Ärge raisake aega oma SSD optimeerimisele, Windows teab, mida see teeb

Tahkis-draivid pole kaugeltki nii väikesed ja habras kui varem. Teil pole vaja kulumise pärast muretseda ja te ei pea nende "optimeerimiseks" oma võimalusi tegema. Windows 7, 8 ja 10 teevad selle töö automaatselt teie eest ära.

SSD-kettad pole nii väikesed ega habras kui vanasti

SSD optimeerimise kohta on palju juhendeid, kuid me ei soovita neist enamikku järgida. Osa nõuannetest on aegunud ja osa neist polnud kunagi vajalikud.

Suur osa nõuannetest Windowsi SSD jaoks optimeerimise kohta hõlmab SSD-le kirjutamise hulga vähendamist. Selle põhjuseks on asjaolu, et draivi välkmälu igal lahtril on ainult piiratud arv kirjutusi, enne kui sellesse enam kirjutada ei saa. Juhendid väidavad, et peaksite proovima vältida SSD asjatut kulumist, minimeerides kirjutamiste arvu.

SEOTUD:On aeg: miks peate kohe SSD-le üle minema?

Kuid mured SSD kulumise pärast on liiga suured. Tech Report viis läbi 18 kuud kestnud stressitesti, kus nad kirjutasid SSD-dele võimalikult palju andmeid, et näha, kui nad ebaõnnestusid. Nad leidsid järgmist:

„Viimase 18 kuu jooksul oleme jälginud, et kaasaegsed SSD-kettad kirjutaksid hõlpsalt palju rohkem andmeid, kui enamik tarbijaid kunagi vaja läheb. Vead tabasid Samsung 840 seeriat alles pärast 300 TB kirjutamist ja esimeste rikete esilekutsumiseks kulus üle 700 TB. Asjaolu, et 840 Pro ületas 2.4PB, pole midagi muud hämmastavat, isegi kui see saavutus on ka omamoodi akadeemiline. "

Isegi 700TB juures, mis on madalaim rikke künnis, võiksite draivile kirjutada 100 GB päevas iga päev üle 19 aasta, enne kui ketas ebaõnnestus. 2 PB juures saate kirjutada ajamile 100 GB päevas iga päev üle 54 aasta, enne kui draiv ebaõnnestus. On ebatõenäoline, et kirjutate draivi iga päev nii palju andmeid. Tõenäoliselt saate enne seda ajamiga hakkama. Tegelikult on see hea võimalus sa saad surevad enne, kui teie SSD kulub. Kõik kulub ära ja SSD-kettad pole erand - kuid need ei kulu nii kiiresti, et peaksime selle pärast muretsema.

Peate ikkagi oma olulistest failidest regulaarselt varukoopiaid tegema, kuna SSD-d võivad ebaõnnestuda muudel põhjustel peale kulumise. Ja eriti raskeks kasutamiseks - näiteks andmebaasiserverite jaoks - ei pruugi SSD olla nuusktubakas. Kuid Windowsi kohandamine, et kettale natuke vähem kirjutada, ei tee märkimisväärset vahet.

Teised juhendid soovitavad teil ruumi säästmiseks vähendada SSD-kettale salvestatud failide hulka. Selle põhjuseks on asjaolu, et SSD-kettad võivad nende täitmisel aeglustada, nagu ka kõik teised kettad, kuid see oli kasulikum siis, kui SSD-kettad olid väikesed. Kaasaegsed SSD-kettad on suuremad ja odavamad, nii et nendesse piiridesse jäämiseks ei peaks olulisi süsteemi funktsioone (näiteks talveunerežiimi) keelama.

Windows teostab juba teie jaoks vajalikke optimeerimisi

Seal on mõned olulised optimeerimised, kuid Windows teostab need kõik automaatselt. Kui kasutasite SSD-d Windows XP või Vistaga, peate TRIM-i käsitsi lubama, mis tagab, et teie SSD suudab kustutatud failid puhastada ja kiire püsida. Kuid Windows 7-st alates on Windows lubanud TRIM-i automaatselt kõigi draivide jaoks, mille ta tahkisena tuvastab.

