Mis vahe on Windowsi era- ja avalike võrkude vahel?

Windows võimaldab teil määrata iga võrgu, millega ühendate, kas privaatseks või avalikuks võrguks. Esmakordsel võrguga ühenduse loomisel küsib Windows 10, kas soovite, et teie arvuti oleks teistes arvutites leitav või mitte.

See valik aitab Windowsil mõista võrgu tüüpi, millega ühendate, et saaks valida õiged seaded. Näiteks käitub Windows avalikes võrkudes palju konservatiivsemalt kui koduvõrgus, suurendades teie turvalisust.

Avalik vs privaatne

Saate kohandada, kuidas Windows kohtleb era- ja avalikke võrke, kuid vaikimisi toimib see järgmiselt.

Eravõrkudes lubab Windows võrgu avastamise funktsioone. Teised seadmed näevad teie Windowsi arvutit võrgus, võimaldades hõlpsat failide jagamist ja muid võrgus olevaid funktsioone. Windows kasutab kodurühma funktsiooni ka failide ja meediumite jagamiseks teie arvutite vahel.

Avalikes võrkudes - nagu näiteks kohvikupoodides - ei soovi te siiski oma arvutit näha ega oma faile nendega jagada. Nii et Windows lülitab need avastamisfunktsioonid välja. see ei ilmu teistele võrgus olevatele seadmetele ega püüa neid avastada. Isegi kui olete oma arvutis seadnud kodurühma, ei lubata seda avalikus võrgus.

See on tõesti lihtne. Windows eeldab, et teie privaatvõrgud - nagu teie kodu või töökoht - on usaldusväärsed võrgud, mis on täis muid seadmeid, millega võiksite ühendust luua. Windows eeldab, et avalikud võrgud on täis teiste seadmeid, kellega te ei soovi ühendust luua, seetõttu kasutab see erinevaid seadeid.

Kuidas muuta võrk avalikust privaatseks või privaatseks avalikuks

Tavaliselt langetate selle otsuse võrguga ühenduse loomisel esimest korda. Windows küsib, kas soovite, et teie arvuti oleks selles võrgus leitav. kui valite Jah, määrab Windows võrgu privaatseks. Kui valite Ei, määrab Windows võrgu avalikuks. Juhtpaneeli aknas Võrgu- ja ühiskasutuskeskus saate vaadata, kas võrk on privaatne või avalik.

Windows 7-s saate klõpsata siin võrgu nime all oleval lingil ja määrata võrguks kas „Koduvõrk“, „Töövõrk“ või „Avalik võrk“. Koduvõrk on privaatne võrk, samas kui töövõrk on nagu eravõrk, kus avastamine on lubatud, kuid kodurühma jagamine mitte.

Windows 10 võrgu avalikuks või privaatseks lülitamiseks peate kasutama rakendust Seaded.

Kui kasutate WiFi-ühendust, looge esmalt ühendus WiFi-võrguga, mida soovite muuta. Käivitage rakendus Seaded, valige „Võrk ja Internet”, valige „Wi-Fi”, kerige alla ja klõpsake nuppu „Täpsemad valikud”.

Kui kasutate traadiga Etherneti ühendust, looge ühendus selle võrguga. Käivitage rakendus Seaded, valige „Võrk ja Internet”, valige „Ethernet” ja klõpsake oma Etherneti ühenduse nimel.

Näete mõnda võimalust selle Wi-Fi- või Etherneti-võrgu jaoks, millega praegu ühendatud olete. Valik „Muuda see arvuti leitavaks” kontrollib, kas võrk on avalik või privaatne. Valige see olekuks „Sees” ja Windows käsitleb võrku privaatsena. Valige see olekuks „Väljas” ja Windows käsitleb võrku avalikuna.

See on natuke segane, sest juhtpaneel viitab endiselt „avalikele” ja „privaatsetele” võrkudele, samas kui rakendus Seaded viitab lihtsalt sellele, kas arvuti on „leitav”. Need on siiski sama seade - see on lihtsalt sõnastatud ja eksponeeritud erineval viisil. Selle lüliti sisse lülitamine rakenduses Seaded lülitab juhtpaneelil võrgu avaliku ja privaatse vahel.

Kuidas kohandada avastamise ja tulemüüri seadeid

Windows 10 üritab asju selgelt lihtsustada, jättes rakendusest Seaded täiendavad valikud välja ja viidates lihtsalt sellele, kas võrk on "leitav" või mitte. Juhtpaneelil on siiski veel mitmeid võimalusi, mis avalikes ja eravõrkudes erinevalt toimivad.

Avastamisseadete kohandamiseks avage juhtpaneel, valige jaotises Võrk ja Internet käsk „Kuva võrgu olek ja ülesanded” ning klõpsake nuppu „Muuda täpsemaid jagamise seadeid”. Siit saate juhtida võrgu avastamist, failide jagamist ja avalike ja eravõrkude kodurühma seadeid. Võite isegi lubada avastamise avalikes võrkudes, kui soovite seda mingil põhjusel teha. Või võite keelata avastamise eravõrkudes. Vaikimisi on vanemat tüüpi Windowsi failide ja printerite ühiskasutus mõlemas võrgus keelatud, kuid saate selle lubada mõlemas või mõlemas.

Windowsi tulemüüril on ka era- ja avalike võrkude erinevad seaded. Juhtpaneelil saate klõpsata nupul „Süsteem ja turvalisus” ning seejärel klõpsata „Windowsi tulemüür”, et konfigureerida sisseehitatud tulemüüri valikud. Näiteks võite lasta Windowsil keelata tulemüüri privaatvõrkudes, kuid lubada selle avalikes võrkudes, kui teile meeldib - kuid me ei soovita seda kindlasti. Võite klõpsata ka nupul „Luba rakendus või funktsioon Windowsi tulemüüri kaudu” ja saate tulemüüri reegleid kohandada avalikes või privaatsetes võrkudes erinevaks käitumiseks.

Pange avalikult juurdepääsetavad võrgud avalikeks ning oma kodus või töökohal olevad võrgud privaatseks. kui te pole kindel, kumb - näiteks kui olete sõbra juures - saate võrgu alati avalikuks muuta. Peate võrgu privaatseks määrama ainult siis, kui kavatsete kasutada võrgu avastamise ja failide jagamise funktsioone.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found