Mis on Windows 10X ja kuidas see erineb?

Windows 10X on Windows 10 uus väljaanne, mis on mõeldud kahe ekraaniga seadmetele, nagu Microsofti eelseisev Surface Neo, kuid see on midagi enamat. See on uus Windowsi operatsioonisüsteem, mis jõuab ühel päeval tõenäoliselt kõikidesse seadmetesse.

Uuenda: Microsoft kavatseb nüüd esmalt ühe ekraaniga seadmetele välja anda Windows 10X ja viia see hiljem kahe ekraaniga seadmetesse.

Windows 10X töötab Windowsi tarkvara

2019. aastal toimunud Surface'i üritusel ütles Microsoft, et Windows 10X "toetab Windowsi rakenduste laiust". Enamik traditsioonilisi Windowsi töölauarakendusi töötavad täpselt nagu Windows 10 Home või Professional.

See ei ole täiesti uus operatsioonisüsteem ja sellel pole täiesti uut tüüpi rakendusi. Tundub, et Windows 10X põhineb Windows Core OS-il.

Rakendused töötavad konteinerites

2020. aasta Microsoft 365 arendajapäeval jagas Microsoft veelgi rohkem üksikasju. Windowsi tuum operatsioonisüsteem eraldatakse teie käitatavatest rakendustest.

Windows 10X töötab tavapärased Win32 töölauarakendused, kuid töötab need konteineris. Windows 10X töötab ka Univeral Windows Apps (UWP) ja Progressive Web Apps (PWA) ning töötab ka konteinerites olevad.

Kõik klassikalised Win32 töölauarakendused töötavad ühes kombineeritud konteineris. Need jäävad teie Windowsi põhioperatsioonisüsteemist eraldatuks ja ei saa põhjustada krahhe ega turvarikkasid. Rakenduste arendajad ei pea muudatusi tegema - Win32 rakendused töötavad Windows 10X-ga lihtsalt.

Selle lihtsustatud keskkonnaga kaasnevad mõned piirangud. Süsteemse salve ikoone, File Exploreri lisandmooduleid, töölaua käivitusprogramme ning hiire- ja klaviatuuritoimingute jäädvustamiseks mõeldud "globaalseid konksusid", kui rakendus on taustal, ei toetata. Ka operatsioonisüsteem võib taustülesanded peatada.

Mõnda tarkvara, mis vajab sügavat juurdepääsu Windowsile, nagu petuvastased ja piraatlusvastased tööriistad, eriti vanemates arvutimängudes, ei toetata. Need tööriistad põhjustavad Windows 10-s sageli probleeme. Thurrottil on rohkem üksikasju, millest Microsoft teatas.

Kiiremad värskendused, pikem aku kestvus ja parem turvalisus

Tänu sellele kirjutuskaitstud operatsioonisüsteemile saab Windows taaskäivitamisel operatsioonisüsteemi värskendusi alla laadida ja uuele süsteemile üle minna. Microsoft ütleb, et suure opsüsteemi värskenduse installimiseks peaks taaskäivitamine võtma vähem kui 90 sekundit.

Rakenduste eraldamine konteinerites parandab ka aku kasutusaega. Win32-rakendused eraldatakse ülejäänud süsteemist ja Microsoft saab juhtida, mida nad saavad teha, sealhulgas paremini hallata taustal toimuvaid ülesandeid ja takistada käivitamisprogrammidel teie arvutit aeglustamast.

Lõpuks saab turvalisus suure tõuke. Installitud rakendused ei saa teie Windowsi süsteemifailidega segamini ajada. See peaks pakkuma paremat kaitset rootkit-tüüpi pahavara eest ja vähendama isegi krahhe.

Optimeeritud kahe ekraaniga seadmete jaoks - praegu

Windows 10X-il on liides, mis on „loodud ja optimeeritud kahe ekraaniga seadmete jaoks nagu Surface Neo”, kirjutab Microsoft.

Seda ütleb Microsoft praegu, kuid eeldame, et Microsoft kasutab Windows 10X käivitamisplatvormina lihtsalt kokkupandavaid seadmeid. Ka Windows 10X võib tulla traditsioonilistesse arvutitesse tulevikus.

Microsofti Surface Neo on kahe ekraaniga seade, millel on hing - nagu sülearvutil, kuid kui klaviatuuri osa asendati ekraaniga. Teise võimalusena on see nagu kaks tabletti, mis on hingega üksteisega ühendatud. Kui mäletate Microsofti tühistatud Courieri kontseptsiooniseadet, on see väga sarnane sellega.

CES 2020-l ütles Lenovo meile, et tema eelseisev kokkupandav seade ThinkPad X1 Fold käivitatakse koos Windows 10 Pro-ga ja Windows 10X-i versioon käivitatakse hiljem. Eeldage, et näete seda ka teise tootja kokkupandavates seadmetes.

Enam pole elavaid plaate

Kahe ekraaniga seadmete jaoks opsüsteemi optimeerimise üks osa näib olevat Live Tilide eemaldamine. Seal on uus menüü Start, millel on lihtsustatud ikoonipõhine rakendus ja veebisaidi käivitaja. See näib olevat lekkinud menüü Start alates 2019. aastast.

Kahe ekraaniga liidese tweaks

Rakenduse käivitamisel käivitatakse see seadme ühel küljel. See sarnaneb natuke Windows 10 funktsiooniga Snap - rakendused avanevad pigem ühel ekraanil (või seadme ühel küljel), mitte mõlemal ekraanil. Võite lohistada rakenduse akna ekraani keskmisse serva ja vabastada see, et rakendus ulatuks mõlema kuva ulatuses. Microsofti sõnul ei laienda see rakendust ainult mõlemal ekraanil - see "optimeerib" ka rakenduse liidest, et rakendus saaks mõlemaid ekraane arukalt ära kasutada.

Microsoft näitas ka Windowsi ekraani ühele küljele paigutatud klaviatuuri äratundmist ja paljastas „Wonder Bar” või „Wunderbar” - omamoodi Apple'i MacBooki puuteriba ülilaetud versiooni, mis pakub nuppe, puuteplaati ja isegi suur osa ekraanist, kus saate videoid esitada. Microsoft ütles, et see on midagi, mida "Neo" teeb, kuid see on tõenäoliselt osa Windows 10X-st ja nende seadmete jaoks lisatud üks paljudest uutest liidese trikkidest.

Windows 10X ja kahe ekraaniga seadmed on veel mõnda aega välja lülitatud. Microsoft kuulutab Windows 10X välja aasta enne Surface Neo väljaandmist, nii et arendajatel on aega seda proovida ja oma rakendused uue tarkvara jaoks optimeerida.

Microsoft avaldas algselt ajaveebipostituse, milles tutvustati volditavatel seadmetel Windows 10X-i, kuid palju tehnilisi üksikasju ei jagatud. Nüüd pakub Microsoft Windows 10X arendustööriistu - sealhulgas allalaaditavat emulaatorit - ja mitmesuguseid videoid nende kasutamise kohta.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found