Sama kehtib ka ketta defragmentimise kohta. SSD-kettale tüüpilise defragmentimise toimingu tegemine pole hea mõte - isegi kui kulumine ei ole probleem, ei kiirenda kõigi nende andmete teisaldamine failidele juurdepääsu aega nagu mehaanilises kettas. Kuid Windows teab seda juba ka: Windowsi kaasaegsed versioonid tuvastavad selle SSD ja lülitavad defragmentimise välja. Tegelikult ei luba Windowsi tänapäevased versioonid isegi proovida SSD-d defragmentida.

Windows 8 ja 10 puhul proovib rakendus „Optimeerida draive” teie SSD-sid veelgi optimeerida. Windows saadab käsu “retrim” teie seadistatud ajakava järgi. See sunnib SSD-d tegelikult kustutama andmed, mis oleks pidanud kustutama algselt TRIM-käskude saatmisel. Windows 8 ja 10 teostavad umbes kord kuus ka SSD-ga optimeeritud tüüpi defragmentimist. Microsofti töötaja Scott Hanselman pakub oma blogis lisateavet.

Windows 8 ja 10 keelavad kiirete tahkisdraivide jaoks ka teenuse SuperFetch automaatselt. Jätke Windows 10-s SuperFetch "sisse" ja see lubab ennast automaatselt aeglasematele mehaanilistele draividele ja keelab end kiirete SSD-de jaoks. Te ei pea seda käsitsi näpistama - Windows 10 teeb lihtsalt õiget asja. Windows 7 keelab SuperFetchi kogu süsteemis, kui teil on piisavalt kiire SSD. Mõlemal juhul keelatakse SuperFetch automaatselt.

Windows Update värskendab teie riistvaradraivereid automaatselt - olenemata sellest, kas soovite -, nii et te ei peaks jõudlusparanduste otsimiseks oma emaplaadi tootja veebisaidilt uusi draiveriversioone üles kaevama.

Rohkem SSD optimeerimise müüte, tühistatud

SEOTUD:Miks tahkis-ajamid aeglustuvad neid täites

SSD-kettale on hea jätta tühi koht, kuigi isegi see sõltub teie SSD-st. „Üleregistreerimine” tagab, et teie SSD-l on vaba mälu, mis pole teile kättesaadav, nii et te ei saa SSD-d tegelikult täielikult täita. Kui SSD on piisavalt ülepakutud, ei pruugi seda andmetega täites isegi aeglustada.

Lisaks pole paljud muud näpunäited, mida näete, lihtsalt vajalikud:

 • Seadke oma energiaplaan kõrgele jõudlusele: Vaikimisi kasutab Windows "tasakaalustatud" toiteplaani, mis katkestab energia säästmiseks teie draivide toite automaatselt, kui neid veel ei kasutata. Võiksite lülituda valikule „Suur jõudlus” ja Windows hoiab neid kogu aeg sisse lülitatud. Draivid lähevad niikuinii magama alles siis, kui te neid ei kasuta, nii et te ei näe märgatavat jõudluse langust, kui lubate Windowsil riistvara, mida te ei kasuta, välja lülitada.
 • Keela süsteemitaaste: Keelake süsteemikaitse teenus ja Windows ei loo süsteemitaaste punkte. Sa saaksid seda teha - Windows 10 näib niikuinii automaatselt mõnedes arvutites süsteemitaaste keelavat. Mõned inimesed väidavad, et süsteemitaaste on halb, kuna see põhjustab teie kettale kirjutamist ja võtab ruumi, kuid need pole probleemid, mille pärast peaksite muretsema, nagu me selgitasime. (Samuti on süsteemitaaste märkimisväärselt kasulik funktsioon.)
 • Lülitage lehtfail välja: See pole suurepärane idee, sest mõned programmid lihtsalt ei tööta ilma lehefailita korralikult, isegi kui teil on palju RAM-i. Kui RAM on saadaval, eelistab Windows kasutada teie RAM-i, nii et lehefail ei aeglusta midagi. Lehefaili olemasolu võib teie SSD-le rohkem kirjutada ja sellel ruumi võtta, kuid jällegi pole see tänapäevaste SSD-de probleem. Windows haldab teie lehefaili suurust automaatselt.

