Hoiduge neist 7 Facebooki pettusest

Erinevalt 90ndate lõpu ja 2000ndate alguse e-posti rämpspostist võib Facebooki petuskeeme olla raskem tuvastada. Nad varjavad end silmapiiril ja taaskasutavad vanu taktikaid, rüütades samal ajal ühiskonna kõige usaldusväärsemaid liikmeid.

Ärge laske end ega teist huvitavat inimest Facebooki kelmuse kätte sattuda. Siit saate teada, mida otsida ja turvaline olla.

Facebooki andmepüük

Andmepüük on teenuse matkimine, et veenda sihtmärki oma sisselogimisandmetest loobuma. Kuigi Facebooki andmepüük ei erine lõppkokkuvõttes teist tüüpi andmepüügist, on see märkimisväärne, kuna mõned teised selles loendis olevad petuskeemid sõltuvad suuresti rikutud kontodest.

Enamik andmepüüki toimub e-posti teel, kui pettur saadab sõnumi, milles palutakse sihtmärgil oma kontole sisse logida, parool taastada või konto üksikasjad kinnitada. Sellel lingil klõpsates suunatakse sihtmärk veebisaidile, mis näeb välja väga Facebooki moodi, kuid mida tegelikult mujal hostitakse. Sellist pettust saate tuvastada, vaadates oma brauseri aadressiriba. Kui see loeb midagi muud kui "facebook.com", siis teid petetakse.

Samuti ei saada Facebook sageli teateid, milles palutakse kasutajatel oma kontot kinnitada. Kui te pole aastaid sisse loginud, ei tohiks teie Facebooki konto pidamiseks vaja teilt mingeid toiminguid. Isegi kui kahtlustate, et teade on õigustatud, peaksite turvalisuse huvides siiski külastama otse Facebook.com-i, mitte järgima e-kirjas olevat linki.

Kuna Facebook on sotsiaalne võrgustik, mõjutavad teie sõbrad teie käitumist teenuse kasutamisel. Kui näete, et usaldusväärsele sõbrale või pereliikmele on leht mõnele lehele meeldinud, postitust jaganud või teile platvormil teenust soovitanud, on teil selle tõenäosus palju väiksem. Oma sõpradega suhtlemine muutub vaikivaks heakskiiduks.

Teie Facebooki konto võtmetega on petturil juurdepääs teie täielikule sõprade nimekirjale. Nad saavad öelda, kellele te sõnumit edastate ja kui tihti te seda teete ning isegi seda, millest te räägite. Seda teavet saab kasutada väga sihipäraste isiklike petuskeemide korraldamiseks või seda võib kasutada palju suurema võrgu heitmiseks kogu teie sõprade loendis.

Ticket Scalperi ürituse kelmus

Petturid on kasutanud Facebooki sündmuste süsteemi, et petta teid ürituste piletite koefitsientide eest maksma. Neid tohutult ülehinnatud pileteid ei pruugi üldse olemas olla ja kui teil pole piisavalt õnne, et kelmuse kätte langeda, siis tõenäoliselt ei õnnestu teil oma raha tagasi saada.

Pettur loob kõigepealt piiratud piletite ja suure nõudlusega etenduste jaoks sündmuste lehe, sageli juba välja müüdud saated. Paljud sellised petturid loovad legitiimse välimusega ürituste “ettevõtte” lehti, mis koosnevad tavaliselt täielikult sarnaste saadete jaoks mõeldud Facebooki üritustest.

Seejärel reklaamitakse üritust Facebookis, mis maksab petturitele väga vähe tegemist. Paljud kasutajad klõpsavad nupul „Huvitatud” või „Lähen”, kui postitus kerib nende uudistevoogudes mööda, mis annab sündmusele veelgi õiguspärasuse tunde. Paraku ei viita link ürituste piletitele ametlikule piletimüügikohale.

Selle asemel lisavad petturid linke piletite edasimüügi veebisaitidele. Need eksisteerivad juba moraalselt ja juriidiliselt hallides piirkondades. Selliseid saite kasutavad tavaliselt skalperid, kes ostavad massiliselt pileteid, et kaks, kolm või neli korda suurem hind tõusta. Mida otsitumad piletid, seda rohkem tuleb kasumit teenida. Paljudel nendest edasimüüjatest pole müümiseks pileteid.

Kui teil on õnne pileti kättesaamiseks, maksate selle eest väga kõrgeid hindu. Kui teie piletit kunagi ei saabu, osutavad enamus edasimüüjate veebisaidid tingimustele, mis kinnitavad, et nad ei vastuta müüjate eest, kes ei tarninud. Sõltuvalt teie kohalikest seadustest ei pruugi teil olla palju tarbijakaitset. Isegi kui teil on nii, pole kõigil ressursse seadusliku lahingu pidamiseks.

Selle pettuse vältimiseks ostke alati seaduslikest piletimüügikohtadest. Ärge usaldage pimesi oma uudistevoos ilmuvate sündmuste puhul ega klõpsake valikut „Huvitatud”. Kui soovite pileteid osta, Facebookist lahkuda ja etendust või artisti otsida, sooviksite näha ja jälgida selle asemel ametlikke linke.

