HDMI 2.1: mida uut on vaja uuendada?

Kuna järgmise põlvkonna konsoolid saabuvad 2020. aasta lõpuks ja NVIDIA RTX 30 seeria graafikakaardid on silmapiiril, näeb HDMI 2.1 välja kriitilisem kui kunagi varem. Kas see tähendab, et uute funktsioonide kasutamiseks peate oma telerit täiendama?

Suurem ribalaius, rohkem piksleid

Enamik turul olevaid displeid toetavad praegu HDMI 2.0 standardit, mille ribalaiuse ülempiir on 18 Gbit sekundis. Sellest piisab tihendamata 4K signaali edastamiseks kiirusega 60 kaadrit sekundis kuni kaheksa-bitise värviga. See on piisav valdava enamiku kasutusalade jaoks, sealhulgas UHD Blu-ray vaatamiseks või mängude mängimiseks Xbox One X-is.

HDMI 2.1 on standardi järgmine samm edasi, lisades tihendamata 8K signaali kiiruse 60 kaadrit sekundis 12-bitiste värvidega. Selle saavutab ribalaiuse läbilaskvus 48 Gbit sekundis. Displeivoo tihendamise (DSC) abil saab HDMI 2.1 edastada 10-bitise signaali kiirusega 120 kaadrit sekundis.

Mõnes HDMI 2.1 rakenduses kasutatakse porte, mis jõuavad ainult umbes 40 Gbit sekundis. Sellest piisab 4K-signaali töötlemiseks kiirusega 120 kaadrit sekundis 10-bitises värvitoonis, mis on ka piisav, et täielikult ära kasutada tarbijatele mõeldud telerite 10-bitiseid paneele.

NVIDIA uute 30. seeria kaartidega ahvatlevad tippklassi arvutimängijad saavad rõõmuga teada, et ettevõte on kinnitanud 10-bitise toe edasiliikumist. See tähendab, et pole tähtis, kas teie teleril puudub spetsifikatsioon 48 Gbit sekundis.

Praegu on HDMI 2.1 suunatud peamiselt mängijatele, kes hüppavad järgmise põlvkonna konsooli või graafikakaardi rongile. Nii Xbox Series X kui ka PlayStation 5 toetavad 4K eraldusvõimet 120 kaadrit sekundis. See nõuab HDMI 2.1 standardi rakendamist.

Kui teie teler ei toeta HDMI 2.1, peate leppima 4K-signaaliga, mis töötab ainult (!) 60 kaadrit sekundis. Suurem osa viimase konsoolipõlvkonna pealkirjadest jooksis kiirusega 30 kaadrit sekundis, nii et jääb üle vaadata, kui suur see tehingumurdja saab olema.

HDMI 2.1 on nii uus, et NVIDIA-l on käsil ainult kolm uut 30-seeria kaarti, mis toetavad standardit. Nende varasemad RTX 2000 ja GTX 1000 seeria kaardid ei ühildu HDMI 2.1-ga. Paljud teleritootjad, sealhulgas Sony, ei ole HDMI 2.1 oma tippklassi ekraanidesse veel lisanud.

Eeldame, et HDMI 2.1 standard tõepoolest saab alguse aastal 2021. Siiski kulub mõni aasta, enne kui eelarveekraanidel näeme laialdast kasutuselevõttu.

Dünaamilise HDR-i tugi

Nii suure ribalaiuse olemasolul on torudes rohkem ruumi ka algandmete jaoks. HDR tähistab suurt dünaamilist vahemikku ja see võimaldab laiemat värvivalikut sisus nagu filmid ja mängud. Vanemad HDR-standardid, nagu HDR10, toetavad ainult staatilisi metaandmeid. Uuemad HDR10 + ja Dolby Vision formaadid võimaldavad dünaamilisi metaandmeid stseeni või kaadri kohta.

Dünaamiline HDR pakub telerile lisateavet selle kohta, mida teha selle vastuvõetava signaaliga. Selle asemel, et lugeda terve filmi jaoks ühte juhistekomplekti, annab dünaamiline metaandmed telerile pidevalt värskendusi selle kohta, kuidas pilti ekraanil näpistada, et see parem välja näeks.

