Mis on optilise heli port ja millal peaksin seda kasutama?

Kas olete kunagi mõelnud, mis see trapetsikujuline "optiline" heliport on? Need leiate arvutite, HDTV-de, meediumivastuvõtjate ja muu tagaküljelt, kuid vaevalt keegi neid kasutab. See väike sageli tähelepanuta jäetud port võib siiski olla tõeline elupäästja. Vaatame, mis see on ja kuidas saate seda ära kasutada.

Mis täpselt on optiline heli?

Valdav osa kaablitest, mida meediakeskuste, personaalarvutite ning audio- / visuaalseadmete jaoks kasutate, kasutab elektrisignaale. Olgu see siis analoog või digitaalne, signaal saadetakse elektriimpulssina üle juhtiva juhtme. Iga kaabel, alates 1970ndate plaadimängija kõlarijuhtmest kuni uue HDTV HDMI-kaablini, sisaldab sees juhtmeid, juhtmeid ja muid juhtmeid.

Koduse heli / video turul on silmapaistev optiline helikaabel. Erinevalt teistest kaabeldusstandarditest kasutab optiline audiosüsteem digitaalsete helisignaalide edastamiseks seadmete vahel kiudoptilisi kaableid ja laservalgust. Toshiba võttis selle standardi kasutusele juba 1983. aastal ja see oli algselt mõeldud kasutamiseks nende uute CD-mängijatega. (Sellepärast kuulete neid mõnikord ka Toshiba-Linki või TOSLINK-kaablitena.)

Saate kontrollida, kas teie seadmed toetavad TOSLINK-i helikaableid, otsides seadme tagaküljelt eraldi TOSLINK-porti. Pordi sildid on tavaliselt „optiline heli”, „TOSLINK”, „digitaalne heli väljund (optiline)” või midagi muud sarnast, kuid kindlasti pole selle tuvastamiseks vaja silti. TOSLINK-port on kõigi teiste sadamate vahel erinev ja näeb silmatorkavalt välja nagu väike väike koerte uks teie seadme sisemusse. Kujust veelgi eristavam on asjaolu, et kui seade on sisse lülitatud, näete sadama ukse ümber nõrka punase laserkiirguse kuma. (Vaadake fotot selle artikli ülaosas.)

Kuigi standard on praegu üle kolmekümne aasta vana, on seda üsna palju täiustatud ja tänapäevased TOSLINK-ühendused on sama kasulikud kui kunagi varem. Miks siis üksildast optilist kaablit nii vähe kasutatakse? Kuigi see küsimus võib olla ajalooline uurimine iseendale, on siin lühike versioon: kui TOSLINK ilmus, oli see enamiku inimeste vajaduste jaoks võimustatud ja selleks ajaks, kui keskmine tarbija intensiivset kodukino raputas, oli TOSLINK-kaabel HDMI-kaabel. (HDMI pole mitte ainult lihtsam, kuna see kannab videot ja heli koos, vaid toetab ka uuemaid kõrge eraldusvõimega helivorminguid nagu Dolby TrueHD ja DTS HD Master Audio. TOSLINK mitte.)

Optilise heli paljud kasutusalad (ka täna)

Kui HDMI on enamasti asendanud TOSLINKi, siis miks peaksite sellest üldse hoolima? Kuigi on täiesti tõsi, et TOSLINK-kaabel on vähemalt videosüsteemide jaoks HDMI enam-vähem vananenud, ei tähenda see, et TOSLINK-kaabel tuleks viia vananenud sadamate ja standardite muuseumisse.

TOSLINK süsteem on endiselt võimeline kandma kuni 7,1 kanalit väga kõrge eraldusvõimega heli. Enamiku tarbijate seadistuste puhul ei ole HDMI- või TOSLINK-kaabli kasutamisel helikvaliteedil absoluutselt mingit vahet.

Meie eesmärk ei ole veenda teid HDMI-kaablitelt TOSLINK-ile üle minema. Kui kõik teie seadmed ja kõik toimivad just nii, nagu soovite, siis jätkake kindlasti. Selle artikli eesmärk on rõhutada, kuidas TOSLINK-standard on digitaalse helimaailma laulmata kangelane, kui soovite, siis rahe-Mary-pass. Just siis, kui arvate, et teil pole õnne, just siis, kui arvate, et eesmärgi saavutamiseks vajalikku helisüsteemi pole võimalik kuidagi saavutada, võib TOSLINK-kaabel sageli päeva päästa.

Vaatame kolme tavalist olukorda, kus on kasulik kasutada TOSLINK-i HDMI kaudu.

Vanemate heliseadmete hooldamine

See on ilmselt kõige tavalisem ja pakilisem põhjus, miks inimesed pöörduvad täna TOSLINKi standardi poole. Teil on suurepärane ja kvaliteetne vanem meediumivastuvõtja, millel on kõik sadamad päikese allvälja arvatud HDMI sisendid.

