Mis vahe on virtuaalsetel ja „tõelistel“ surround-helimängu peakomplektidel?

Kinokülastajad teavad juba hea ruumilise heli seadistamise õndsust, kuid arvutimängijatel on veelgi parem põhjus investeerida väikesesse helikümblusse: võrgutaudide peksmine veebivastastest välja. Hea ruumiline helisüsteem võib kiirelt arenevates võistlusmängudes üllatavalt palju muuta, aidates kaardil kuulata, kus teised mängijad asuvad.

Mängupeakomplekti ostes võite küll reklaamida „ruumilist” heli, kuid see pole alati nii hea kui väidetakse - „tõelise” ja „virtuaalse” ruumilise heli vahel on vahe. Alustame sellest, kuidas stereokõrvaklapid töötavad ja kuidas erinevat tüüpi ruumiline heli neid parandab.

Stereokõrvaklapid: lihtsalt põhitõed

Need olete teie tavalised jaburad kõrvaklapid - sellised, mida saate osta igast elektroonika- või kaubamajast, või telefoniga kaasas olnud kõrvaklapid. Tõenäoliselt on juba paar paari maja ümber lebamas. Nad saavad töö puhta heli osas tehtud ja paljud sisaldavad suhtlemiseks sisseehitatud mikrofoni. Kuid ainult kahe draiveri (teise nimega kõlarid - üks mõlemas kõrvas) korral on ruumilise heli jõudluse osas need piiratud - töötama peavad vaid vasak ja parem helikanal.

Täpsemad stereokõrvaklapid suudavad taasesitada suurepärast helisageduste vahemikku. Tegelikult on kõrvaklappidest kvaliteetset heli saada palju lihtsam kui kõlaritest, kuna kõrvaklappide draiverid on suhteliselt pisikesed ja heli enda keskkond (teie enda kõrvad ja kuulmiskanalid) on enam-vähem kontrollitud. Kuid mängukogemust parandavate ruumiliste efektide jaoks soovite tõenäoliselt midagi ekstra.

(Märkus: kui soovite mängimiseks stereokõrvaklappe osta, soovitame mängukõrvaklapid vahele jätta - hea muusikakõrvaklappide paariga saate hinna eest parema helikvaliteedi ja saate neile alati lisada ka ModMicu kui vajate mikrofoni.)

Virtuaalne ruumiline heli: eelarvega kaasahaaravam mängimine

Helitarkvara insenerid on kõvasti vaeva näinud ruumilise heli seadistamise simuleerimisega piiratud riistvaral. Selleks on palju erinevaid konkureerivaid meetodeid, kuid kõik need põhimõtteliselt taanduvad teie aju "lollitamiseks", et kuuleksite suunakomponenti, mis on keerukam kui lihtne 2-kanaliline seadistus stereosüsteemiga toimetada.

Kujutage ette, et keegi vasakult vasakult räägib teiega. Loomulikult kuulete nende vasakust kõrvast nende häält, kuid kuulete seda ka paremal - ainult väiksema helitugevuse ja peaaegu märkamatu viivitusega. Pöörake pea kõneleja poole ja mõlemad kõrvad peaksid kuulma sõnu ligikaudu samal ajal ja sama helitugevusega. Isegi muusika ja televisiooni tavaline stereoheli segamine võtab seda arvesse; lauljat või pilli ei kuule peaaegu kunagi täielikult ühest või teisest kõrvast.

Tavalised stereokõrvaklapid kasutavad helitugevust, et aidata teil tuvastada, kust heli tuleb, kuid virtuaalne ruumiline heli viib selle veelgi kaugemale. Samuti viivitab see heli väikese murdosa abil väljalülitatud kõrvas mitme muu töötlemisnipi hulgas, et petta oma aju arvama, et see kuuleb heli korraga palju rohkem kui kahest suunast. Seda viivitust võib suuna täpsustamiseks isegi liialdada.

Paljud neist muudest trikkidest on patenteeritud ja erinevad paljude virtuaalsete ruumiliste standardite vahel - näiteks Dolby kõrvaklapid, Creative Media Surround Sound 3D (CMSS-3D kõrvaklapid) ja DTS kõrvaklapid X -, nii et me ei suutnud seda kõike seletada, isegi kui tahtsin - aga me oleme virtuaalseid kõrvaklappe juba varem kasutanud ja erinevus on kindlasti märgatav.

Pange tähele, et valdav enamus mängupeakomplekte- isegi need, mida turustatakse kui „5.1” või „7.1” ruumilist heli - kasutavad tavalisi stereo draivereid koos Dolby või DTS ruumilise heli virtualiseerimisega. Kontrollige pakendil olevaid spetsifikatsioone: kui selles on loetletud ainult üks või kaks draiverite suurust, on see virtuaalset ruumilist heli kasutav stereokomplekt. Mõned mängijad eelistavad kvaliteetset virtuaalse ruumilise stereo seadistust "tõelisele" ruumihelile, kuna üks eraldi draiver mõlemas kõrvas on sageli kvaliteetsem kui keerukamates seadistustes mitu draiverit ... ning need on väiksemad ja palju odavamad.