Kui iga HDR-toega teler toetab staatiliste metaandmetega HDR10, on dünaamiline HDR üldse teine ​​metsaline. Kõige laiemalt toetatud formaat on Dolby Vision. Seda eelistavad riistvara tootjad, sealhulgas LG, Sony, Panasonic ja Philips. Samsung läheb all-in vähem levinud HDR10 + -le, mis on juhtumisi ka avatud vormingus (Dolby Vision, nagu nimigi ütleb, on patenteeritud).

Oluline on märkida, et HDR10 + ja Dolby Visioni kuvamiseks pole vaja HDMI 2.1 seadet - vähemalt mitte praeguste 4K eraldusvõimete korral. Kui teie teler seda toetab, voogesitab see Netflixist Dolby Visioni sisu suurepäraselt.

Edasi liikudes tagab HDMI 2.1 standard aga, et nii metaandmete kui ka kõrge eraldusvõimega signaalide jaoks on suur kaadrisagedus saadaval palju ribalaiust.

Me ei tea veel, kuidas PlayStation 5 või Xbox Series X HDR-i rakendab, kuid tõenäoliselt on need lähiaastatel peamine HDMI-dünaamilise HDR-i tõestusmaterjal.

Muutuv värskendussagedus (VRR)

Teleri värskendussagedus on see, mitu korda paneeli värskendatakse sekundis. Seda mõõdetakse hertsides ja see on tihedalt seotud kaadrisagedusega. Kui need kaks pole sünkroonis, saate efekti, mida nimetatakse ekraanipisaraks. Selle põhjuseks on ekraan, mis üritab korraga kuvada rohkem kui ühte kaadrit, kui konsool või arvuti pole valmis.

Kui reguleerite ekraani värskendussagedust vastavalt oma konsooli või arvuti kaadrisagedusele, saate tõhusalt kõrvaldada ekraani rebenemise, ilma et see karistaks jõudlust. Sellistel ettevõtetel nagu NVIDIA ja AMD on ekraani rebimisega tegelemiseks oma meetodid, mida tuntakse vastavalt G-Sync ja FreeSync nime all.

Kuid ka HDMI 2.1 standardil on oma iseseisev lahendus, mida nimetatakse HDMI muutuva värskendussagedusena (VRR). Microsoft on kinnitanud, et Xboxi seeria X toetab seda funktsiooni ja eeldatavasti toetab ka PlayStation 5, kuna 4K edastamiseks 120 Hz juures on vaja HDMI 2.1.

Parima võimaliku järgmise põlvkonna konsoolikogemuse saamiseks on HDMI VRR kohustuslik. Kui olete arvutimängur, on ebatõenäoline, et NVIDIA ja AMD muudavad olemasolevad tehnoloogiad HDMI VRR-i kasuks. See tähendab, et peate ikkagi graafikakaardi monitoriga sobitama.

Automaatne madala latentsusrežiim (ALLM)

Järgmise põlvkonna konsoolimängijatele on veel üks soodus automaatse madala latentsusega režiim (ALLM). Enamik telereid sisaldab nüüd igasugust lisatöötlust liikumise silumiseks, pildikvaliteedi parandamiseks ja isegi heli selguse suurendamiseks. Ehkki osa sellest on televiisori ja filmide vaatamise ajal teretulnud, toob mängijate jaoks sisse latentsuse (lag).

Selleks on mängurežiim - saate sellele lülituda alati, kui soovite telerist võimalikult kiiret reageerimisaega. See on eriti mugav mängude jaoks, mis nõuavad kiireid ja täpseid reflekse. Ainus probleem on see, et paljud telerid nõuavad mängurežiimi käsitsi sisse- ja väljalülitamist.

ALLM eemaldab vajaduse seda teha. Kui teie HDMI 2.1-ga ühilduv teler saab aru, et kasutate toetatud konsooli, keelab ALLM igasuguse lisatöötluse, mis võib põhjustada viivitust. Selle lubamiseks ei pea te midagi tegema - see küpsetatakse HDMI-standardi järgi.

Microsoft on kinnitanud Xbox Series X-i ALLM-i tuge, kuid Sony pole veel ühtegi sõna.

Kiire kaadervedu (QFT)

Kiire kaadervedu on veel üks mänguritele suunatud funktsioon, mis töötab koos ALLM-iga, et pakkuda tundlikumat mängukogemust. Funktsioon prioriteerib videokaadreid pakkumises, et hoida latentsus võimalikult madalal.