Te ei pea võtma oma igapäevaselt makstud lisatasu eest makstud 1000 dollarit ja panema selle dollari eest sentide eest Craigslistisse. Valdaval enamikul HDTV-seadmetest, samuti paljudel Blu-ray-mängijatel, mängukonsoolidel ja muudel seadmetel on endiselt TOSLINK-väljundid. Võite ühendada HDMI-video allikast (näiteks kaablikarbist) telerisse, seejärel pöörata paremale tagasi ja suunata optiline heli vastuvõtjasse ja kõlarisüsteemi. Pidage meeles, et TOSLINK on olnud turul alates 1983. aastast: on suur tõenäosus, et viimase või kahe aastakümne jooksul igal ajal toodetud tipptasemel heli- / videovastuvõtjal on TOSLINK-port.

Heli eraldamine

Saate helisignaali eraldada HDMI-kaablist, kuid see on peen äri, mis nõuab dekoodreid, adaptereid ja hulga jama, mis piirnevad digitaalse musta maagiaga. Kui teil on üldse põhjust helisignaali digitaalsest allikast eraldada, on seda kahtlemata kõige lihtsam teha kahtlemata TOSLINK-kaablite kaudu.

Oletame näiteks, et soovite kasutada oma Blu-ray-mängijat CD-mängijana, kuid te ei soovi, et nende CD-de kuulamiseks peate telerit sisse lülitama. Kui Blu-ray-mängijal on TOSLINK-port, saate heli läbi optilise pordi kõlaritesse või vastuvõtjasse juhtida.

Siin on veel üks näide: teil on kvaliteetse vastuvõtja külge ühendatud kena kõlarikomplekt, kuid see vastuvõtja on piisavalt vana, et tal pole digitaalseid ühendusi, sealhulgas TOSLINK-porti. Pange optilise analoog-muundur 10 dollarit optilise heli väljundi ja vastuvõtja vahele ning olete äris: saate heli selle digitaalsest puurist välja murda ja juhtida igasse soovitud analoogseadmesse: juhtmeta kõrvaklapid, vana vastuvõtja, teie 1990. aastate kogu maja helisüsteem või mõni muu süsteem, mis aktsepteerib ainult analoogheli.

Mis siis, kui soovite oma teleriga kasutada paari analoogkõrvaklappe, kuid teie abikaasa soovib kasutada kõlareid, et nad saaksid kuulata erineval helitugevusel? Paljudel teleritel ja vastuvõtjatel on tavaline vana kõrvaklappide pesa,aga Enamik neist tapavad heli kõlaritesse, kui kõrvaklappide kaabel on ühendatud. Selles olukorras saate selle sama TOSLINK-muunduri abil saata heli mis iganes soovite, ilma HDMI sisukaitsestandarditega vaeva nägemata.

Maasilmus Hum-i kaotamine

Maandussilmused on elektrotehnika seisukohast üsna keeruline teema. Selle asemel, et sukelduda varjatud kirjeldusse, mis on maapealne silmus (lugege julgelt teemat edasi, kui olete uudishimulik) piisab öelda, et teie kodus võib tekkida maasilmus, kui teid on rohkem kui üks elektrienergia maapinnale viimiseks. See võib omakorda põhjustada kõlarite heli.

Kodumeediumiseadmete maandussilmu üks levinumaid põhjuseid on halvasti maandatud kaabeltelevisiooni seadmed. Sellises olukorras on teie pistikupesad ja ühendatud meediumiseadmed ühel maapinnal (loodetavasti, kui teie maja on koodi järgi, on peamine maa-maa piik väljas), kuid koaksiaalkaabel on maandatud teise maapinnaga (sageli veetoru) maapinnale, kui kaabli kodu sisenemise läheduses on veetoru või toru).

See erinevus kahe erineva maanduskoha paigutuse, läbilaskevõime ja kogu potentsiaalse energia vahel põhjustab teatud mõttes ummikuid elektrisüsteemis. Parimal juhul ei tee see maapealne konflikt midagi ja te isegi ei märka seda. Mõnikord võib see siiski põhjustada kõlarite kohinat ja isegi teie seadmete kahjustamist. Täiuslikus maailmas otsiksime kõik maapealse lätte allikat ja parandaksime selle, kuid mõnikord olete oma keskkonna armu (hea õnne halva maa allika leidmisel, kui elate suures korterikompleksis) .

Sellistel juhtudel saate sageli häiriva maasilma müristamise helisüsteemist täielikult kõrvaldada, eraldades rikkuva seadme TOSLINK-kaabli abil. Pidage meeles, et TOSLINK-kaablid on kiudoptilised ja kuna kaablid on kas täielikult plastikust või plastikust ja klaasist, puudub maapealse kontuuri müra edastamiseks elektrijuhtivus.

Kuigi HDMI on enamiku tarbijate jaoks asendanud TOSLINK-i kui kõik-ühes, suurema ribalaiusega lahenduse, on tagasihoidlikul TOSLINK-kaablil endiselt koht tänapäevases meediakeskuses - kui mitte mingil muul põhjusel kui neil harvadel hetkedel see päeva päästab.

Piltide autorid: Hustvedt, Michael Gaida.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found