Kuidas lahendada kõvaketta probleeme Chkdskiga operatsioonisüsteemides Windows 7, 8 ja 10

Iga kord, kui teil on kõvaketta tõrkeid või isegi kummaline käitumine, mida te ei pruugi alguses kõvakettaga seostada, võib Check Disk olla pääste. Siin on täielik juhend Windowsi kõigi versioonidega kaasas oleva tööriista Check Disk kasutamiseks.

Mida Chkdsk teeb (ja millal seda kasutada)

Utiliit Check Disk, tuntud ka kui chkdsk (kuna see on käsk, mida kasutate selle käivitamiseks) otsib probleemide leidmiseks ja lahendamiseks kogu kõvaketast. See ei ole eriti põnev tööriist - ja selle käivitamine võib võtta aega -, kuid see võib tõesti aidata pikemas perspektiivis suuremaid probleeme ja andmete kadu ära hoida. Chkdsk täidab paari funktsiooni sõltuvalt selle käitamisest:

  • Chkdski põhiülesanne on skannida failisüsteemi ja failisüsteemi metaandmete terviklikkust kettal ja parandada kõik leitud loogilised failisüsteemi vead. Sellised vead võivad hõlmata rikutud kirjeid köite põhifailide tabelis (MFT), failidega seotud vigaseid turvakirjeldajaid või isegi üksikute failide valesti joondatud ajatemplit või faili suuruse teavet.
  • Chkdsk saab ka valikuliselt skaneerida kõiki sektoreid kettakogusel, otsides halbu sektoreid. Halbu sektoreid on kahes vormis: pehmed halvad sektorid, mis võivad ilmneda andmete halvasti kirjutamisel, ja rasked halvad sektorid, mis võivad tekkida ketta füüsilise kahjustuse tõttu. Chkdsk üritab need probleemid lahendada pehmete halbade sektorite parandamise ja raskete halbade sektorite märkimisega, nii et neid enam ei kasutata.

See võib kõik kõlada väga tehniliselt, kuid ärge muretsege: selle teadmiseks pole vaja mõista selle toimimise üksikasju millal peaksite seda käivitama.

Soovitame käitada chkdsk iga paari kuu tagant osana tavapärasest hooldusest koos S.M.A.R.T. tööriist seda toetavatele draividele. Samuti peaksite kaaluma selle kasutamist alati, kui Windows on ebatavaliselt välja lülitunud - näiteks pärast voolukatkestust või süsteemi krahhi. Mõnikord käivitab Windows skannimise käivitamisel automaatselt, kuid enamasti peate seda ise tegema. Isegi kui teil on lihtsalt imelikke probleeme rakenduste laadimata või krahhidega, mida te pole suutnud muul viisil lahendada, võiksite kaaluda ketta kontrollimist.

Näiteks: mul oli kunagi probleem, kus Outlook hakkas äkitselt mulle varsti peale laadimist kukkuma. Pärast palju tõrkeotsinguid selgus chkdsk-i skannimisel, et mul olid halvad sektorid, kuhu mu Outlooki andmefail salvestati. Õnneks suutis chkdsk minu puhul sektorid taastada ja pärast seda läks kõik jälle normaalseks.

SEOTUD:Halbade sektorite seletus: miks kõvakettad saavad halbu sektoreid ja mida saate sellega teha

Kui chkdskil on probleeme - eriti raskete ja halbade sektoritega -, siis see ei saa parandamisel võivad andmed muutuda kasutuskõlbmatuks. See pole eriti tõenäoline, kuid võib juhtuda. Sel põhjusel peaksite enne chkdsk'i käivitamist alati veenduma, et teil on hea varukoopia ja varundage arvuti.

Tööriist chkdsk töötab kõikides Windowsi versioonides üsna samamoodi. Töötame selles artiklis Windows 10-ga, seega võivad ekraanid tunduda veidi erinevad, kui kasutate Windows 7 või 8, kuid chkdsk toimib samamoodi ja juhime tähelepanu sellele, kus kõik protseduurid erinevad. Räägime ka selle käivitamisest käsuviibalt juhtudel, kui te ei saa isegi Windowsi käivitada.

Kuidas kontrollida ketast Windowsist

Tööriista Kontrolli ketast käivitamine Windowsi töölaual on lihtne. Paremklõpsake File Exploreris draivi, mida soovite kontrollida, ja valige seejärel "Properties".

Atribuutide aknas vahetage vahekaart „Tööriistad“ ja seejärel klõpsake nuppu „Kontrolli“. Windows 7-s on nupu nimeks „Kontrolli kohe”.

Operatsioonisüsteemides Windows 8 ja 10 võib Windows teavitada teid sellest, et pole draivil vigu leidnud. Ikka saate käsitsi skannida, klõpsates nuppu „Skaneeri draivi”. Kõigepealt skannitakse ilma remonti proovimata, nii et see ei taaskäivita teie arvutit praegu. Kui ketta kiire skannimine paljastab probleeme, esitab Windows teile selle valiku. Kui soovite seda siiski sundida, peate chkdsk-i käivitamiseks kasutama käsuviiba - seda käsitleme veidi hiljem artiklis.

Kui Windows ei kontrollinud teie draivi, võite lihtsalt klõpsata nupul „Sule”, kui ühtegi viga ei leitud.

Kui klõpsate Windows 7-s nupul „Kontrolli kohe”, näete dialoogi, mis võimaldab teil valida paar lisavõimalust - nimelt, kas soovite ka failisüsteemi vead automaatselt parandada ja vigaseid sektoreid otsida. Kui soovite ketta kõige põhjalikumalt kontrollida, valige mõlemad valikud ja klõpsake siis nuppu „Start”. Pange tähele, et kui lisate segusse sektoris skannimise, võib ketta kontrollimine võtta üsna palju aega. See võib olla midagi, mida soovite teha, kui te pole arvutit paar tundi vaja.