Ootamatu auhinna või loteriipettus

Enamik meist ei langeks posti teel kirja poole, mis ütleb meile, et oleme võitnud loterii, mille sisseastumist ei mäleta. Enamik meist ei langeks Facebookis e-posti ega juhusliku sõnumi otsinguile, teavitades meid sellest ka. Aga mis siis, kui saaksite selle täpse sõnumija sõbra sõnum, mis ütleb teile, et nad on juba oma võidud sisse maksnud?

See on ettemaksu kelmus, tuntud ka kui “Nigeeria vürst” või 419 kelmus (kuna need rikuvad Nigeeria kriminaalkoodeksi paragrahvi 419, mis käsitleb pettusi), millel on keerdkäik. Kompromissitud kontod on selliseks pettuseks ideaalne kasvulava. Sõbra heakskiit, keda usaldate, võib olla piisav, et teid üle piiri panna. Need sõbrad kommenteerivad sageli, et nägid teie nime võitjate nimekirjas, mida peaksite alati käsitlema punase lipuna.

Lõppkokkuvõttes võtab kelmus sama pöörde nagu iga teine ​​419 kelmust seal. Teile öeldakse, et raha teie kontole saatmiseks tuleb tasuda töötlemis- või haldustasu. Mõnikord proovivad petturid mitu korda, et maksta saldoga seotud trahve või tehingutasusid. Kahtlaselt ei saa neid tasusid kunagi teie võidust lahutada.

Selleks ajaks, kui sent kukub, oleksite võinud kelmusse panna sadu või tuhandeid dollareid. 150 000 dollari suurune peibutis võib veenda paljusid meist veetma 1500 dollarit ilma pikema mõtlemiseta. Alati tuleks küsitleda kõiki, kes soovivad, et te auhinna saamiseks raha kulutaksite.

Võltsitud kinkekaardid ja kupongid

Tõenäoliselt olete neid kinkekaarte või sooduskupongi petuskeeme veebis reklaaminud, kuid pole mõelnud neile klõpsata. Kuid see pole nii, kui sõber neid jagab - taktika, millele paljud petturid tuginevad, et värvata rohkem ohvreid.

Sõber jagab Facebookis suurele jaemüüjale tasuta kinkekaarti või märkimisväärset sooduskoodi. Uudishimulik, klõpsate sellel ja teil palutakse täita kood, et saaksite oma koodi kätte saada. Protsessi lõpus palutakse teil postitust jagada, siis saate selle, mis teile lubati. Probleem on selles, et teie kinkekaarti või allahindlust ei saabu kunagi.

Te ei pruugi sellest rohkem midagi arvata, kuid teid on juba pettunud. Isiklik teave, eriti aadressidega seotud nimed, sünnikuupäev ja kehtiv e-posti aadress, on kõik võrgus väärt. Teie andmeid võidakse müüa rämpspostitajatele, kes kasutavad neid turunduseesmärkidel. Tõenäoliselt saate palju rohkem külmi kõnesid ja soovimatuid e-kirju.

Mõnikord proovivad petturid kelmust tagurpidi, saates võltsitud kinkekaardid füüsilisele aadressile. Kui aktiveerite kinkekaardi, külastades tagaküljel asuvat linki, võetakse teie teave müüki mujale ja teie kinkekaart ei tööta kunagi.

Ole kohe kahtlustav mis tahes konkursi või pakkumise suhtes, mis palub teil pretensiooni või kande osana postitust jagada. Facebook ja Twitter tegid selle käitumisega aastaid tagasi vastupanu ja seda ei sallita enam kui kehtivat võimalust võistlustele sisenemiseks või allahindluste või kaupluse krediidi taotlemiseks.

Halvad müüjad Facebooki turuplatsil

Facebooki turuplats ja platvormil olev tohutu hulk ostu / müügi / vahetuse gruppe on kasulik viis vanade esemete klappimiseks või kasutatud kaupade ostmiseks oma piirkonnas. Samuti on petturite ja petturitest näitlejate kaudu tohutu potentsiaal valesti minna.

Ärge kunagi ostke Facebooki turult kaupa, mida te ei saa ise kontrollida ega isiklikult kätte võtta. Facebooki turuplats ei ole eBay ja sellel ei ole ostjakaitset, mis kaitseks teid müüjate eest, kes teie ostetud tooteid ei saada. Lisaks kasutavad müüjad sõprade ja pereliikmete jaoks isiklikke maksefunktsioonide reserveerijaid teenustes nagu PayPal, kus makse tagasi pöörata pole võimalik.

Samuti võite end avada teistele probleemidele, näiteks sularahatehingute läbiviimiseks privaatselt müüjaga kohtlemiseks ja röövimiseks. Kui kohtute kellegagi isiklikult Facebook Marketplace'ist, tehke seda mõistlikus, hästi valgustatud ja avalikus kohas. Võtke endaga kaasa keegi, keda usaldate, ja kui kõik, mida ostate, kõlab liiga hästi, et tõsi olla, siis usaldage oma sisetunnet ja ärge ilmuge kohale.

