearvuti teistesse BitTorrenti klientidesse üles laadida. Nii laadivad kõik torrenti allalaadijad üles ka sama torrenti. See kiirendab kõigi allalaadimiskiirust. Kui sama faili laadib alla 10 000 inimest, ei tekita see keskserveris suurt stressi. Selle asemel panustab iga allalaadija teistele allalaadijatele üleslaadimise ribalaiust, tagades, et torrent püsib kiiresti.

Oluline on see, et BitTorrenti kliendid ei laadita kunagi faile jälgijast endast tegelikult alla. Jälgija osaleb torrentis ainult sülemiga ühendatud BitTorrent-klientide jälgimisega, mitte andmete allalaadimise või üleslaadimisega.

Leechers ja külvikud

BitTorrenti sülemist alla laadivaid kasutajaid nimetatakse tavaliselt "leechersiks" või "eakaaslasteks". Kasutajaid, kes jäävad BitTorrentiga ühendatuks ka pärast täieliku faili allalaadimist, panustades suurema osa oma üleslaadimise ribalaiusest, et teised inimesed saaksid faili allalaadimist jätkata, nimetatakse "külvikuteks". Torrendi allalaadimiseks peab üks külvik - kellel on kõigi torrentis olevate failide täielik koopia - kõigepealt sülemiga liituma, et teised kasutajad saaksid andmed alla laadida. Kui torrentil pole külvijaid, pole seda võimalik alla laadida - ühelgi ühendatud kasutajal pole täielikku faili.

BitTorrenti kliendid premeerivad teisi kliente, kes üles laadivad, eelistades saata andmeid klientidele, kes panustavad rohkem üleslaadimise ribalaiust, selle asemel et saata andmeid väga aeglaselt üles laadivatele klientidele. See kiirendab sülemile tervikuna allalaadimisaega ja premeerib kasutajaid, kes panustavad rohkem üleslaadimise ribalaiust.

Torrentide jälgijad ja jälgijateta torrentid

Viimasel ajal võimaldab detsentraliseeritud “trackerless” torrentisüsteem BitTorrenti klientidel omavahel suhelda, ilma et oleks vaja keskseid servereid. BitTorrent-kliendid kasutavad selleks hajutatud räsitabeli (DHT) tehnoloogiat, kusjuures iga BitTorrent-klient töötab DHT-sõlmena. Kui lisate torrendi „magnetlingi” abil, võtab DHT-sõlme ühendust lähedal asuvate sõlmedega ja need muud sõlmed võtavad ühendust teiste sõlmedega, kuni nad leiavad torrenti puudutava teabe.

Nagu DHT-protokolli spetsifikatsioon ütleb: "Tegelikult muutub iga eakaaslane jälgijaks." See tähendab, et BitTorrenti kliendid ei vaja enam sülemit haldavat keskserverit. Selle asemel saab BitTorrentist täielikult detsentraliseeritud peer-to-peer failiedastussüsteem.

DHT võib töötada ka traditsiooniliste jälgimisseadmete kõrval. Näiteks võib torrent kasutada nii DHT-d kui ka traditsioonilist jälgijat, mis tagab koondamise juhuks, kui jälgija ebaõnnestub.

BitTorrent pole mõeldud ainult piraatluseks

BitTorrent ei ole piraatluse sünonüüm. Blizzard kasutab oma mängude, sealhulgas World of Warcrafti, StarCraft II ja Diablo 3, värskenduste levitamiseks kohandatud BitTorrenti klienti. See aitab kiirendada kõigi allalaadimist, võimaldades inimestel jagada oma üleslaadimise ribalaiust teistega, suurendades kasutamata ribalaiust kiiremini allalaaditavate failide jaoks. kõigile. Muidugi säästab see Blizzardi raha ka nende ribalaiuse arvetelt.

Inimesed saavad BitTorrentiga levitada suuri faile märkimisväärsele hulgale inimestele, maksmata veebimajutuse ribalaiuse eest. BitTorrentis võiks olla hostitud tasuta film, muusikaalbum või mäng, mis võimaldab hõlpsat ja tasuta levitamisviisi, kus faili alla laadivad inimesed aitavad seda ka levitada. WikiLeaks levitas andmeid BitTorrent'i kaudu, võttes nende serveritest märkimisväärse koormuse. Linuxi distributsioonid kasutavad BitTorrentit, et aidata nende ISO-plaadi pilte levitada.

BitTorrent, Inc. - ettevõte, mis vastutab BitTorsti kui protokolli väljatöötamise eest ning ostis ja arendas ka populaarse µTorrent torrenti kliendi - töötab välja mitmesuguseid rakendusi, mis kasutavad BitTorrent Labs projekti kaudu uuteks asjadeks BitTorrent protokolli. Labsi eksperimendid hõlmavad sünkroonimisrakendust, mis sünkroonib faile turvaliselt mitme arvuti vahel, teisaldades failid otse BitTorrenti kaudu, ja BitTorrent Live'i katset, mis kasutab BitTorrent-protokolli otseülekande, voogesituse edastamiseks, kasutades BitTorrent'i jõudu otseülekande voogesitamiseks suurtesse praeguste ribalaiusenõuetega inimeste arv.

BitTorrentit võib praegu kasutada peamiselt piraatluse jaoks, kuna selle detsentraliseeritud ja peer-to-peer-laad on otsene vastus jõupingutustele Napsteri ja teiste peer-to-peer võrkude vastu võitlemiseks, millel on keskmised ebaõnnestumispunktid. Kuid BitTorrent on tööriist, millel on seaduslik kasutus praeguses - ja paljudes muudes potentsiaalsetes kasutustes tulevikus.

Pildikrediit: päise pilt Jacobianilt, keskserver ja Mauro Biegi võrdõigusvõrgu skeemid Wikipedias


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found