 • Keela talveunerežiim: See eemaldab talveunefaili SSD-kettalt, seega säästate veidi ruumi. Kuid te ei saa talveunerežiimi jääda ja talveunest on palju kasu. Jah, SSD-kettal saab kiiresti käivituda, kuid talveunerežiim võimaldab teil kõik avatud programmid ja dokumendid ilma energiat tarbimata salvestada. Tegelikult teevad SSD-d talveunne, kui üldse midagi parem.
 • Keela indekseerimine või Windowsi otsinguteenus: Mõne juhendi kohaselt peaksite keelama otsingu indekseerimise - funktsiooni, mis muudab otsingu kiiremaks. Nad väidavad, et SSD-ga on otsing juba piisavalt kiire. Kuid see pole tegelikult tõsi. Indekseerimine loob teie draivi failide loendi ja vaatab teie dokumentide sisse, et saaksite kohe täistekstiotsingut teha. Kui indekseerimine on lubatud, saate otsida ja peaaegu kohe oma arvutis mõnda faili leida. Kui indekseerimine on keelatud, peab Windows kogu teie draivi roomama ja failidesse sisse vaatama - see võtab siiski veidi aega ja protsessori ressursse. Inimesed väidavad, et indekseerimine on halb, kuna Windows kirjutab indeksi loomisel kettale, kuid see pole veel kord murettekitav.
 • Lülitage Windowsi kirjutus-vahemälu puhvri loputamine välja: Ära tee seda. Selle funktsiooni keelamisel võite elektrikatkestuse korral andmeid kaotada. Windows ise ütleb teile selle funktsiooni keelamise ainult siis, kui teie kettal on eraldi toiteallikas, mis võimaldab elektrikatkestuse korral oma andmeid loputada ja kettale salvestada. Teoreetiliselt võib see mõningaid SSD-sid kiirendada, kuid teisi SSD-sid aeglustada, seega pole see isegi garanteeritud jõudluse paranemine. Hoidke sellest võimalusest eemale.
 • Pange Windows ajakava järgi draive optimeerima: Windows 10 lubab selle vaikimisi, nagu ka Windows 8. Windows 7 ei paku seda funktsiooni SSD-ketastele, nii et te ei saa seda lubada.
 • Keela Superfetch ja Prefetch: Need funktsioonid pole SSD puhul tegelikult vajalikud, nii et Windows 7, 8 ja 10 keelavad need juba SSD-de jaoks, kui teie SSD on piisavalt kiire.
 • Veenduge, et TRIM töötab: Jah, on väga oluline, et TRIM oleks sisse lülitatud. Saate seda kontrollida, kui olete mures, kuid TRIM peaks olema alati kaasaegse SSD-ga Windowsi kaasaegsetes versioonides automaatselt lubatud.


  Kontrollimiseks avage käsuviiba aken ja käivitage käsk „fsutil käitumise päring DisableDeleteNotify”. Kui see on seatud väärtusele „0”, on TRIM lubatud ja kõik on korras. Kui selle väärtuseks on määratud 1, on TRIM keelatud ja peate selle lubama. See on siiski haruldane.

 • Luba MSConfigis „GUI alglaadimine puudub”: See pole tegelikult SSD optimeerimine. See peidab käivitamise ajal Windowsi alglaadimise logo. Parimal juhul võib see Windowsi käivitamise sekundi murdosa kiiremaks muuta. See optimeerimine pole tegelikult oluline.
 • Keela opsüsteemide loendi kuvamise aeg: Kui teil on installitud mitu Windowsi versiooni ja näete menüüd, kus need iga käivitamise ajal loetletakse, võite selle menüü keelata, et säästa enda alglaadimise aega. Kuid tõenäoliselt te seda ei tee, nii et see ei tee midagi. Ja kui teil on installitud mitu operatsioonisüsteemi, võiksite soovida menüüd.

Lühidalt: usaldage Windowsi. SSD-ketaste osas teab ta, mida ta teeb.

Kui soovite oma Windows 10 arvuti kiiremini käivitada, kasutage mittevajaliku käivitamisprogrammi keelamiseks tegumihalduris vahekaarti Startup. See aitab palju rohkem kui alglaadimise logo keelamine.

Pildikrediit: Yutaka Tsutano


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found