Mõned populaarsed virtuaalsed surround-peakomplektid hõlmavad SteelSeries Siberia 350 (95 dollarit) ja Logitech G430 (40 dollarit).

Tõeline 5.1 ruumiline heli: tõeline McCoy

Nagu nimigi ütleb, kasutavad 5.1 ruumilise heli kõrvaklapid viit erinevat draiverit, mis on jaotatud mõlemasse kõrva, lisaks veel kuues draiver madalsageduslike basside jaoks. Need on füüsiliselt paigutatud teie kõrva ümber, et aidata simuleerida helisid, mis tulevad erinevatest suundadest: keskkanal, vasak-vasak kanal, parem-parem kanal, vasakpoolne tagumine kanal ja parempoolne tagumine kanal ning lisaks subwoofer ”bassile.

Selle seadistuse draiverite vibreerimine erineval helitugevusel, mis vastab filmi või mängu heliallikatele, loob muljetavaldava ruumilise heliefekti. Näiteks tekitab otse mängija taha hiiliv vaenlane võrdse helitugevusega sammumüra nii vasakpoolses kui ka tagumises parempoolses kanalis, samas kui sama veidi vasakule lähenev vaenlane on vasakpoolses tagakanalis valjem kui õigus. Peale puhta meelelahutusliku väärtuse võib see olla võrgumängus võrgumängus uskumatult mugav, võimaldades mängijatel reageerida koheselt mitmest suunast tulenevatele ähvardustele, ilma et neid kõiki peaks ekraanil nägema.

Enamik suurte arendajate ja kirjastajate kaasaegseid mänge töötavad ruumilise heli abil vähemalt 5,1 kanaliga. Heli täpne käsitlemine jagatakse mängu ja teie arvuti helikaardi (või kui kasutate USB-peakomplekti, siis opsüsteemi installitud peakomplekti tarkvara) vahel. See ei kehti ka ainult mängude jaoks - kui vaatate arvutis filmi, kas DVD-lt või Interneti-videoteenuselt, näiteks Netflix, saate täieliku 5.1-toe - kui teie videopleier või voogesitusteenus pakub seda.

“True” 5.1 ruumilise heli peakomplektid (erinevalt stereo virtuaalsest surround-ist) sisaldavad Cooler Master Sirust ja Roccat Kave XTD (160 dollarit).

Tõeline 7.1 ruumiline heli: heli üleküllus

7.1-kanalilised kõrvaklapid töötavad samadel põhimõtetel kui 5.1 kõrvaklapid, lihtsalt rohkemate draiveritega. Lisaks spetsiaalsetele draiveritele keskmisele, vasakule / paremale, vasakule / paremale, taga paremale ja bassile mõlemas kõrvas, sisaldavad 7.1 kõrvaklapid ekstra vasak- ja parempoolse surround-kanaleid otse vasakult ja paremalt tulevate helide jaoks mängus või filmis.

Erinevus 5.1 ja 7.1 vahel on palju tühisem kui stereo- või virtuaalse surround-i ja tõelise 5.1 vahelise sammu suurendamine. Tehniliselt on see kõikehõlmavam, kuid kuna 7,1-kanalised peakomplektid on kallimad, siis võib-olla vaatate väljamõeldud riistvara tootluse vähenemist. Samuti pidage meeles, et mõned mängud toetavad ainult 5.1 ruumilist heli, sel juhul ei oma need 7.1 kõrvaklapid tähtsust.

“True” 7.1 ruumilise heli peakomplektide hulka kuuluvad ASUS STRIX (190 dollarit) ja Razer Tiamat (tootmine on lõpetatud, kuid on siiski saadaval mõnes kaupluses).

Muud kaalutlused: USB ja traadita

Poodi tehes võiksite kaaluda veel kahte asja.

Mõni kõrvaklapp kasutab arvutiga ühenduse loomiseks USB-d, teine ​​aga mingisugust mitme pistikuga kõrvaklappide pesasüsteemi. Tavaliselt on targem minna kaasaegsema USB-heliga. Enamiku sülearvutite ja mõne uuema või odavama lauaarvuti emaplaadil pole ruumiheli jaoks vajalikke heliväljundeid ja väga vähestel on spetsiaalne helikaart enam olemas. USB-ruumilise heli peakomplekt haldab kogu heli töötlemist läbi töölaua tarkvara või rida-võimendi, mida on palju lihtsam hallata.

Samuti on paljud uuemad peakomplektid varustatud traadita ruumilise heli abil. See on korralik funktsioon, eriti kui olete filmi vaadates harjunud ringi käima ja muid asju tegema. Kuna aga enamik arvutimänge toimub otse arvuti ees (USB-kaabli käeulatusse jäädes), pole see funktsioon lisakulusid väärt. Ka traadita peakomplektid tuleb laadida ja need võivad mõnikord häirida muid traadita vidinaid - see pole spetsiaalse USB- või helikaabli probleem.