Erinevus .com, .net, .org ja miks näeme veel palju tipptaseme domeene

.com, .net, .org ja muud veebisaidi sufiksid on tuntud kui "tipptasemel domeenid" (TLD). Kuigi tavaliselt näeme neist vaid mõnda, on neid sadu - ja varsti võib neid olla veel tuhandeid.

Tipptaseme domeene haldab Interneti omistatud numbrite amet (IANA), mida haldab määratud korrastatud nimede ja numbrite Interneti-ühendus (ICANN).

Üldised tipptasemel domeenid

Võib-olla on kõige tavalisemad tipptasemel domeenid .com, .net ja .org. Algselt oli mõlemal ainulaadne eesmärk:

  • .com: kaubanduslikud (kasumit teenivad) veebisaidid
  • .net: võrguga seotud domeenid
  • .org: Mittetulundusühingud

Kuid kõik need tippdomeenid pakuvad avatud registreerimist - igaüks saab veebisaidile registreerida .com, .net või .org domeeni (tasuline). Domeenide eristamine on suures osas kadunud, ehkki siiski on .org-i eelistavaid mittetulundusühinguid.

On palju muid domeene, mis lisati hiljem, et algsetest üldistest tippdomeenidest (gTLD) stress maha tõmmata, sealhulgas .biz ja .info. Kuid neid tipptaseme domeene kasutab vähem veebisaite - .com-domeeniga on seotud rohkem kaubamärgi tuntust. Praegu on .com ülekaalukalt populaarseim tipptaseme domeen - ligi 50 protsenti Google'i külastatavatest veebisaitidest kasutab .comi tippdomeeni. (Allikas)

Avatud või suletud TLD-d

Erinevalt ülaltoodud ülemise taseme domeenidest, mis on „avatud”, kuna võimaldavad kõigil domeene registreerida ilma igasuguse kvalifikatsioonita, on paljud tippdomeenid suletud. Näiteks kui soovite registreerida .muuseumi, .aero või .travel domeeni, peate kinnitama, et olete seaduslik muuseumi, lennureiside või turismiga seotud üksus.

Riigipõhised tipptasemel domeenid

Riigispetsiifilisi tipptaseme domeene on sadu. Näiteks .uk domeen on mõeldud Ühendkuningriigile, .ca domeen Kanadale ja .fr domeen Prantsusmaale.

Mõned neist riigipõhistest domeenidest on suletud ja võimaldavad registreeruda ainult riigi kodanikel ja ettevõtetel, samas kui mõned võimaldavad registreeruda kõigile avatud registreerimisega.

Näiteks populaarne domeen .ly, mida eriti kasutavad bit.ly ja muud URL-i lühendavad teenused, on tegelikult Liibüa riigipõhine domeen. See võimaldab suures osas avatud registreerimist, ehkki .ly tippdomeeniga veebisaidil sisalduva sisu tüübil on teatud piirangud.

Kombineeritult on USA-l mõned riigipõhised domeenid, mis pole riigikoodid:

  • .edu: haridusasutused USA-s
  • .gov: USA valitsusüksused
  • .mil: USA sõjaline kasutamine

Tulevased tipptasemel domeenid

2012. aastal lubas ICANN ettevõtetel taotleda uusi üldisi tipptaseme domeene. Rakenduste loend on pikk - näiteks Google taotles selliseid domeene nagu .google, .lol, .youtube ja .docs. Paljud ettevõtted taotlesid oma ettevõtte nimele vastavaid domeene, näiteks .mcdonalds ja .apple. Mitmed ettevõtted tegid ka üldiste domeeninimede nagu .pizza, .security, .download ja .beer maad.

Ükski neist uutest domeenidest pole veel veebi jõudnud, kuid näib, et peagi näeme palju rohkem tippdomeene.

Praeguste kasutatavate tippdomeenide täieliku loendi leiate IANA veebisaidi juurtsoonide andmebaasi lehelt.