Facebook Marketplace'i kasutatakse varastatud kaupade, eriti vidinate, näiteks tahvelarvutite ja jalgrataste, kiireks müümiseks. Kui ostate varastatud kaupu ja need on teile tagasi viidud, kaotate vähemalt ostetud asjad ja tõenäoliselt kaotate kogu nimetatud eseme eest makstud raha. Kui ametivõimud kahtlustavad, et teadsite, et kaup on varastatud, võidakse teid süüdistada ka varastatud kauba käitlemises.

Romantiline petuskeem

Romantikapettused on keerukad, kuid need on paljusid petnud. Suurem osa ajast kasutab pettur suhet ohvrilt raha ja muude kaupade väljavõtmiseks. Nendel pettustel võivad olla liiga suured tagajärjed, mis ületavad rahalisi kahjusid.

Olge alati ettevaatlik kõigi suhtes, kellega veebis kohtute, kuna on nii raske tõestada, et nad on need, kellena nad ütlevad. Isegi telefonikõned ja veebikaamera vestlused võivad tunduda õigustatud, olles samas lõpuks petlikud. Kahjuks ei suuda paljud või ei taha või ei taha näha, et neid kasutatakse.

Peamine punane lipp, mida otsida, on romantiline huvi, kellega olete kohtunud Facebookis (või mujal veebis) raha küsides. Nende põhjused võivad tunduda veenvad ja nad võivad südamerihma tõmmata, et veenda teid, et neil on õigustatud vajadus. Nad võivad öelda, et neil on üürilepingutest vähe, et nende lemmikloom vajab operatsiooni või et nende auto vajab kiiret remonti.

See pettus võib võtta väga pimeda pöörde, kui pettur soovib midagi enamat kui lihtsalt raha. Sydney naise Maria Exposto hiljutine juhtum näitab, kui halvasti võivad asjad valesti minna. Mariale leiti Kuala Lumpuri lennujaamast seljakotist üle 1 kilogramm metamfetamiini, kui ta sõitis tagasi reisilt, kus ta pidi kohtuma USA sõjaväelasega, kes identifitseeris end kui kapten Daniel Smith.

Tema oletatav armuhuvi ei saabunud kunagi ning selle asemel sõbrustas teda võõras (pettur), kes veenis teda seljakotti tagasi Austraaliasse kandma. Malaisia ​​kohus mõistis Maria süüdi narkokaubanduses ja mõisteti 2018. aasta mais surma. Kulus viis aastat vanglas ja 18 kuud surmanuhtlust, enne kui tema süüdimõistmine tühistati ja ta vabastati.

See on romantikakelmuse jaoks ebatavaline pööre, kuid see pole esimene kord. 2011. aasta aprillis avastati Uus-Meremaa naine Sharon Armstrong Argentinast kokaiiniga kaubitsemise tõttu, sest ka tema oli langenud romantikakelmuse alla.

Clickbait, mida kasutatakse pahavara levitamiseks

See on sama meetod, mida petlikud reklaamijad kasutavad kogu veebis klikkide arvu suurendamiseks. Näete reklaami "šokeerivast videost" või "hämmastavast muundumisest" või muust sama skandaalsest pealkirjast. Sellel klõpsates viiakse teid tavaliselt paar ümbersuunamist läbi, enne kui jõuate veebisaidile, mis üritab teie arvutisse pahavara installida.

Facebookis ilmuvad need lingid sageli õigeaegselt, näiteks kui sotsiaalmeediavõrgustikus arutatakse uute funktsioonide levitamist. Mõni neist petuskeemidest pakub teie kontole funktsioonide lisamist, näiteks nupp nupule „Ei meeldi” või vahend, et näha, kes on teie profiili vaadanud. Kui teil on kahtlusi, peaks kiire Interneti-otsing paljastama kõik õigustatud muudatused ja võite eirata clickbaiti.

Ehkki Facebook võib eksitavate ja võltsitud lugude kõrval linke eemaldada või lisada lahtiütlusi, kasutatakse URL-i lühendavate veebisaitide ja ümbersuunamislinkide kasutamist tuvastamise vältimiseks palju. Oma turvalisuse huvides (ja selleks, et petturid klõpsudest ilma jääda) peaksite sellist rämpssisu vältima.

Kuldreegel

Paljusid (kuid mitte kõiki) petuskeeme on võimalik vältida, kui järgite ühte lihtsat reeglit: kui see tundub tõele vastamiseks liiga hea, siis ilmselt nii ka on. Ülejäänud osas peate olema lihtsalt valvas ja alati küsima teiega tegeleva inimese motiive, olgu see siis Facebooki sündmus, sponsoreeritud postitus või soovimatu sõnum.

Kuna Facebook kasvab jätkuvalt ja omab olulisemat mõju sellele, kuidas me oma elu elame, ilmnevad need (ja paljud uued) petuskeemid kindlasti sagedamini. Sotsiaalmeedia pole ainus teenus, mida sellised probleemid mõjutavad, ning ühisrahastuse veebisaitidel ja paljudes muudes veebiteenustes on levinud petuskeemid.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found