Mis vahe on TCP ja UDP vahel?

Tõenäoliselt olete ruuteris porti edastamise seadistamisel või tulemüüri tarkvara konfigureerimisel näinud viiteid TCP-le ja UDP-le. Neid kahte protokolli kasutatakse erinevat tüüpi andmete jaoks.

TCP / IP on komplekt protokolle, mida seadmed kasutavad Interneti ja enamiku kohalike võrkude kaudu suhtlemiseks. See on nime saanud kahe algupärase protokolli järgi - edastusjuhtimise protokoll (TCP) ja Interneti-protokoll (IP). TCP pakub rakendustele viisi tellitud ja veakontrollitud infopakettide voo edastamiseks (ja vastuvõtmiseks) üle võrgu. Kasutajate andmebaasiprotokolli (User Datagram Protocol, UDP) kasutavad rakendused kiirema teabevoo edastamiseks, lõpetades tõrke kontrollimise. Mõne võrgu riistvara või tarkvara konfigureerimisel peate võib-olla teadma erinevust.

Mis on neil ühist

SEOTUD:Kuidas leida oma era- ja avalikke IP-aadresse

Nii TCP kui ka UDP on protokollid, mida kasutatakse andmebittide - nn pakettide - edastamiseks Interneti kaudu. Mõlemad protokollid põhinevad IP-protokollil. Teisisõnu, olenemata sellest, kas saadate paketti TCP või UDP kaudu, saadetakse see pakett IP-aadressile. Neid pakette koheldakse sarnaselt, kuna need edastatakse teie arvutist vahendajate ruuteritele ja sihtkohta.

TCP ja UDP pole ainsad protokollid, mis töötavad IP peal. Kuid neid kasutatakse kõige rohkem.

Kuidas TCP töötab

TCP on Internetis kõige sagedamini kasutatav protokoll.

Kui taotlete oma brauseris veebilehte, saadab teie arvuti TCP-paketid veebiserveri aadressile, paludes sellel veebileht teile tagasi saata. Veebiserver vastab TCP-pakettide voo saatmisega, mille teie veebibrauser ühendab veebilehe moodustamiseks. Kui klõpsate lingil, logite sisse, postitate kommentaari või teete midagi muud, saadab teie veebibrauser TCP-paketid serverisse ja server saadab TCP-paketid tagasi.

TCP on seotud usaldusväärsusega - TCP-ga saadetud pakette jälgitakse, nii et ükski teave ei läheks kaduma ega rikutaks. Seetõttu ei rikuta failide allalaadimisi isegi võrgu luksumise korral. Muidugi, kui adressaat on täiesti võrguühenduseta, loobub teie arvuti ja näete veateadet, mis ütleb, et ta ei saa kaughostiga suhelda.

TCP saavutab selle kahel viisil. Esiteks tellib ta paketid nummerdades. Teiseks kontrollib see viga, pannes saaja saatma saatjale vastuse, öeldes, et ta on sõnumi kätte saanud. Kui saatja ei saa õiget vastust, võib ta paketid uuesti saata, tagamaks, et saaja saab need õigesti.

SEOTUD:Protsessi Exploreri mõistmine

Process Explorer ja muud süsteemi utiliidid võivad näidata protsessi ühenduste tüüpi - siin näeme Chrome'i brauserit, millel on avatud TCP-ühendused mitmesuguste veebiserveritega.

Kuidas UDP töötab

SEOTUD:Kuidas latentsus võib isegi kiire Interneti-ühenduse tekitada aeglasena

UDP-protokoll töötab sarnaselt TCP-ga, kuid viskab välja kõik vea kontrollimise asjad. Kogu edasi-tagasi suhtlus viib sisse latentsuse, aeglustades asju.

Kui rakendus kasutab UDP-d, saadetakse paketid lihtsalt adressaadile. Saatja ei oota veendumaks, et adressaat paketi kätte sai - ta lihtsalt jätkab järgmiste pakettide saatmist. Kui adressaat igatseb siin-seal mõnda UDP-paketti, on need lihtsalt kadunud - saatja ei saadagi neid uuesti. Kogu selle üldkulude kaotamine tähendab, et seadmed saavad kiiremini suhelda.

UDP-d kasutatakse siis, kui kiirus on soovitav ja vigade parandamine pole vajalik. Näiteks kasutatakse UDP-d sageli otseülekannete ja võrgumängude jaoks.

Oletame näiteks, et vaatate reaalajas videovoogu, mida edastatakse sageli TCP asemel UDP-ga. Server saadab lihtsalt UDP-pakettide pideva voo vaatavatele arvutitele. Kui mõne sekundi jooksul ühendus katkeb, võib video hetkeks tarduda või muutuda hüppeliseks ja hüpata seejärel ülekande praeguse bitini. Kui teil on väike pakettkaotus, võib video või heli olla hetkeks moonutatud, kuna video esitamist jätkatakse ilma puuduvate andmeteta.

Veebimängudes toimib see sarnaselt. Kui teil jääb mõnest UDP paketist puudu, võivad uuemate UDP pakettide saamisel teleportreeruda mängija tähemärgid. Vanad paketid pole mõtet küsida, kui need vahele jäid, kuna mäng jätkub ilma teieta. Oluline on vaid see, mis praegu mänguserveris toimub - mitte see, mis juhtus mõni sekund tagasi. TCP veaparanduse kaevamine aitab mänguühendust kiirendada ja latentsust vähendada.

Mis siis?

SEOTUD:Kuidas Wiresharki kasutada pakettide hõivamiseks, filtreerimiseks ja kontrollimiseks

Kas rakendus kasutab TCP-d või UDP-d, on selle arendaja otsustada ja valik sõltub sellest, mida rakendus vajab. Enamik rakendusi vajavad TCP vigade parandamist ja töökindlust, kuid mõned rakendused vajavad UDP kiirust ja vähendatud üldkulusid. Kui käivitate võrguanalüüsi tööriista nagu Wireshark, näete erinevat tüüpi pakette edasi-tagasi reisimas.

Kui te pole võrguadministraator või tarkvaraarendaja, ei tohiks see teid eriti mõjutada. Kui konfigureerite oma ruuterit või tulemüüri tarkvara ja pole kindel, kas mõni rakendus kasutab TCP-d või UDP-d, võite üldiselt valida suvandi Mõlemad, et teie ruuter või tulemüür rakendaks sama reeglit nii TCP- kui ka UDP-liiklusele.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found