Kui otsustate parandada failisüsteemi tõrkeid või otsida vigaseid sektoreid, ei saa Windows skannimise ajal skannida. Kui see juhtub, on teil võimalus skannimine tühistada või kettakontroll ajastada järgmisel Windowsi taaskäivitamisel.

Kuidas plaanitud kettakontrolli sisse lülitada või tühistada

Kui te pole kindel, kas teie järgmisel taaskäivitamisel on ketta kontroll plaanitud, on seda piisavalt lihtne käsuviibalt kontrollida. Peate käivitama käsuviiba administraatoriõigustega. Vajutage nuppu Start ja tippige käsuviip. Paremklõpsake tulemust ja valige seejärel käsk Käivita administraatorina.

Tippige viipale järgmine käsk - vajadusel asendage draivitäht.

chkntfs c:

Kui olete ajami käsitsi kontrollinud, näete vastavat teadet.

Kui Windows on ajami automaatse kontrolli ajastanud, näete teadet, mis annab teada, et helitugevus on määrdunud, mis tähendab lihtsalt, et see on märgitud võimalike vigadega. See näitab, et Windows käivitab järgmisel käivitamisel kontrolli. Kui automaatset skannimist pole ajastatud, näete lihtsalt teadet, mis annab teada, et helitugevus pole määrdunud.

Kui kettakontroll on kavandatud järgmiseks Windowsi käivitamiseks, kuid olete otsustanud, et te ei soovi, et kontroll toimuks, võite selle tühistada, tippides järgmise käsu:

chkntfs / x c:

Te ei saa mingit tagasisidet selle kohta, et skannimine on tühistatud, kuid see on nii olnud. See käsk välistab draivi järgmise käivitamise käsust chkdsk. Kui teete taaskäivitamise ja leiate, et skannimine on ajastatud, on Windows ka lahkelt valmis andma teile umbes kümme sekundit, et skannimine vahele jätta, kui soovite.

Kuidas kasutada käsku ChkDsk käsureal

Kui soovite kasutada käsuviiba (või peate seda tegema, kuna Windows ei käivitu korralikult), saate ketta kontrollimise protsessi üle veidi paremini kontrollida. Lisaks, kui kasutate Windows 8 või 10, on see ainus viis sundida segu automaatne parandamine või halb sektori skannimine. Avage administraatoriõigustega käsuviip, vajutades Windows + X ja valides „Käsuviip (administraator)”. Kasutate chkdsk käsk. Käsk toetab mitut valikulist lülitit, kuid me oleme peamiselt seotud kahe neist: / f ja / r .

Kui kasutate lihtsalt chkdsk käsuga, skannib see teie draivi kirjutuskaitstud režiimis, teatades vigadest, kuid ei püüa neid parandada. Sel põhjusel saab seda tavaliselt käivitada ilma arvutit taaskäivitamata.

Kui sa tahad chkdsk skannimise ajal loogiliste failisüsteemi vigade parandamiseks lisage / f lüliti. Pange tähele, et kui kettal on kasutusel olevaid faile (ja tõenäoliselt see ka on), palutakse teil skaneerimine ajastada järgmiseks taaskäivitamiseks.

chkdsk / f c:

Kui sa tahad chkdsk ka halbade sektorite otsimiseks kasutage / r lüliti. Kui kasutate / r lüliti, / f lüliti on kaudne, mis tähendab seda chkdsk otsib nii loogilisi vigu kui ka halbu sektoreid. Kuigi see pole tegelikult vajalik, ei tee see ka midagi haiget, kui viskate mõlemad / r ja / f lülitab käsu samal ajal sisse.

chkdsk / r c:

Jooksmine chkdsk / r annab teile kõige põhjalikuma skannimise, mida saate helitugevusel teha, ja kui teil on sektorikontrolliks varuks aega, soovitame tungivalt seda vähemalt perioodiliselt käivitada.

Muidugi saab kasutada ka muid parameetreid chkdsk . Niisiis, täielikkuse ja teie geeky naudingu huvides on nad järgmised:

C: \> chkdsk /? Kontrollib ketast ja kuvab olekuraporti. CHKDSK [maht [[tee] failinimi]]] [/ F] [/ V] [/ R] [/ X] [/ I] [/ C] [/ L [: suurus]] [/ B] helitugevus Määrab draivitäht (millele järgneb koolon), ühenduspunkt või köite nimi. failinimi ainult FAT / FAT32: määrab killustatuse kontrollimiseks failid. / F Parandab kettal olevad vead. / V sees FAT / FAT32: kuvab kõigi kettal olevate failide täieliku tee ja nime. NTFS-is: kuvab puhastusteateid, kui neid on. / R Leiab halvad sektorid ja taastab loetava teabe (tähendab / F). / L: ainult NTFS-suurus: muudab logifaili suuruse määratud kilobaitide arvuks. Kui suurus pole määratud, kuvab praeguse suuruse. / X sunnib helitugevust vajadusel kõigepealt maha võtma. Kõik helitugevuse avatud käepidemed oleksid siis kehtetud (tähendab / F). / I Ainult NTFS: kontrollib registrikirjeid vähem jõuliselt. Ainult / C NTFS: jätab tsüklite kontrollimise kausta struktuuris vahele. Ainult / B NTFS: halbade klastrite ümberhindamine helitugevuses (tähendab / R) Lüliti / I või / C vähendab Chkdski käivitamiseks vajalikku aega, jättes teatud helitugevuse kontrollid vahele.

Loodetavasti lahendab Chkdsk kõik kõvakettaprobleemid ja võite oma arvuti tavapärase kasutamise juurde tagasi minna.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found