Kui soovite seda funktsiooni ära kasutada, veenduge, et kõik vahendusseadmed, näiteks ruumiheli vastuvõtja, oleksid ka ühilduvad. See tagab, et kõik teie seadmed töötavad koos, et pakkuda sujuvat ja tundlikku kasutuskogemust. Kui suunate konsooli vastuvõtja kaudu, mis on hinnatud ainult HDMI 2.0 jaoks, ei saa te QFT-st kasu isegi siis, kui teie teler ja konsool seda toetavad.

Kiire meediumivahetus (QMS)

Kas olete kunagi märganud, et teie ekraan läheb mustaks vahetult enne video või treileri vaatamist? Selle põhjuseks on see, et ekraan kohandab värskendussagedust vastavalt sisule, mida vaatate. Kuna erinev sisu kasutab erinevaid kaadrisagedusi, peab ekraan sellega sünkroonima, seega lühike pimendus.

Mõnikord võib see põhjustada video esimestest sekunditest puudumise. Mõned sisupakkujad viivitavad taasesitusega muudatuse kajastamiseks. Eeldades, et vaadatava ükskõik millise eraldusvõime jääb samaks, välistab Quick Media Switching (QMS) värskendussageduse muutustest põhjustatud pimenduse.

See võimaldab teil vaadata erineva kaadrisagedusega sisu tagasi ja tagasi, ilma pimendamiseta. Funktsioon kasutab HDMI VRR-i sujuvaks üleminekuks ühelt värskendussageduselt teisele.

Täiustatud heli tagasivoolukanal (eARC)

ARC tähistab Audio Return Channel. See võimaldab teil saata heli HDMI kaudu oma heliribale või ruumilise vastuvõtjaga ilma täiendava optilise helikaablita. Ükskõik, kas vaatate Netflixi, mängite konsoolil mängu või vaatate Blu-ray-d, tagab ARC, et heli edastatakse õigesse väljundisse.

Enhanced Audio Return Channel (eARC) on osa HDMI 2.1 standardist. HDMI 2.1-s saadaval olev täiendav ribalaius võimaldab eARC-l kanda tihendamata 5.1, 7.1 ja suure bitikiirusega või objektipõhist heli kuni 192 kHz 24-bitises resolutsioonis. Seda tehakse heli ribalaiusega 37 Mbit / s, võrreldes tavalise ARC-ga vähem kui 1 Mbit sekundis.

Kui soovite Dolby Atmose signaali kanda HDMI kaudu, vajate eARC-d. Samuti on mõned muud täiustused, nagu korralik huulte sünkroniseerimise korrigeerimine, parem seadme avastamine ja spetsiaalne eARC-andmekanal.

Kas HDMI 2.1 seadmed vajavad spetsiaalseid kaableid?

Kuna HDMI 2.1-l on suurem ribalaiuse läbilaskevõime, vajate selle uute funktsioonide kasutamiseks HDMI 2.1-ga ühilduvaid kaableid. HDMI litsentsimisadministraator on nende kaablite jaoks kinnitanud uue sildi „Ultra High Speed”.

Kõik seadmed, mis kasutavad HDMI 2.1, nagu mängukonsool või Blu-ray-mängija, peaksid karpi lisama kaabli. Samuti saate HDMI-kaabli ostmisel vältida ülehinnatud "premium" tüüpi.

HDMI 2.1 on mõeldud peamiselt mängijatele (praegu)

Enamik inimesi ei vaja selles etapis HDMI 2.1-d. Täiustatud standardist saavad enamasti kasu järgmise põlvkonna konsoole või graafikakaarte ostvad mängijad, kes soovivad selliseid funktsioone nagu HDMI VRR ja ALLM. Väljaspool eARC-i pakub uus standard kodukino entusiastidele vähe eeliseid.

Microsoft teatas mitmikmängu osast Halo lõpmatu rikub kohalikus 4K-s kiirusega 120 kaadrit sekundis, kuid mäng on edasi lükatud aastani 2021. Peame ootama ja vaatama, kas mõni konsoolipealkiri tabab seda kõrget sihtmärki.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found